Mac mini vs iMac. Który komputer stacjonarny z procesorem Apple Silicon wybrać?

W 2023 roku firma Apple zaprezentowała nowe generacje komputerów Mac mini oraz iMac z nowoczesnymi procesorami Apple M2, Apple M2 Pro oraz Apple M3. Który z nich wybrać? Który lepiej spełni Twoje oczekiwania? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w naszym artykule.

Mac mini czy iMac? Komputery stacjonarne wciąż na topie

Mogłoby się wydawać, że w dobie postępującej miniaturyzacji firmy zaczną odchodzić od rozwijania urządzeń stacjonarnych. Nic bardziej mylnego. Rynek komputerów desktopowych ma się bardzo dobrze, a najlepszym potwierdzeniem tych słów są nowe generacje dobrze znanych komputerów od Apple.

Najważniejszą informacją jest fakt, że nowy iMac z procesorem Apple Apple M3 oraz Mac mini M2 i Mac mini M2 Pro oferują znacznie wyższą wydajność niż poprzednie modele tych urządzeń. W dalszej części artykułu odpowiemy sobie dodatkowo na pytania, dla kogo przeznaczone są komputery Mac, do jakich zastosowań nadają się najlepiej oraz jakie mają parametry. A już teraz przyjrzyjmy się bliżej dostępnym modelom i konfiguracjom sprzętowym.

Stacjonarny komputer Mac – dostępne modele

Apple Mac mini M2

Kompaktowy komputer Mac mini to klasyczna jednostka centralna, która wymaga do działania osobnego monitora i dodatkowych akcesoriów, takich jak myszka czy klawiatura. W takiej formie Mac mini jest znany już od pierwszej generacji. Kluczową zmianą w najnowszej wersji tego komputera jest procesor Apple Silicon - autorskie rozwiązanie od Apple.

Apple Mac mini M2 występuje w dwóch wariantach - z procesorem Apple M2 oraz Apple M2 Pro. To, którą wersje wybierzesz, wpłynie na pozostałe możliwości konfiguracji.

Wariant z procesorem M2 możesz kupić w jednej z trzech opcji pamięci RAM:

 • 8 GB,
 • 16 G,
 • 24 GB.

i w czterech wersjach pamięci masowej:

 • 256 GB,
 • 512 GB,
 • 1 TB,
 • 2 TB.

Do dyspozycji otrzymasz dwa standardowe porty USB-A, pojedyncze złącze HDMI, dwa porty Thunderbolt / USB 4, wejście Ethernet oraz klasyczne gniazdo słuchawkowe mini jack 3,5 mm. Wewnątrz obudowy znajduje się też głośnik, odtwarzający dźwięki systemowe – np. powiadomienie o nowej poczcie.

Z kolei wariant z czipem M2 Pro dostępny jest w dwóch wariantach pamięci RAM:

 • 16 GB,
 • 32 GB

oraz w 5 wersjach pamięci masowej:

 • 512 GB,
 • 1 TB,
 • 2 TB,
 • 4 TB,
 • 8 TB.

Na tylnej ściance obudowy dostępne są cztery, a nie dwa porty Thunderbolt 4. Pozostałe złącza są identyczne jak w komputerze Mac Mini M2.

Oba urządzenia oferują łączność Wi-Fi 6E oraz Bluetooth 5.3. Na pokładzie zainstalowany jest system macOS, który jest gotowy do działania już przy pierwszym uruchomieniu komputera. Dzięki niewielkim rozmiarom, Apple Mac mini zmieści się dosłownie na każdym biurku. W zestawie z komputerem otrzymasz klasyczny przewód zasilający.

Przeczytaj również: Mac mini - podpowiadamy jakie akcesoria trzeba do niego dokupić

Polecane produkty z kategorii Mac mini

Apple iMac 24 M3

Nowy iMac M3 przypomina wyglądem bardzo smukły monitor, ale w rzeczywistości jest pełnoprawnym urządzeniem typu all-in-one. Kupując komputer iMac 2023, otrzymasz pełen zestaw, ponieważ w komplecie znajdziesz dedykowane mu akcesoria, takie jak:

 • myszka Magic Mouse,
 • klawiatura Apple Magic Keyboard.

