Ukryte funkcje iPhone, które musisz znać!

System iOS kryje w sobie całe mnóstwo funkcji, o których wiele osób nie ma pojęcia, choć są bardzo przydatne. Gdzie ich szukać i jak z nich korzystać? Przed Tobą 10 najlepszych trików, które koniecznie musisz poznać!

Triki na iPhone'a - odkryj je wszystkie!

Intuicyjność, minimalizm i prostota obsługi to trzy najważniejsze cechy, które opisują system operacyjny iOS. Mimo to nie wszystkie funkcje iPhone'a są widoczne na pierwszy rzut oka. Istnieje wiele funkcji niełatwych do odkrycia, ale prostych w obsłudze i przydatnych w codziennym korzystaniu z iPhone'a.

W naszym dzisiejszym artykule znajdziesz 10 ciekawych trików wartych wypróbowania. Jeśli więc korzystasz ze smartfona iPhone, funkcje wymienione poniżej sprawią, że korzystanie z telefonu będzie dla Ciebie jeszcze przyjemniejsze.

Ciekawe funkcje iPhone'a - TOP 10 ukrytych trików

1. Kalkulator - cofanie i kopiowanie

Systemowy kalkulator w iPhonie nie zawiera specjalnego przycisku cofania, który umożliwiałby szybkie usunięcie błędnie wprowadzonej cyfry. Nie oznacza to jednak, że nie możesz tego zrobić w inny sposób. Aby usunąć błędnie wprowadzoną cyfrę, po prostu przesuń palcem w lewo lub w prawo u góry ekranu. Możesz tę czynność powtarzać wielokrotnie, dopóki nie uzyskasz pożądanego wyniku.

Zdarza się, że wynik obliczeń z kalkulatora trzeba przepisać w inne miejsce. Wiedz, że nie musisz zapamiętywać wyniku ani zapisywać go na kartce. Wystarczy, że przytrzymasz otrzymany wynik, a następnie wybierzesz opcję kopiowania. Skopiowany wynik możesz wkleić w dowolne miejsce w swoim telefonie.

2. Przypinanie ważnych wiadomości / ukrywanie podglądu wiadomości

Począwszy od systemu iOS 15, apka Wiadomości oferuje możliwość przypięcia określonych treści (np. łączy do witryn internetowych) w widocznym miejscu. Dzięki temu nie musisz szukać ważnych dla Ciebie treści w całej konwersacji. Znajdziesz je przypięte u góry okna konwersacji, a także w specjalnej sekcji „Udostępnione Tobie”. Aby przypiąć określony fragment treści w wątku, po prostu dotknij go, przytrzymaj i wybierz opcję „Przypnij”.

Jeśli zależy Ci na ukryciu podglądu wiadomości na ekranie blokady swojego smartfona, przejdź w Ustawienia > Powiadomienia > Wiadomości, a następnie odznacz sekcję „Zablokowany ekran”. Ukryte wiadomości iPhone'a znajdziesz odtąd bezpośrednio w apce Wiadomości lub w Centrum powiadomień.

 

iPhone - wiadomości - powiadomienia

Fot. iPhone - aplikacja Wiadomości

 

3. Porządkowanie ekranu głównego

System iOS wciąż nie daje możliwości układania ikon aplikacji w dowolny sposób (np. z pustymi przestrzeniami pomiędzy kolejnymi ikonami), ale swój ekran główny możesz uporządkować w inny sposób, wykorzystując w tym celu widgety. Za pomocą widżetów możesz oddzielać jedne ikony od drugich w taki sposób, aby korzystanie z nich było dla Ciebie wygodne.

Aby dodać widżet, przytrzymaj pustą przestrzeń na ekranie głównym. W celu dodania nowych widżetów dotknij przycisk plusa w lewym górnym rogu ekranu. Możesz też stworzyć stos widżetów. W tym celu przeciągnij jeden widżet o tym samym rozmiarze na drugi. Maksymalnie możesz nałożyć na siebie 10 widżetów, które będą się automatycznie obracać.

4. Zastępowanie tekstu

Jeśli zdarza Ci się często pisać to samo zdanie (np. przy wysyłaniu do kogoś wiadomości), nie musisz za każdym razem wprowadzać go ręcznie. Możesz utworzyć specjalny skrót, który automatycznie zostanie zamieniony w zdefiniowane przez Ciebie zdanie. Aby to zrobić, wejdź w ustawienia iPhone'a i przejdź do zakładki Ogólne. Następnie stuknij w zakładki Klawiatura > Zastępowanie tekstu. W prawym górnym rogu stuknij w przycisk plusa.

 

iPhone - zastępowanie tekstu

Fot. iPhone - zastępowanie tekstu

 

W polu „Fraza” wpisz zdanie, którego często używasz, a w polu „Skrót” wpisz wymyślony przez siebie skrót, np. pierwsze litery poszczególnych wyrazów definiowanej frazy. Od tej pory za każdym razem, kiedy w polu tekstowym wpiszesz zdefiniowany skrót, w sekcji podpowiedzi znajdziesz przypisane do niego zdanie.

5. Szybkie uruchamianie aparatu

Jeśli potrzebujesz szybko uruchomić aparat, możesz to zrobić z poziomu ekranu blokady. Wystarczy, że przesuniesz palcem po ekranie od prawej do lewej strony. Aby skorzystać z tej funkcji, nie musisz nawet odblokowywać ekranu.

