Hotspot iPhone nie działa? 15 wskazówek jak to naprawić

Czy zdarza Ci się udostępniać internet poprzez iPhone'a? Czasem przy konfiguracji hotspotu można natrafić na niespodziewane problemy. Co zrobić w sytuacji, kiedy hotspot iPhone nie działa? Przed Tobą 15 wskazówek do rozwiązania najczęstszych problemów!

Mobilny hotspot - co to takiego?

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest hotspot i jak go włączyć. Hotspot to nic innego jak punkt dostępu, który umożliwia bezprzewodowe połączenie się z internetem poprzez sieć Wi-Fi. Hotspoty można spotkać w miejscach użyteczności publicznej i obiektach handlowych, ale hotspotem może być także Twój własny iPhone. Aby udostępniać internet za pomocą iPhone'a, musisz tylko skonfigurować usługę i mieć aktywny pakiet danych komórkowych u operatora.

Hotspot iPhone działa jak przenośny router, z którego inne urządzenia mogą czerpać internet. Z uwagi na charakter działania smartfona, hotspot w Apple iPhone nosi także nazwę hotspotu mobilnego lub osobistego.

Hot spot - jak włączyć?

Masz nowy telefon, np. iPhone 13 Pro Max, i zastanawiasz się jak zrobić hotspot? To prosta czynność. Nie musisz posiadać specjalistycznej wiedzy, a cały proces konfiguracji zajmuje dosłownie chwilę. Aby utworzyć hotspot osobisty iPhone, w pierwszej kolejności włącz internet w iPhonie poprzez dane komórkowe i włącz moduł Wi-Fi. Następnie otwórz Ustawienia telefonu -> stuknij opcję „Hotspot osobisty" i przesuń suwak obok pola „Dopuszczaj innych" (aby podświetlił się na zielono). Po włączeniu hotspotu ustaw hasło, które pozwoli innym urządzeniom na korzystanie z internetu poprzez sieć Wi-Fi.

Aby inne urządzenia mogły korzystać z internetu udostępnianego przez Twój smartfon, najpierw muszą się z nim połączyć. Aby to zrobić, włącz Wi-Fi na urządzeniu, z którego chcesz się połączyć i odszukaj na liście sieci nazwę swojego iPhone'a. Następnie wpisz ustawione wcześniej hasło i zacznij korzystać z internetu jak ze zwykłej sieci Wi-Fi. Jeśli chcesz, aby członkowie Twojej rodziny automatycznie łączyli się z Twoim hotspotem (bez potrzeby wprowadzania hasła), musisz wcześniej skonfigurować chmurę rodzinną, a następnie odszukać opcję Chmura rodzinna w ustawieniach hostpsotu.

Polecamy artykuł: Jak działa kontrola rodzicielska? iPhone dziecka pod Twoją kontrolą

Jak zmienić nazwę hotspot iPhone?

Na liście dostępnych sieci Twój iPhone jest widoczny pod określoną nazwą. Jeśli nigdy nie zmieniałeś nazwy swojego iPhone'a, jego nazwa będzie brzmiała "iPhone (Twoje imię)". Jeśli chcesz zmienić nazwę swojego iPhone'a, przejdź do Ustawień telefonu i stuknij kolejno następujące opcje: Ogólne -> To urządzenie… -> Nazwa. W tym miejscu możesz nadać nową nazwę dla swojego iPhone'a.

Dlaczego hotspot się wyłącza?

Może się zdarzyć, że po prawidłowej konfiguracji hotspotu dojdzie do jego wyłączenia. Dlaczego hotspot się wyłącza? iPhone w ten sposób oszczędza energię i automatycznie wyłącza hotspot, jeśli przez dłuższy czas nikt z niego nie korzysta. Hotspot wyłączy się również wtedy, gdy udostępniasz internet przez Wi-Fi i wyłączysz w tym czasie moduł Wi-Fi.

iPhone - hotspot nie działa. Co zrobić?

Czasem przy konfiguracji hotspotu możesz natrafić na niespodziewane problemy. W większości przypadków łatwo je rozwiązać, ponieważ wynikają one ze złych ustawień telefonu. Co wtedy zrobić? Poniżej prezentujemy 15 wskazówek, które pomogą Ci naprawić większość potencjalnych problemów.

Pierwsze kroki

Jeśli nie potrafisz włączyć hotspotu w iPhonie lub nie jest on widoczny na liście sieci Wi-Fi na urządzeniu odbiorczym, spróbuj wykonać następujące czynności.

 • Sprawdź, czy hot spot osobisty iPhone jest w ogóle włączony. W tym celu przejdź do Ustawień w telefonie -> stuknij opcję Hotspot osobisty -> i upewnij się, że suwak „Dopuszczaj innych" świeci się na zielono.
 • Jeśli suwak „Dopuszczaj innych" świeci się na szaro i nie możesz nic z nim zrobić, sprawdź, czy włączyłeś dane sieci komórkowej. W tym celu rozwiń górną belkę nawigacyjną, przeciągając palcem w dół od prawego górnego rogu ekranu, a następnie stuknij w ikonę anteny, aby podświetliła się na zielono. Następnie ponów próbę uruchomienia hotspotu.
 • Sprawdź, czy tryb samolotowy w Twoim iPhonie jest wyłączony. W tym celu rozwiń górną belkę nawigacyjną, tak, jak przy sugestii powyżej, a następnie upewnij się, że ikona samolotu jest nieaktywna (ma szary kolor).
 • Jeśli nadal masz problemy z hotspotem, spróbuj ponownie uruchomić każde z urządzeń. Zrestartuj iPhone'a będącego hotspotem oraz urządzenie „odbiorcze", które ma korzystać z udostępnianego internetu.
 • Sprawdź, czy posiadasz najnowszą wersję systemu iOS. Hotspot może mieć problemy z działaniem, jeśli Twój iPhone nie jest zaktualizowany do najnowszej wersji. Aby sprawdzić dostępność aktualizacji dla systemu iOS, otwórz Ustawienia telefonu i stuknij kolejno Ogólne -> Uaktualnienia.
 • Jeśli powyższe czynności nie pomogły, spróbuj wyzerować ustawienia sieciowe w telefonie. W tym celu przejdź do Ustawień i stuknij kolejno następujące opcje: Ogólne -> Przenieś zawartość lub wyzeruj -> Wyzeruj -> Ustawienia sieciowe. Po zakończonym procesie zerowania ponów próbę konfiguracji hotspotu.

