Zyskaj nawet 10 000 zł dofinansowania na zakup sprzętu Apple.
Jesteś osobą niepełnosprawną? Chcesz mieć dostęp do nowej technologii, która ułatwi Ci codzienne funkcjonowanie? Wybierz sprzęt Apple i skorzystaj z dofinansowania na zakup sprzętu elektronicznego, które proponuje PFRON.


Wsparcie do zakupu laptopa dla osób z niepełnosprawnościami
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych prowadzi obecnie nabory do programu dofinansowującego zakup sprzętu elektronicznego. Osoba niepełnosprawna może skorzystać z dofinansowania na zakup komputera stacjonarnego, laptopa, tabletu oraz sprzętu komputerowego lub oprogramowania mającego ułatwić korzystanie z nowych technologii.
Osoby uprawnione do skorzystania z programu:
- osoby z dysfunkcją narządu wzroku
- osoby głuche lub niedosłyszące
- osoby z niepełnosprawnością ruchową i dysfunkcją obu kończyn górnych
- osoby z niepełnosprawnością całościowych zaburzeń rozwojowych






Kwota dofinansowania
Kwota dofinansowania zależy od stopnia niepełnosprawności i wynikających z tego potrzeb technologicznych. Wysokość dofinansowania wynosi maksymalnie 90% wartości sprzętu (minimalnie 10% udziału własnego).
Maksymalna kwota dofinansowania:
- dla osoby niewidomej – 26.500 zł, z czego na urządzenia brajlowskie – 16.500 zł
- dla pozostałych osób z dysfunkcją narządu wzroku i znacznym stopniem niepełnosprawności lub orzeczeniem o niepełnosprawności – 10.000 zł
- dla osoby z dysfunkcją narządu wzroku i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności – 10.000 zł
- dla osoby z dysfunkcją narządu słuchu i znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności lub orzeczeniem o niepełnosprawności – 6.000 zł
#1. Czy mogę ubiegać się o dofinansowanie?
O dofinansowanie możesz ubiegać się, jeśli masz uregulowane wszystkie zaległości wynikające z wcześniej uzyskanej pomocy od PFRON lub samorządu powiatowego. Aby je otrzymać, musisz również spełniać poniższe kryteria:
- posiadasz znaczny stopień niepełnosprawności lub orzeczenie o niepełnosprawności oraz dysfunkcję obu kończyn górnych lub narządu wzroku
- masz mniej niż 18 lat lub jesteś w wieku aktywności zawodowej / pracujesz
lub
- posiadasz umiarkowany stopień niepełnosprawności oraz dysfunkcję narządu wzroku
- jesteś w wieku aktywności zawodowej lub pracujesz
lub
- posiadasz orzeczenie o niepełnosprawności lub znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności oraz dysfunkcję narządu słuchu
- masz mniej niż lat 18 lub jesteś w wieku aktywności zawodowej / pracujesz


#2. Jak ubiegać się o dofinansowanie?
Do 31.08.2024 r. możesz złożyć wniosek elektronicznie w Systemie Obsługi Wsparcia (SOW) lub tradycyjnie w swoim oddziale PFRON. Do jego złożenia potrzebne będą także dodatkowe dokumenty:
- swoje (lub dziecka) orzeczenie o niepełnosprawności
- akt urodzenia dziecka – jeśli sprawa dotyczy dziecka (nie dotyczy osoby z dysfunkcją narządu wzroku i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności)
- dokument, który potwierdza opiekę prawną – jeśli sprawa dotyczy osoby pod opieką prawną
- opcjonalnie: osoba ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub w przypadku osób do 16 roku życia – z orzeczeniem o niepełnosprawności: zaświadczenie lekarskie potwierdzające dysfunkcję obu rąk
- opcjonalnie: osoba z dysfunkcją narządu wzroku ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności lub w przypadku osób do 16 roku życia – z orzeczeniem o niepełnosprawności: zaświadczenie lekarskie (okulista), gdy przyczyna orzeczenia jest inna niż 04-O
- opcjonalnie: osoba z dysfunkcją narządu słuchu: zaświadczenie lekarskie (specjalista), gdy przyczyna orzeczenia jest inna niż 03-L
- opcjonalnie: oferta cenowa
- opcjonalnie: opinia eksperta w zakresie dopasowania wnioskowanej pomocy do aktualnych potrzeb wynikających z aktywności
- opcjonalnie: dokument potwierdzający zatrudnienie (w tym wolontariat trwający co najmniej 6 miesięcy) w przypadku osób, które osiągnęły wiek emerytalny