Pierwszy iMac jest dostępny na rynku już od dłuższego czasu. Jednak dopiero najnowsza generacja została wyposażona w nowy procesor Apple M3. Apple posiada w swojej ofercie wiele opcji konfiguracji dla tego modelu, które możesz swobodnie dostosować do swoich potrzeb. Podobnie jak komputer w wersji mini M2, Mac all-in-one jest dostępny z trzema wariantami pamięci RAM:

 • 8 GB,
 • 16 GB,
 • 24 GB

i w kolejnych czterech wersjach pamięci masowej:

 • 256 GB,
 • 512 GB,
 • 1 TB,
 • 2 TB.

Liczba umiejscowiona obok nazwy „iMac” oznacza zwykle przekątną ekranu monitora.  Apple iMac 2023 jest dostępny tylko w jednym rozmiarze – 24 cali (dokładnie 23,5”). Wbudowany ekran komputera ma wyświetlacz Retina o doskonałej rozdzielczości 4,5K.     

Możliwość podłączenia zewnętrznych akcesoriów jest nieco okrojona w porównaniu z komputerem Mac mini ze względu na mniejszą liczbę wbudowanych portów. W zależności od konfiguracji możesz wybrać wariant z dwoma portami Thunderbolt / USB 4 lub wariant z dodatkowymi dwoma portami USB 3. Do Twojej dyspozycji jest Wi-Fi 6E oraz Bluetooth 5.3 , system sześciu głośników i kamera. Na starcie otrzymasz też oczywiście zainstalowany system macOS.

Kupując komputer iMac, dostaniesz też zestaw dedykowanych peryferiów, takich jak klawiatura i myszka Apple. W przypadku Maca mini wszystkie dodatkowe akcesoria oraz monitor musisz dokupić osobno (chyba, że już posiadasz takie akcesoria od poprzedniego modelu). Daje Ci to możliwość wyboru dowolnych urządzeń, ale wówczas musisz się liczyć z dodatkowym wydatkiem. Dlatego jeśli wybierzesz komputer Mac mini, cena początkowa urządzenia będzie zauważalnie niższa. Jednak po dokupieniu niezbędnych akcesoriów, całkowity koszt może okazać się zbliżony (a nawet wyższy) do ceny komputera iMac M3.

Polecane produkty z kategorii iMac 24

Mac mini kontra iMac – porównanie

Czip Apple Silicon

Oba opisywane przez nas urządzenia łączy jedna zasadnicza cecha, a mianowicie obecność autorskiego procesora Apple Silicon. Komputer Apple Mac mini 2023 występuje z czipem Apple M2 w wersji podstawowej oraz M2 Pro, z kolei iMac 24 M3 ma na pokładzie nowszy czip M3. Z tych trzech procesorów, najmniejszą mocą dysponuje układ M2. Apple M3 oraz Apple M2 Pro mają zbliżoną wydajność – pierwszy z nich jest wydajniejszy w testach jednowątkowych o około 15%, ale ma również niższą wydajność w testach wielowątkowych o około 5%.

Różnice w procesorach mają również wpływ na liczbę obsługiwanej pamięci RAM. Zarówno czip M2, jak i czip M3, mogą być wyposażone w maksymalnie 24 GB zunifikowanej pamięci operacyjnej. Czip M2 Pro z Maca mini wypada pod tym kątem najlepiej, obsługując do 32 GB RAMu.

Akcesoria i możliwości sprzętowe

W przeciwieństwie do komputera iMac, mini Mac możesz połączyć z całkowicie dowolnym monitorem, który w pełni będzie odpowiadał Twoim potrzebom. Oznacza to, że możesz kupić (lub wykorzystać taki, który już masz) monitor o dowolnej przekątnej ekranu, rozdzielczości obrazu, częstotliwości odświeżania itd. W przypadku komputera iMac otrzymujesz gotowy monitor z wyświetlaczem Retina o przekątnej 23,5”, rozdzielczości 4,5K i odświeżaniu 60 Hz.

