Nowy MacBook Pro 16 cali i 14 cali - poznaj MacBooka dla profesjonalistów

Pod koniec października 2023 roku zostały zaprezentowane odświeżone MacBooki w postaci trzech wersji z ekranem 14 cali i 16 cali. Jesteś ciekawy, jak prezentują się te urządzenia? Jak wypadają względem poprzedników? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Odświeżone modele laptopów MacBook Pro, to propozycje przykuwające uwagę. Względem poprzedników różnią się na kilku płaszczyznach. Cechują się wyższą wydajnością, najmocniejsze modele otrzymały nowy kolor obudowy, a ich ekrany są teraz o 20% jaśniejsze. Zobaczmy jakie jeszcze zmiany zaszły w ostatniej odsłonie profesjonalnych laptopów od Apple?

MacBook Pro 2023 - co warto wiedzieć?

Pod koniec 2023 roku, marka Apple zaprezentowała dwa odświeżone modele swoich laptopów: MacBook Pro 14 M3 i MacBook Pro 16 M3, które są najpotężniejszymi komputerami przenośnymi w historii firmy. Nie znaczy to jednak, że poprzednie wersje tych modeli straciły na atrakcyjności, wciąż są bardzo wydajne i zasługują na uwagę.

Rodzina procesorów Apple: M3, M3 Pro i M3 Max

W odświeżonych laptopach z serii Pro zastosowano trzy autorskie układy Apple Silicon wykonane po raz pierwszy w technologii 3 nm:

 • Apple M3,
 • Apple M3 Pro,
 • Apple M3 Max.

Podobnie jak poprzednie modele, wykorzystują architekturę ARM, dzięki czemu są nie tylko wydajne, ale również energooszczędne.

Podstawowa wersja czipu, Apple M3 posiada 8-rdzeniowe CPU oraz 10-rdzeniowe GPU. Wersja Apple M3 Pro pozwala na konfigurację nawet z 12-rdzeniowym CPU oraz maksymalnie 18-rdzeniowym GPU. Najwydajniejszy jest układ Apple M3 Max, który można zamówić w opcji z 16-rdzeniowym CPU i 40-rdzeniowym GPU.

MacBook Pro w wersji z czipem Apple M3 występuje jedynie w 14-calowej wersji. Pozostałe układy, tj. Apple M3 Pro i Apple M3 Max, dostępne są dla obu rozmiarów komputerów: 14 i 16-calowego modelu.

W porównaniu do poprzednich procesorów: Apple M2 Pro i Apple M2 Max, układy z rodziny M3 są średnio o 15% wydajniejsze. Ponadto, ich układ GPU wykorzystuje unikatową w branży technologię Dynamic Caching, która w czasie rzeczywistym rozdziela lokalną pamięć między zasoby sprzętowe. Procesor graficzny oferuje także technologię sprzętowego przyspieszenia ray tracingu oraz mesh shading z przyspieszeniem sprzętowym.

Nowa linia procesorów wykorzystuje udoskonalony system Neural Engine szybszy o 15% od wykorzystywanego w czipach z rodziny M2. Układy M3, M3 Pro i M3 Max posiadają również zaawansowany silnik multimedialny wykorzystujący przyspieszenie sprzętowe dla kodeków H.264, HEVC, ProRes i ProRes RAW oraz, dekoder AV1 (co jest nowością).

14 i 16-calowe modele MacBooka Pro z procesorem M3 Max, obsługują tryb wysokiego zużycia energii, który dotychczas zarezerwowany był jedynie dla większego modelu z układem M1 Max i M2 Max. Jego włączenie maksymalizuje wydajność komputera w trakcie wykonywania najintensywniejszych, nieprzerwanych zadań takich jak np. grading kolorów przy wideo 8K.

Zobacz także: MacBook Pro - poznaj tryby zużycia energii

Polecane produkty z kategorii MacBook Pro 14

MacBook Pro Retina - ekran dla wymagających

Odświeżone laptopy Apple MacBook Pro M3, podobnie jak poprzednie modele, są wyposażone w wyświetlacze Liquid Retina XDR o przekątnych 14,2 i 16,2 cala i rozdzielczościach wynoszących odpowiednio 3024 na 1964 pikseli i 3456 2234 pikseli.

