Mac mini
Mac mini to komputer stacjonarny marki Apple, który spełnia rolę pełnoprawnej jednostki centralnej z wbudowanym zasilaczem i zmieści się na każdym biurku. Można do niego podłączyć klasyczny monitor, mysz, klawiaturę oraz inne urządzenia (w zależności od liczby i rodzaju dostępnych portów). Posiada zainstalowany system macOS, gotowy do użycia już po pierwszym uruchomieniu.
Apple Mac mini - pełnoprawny komputer stacjonarny
Komputer jest idealny do codziennej pracy i rozrywki. Aktualnie w ofercie Lantre znajdziesz dwa warianty tego komputera. Są to: Mac mini M1 oraz Mac mini M2. Poszczególne modele Maca różnią się parametrami, do których można zaliczyć: liczbę rdzeni (GPU i CPU), ilość pamięci RAM, pojemnością pamięci masowej SSD i rodzaj dostępnych portów. W zależności od wybranych parametrów komputera Mac mini, cena jest z zakresu od 3 199 zł do 26 699 zł. Wyższe parametry oznaczają większy wydatek, ale też większą moc obliczeniową, komfort i swobodę użytkowania.
zwiń
Mac mini M1 - komputer w kompaktowym rozmiarze
Mac mini M1 pojawił się w sprzedaży w 2020 roku i tym samym dołączył do technologii Apple Silicon. Jest to obecnie najtańszy komputer w ofercie Apple z tym układem. Kupując ten komputer stacjonarny, masz do wyboru autorski procesor firmy Apple, pamięć RAM: 8GB i 16 GB, pojemność dysku od 256 GB do nawet 2 TB. Wszystkie komputery z Apple M1, cechują się wydajnością na bardzo wysokim poziomie. Dlatego, jeśli jesteś wiernym fanem marki Apple, postaw ten model. Procesor Apple został doskonale zoptymalizowany pod kątem działania systemu macOS. Komputer Apple Mac mini z chipem M1, tak jak pozostał produkty z serii Mac, został wyposażony w autorski system macOS, który cechuje się doskonałą płynnością. Co więcej, układ Apple M1 wypada brawurowo w testach wydajności.
Mac mini M2 - większa moc w tej samej obudowie
Na początku 2023 roku firma Apple wypuściła na rynek następcę modelu M1. Nowy Mac mini M2 nie zmienił swojego wyglądu (nadal jest zamknięty w tej samej obudowie), ale oferuje większą moc obliczeniową. Wszystko za sprawą układu scalonego Apple nowej generacji.
Mac dostępny jest w dwóch wersjach, z czipem: Apple M2 oraz Apple M2 Pro. Wymienione układy różnią się m.in. ilością rdzeni, co wpływa ostatecznie na moc obliczeniową obu wariantów.
Komputer Mac mini M2 oferuje standardowo 8-rdzeniowy procesor główny (8-rdzeniowe CPU z 4 rdzeniami dla zapewnienia wydajności oraz 4 rdzeniami energooszczędnymi), 10-rdzeniowy układ graficzny (GPU) oraz 16-rdzeniowy system Neural Engine do uczenia maszynowego. Dodatkowo Mac mini M2 oferuje dedykowany silnik multimedialny do kodowania i dekodowania formatu ProRes oraz innych kodeków wideo. Przepustowość wbudowanej pamięci wynosi tutaj 100 GB/s.
Jeszcze lepsze parametry oferuje Mac mini M2 Pro. Wymieniony model oferuje maksymalnie 12-rdzeniowy procesor główny (do wyboru 10 lub 12 rdzeni CPU), maksymalnie 19-rdzeniowy procesor graficzny (do wyboru 16 lub 19 rdzeni GPU) oraz 16-rdzeniowy system Neural Engine do uczenia maszynowego. Przepustowość pamięci jest dwa razy większa niż w poprzednim modelu i wynosi tutaj 200 GB/s. Oferuje również ten sam silnik multimedialny .
Jak wymieniona specyfikacja wpływa na wydajność obu komputerów? Model M2 jest o 18% bardziej wydajny niż model M1. W przypadku układu graficznego (GPU), szybkość jest większa o 35%. Jeszcze większe różnice występują na linii M2 Pro vs M1. Adekwatnie – CPU jest o 1,9x szybsze niż w M1, natomiast GPU – 2,6x szybsze.
