Jak połączyć iPhone z TV? Poradnik krok po kroku

Jeżeli posiadasz w domu duży telewizor, to oglądanie filmów, czy odtwarzanie innych multimediów będzie na nim często o wiele wygodniejsze niż korzystanie z niewielkiego ekranu telefonu. Warto więc wiedzieć, że istnieje prosty sposób, aby przenieść obraz z iPhone'a na telewizor. Odbiór treści będzie wtedy bardziej komfortowy. Oto instrukcja krok po kroku jak połączyć iPhone z TV!

Jak podłączyć iPhone do TV? Wszystko, co musisz wiedzieć

Udostępnianie ekranu iPhone na TV to szybka i prosta czynność. Wystarczy zaledwie kilka stuknięć w ekran smartfonu, aby wyświetlane na nim treści pojawiły się na dużym ekranie Twojego telewizora. Sposoby są trzy, możesz użyć do tego kabla HDMI, użyć funkcji AirPlay lub podłączyć się do przystawki Apple TV.

Najprościej zrobić to poprzez kabel HDMI. Jeśli jednak chcesz udostępnić ekran z iPhone na TV bezprzewodowo, proces jest trochę bardziej skomplikowany. O czym pamiętać, aby parowanie smartfona z telewizorem przebiegło bez przeszkód? Co możesz przesyłać na ekran telewizora? Odpowiedzi na te i inne pytania (dotyczące konfiguracji połączenia iPhone z TV) znajdziesz w poniższych akapitach.

Udostępnij ekran z iPhone na Smart TV bezprzewodowo

Aby zdalnie przesyłać obraz i/lub dźwięk ze smartfona iPhone na urządzenie Smart TV, Twój telewizor musi mieć funkcję AirPlay. Jest to autorska technologia firmy Apple – wspierana przez niektórych producentów telewizorów i wykorzystująca do działania bezprzewodową sieć Wi-Fi.

Więcej na temat funkcji AirPlay przeczytasz w artykule: AirPlay - co to za funkcja i na jakich urządzeniach ją wykorzystasz?

Co daje udostępnianie ekranu iPhone na TV?

Bezprzewodowe połączenie na linii telewizor – iPhone może Ci się przydać w 3 sytuacjach - np. gdy chcesz:

 • oglądać film z iPhone’a na telewizorze,
 • słuchać muzyki z iPhone’a na telewizorze,
 • wykonać klonowanie ekranu iPhone’a na telewizor, czyli obserwować ekran iPhone’a na telewizorze w czasie rzeczywistym.

Jakie materiały z iPhone'a można przesyłać na telewizor?

Na telewizorze z AirPlay możesz oglądać filmy i/lub słuchać muzyki zapisanej bezpośrednio w pamięci Twojego iPhone’a, ale również strumieniować filmy/muzykę z konkretnych aplikacji (serwisów streamingowych), takich jak YouTube, Spotify, Apple Music i wielu innych, które można pobrać ze sklepu App Store.

Polecane produkty z kategorii Kable i adaptery

Konfiguracja iPhone'a - co i jak musisz zrobić?

1. Strumieniowanie wideo lub muzyki

Wygoda korzystania z funkcji AirPlay polega na tym, że nie musisz ustawiać nic w sposób nieszablonowy (niezaprojektowany przez inżynierów Apple). Jedyne czego potrzebujesz to sieć Wi-Fi, do której przyłączysz oba urządzenia: iPhone’a i telewizor, a oto dokładna instrukcja jak połączyć iPhone z telewizorem:

 1. Połącz iPhone'a i telewizor Smart TV z tą samą siecią Wi-Fi.
 2. Na iPhonie uruchom aplikację, z której zamierzasz strumieniować wideo lub muzykę na telewizor.
 3. Znajdź symbol udostępniania treści.
 4. Jeśli trzeba – wybierz opcję „AirPlay lub Bluetooth”.
 5. Wybierz urządzenia odbiorcze z listy poprzez stuknięcie nazwy swojego telewizora. Pamiętaj, że telewizor musi być włączony.

Jeśli napotkasz problemy podczas próby połączenia iPhone’a z telewizorem, sprawdź, czy na smartfonie masz zainstalowaną najnowszą wersję systemu iOS. W tym celu otwórz Ustawienia telefonu i wybierz kolejno zakładki Ogólne > Uaktualnienia.

