iPhone 13 vs iPhone 14 - czy warto się przesiadać?

iPhone 14 ujrzał wreszcie światło dzienne. Czym różni się nowy model od swojego poprzednika? Kto wygrywa pojedynek iPhone 13 vs iPhone 14? Sprawdź, który telefon będzie lepszy dla Ciebie. Przed Tobą porównanie obu modeli.

Najnowszy iPhone już jest! Oto iPhone 14

Dokładnie 7 września 2022 r. odbyła się prezentacja czternastej generacji telefonów iPhone. Modele ogłoszone przez Apple trafią do sprzedaży w drugiej połowie września, ale już teraz sprawdzimy różnice, które występują między poszczególnymi modelami.

W dzisiejszym zestawieniu bierzemy pod lupę modele podstawowe, czyli iPhone'y 13 i 14. Nasze autorskie porównanie smartfonów obejmie wszystkie najważniejsze parametry, czyli specyfikację, wygląd i funkcje. Czy przesiadka ze starszego modelu na nowszy jest opłacalna? Który model będzie lepszym wyborem właśnie dla Ciebie? Sprawdźmy to!

Może Cię zainteresować: Wrześniowa konferencja Apple 2022 - oto nowości przygotowane przez Apple!

iPhone 13 vs 14 - specyfikacja i parametry modeli

Wygląd

Pod względem kształtu i konstrukcji, iPhone 14 wygląda niemal identycznie jak iPhone 13. Wygląd urządzeń determinują kanciaste krawędzie, które zapewniają pewny chwyt i pozwalają na obsługę jedną ręką (bez obaw o wyślizgnięcie się telefonu z dłoni). Front i plecki smartfonów są szklane, a krawędzie wykonane z lotniczego aluminium. Każdy z modeli posiada certyfikat wodoodporności IP68, który pozwala zanurzyć telefon na maksymalną głębokość 6 metrów przez 30 minut.

W obu smartfonach znajdziesz notch, czyli czarny pasek u góry ekranu, wyposażony w przednią kamerę i zestaw czujników (m.in. do Face ID). Jego obecność nie przeszkadza w przeglądaniu treści lub w oglądaniu filmów. Również wyspa z aparatami wygląda identycznie w obu smartfonach.

Kolory

Co jeszcze decyduje o wyglądzie smartfonów w pojedynku iPhone 13 vs iPhone 14? Wygląd urządzeń jest podyktowany kolorem obudowy.

W przypadku smartfona iPhone 13, kolory do wyboru są następujące:

 • zielony,
 • różowy,
 • niebieski,
 • północ,
 • księżycowa poświata,
 • czerwony (Product RED).

W przypadku smartfona iPhone 14 kolory są nieco inne:

Wymiary

Niemal identycznie wygląda zestawienie wymiarów na linii iPhone 14 vs iPhone 13. Wymiary starszego modelu to dokładnie 146,7 × 71,5 × 7,65 mm (wysokość x szerokość x grubość). W przypadku nowszego smartfona iPhone 14, wymiary wysokości i szerokości są identyczne. Telefon Apple iPhone 14 jest tylko nieznacznie grubszy (7,80 mm).

Wyświetlacz

Wyświetlacz to kolejny punkt wspólny dla obu smartfonów. Zarówno iPhone 13, jak i iPhone 14 posiadają 6,1-calowy wyświetlacz Super Retina XDR, wykonany w technologii OLED i zapewniający rozdzielczość 2532 na 1170 pikseli (przy zagęszczeniu 460 pikseli na cal). Oba ekrany osiągają tę samą jasność maksymalną: typowo 800 nitów oraz szczytowo 1200 nitów (w trybie HDR). To wystarczająca jasność, aby treści wyświetlane na ekranie były widoczne nawet w pełnym słońcu. Oba telefony oferują szeroką gamę kolorów P3 oraz funkcję True Tone, która dostosowuje wyświetlane barwy do warunków otoczenia.

Wydajność i wersje pamięciowe

Przyszła pora wziąć pod lupę wydajność smartfonów iPhone 13 oraz iPhone 14. Specyfikacja obu urządzeń jest podobna, choć nie identyczna. Oba smartfony posiadają ten sam czip Apple Bionic A15, wyposażony w 6-rdzeniowy procesor główny CPU - z czego 2 rdzenie odpowiadają za wydajność, a kolejne 4 za energooszczędność. Różnica dotyczy układu graficznego. Smartfon Apple iPhone 13 posiada 4-rdzeniowe GPU, natomiast iPhone 14 - 5-rdzeniowe. Jeden rdzeń graficzny więcej w iPhonie 14 przekłada się na wyższą wydajność urządzenia podczas obsługi treści graficznych. Na pokładzie obu urządzeń znajduje się dedykowany system operacyjny iOS.

Oba modele iPhone'ów są dostępne w identycznych wersjach pamięciowych: 128, 256 i 512 GB. Dla obu smartfonów wersja 128 GB jest bazowa, przez co iPhone 14 o pojemności 128 GB jest najtańszym smartfonem Apple spośród wszystkich iPhone'ów z serii 14.