Mac mini M2 w swojej podstawowej konfiguracji (8 GB RAM i 256 GB SSD) może służyć jako komputer codziennego użytku do rozrywki, nauki lub niewymagającej pracy biurowej. Komputer w wyższej specyfikacji może Ci służyć do profesjonalnej pracy, np. do obsługi wymagających programów graficznych, programowania, montażu wideo.
Ilość pamięci RAM jest przypisana do konkretnej wersji procesora. Z podstawowym czipem M2, Mac mini może zaoferować 8 GB, 16 GB lub 24 GB RAM-u. Z kolei Mac mini z czipem Apple M2 Pro oferuje RAM w ilości 16 GB lub 32 GB. Ilość RAM-u musisz dostosować do rodzaju zadań wykonywanych najczęściej na komputerze.
Od modelu procesora zależy również pojemność wbudowanej pamięci masowej, którą możesz wybrać przy zakupie Maca mini. Komputer Mac mini z czipem M2 jest dostępny w czterech wariantach pamięci masowej: 256 GB, 512 GB, 1 TB oraz 2 TB. Z kolei mocniejszy model może zaoferować pamięć o pojemności 512 GB, 1 TB, 2 TB, 4 TB i 8 GB. Pojemność pamięci masowej musisz dostosować do ilości i rodzaju plików, które zamierzasz przechowywać na dysku komputera.
Mac mini – najważniejsze cechy
Zaletą komputerów Apple Mac są ich niewielkie rozmiary. Każdy komputer mini ma kształt kwadratowej bryły o zaokrąglonych krawędziach. Długość i szerokość obudowy wynosi niecałe 20 cm dla każdego z boków. Z kolei grubość to jedyne 3,6 cm, natomiast waga jest zmienna w zależności od wybranego wariantu sprzętowego. Kolor zależy od rodzaju zastosowanego w nim procesora. Urządzenie kupisz w kolorze srebrnym. Pamiętaj też, aby przed zakupem Mac mini uwzględnić obecność wszystkich portów, które są Ci niezbędne do swobodnej pracy.
Liczba i rodzaj portów w komputerach różni się w zależności od wersji procesora. Mac mini M1 oferuje dwa porty Thunderbolt / USB 4, dwa porty USB-A, port HDMI oraz gniazdo Gigabit Ethernet. Tę samą ilość złącz oferuje Mac mini 2023. Z kolei mocniejszy model, posiada dodatkowe dwa porty Thunderbolt (łącznie cztery). Dodatkowo oba komputery Mac możesz skonfigurować z gniazdem Gigabit Ethernet 10 Gb. Oprócz tego najnowszy model posiada moduły Wi-Fi 6E oraz Bluetooth 5.3.
iMac mini – sprawdź dedykowane akcesoria
Kiedy już wybierzesz odpowiedni dla siebie model, zastanów się nad doborem akcesoriów. Jeśli kompletujesz swój zestaw komputerowy od podstaw, konieczny będzie jeszcze monitor (np. Studio Display), mysz, klawiatura lub HUB. Gwarancją kompatybilności wymienionych urządzeń z komputerem iMac mini jest zakup dedykowanych produktów firmy Apple. Jeżeli jednak zechcesz połączyć go z urządzeniami innych producentów, w większości przypadków nie będzie z tym problemu. Zwróć tylko uwagę na dostępność odpowiednich portów w komputerze i urządzeniu peryferyjnym. Gdyby przeszkodą w zakupie była dla Ciebie cena, skorzystaj z naszych atrakcyjnych opcji finansowania. Swój wymarzony sprzęt możesz kupić na raty lub wziąć w leasing. Sprawdź też Service Pack, który wzbogaca zakres podstawowych usług gwarancyjnych. Użytkowanie nowego komputera będzie wtedy znacznie bezpieczniejsze.
Jaki monitor do Mac Mini wybrać?
Z komputerem będzie kompatybilny każdy monitor, który można podłączyć do portu Thunderbolt (USB-C) lub HDMI 2.0. Może być to dedykowany monitor firmy Apple, ale nic nie stoi na przeszkodzie, abyś skorzystał z monitorów innych producentów. Wymienione gniazda obsługują wyjście wideo, co oznacza, że podłączysz do nich nie tylko monitor, ale też projektor multimedialny lub telewizor. Pamiętaj, że konfiguracja portów może się różnić w zależności od wersji Twojego komputera. Różne modele mogą obsłużyć różną liczbę monitorów jednocześnie.