#3. Co, gdy już uzyskam dofinansowanie?
Zachęcamy do kontaktu z naszym działem obsługi klienta poprzez chat na stronie, e-mail: sklep@lantre.pl, telefon: (+48) 22 100 25 55 lub osobiście w naszym warszawskim salonie w Fabryce Norblina.
Eksperci Lantre pomogą Ci w wyborze odpowiedniego sprzętu oraz wesprą w kwestiach technicznych.




Apple w SUPER CENIE


Odkryj urządzenia Apple ułatwiające codzienne funkcjonowanie
Urządzenia i systemy operacyjne w produktach Apple mają wbudowane liczne udogodnienia wspierające codzienne funkcjonowanie, pracę oraz kontakt ze światem dla osób z niepełnosprawnością wzrokową, słuchową lub ograniczonymi zdolnościami motorycznymi. Funkcje dostępności znajdziesz w ustawieniach swojego urządzenia pod nazwą "Dostępność".
#1.
Dla osób
niewidomych i niedowidzących
to m.in:
VoiceOver to narzędzie dostępne w urządzeniach z systemami macOS i iOS. Asystent odczytuje wyświetlaną na urządzeniu zawartość, dzięki czemu użytkownik wie, co znajduje się pod jego palcem, nawet jeśli nie widzi ekranu. Może bezproblemowo poruszać się po całym urządzeniu, przełączać się między programami i dokumentami, a nawet usłyszeć fragment wskazanego tekstu.
Lupa (Zoom) to funkcja, która w szybki sposób pozwala powiększyć ekran lub jego elementy. Dzięki niej można dostrzec trudno widoczne detale, szybko odwrócić kolory lub zwiększyć kontrast, aby osoby z wadą wzroku mogły łatwiej dostrzec wybrany tekst lub kształt.
Ekran i wielkość tekstu to funkcja, dzięki której możesz dostosować rozmiar i grubość czcionki, zwiększyć kontrast, zmniejszyć przezroczystość, a nawet zmienić kształt przycisków.
Ruch to funkcja, dzięki której możesz zredukować ruchy interfejsu użytkownika, przyciemniać rozbłyski oraz ustawić automatyczne odtwarzanie wideo i animacji.
#2.
Dla osób
niesłyszących i niedosłyszących
to m.in:
Wsparcie dla aparatów słuchowych to specjalna funkcja, która pozwala poprawić jakość dźwięku na wybranych urządzeniach.
Dźwięk mono to funkcja, która umożliwia włączenie dźwięku mono na słuchawkach lub wyrównanie natężenia dźwięku, aby użytkownik z niedosłuchem w jednym uchu czuł się bardziej komfortowo.
Funkcja związana z rozpoznawaniem dźwięku z otoczenia czy po prostu FaceTime, w którym możesz prowadzić rozmowy przy pomocy języka migowego.
#3.
Dla osób
z ograniczeniami motorycznymi
to m.in:
AssistiveTouch to funkcja, która pomaga zamienić gesty na proste skróty na ekranie. Dzięki temu, zamiast naciskać konkretny przycisk urządzenia lub wykonywać ruchy wieloma palcami, wystarczy użyć wirtualnego skrótu na ekranie. Ta funkcja jest również przydatna, gdy użytkownik korzysta z innych wspomagających akcesoriów.
W urządzeniach Apple można również ustawić szereg gestów i funkcji dotykowych, które ułatwiają dostęp do aplikacji oraz samego urządzenia.


Odkryj możliwości Apple dla osób z niepełnosprawnościami
Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jakie możliwości stwarza sprzęt Apple dla osób z niepełnosprawnościami? Skontaktuj się z nami mailowo: sklep@lantre.pl lub telefonicznie: (+48) 22 100 25 55.
Dodatkowe informacje i źródła:
https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-dofinansowania-do-zakupu-sprzetu-elektronicznego
https://www.pfron.org.pl/komunikaty-z-regionu/szczegoly-komunikatu/news/10-00000-zl-dofinansowania-na-zakup-sprzetu-elektronicznego