Polecane produkty z kategorii Kable i adaptery

Udostępnianie internetu iPhone'a - rozwiązywanie problemów w zależności od rodzaju połączenia

Aby korzystać z internetu udostępnianego przez iPhone'a, możesz się z nim połączyć na 3 sposoby: standardowo (za pomocą sieci Wi-Fi), przewodowo (przy użyciu kabla USB) lub bezprzewodowo poprzez połączenie Bluetooth. W zależności od rodzaju wybranego połączenia możesz napotkać na różne rodzaje problemów. Przyjrzyjmy się im wszystkim.

Udostępnianie WiFi - iPhone

 • Jeśli korzystasz z telefonu iPhone 12 lub dowolnego nowszego (np. iPhone 13 mini), włącz opcję Maksymalna zgodność. Znajdziesz ją w oknie ustawień hotspotu mobilnego. Po włączeniu opcji maksymalnej zgodności, wydajność połączenia internetowego i bezpieczeństwo Wi-Fi mogą ulec obniżeniu (z punktu widzenia urządzenia odbiorczego).

Jeśli wykonałeś wszystkie czynności opisane w akapicie „Pierwsze kroki", a mimo to Wi-Fi hotspot nadal nie działa, spróbuj wykonać poniższe czynności na urządzeniu odbiorczym:

 • Wyłącz sieć Wi-Fi na urządzeniu odbiorczym i włącz ją ponownie.
 • Sprawdź, czy łączysz się z właściwą siecią. Nazwa sieci, z którą powinieneś nawiązać połączenie, to nazwa Twojego iPhone'a.
 • Jeśli przy wpisywaniu hasła do sieci wyskakuje błąd, sprawdź raz jeszcze hasło do sieci. Zwróć uwagę na małe i duże litery, cyfry oraz znaki specjalne.

Polecane produkty z kategorii Ładowarki iPhone

iPhone - hotspot USB

Drugim sposobem na udostępnianie internetu z iPhone'a na komputer Mac lub PC jest skorzystanie z przewodu USB. Aby połączyć oba urządzenia, wykorzystaj kabel do iPhone, który otrzymałeś w zestawie z telefonem. Jak udostępnić internet iPhone'a komputerowi? W tym celu połącz iPhone'a i komputer za pomocą kabla i wyraź zgodę na powiązanie obu urządzeń. W zależności od rodzaju systemu operacyjnego na komputerze (macOS lub Windows), otwórz Findera (w przypadku systemu macOS Catalina lub nowszego) lub aplikację iTunes (w przypadku systemu Windows albo macOS Mojave lub starszego).

iPhone - hotspot z komputerem nie działa. Jak rozwiązać problemy?

 • Jeśli korzystasz z aplikacji iTunes, upewnij się, że posiadasz jego najnowszą wersję.
 • Upewnij się, że aplikacja iTunes lub Finder rozpoznaje Twojego iPhone'a. Jeśli nie, spróbuj podłączyć telefon do komputera przy użyciu innego kabla.
 • W komputerze Mac: jeśli problem z hotspotem nadal występuje, otwórz Preferencje systemowe i wybierz kolejno opcje Sieć -> iPhone USB. Jeśli nie widzisz opcji „iPhone USB", dodaj ją, klikając w symbol plusa. Następnie kliknij w przycisk „Więcej" (symbol trzech kropek) i wybierz kolejno opcje Dezaktywuj usługę -> Zastosuj.
 • Jeśli komputer ma aktywne inne połączenie sieciowe - rozłącz je.
 • Jeżeli komputer ma wpięty kabel Ethernet, to nawet jeżeli nie zapewnia on podłączenia do sieci, odłącz go. Może on bowiem być źródłem problemów.

Brak hotspot iPhone przez Bluetooth?

Trzecim sposobem na udostępnienie internetu innemu urządzeniu jest skorzystanie z funkcji Bluetooth. W tym celu włącz hotspot osobisty i moduł Bluetooth na iPhonie. Następnie włącz moduł Bluetooth na urządzeniu „odbiorczym", odszukaj nazwę swojego iPhone'a i sparuj ze sobą oba urządzenia.

 • Jeśli hotspot poprzez Bluetooth nie działa, spróbuj wyłączyć i ponownie włączyć moduł Bluetooth na obu urządzeniach (iPhonie i urządzeniu odbiorczym).

Polecane produkty z kategorii Słuchawki iPhone

Hotspot w telefonie - napraw błędy samodzielnie!

Jak sam widzisz, naprawa ewentualnych problemów związanych z działaniem hotspotu na iPhonie jest całkiem prosta. Zazwyczaj wystarczy tylko jedna wybrana czynność, aby z powodzeniem udostępnić połączenie internetowe innym urządzeniom. Pamiętaj, że te same zasady mają zastosowanie podczas udostępniania internetu poprzez iPada w wersji Cellular.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre, w którym znajdziesz wszystkie topowe produkty marki Apple, w tym smartfony iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max i laptopy MacBook Pro.

Pamiętaj, że każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Zapraszamy!