Eksperci Lantre rekomendują
Planujesz kupić komputer stacjonarny Mac mini M2 i zastanawiasz się, jaką konfigurację wybrać? Nie wiesz, czy zdecydować się na 8 GB, 16 GB czy 24 GB pamięci RAM? Przeczytaj nasz artykuł, z którego dowiesz się, jaka pojemność zunifikowanej pamięci operacyjnej będzie dla Ciebie odpowiednia. Zapraszamy!
Wybór monitora do Maca mini lub Maca Studio ma ogromne znaczenie dla produktywności i komfortu pracy. Bez względu na to, jakie zadania wykonujesz na komputerze, powinieneś zwrócić uwagę na kilka aspektów decydujących o jakości wyświetlacza. W poniższym artykule wyjaśnimy, na które cechy powinieneś zwrócić uwagę szukając monitora do Mac mini lub Mac Studio, aby w pełni wykorzystać potencjał tych komputerów.
W 2023 roku firma Apple zaprezentowała nowe generacje komputerów Mac mini oraz iMac z nowoczesnymi procesorami Apple M2, Apple M2 Pro oraz Apple M3. Który z nich wybrać? Który lepiej spełni Twoje oczekiwania? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w naszym artykule.
Firma Apple posiada w swojej ofercie aż cztery rodzaje komputerów stacjonarnych – iMac, Mac mini, Mac Studio oraz Mac Pro. Każdy z nich jest odpowiedni do innych zastosowań, dlatego wybór konkretnego modelu musisz uzależnić od swoich potrzeb. Który komputer stacjonarny Apple będzie dla Ciebie najlepszy? Odpowiedź znajdziesz w naszym poradniku!
Firma Apple posiada w swojej ofercie dwa podobnie wyglądające komputery stacjonarne, które mocno różnią się pod względem specyfikacji. Który z nich będzie dla Ciebie lepszy? Przed Tobą pojedynek komputerów Mac mini vs Mac Studio!
Mac Mini czy MacBook Pro? Wybór może wydawać się oczywisty – pierwszy to komputer stacjonarny Mac, drugi to laptop Apple. I choć komputery przeznaczone są do pracy w innym środowisku, decyzja o zakupie może nie być prosta. Poniżej przyjrzymy się szczegółowo tym komputerom i zdecydujemy, dla kogo zostały zaprojektowane.
Mac mini to niewiarygodnie mały komputer stacjonarny z autorskimi procesorami od Apple, które zostały wykonany w architekturze ARM. Co to oznacza dla przeciętnego użytkownika? Dla kogo powstał Mac mini? Wyjaśniamy!
W ofercie Lantre znajdziesz dwa komputery Mac mini: starszy M1 i odświeżony M2. Jakie są między nimi różnice? Czy Mac mini M2 jest mocniejszy od swojego poprzednika? Oto porównanie obu urządzeń.
Mogłoby się wydawać, że nowy Mac Mini od Apple to jedynie drobne odświeżenie poprzedniej generacji z procesorem M1. Nic bardziej mylnego, to większa zmiana niż sugerowałaby taka sama obudowa. Czym się wyróżnia nowy komputer Mac, dla kogo jest przeznaczony i jakie ma zalety. Sprawdź!
Szukasz sposobu na odświeżenie dysku startowego w swoim Macu? Skorzystaj z narzędzia formatowania. Po tym zabiegu Twój dysk wróci do stanu z momentu zakupu komputera Apple. Oto instrukcja krok po kroku jak zrobić format dysku Mac.
Zdarza Ci się pracować zdalnie w domu lub w podróży? Odpowiedni sprzęt komputerowy to połowa sukcesu, aby praca była efektywna i przyjemna. Jeśli myślisz nad zakupem nowego sprzętu, wypróbuj komputery Mac. Praca zdalna będzie znacznie wygodniejsza!
W ostatnich latach Apple zaprezentowało dwie różne wersje komputerów Mac mini. Jakie są między nimi różnice i którą wersję wybrać? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule!