AirPlay - co to za funkcja i na jakich urządzeniach ją wykorzystasz?

Szukasz sposobu na udostępnianie filmów, muzyki oraz zdjęć z urządzeń Apple na urządzenia innych producentów? Wypróbuj funkcję AirPlay. Czym właściwie jest AirPlay i na jakich urządzeniach może działać? Wyjaśniamy!

Funkcja AirPlay - sposób na udostępnianie treści

Jeśli interesujesz się nowymi technologiami, zapewne nieraz spotkałeś się z określeniem, że systemy Apple (iOS, macOS, iPadOS) to systemy zamknięte, czyli dobrze zabezpieczone przed ingerencją z zewnątrz. Nie oznacza to jednak, że produkty Apple nie mogą współpracować z urządzeniami innych producentów - wręcz przeciwnie. Najlepszym tego przykładem jest funkcja Apple AirPlay.

Co to jest AirPlay?

AirPlay, to autorska technologia firmy Apple, która została wprowadzona do użytku w 2012 roku. Najprościej mówiąc, funkcja AirPlay służy do udostępniania filmów, muzyki, zdjęć lub całego ekranu - z urządzenia Apple (iPhone'a / iPada / komputera Mac) na inne urządzenie, które obsługuje technologię AirPlay (np. na telewizor lub system audio).

Działanie funkcji AirPlay można porównać do działania funkcji Miracast dostępnej między innymi w przypadku urządzeń z systemem Windows, lub Google Cast używanego w np. przypadku telefonów z systemem Android czy przystawki Chromecast. AirPlay wykorzystuje wspólną dla obu urządzeń sieć Wi-Fi.

Przykładowo, jeśli zechcesz sklonować ekran swojego iPhone'a na telewizor, wystarczy, że oba urządzenia będą podłączone do tej samej sieci Wi-Fi, a urządzenie odbiorcze (w tym przypadku telewizor) było kompatybilne z funkcją Apple AirPlay.

Jak można wykorzystać funkcję AirPlay?

Funkcja AirPlay ma kilka zastosowań.

  1. Po pierwsze - umożliwia "przekazywanie" słuchanej muzyki z urządzenia Apple (iPhone'a / iPada / MacBooka) na kompatybilny z funkcją AirPlay telewizor lub system audio.
  2. Po drugie zaś - umożliwia klonowanie (udostępnianie) obrazu z urządzenia Apple na kompatybilny telewizor z AirPlay.

Dzięki temu możesz cieszyć się oglądaniem ulubionych filmów na dużym ekranie lub słuchaniem ulubionej muzyki na profesjonalnym sprzęcie audio - włączywszy uprzednio wybrane treści na iPhonie, iPadzie lub MacBooku.

W 2018 roku firma Apple zaprezentowała ulepszoną funkcję AirPlay 2, która umożliwiła przesyłanie treści do kilku urządzeń jednocześnie, w tym treści w wysokiej jakości (np. 4K w przypadku treści wideo). Co więcej, w przypadku 2. generacji technologii AirPlay, opóźnienie w przesyłaniu treści praktycznie nie występuje.

Polecane produkty z kategorii iPhone

AirPlay - jak włączyć?

Jeśli Twój telewizor lub sprzęt grający obsługuje funkcję AirPlay (lub AirPlay 2), zainicjowanie połączenia z urządzeniem Apple jest bardzo proste.

Aby to zrobić, musisz poszukać ikony udostępniania. Znajdziesz ją obok odtwarzanego filmu lub muzyki na urządzeniu Apple.

Przykładowo, jeśli chcesz udostępnić film oglądany na telefonie iPhone w aplikacji Disney+ lub HBO Max, musisz odszukać symbol ekranu z niewielkim trójkątem u dołu. Następnie stuknij w niego > wybierz opcję "AirPlay & Bluetooth devices (AirPlay lub Bluetooth) > i stuknij nazwę swojego telewizora.

W zależności od używanej aplikacji, czasem może być konieczne stuknięcie najpierw innego przycisku (z innym symbolem), np. kwadratu ze strzałką lub ekranu ze znaczkiem Wi-Fi. Pamiętaj, że zarówno Twój iPhone, jak i sam telewizor muszą być połączone z tą samą siecią Wi-Fi.

Jeśli chcesz udostępnić muzykę, zamiast znaczka ekranu musisz odszukać symbol głośnika, wybrać opcję "AirPlay & Bluetooth devices" i wtedy stuknąć nazwę swojego sprzętu audio.