Sprawdź również: iPhone z najlepszym aparatem - TOP 7 modeli od Apple

6. Szybkie uruchamianie wyszukiwarki

W podobny sposób możesz uruchomić wyszukiwarkę. Wystarczy, że przesuniesz palcem od połowy ekranu w dół - również przy zablokowanym ekranie. Możesz w ten sposób przeszukać wyniki w internecie lub sam telefon, np. znaleźć konkretną aplikację czy kontakt.

7. Skanowanie dokumentów

Czy widziałeś o tym, że każdy iPhone ma wbudowaną funkcję skanera? Aby zeskanować dokument, otwórz aplikację Notatki, stuknij w przycisk tworzenia notatki prawym dolnym rogu ekranu, następnie w symbol aparatu u dołu ekranu i wybierz opcję „Skanuj dokumenty”. Dokument umieszczony w kadrze zostanie automatycznie zeskanowany. Możesz zachować pojedynczy skan lub zeskanować wiele stron, które będą widoczne w formie jednego pliku.

 

iPhone - skanowanie dokumentów

Fot. iPhone - aplikacja Notatki - skanowanie dokumentów

 

Z powyższej funkcji można też skorzystać z poziomu aplikacji Pliki, wybierając menu w prawym górnym rogu (3 kropki) i opcję Skanuj dokumenty. 

Zobacz także: Skanowanie dokumentów na iPhonie lub iPadzie - jak to robić?

8. Tekst na żywo

W systemie iOS 15 istnieje możliwość wchodzenia w interakcje z tekstem widocznym na zdjęciach lub w kadrze aparatu. Aby zeskanować tekst widoczny w kadrze aparatu, stuknij przycisk skanowania w prawym dolnym rogu kadru. Wówczas możesz zacząć pracować z tekstem ze zdjęcia jak z klasycznym tekstem pisanym, np. poprzez zaznaczanie go i kopiowanie. Skopiowany tekst możesz wkleić w dowolne miejsce w swoim telefonie.

Może Cię zainteresować: Jak skopiować tekst ze zdjęcia iPhone i przetłumaczyć go na inny język? Poradnik

9. Galeria zdjęć - przeskakiwanie do pierwszego lub ostatniego zdjęcia /ukrywanie zdjęć

Jeśli przechowujesz na swoim telefonie wiele zdjęć, nie musisz przewijać ekranu, aby dotrzeć do początku lub końca swojej galerii. Istnieje na to prostszy sposób. Chcąc wyświetlić pierwsze zdjęcie w danym albumie, bibliotece lub wynikach wyszukiwania, po prostu stuknij w górną krawędź ekranu iPhone'a (tuż pod notchem). Aby wrócić do najnowszego zdjęcia, stuknij przycisk zakładki, w której obecnie się znajdujesz (np. „Wszystkie zdjęcia”).

Jeśli zależy Ci na ukryciu niektórych zdjęć w galerii, wybierz pożądane zdjęcie, stuknij w przycisk udostępnienia i wybierz opcję „Ukryj” na telefonie iPhone. Ukryte zdjęcia będą przechowywane w specjalnym albumie i nie będą widoczne w ogólnej galerii zdjęć.

10. AssistiveTouch

Funkcja AssistiveTouch pozwala kompleksowo zarządzać telefonem za pomocą tylko jednego przycisku, który jest stale widoczny na ekranie iPhone'a. Prezentowana funkcja może zastępować gesty potrzebne do uruchamiania różnych menu (np. Centrum sterowania lub Centrum powiadomień) oraz fizyczne przyciski do blokowania ekranu, regulacji głośności czy wyciszania telefonu. Aby uaktywnić przycisk Assistive Touch, otwórz kolejno Ustawienia > Dostępność > Dotyk > Assistive Touch.

 

iPhone - AssistiveTouch

Fot. iPhone - AssistiveTouch

 

Przykładowo, aby włączyć w smartfonie iPhone tryb cichy (lecz nie używać do tego celu suwaka na krawędzi telefonu), wystarczy nacisnąć przycisk AssistiveTouch, stuknąć w ikonę „Urządzenie” > „Wycisz”. Podobnie wygląda obsługa innych funkcji telefonu.

Które iPhony posiadają ukryte funkcje?

Jeśli korzystasz z systemu iOS w wersji 15, z powodzeniem wypróbujesz wszystkie wymienione ciekawe funkcje. iPhone 13 jest jednak najbardziej reprezentatywnym przykładem, dlatego tricki z naszego zestawienia możesz zastosować we wszystkich smartfonach iPhone 13. Funkcje przydatne w codziennym użytkowaniu smartfona znajdziesz jednak także w starszych modelach.

W przypadku modelu Pro oraz najmniejszych smartfonów iPhone, triki są identyczne co w przypadku wszystkich pozostałych modeli. Zwróć uwagę tylko na to, aby Twój system był zaktualizowany do najnowszej wersji.

Przeczytaj także: iOS 15 - co nowego w aktualizacji? 10 zmian, które musisz znać!

Zobacz też nasz #LantreHacks: Najlepsze tricki na iOS

Ukryte funkcje iPhone'a - wypróbuj je wszystkie!

Jak sam widzisz, ukryte funkcje iPhone 13 oraz innych modeli mogą znacznie ułatwić codzienne korzystanie z systemu iOS. Z pomocą naszego poradnika odnalezienie ich nie sprawi Ci żadnego problemu. Jeśli posiadasz lub przymierzasz się do zakupu smartfona iPhone 13, 13 Pro lub 13 Pro Max, nowe funkcje sprawią Ci najwięcej radości.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre, w którym znajdziesz wszystkie topowe produkty Apple, w tym smartfony iPhone. Dokupując inne urządzenia, możesz stworzyć doskonale działający ekosystem Apple.

Pamiętaj, że każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. Zapraszamy!