Ponadto oba telefony posiadają funkcję Dual SIM (na fizyczną kartę nano-SIM i wirtualną kartę eSIM) oraz moduł do obsługi szybkiego internetu 5G. Atutem nowego iPhone'a 14 jest tzw. funkcja bezpieczeństwa, która wykrywa poważne zdarzenie samochodowe i automatycznie powiadamia odpowiednie służby. Na rynkach zagranicznych (USA, Kanada) od listopada 2022 roku, będzie można również korzystać z alarmowej łączności satelitarnej.

Polecane produkty z kategorii iPhone 14

System aparatów

Jaki system aparatów oferują smartfony iPhone 14 i iPhone 13? Specyfikacja urządzeń jest w tym przypadku minimalnie różna. Oba urządzenia posiadają dwa obiektywy - główny i ultraszerokokątny, natomiast iPhone 14 posiada szerszą przysłonę w aparacie głównym, dzięki czemu jest w stanie wychwycić więcej światła z otoczenia. W efekcie zdjęcia robione za pomocą iPhone'a 14 są lepiej doświetlone, a tym samym bardziej szczegółowe.

Zgodnie z deklaracjami Apple, nowy iPhone 14 robi 2,5x lepsze zdjęcia w słabym świetle za pomocą aparatu głównego, a także 2x lepsze zdjęcia w słabym świetle za pomocą aparatu ultraszerokokątnego.

Na korzyść iPhone'a 14 przemawia również udoskonalony tryb filmowy. Najnowszy iPhone umożliwia nagrywanie wideo z małą głębią ostrości w jakości 4K HDR, podczas gdy iPhone 13 obsługuje tryb filmowy wyłącznie w jakości 1080p (Full HD). Pozostałe parametry aparatu są identyczne dla obu smartfonów (m.in. 2-krotny zoom optyczny do oddalania i maks. 3-krotny zoom cyfrowy).

Również aparat przedni w iPhonie 14 został udoskonalony względem poprzednika. Dzięki szerszej przysłonie w iPhonie 14, zdjęcia selfie są lepiej doświetlone i bardziej szczegółowe. Światłoczułość w przednim aparacie jest o 38% większa niż w iPhonie 13. Dodatkowym atutem nowego modelu jest zaimplementowany autofokus, który potrafi skupić uwagę na wielu twarzach jednocześnie.

Pojemność baterii i ładowanie

Porównanie telefonów ze względu na baterię minimalnie wygrywa iPhone 14. Zgodnie z deklaracjami Apple, nowszy model umożliwia odtwarzanie wideo do 20 godzin, natomiast iPhone 13 - do 19 godzin. Podczas odtwarzania dźwięku różnica wynosi 5 godzin (80 godzin w iPhonie 14 oraz 75 godzin w iPhonie 13). Oba smartfony obsługują szybkie ładowanie przewodowe (o mocy 20 W) i ładowanie indukcyjne (o mocy 15 W). Czas ładowania urządzeń do 50% zasilaczem o mocy 20 W (lub wyższej) wynosi 30 minut. Oba smartfony są kompatybilne z ładowarkami i akcesoriami MagSafe.

Polecane produkty z kategorii iPhone 13

iPhone 13 czy iPhone 14?

Wybór konkretnego modelu iPhone'a zależy od Twoich potrzeb i oczekiwań. Jak sam widzisz, różnice pomiędzy smartfonem iPhone 13 a 14 są niewielkie, ale mogą Ci pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji.

Czym się różni iphone 14 od 13, nowszy model posiada:

 • wydajniejszy układ graficzny,
 • lepszy system aparatów (oferujący jaśniejsze zdjęcia i tryb filmowy 4K HDR),
 • funkcję wykrywania wypadków,
 • lepszą baterię,
 • więcej pamięci RAM (6 GB).

Jeśli wymienione parametry są dla Ciebie szczególnie ważne, wybierz iPhone'a 14. Pozostałe parametry są dla obu modeli identyczne, więc jeśli nie zależy Ci na lepszych zdjęciach lub lepszej baterii, wystarczy Ci iPhone 13.

Sprawdź także: Konfiguracja iPhone - poradnik dla początkujących użytkowników

Nowy iPhone 14 czy iPhone 13 - który model wybierasz?

Jeżeli zamierzasz kupić nowy smartfon iPhone, porównanie przedstawione powyżej pomoże Ci podjąć właściwą decyzję. Samodzielnie porównaj telefony i wybierz ten, który lepiej spełni Twoje oczekiwania.

Już teraz zachęcamy Cię do odwiedzenia sklepu Lantre - autoryzowanego sprzedawcy Apple. W ofercie znajdziesz topowe produkty Apple, w tym najnowsze smartfony iPhone 14, starsze smartfony iPhone 13, a także rozmaite akcesoria iPhone.

Pamiętaj, że każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Sklep Lantre jest autoryzowanym sprzedawcą Apple. Zapraszamy!