 

iPhone - strumieniowanie wideo i muzyki

Fot. iPhone - strumieniowanie wideo lub muzyki

2. Klonowanie ekranu iPhone

Jeżeli chcesz coś komuś pokazać na swoim telefonie, możesz na żywo transmitować obraz z telefonu na telewizor, czyli klonować ekran. Podobnie jak strumieniowanie wideo, tak też funkcja klonowania działa w oparciu o technologię AirPlay.

Jak włączyć w smartfonie iPhone klonowanie ekranu? W tym celu:

 1. Rozwiń Centrum sterowania w iPhonie (przeciągnij palcem od prawego górnego rogu ekranu w dół).
 2. Naciśnij symbol dwóch nachodzących na siebie ekranów (prostokątów).
 3. Wybierz z listy nazwę swojego telewizora.
 4. Dla zapewnienia bezpieczeństwa, przy pierwszym parowaniu urządzeń, na telewizorze pojawi się unikalny kod. Wprowadź go na swoim iPhonie.
 5. W celu zaprzestania klonowania ekranu stuknij na iPhonie opcję „Zakończ klonowanie”.

 

iPhone - kolonowanie ekranu

Fot. iPhone - klonowanie ekranu

3. Współpraca z Apple TV

Alternatywą dla telewizorów Smart TV jest przystawka Apple TV, czyli niewielkie urządzenie przeznaczone do połączenia z telewizorem poprzez kabel HDMI. Przystawka Apple TV pełni funkcję dostarczyciela funkcji smart – na wzór urządzeń innych producentów, takich jak Chromecast czy Xiaomi Mi Stick.

Po podłączeniu przystawki do internetu (bezprzewodowo lub za pomocą fizycznego kabla Ethernet) możesz śmiało instalować aplikacje ze sklepu AppStore, w tym serwisy streamingowe do odtwarzania filmów, seriali lub muzyki na życzenie (np. Apple TV+, Netflix, Amazon Prime Video, YouTube, Spotify, Apple Music).

Przystawkę Apple TV możesz podłączyć do każdego telewizora HD lub 4K - również takiego, który nie jest urządzeniem Smart TV. W ten sposób nadasz mu funkcje smart. Ponadto Apple TV posiada wbudowaną funkcję AirPlay. Dzięki temu umożliwia ona klonowanie ekranu iPhone na TV nawet w sytuacji, kiedy sam telewizor nie posiada tej funkcjonalności.

Jeśli szukasz przystawki do telewizora i posiadasz iPhone’a (a tym bardziej cały ekosystem Apple – złożony z kilku urządzeń), wówczas Apple TV będzie dla Ciebie najlepszym wyborem. Największą zaletą tego o to rozwiązania jest doskonała współpraca z iPhone’em - w tym możliwość sterowania telewizorem bezpośrednio z poziomu iPhone’a jako pilota.

Sprawdź także: Apple TV - co to jest, jak z niego korzystać?

Polecane produkty z kategorii Apple TV

Połączenie iPhone z TV - podsumowanie

Jeśli posiadasz telewizor obsługujący AirPlay, sparowanie iPhone'a z telewizorem zajmie Ci dosłownie chwilę. Jeżeli jednak dysponujesz innym telewizorem (np. bez funkcji AirPlay lub bez jakichkolwiek funkcji smart), najlepszym rozwiązaniem bezprzewodowym jest zakup przystawki Apple TV. Adapter Apple TV pomoże Ci w strumieniowaniu treści z iPhone'a i klonowaniu ekranu, a dodatkowo spełni rolę domowego centrum rozrywki. Najmniej wygodną, ale szybką opcją jest też połączenie iPhone’a z TV za pomocą kabla HDMI, jest to jednak rozwiązanie ograniczające to, jak daleko telefon może się znaleźć od telewizora.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre – autoryzowanego sprzedawcy Apple. W naszej ofercie znajdziesz topowe produkty Apple, w tym najnowsze smartfony Apple iPhone oraz dedykowane im akcesoria.

Pamiętaj, że każdy zakup w naszym sklepie możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Zapraszamy!