Może Cię zainteresować: iOS 15 - co nowego w aktualizacji? 10 zmian, które musisz znać!

Udostępnianie ekranu iPhone na TV

Często przydającą się funkcją jest tzw. klonowanie ekranu (inaczej duplikowanie ekranu), czyli udostępnianie ekranu iPhone'a na inne urządzenie ekranowe, np. telewizor z AirPlay (AirPlay TV) lub komputer Mac. Taka funkcja idealnie sprawdzi się np. do oglądania zdjęć z telefonu na większym ekranie telewizora lub komputera.

Jak przerzucić obraz z telefonu na telewizor lub na komputer Mac? To bardzo proste.

  1. Najpierw zadbaj o to, aby Twój nowy iPhone i telewizor Smart TV (lub dowolny monitor z przystawką Apple TV czy komputer Mac) były włączone i podłączone do tej samej sieci Wi-Fi.
  2. Następnie otwórz na iPhonie centrum sterowania. Zrobisz to, przesuwając palcem od prawego górnego rogu ekranu w dół (a w przypadku iPhone'a 8 lub starszego - od dołu ekranu w górę).
  3. W centrum sterowania stuknij symbol klonowania ekranu (symbol dwóch nakładających się na siebie prostokątów).
  4. Na wyświetlonej liście odszukaj urządzenie, na które chcesz udostępnić ekran z iPhone'a (funkcja AirPlay iPhone).
  5. Jeśli na ekranie Twojego telewizora lub komputera Mac pojawi się kod weryfikacyjny, wprowadź go na swoim iPhonie.

Aby przerwać klonowanie ekranu iPhone na TV (tj. połączenie na linii telewizor - iPhone), powtórz czynności opisane powyżej: otwórz centrum sterowania na telefonie iPhone > Klonowanie ekranu > Zakończ klonowanie.

Jeśli chcesz wykonać klonowanie ekranu MacBook'a lub iPada, wówczas musisz przeprowadzić identyczne czynności. Taka procedura obejmuje wszystkie komputery MacBook (AirPlay MacBook) i wszystkie iPady, bez względu na model. Przykładowo, możesz wykorzystać do tego celu podstawowy tablet iPad 9. generacji lub wydajny tablet iPad Air M1. Funkcję AirPlay oferuje każdy nowy iPad.

Polecane produkty z kategorii iPad

Klonowanie ekranu iPhone'a kontra inne urządzenia i systemy

Być może zastanawiasz się, czy będziesz mógł korzystać z funkcji AirPlay na telewizorze z systemem Android TV (w tym klonować ekran swojego iPhone'a). Odpowiedź jest prosta: z dużym prawdopodobieństwem tak. W tym przypadku system znajdujący się na pokładzie telewizora Smart TV nie ma znaczenia. Ważne jest tylko to, aby producent Twojego telewizora jasno zaznaczył w specyfikacji, że jego urządzenie jest kompatybilne z funkcją AirPlay. Wówczas konfiguracja AirPlay - Android TV będzie możliwa.

Inaczej wygląda sytuacja, jeśli korzystasz z przystawki Google Chromecast (połączonej z dowolnym monitorem lub telewizorem bez funkcji Smart TV). Nominalnie klonowanie ekranu iPhone - Chromecast za pośrednictwem funkcji AirPlay nie jest obecnie możliwe. Aby uzyskać połączenie na linii Chromecast - iPhone, musisz na swoim iPhonie zainstalować jedną z aplikacji udostępnianych przez zewnętrznych deweloperów (do pobrania ze sklepu App Store). Będzie ona pośredniczyć w klonowaniu ekranu z iPhone'a na telewizor z przystawką Google Chromecast.

Dowiedz się więcej: Ekosystem Apple - czym jest i jakie korzyści może Ci dać?

AirPlay - bezprzewodowa komunikacja Twoich urządzeń

Wiesz już jak podłączyć iPhone do TV oraz innych urządzeń ekranowych w Twoim domu. Kompatybilność funkcji AirPlay z urządzeniami i systemami od innych producentów (np. AirPlay + Android) umożliwia sprawną komunikację urządzeń bez potrzeby łączenia ich ze sobą w sposób przewodowy.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre, w którym znajdziesz wszystkie topowe produkty marki Apple. w tym najnowsze smartfony iPhone 13 oraz modele najwydajniejsze (iPhone 13 Pro / iPhone 13 Pro Max).

Pamiętaj, że każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Zapraszamy!