Polecane produkty z Akcesoria Mac

Dostępne złącza

Pod względem liczby dostępnych portów pojedynek komputerów zdecydowanie wygrywa Mac mini. Znajdziesz w nim autonomiczne porty USB-A, HDMI, Ethernet, Thunderbolt 4 oraz gniazdo słuchawkowe. Z kolei w podstawowej wersji komputera iMac masz do dyspozycji jedynie dwa porty Thunderbolt / USB 4 oraz gniazdo słuchawkowego. Standardowe wejście na kabel Ethernet posiada tylko wyższa wersja iMaca. W przypadku tego komputera Mac, adapter lub hub mogą okazać się niezbędne.

Który komputer Mac wybrać?

W pierwszej kolejności przeanalizuj swoje potrzeby. Komputer musi wystarczyć Ci na lata korzystania, dlatego ważne jest, abyś podjął dobrą decyzję. A zatem: czy posiadasz lub jesteś gotów na zakup monitora oraz innych akcesoriów? Jeśli tak, punkt dla komputera Mac mini. Monitor w komputerze iMac 24 M3 oferuje bardzo wysoką jakość, ale jeśli masz inne preferencje, dotyczące chociażby wielkości ekranu, możesz być niezadowolony.

Jak chcesz, żeby wyglądało Twoje stanowisko komputerowe? Jeśli cenisz sobie minimalizm i porządek na biurku, wybierz iMaca. Do podłączenia komputera wystarczy Ci tylko zasilacz od Apple. Akcesoria możesz połączyć z komputerem w sposób bezprzewodowy. W przypadku Maca mini przewodów może być więcej, ale wówczas masz możliwość podłączenia własnych podzespołów bez konieczności używania przejściówki.     

Oba komputery są pozycjonowane przez Apple jako propozycje dla zupełnie różnych osób. iMac M3, ze względu na dostępne kolory obudowy a także fakt bycia urządzeniem all-in-one przeznaczony jest głównie dla użytkowników domowych. W zamyśle producenta to maksymalnie prosty w konfiguracji komputer rodzinny, mający służyć do nauki, zabawy, prostej pracy oraz kontaktu z najbliższymi.

Z kolei Mac mini to urządzenie kierowane do bardziej zaawansowanych użytkowników, których interesuje wydajny komputer stacjonarny Mac (szczególnie Apple Mac Mini M2 Pro). W odróżnieniu od iMaca pozwala on na nieco więcej - głównie ze względu na obecność większej liczby złączy i portów, a także możliwość podłączenia dowolnego monitora (lub monitorów). Wybierając monitor do Mac mini zainteresuj się Apple Studio Display, który jako jeden z niewielu modeli na rynku, oferuje jakość obrazu na poziomie ekranu iMaca 24, ale z wyższą rozdzielczością 5K i przekątną 27 cali.

Zobacz także: Komputer Mac z procesorem Apple - jaki model wybrać?

Wybierz Maca dla siebie!

Ważnym kryterium przy wyborze każdego sprzętu komputerowego jest cena. Mac mini 2023 jest zdecydowanie tańszą propozycją – obecnie to najtańszy komputer Apple z chipem M2. Jednak, jeśli nie posiadasz w domu monitora, myszki i klawiatury, musisz wziąć pod uwagę kolejne wydatki, które mogą podnieść końcową cenę. iMac M3 to droższa opcja – nawet w swojej podstawowej wersji, która posiada nieco słabszy procesor graficzny. W zamian otrzymujesz jednak gotowy zestaw komputerowy, wyposażony w dedykowane akcesoria Apple.

Czy wiesz już, który komputer wybierzesz? Zachęcamy do przejrzenia pełnej oferty sklepu internetowego Lantre, autoryzowanego sprzedawcy Apple. Znajdziesz u nas nie tylko omawiane urządzenia w wielu konfiguracjach sprzętowych, które bez trudu dobierzesz do swoich potrzeb, ale również dedykowane im akcesoria, takie jak podstawka Mac mini, która rozszerzy funkcjonalność komputera Mac mini czy hub ze złączemu USB-C, który zwiększy liczbę portów iMaca.     

Pamiętaj, że każdy zakup w naszym sklepie możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych.

Zapoznaj się również z Lantre Plan - ta wyjątkowa oferta pozwoli Ci odroczyć płatność nawet na 12 miesięcy bez dodatkowych kosztów albo rozpocząć spłatę po roku, rozkładając ją na 36 wygodnych rat. Zapraszamy!

 

 

Źródła

1. Oficjalna strona Apple