Jedyną różnicą, jaka pojawiła w ekranach dotyczy luminancji, laptopy wyposażone w czip M3 są o 20% jaśniejsze, dzięki czemu mogą świecić z jasnością do 600 nitów w trybie SDR.

W praktyce oznacza to zwiększoną płynność i responsywność podczas przewijania treści oraz wyświetlania animacji. Dzięki najnowszej technologii częstotliwość odświeżania dostosowywana jest do wykonywanych na ekranie czynności, aby zapewnić najwyższy komfort przeglądania treści przy mniejszym zużyciu baterii.

Sprawdź także: Wyświetlacz Retina - co musisz wiedzieć o ekranie od Apple?

Identycznie jak w przypadku pozostałych 14 i 16-calowych laptopów MacBook Pro, posiadają notcha oraz wspierają technologię ProMotion, która gwarantuje adaptacyjne odświeżanie do 120 Hz. W praktyce oznacza to zwiększoną płynność i responsywność podczas przewijania treści oraz wyświetlania animacji. Dzięki najnowszej technologii częstotliwość odświeżania dostosowywana jest do wykonywanych na ekranie czynności, aby zapewnić najwyższy komfort przeglądania treści przy mniejszym zużyciu baterii.

Wersje pamięciowe i pojemność dysku

Procesory z rodziny Apple M3 wprowadzają również większą dostępną ilość RAMu. Laptopy MacBook Pro, wyposażone w podstawowy czip Apple M3 pozwalają na konfigurację z pamięcią operacyjną o pojemności:

 • 8 GB,
 • 16 GB,
 • 24 GB.

Modele z czipem M3 Pro dostępne są w konfiguracjach z pamięcią RAM o pojemności:

 • 18 GB,
 • 36 GB.

Najwięcej RAMu obsługują modele z najmocniejszym procesorem, Apple M3 Max:

 • 36 GB,
 • 48 GB,
 • 64 GB,
 • 96 GB,
 • 128 GB (wielkość pamięci wcześniej zarezerwowaną tylko dla Mac Studio).

Jeśli chodzi o pamięć masową, MacBooki Pro z procesorami M3 Pro i M3 Max wypadają identycznie, jak ich poprzednicy, obsługując dyski SSD:

 • 512 GB,
 • 1 TB,
 • 2 TB,
 • 4 TB,
 • 8 TB.

Jedynie MacBook Pro 14 M3 występuje w innych konfiguracjach, oferując następujące pojemności dysków:

 • 512 GB,
 • 1 TB,
 • 2 TB.

modeli z procesorami z linii Pro i Max.

Bateria

Dzięki wykorzystaniu energooszczędnego procesora Apple, Apple MacBook Pro 14 M3, zapewnia najdłuższy czas pracy na baterii wśród laptopów Apple w tym rozmiarze: pozwala nawet na 15 godzin bezprzewodowego przeglądania internetu w systemie macOS i do 22 godzin odtwarzania filmów w apce Apple TV.

Czas działania na baterii jest również mocną stroną większego modelu – Apple MacBook Pro 16. Pomimo zastosowania wydajniejszych procesorów M3 Pro lub M3 Max, które wymagają więcej energii, laptop pozwala przez 15 godzin przeglądać internet przez Wi-Fi i przez 22 godziny odtwarzać filmy w apce Apple TV.

MacBook Pro 14 w wersji z czipami M3 Pro i M3 Max ma nieco krótszy czas pracy na akumulatorze, oferując 12 godzin przeglądania internetu po Wi-Fi oraz 18 godzin odtwarzania filmów w apce Apple TV.

Warto również dodać, że wszystkie modele MacBooków Pro z procesorami z rodziny M3 wspierają szybkie ładowanie, dzięki czemu możesz naładować ich baterię do 50% w 30 minut. Niestety w przypadku odświeżonej serii, Apple nie zdecydowało się na dodanie zasilacza z wbudowanym portem Ethernet, jak to ma miejsce w przypadku zasilaczy w nowych Apple iMac.

Dostępne porty

Mocną stroną notebooków Apple jest liczba portów. Modele wyposażone w czip M3 Pro i M3 Max posiadają:

 • gniazdo na kartę SDXC,
 • port HDMI,
 • gniazdo słuchawkowe 3,5 mm,
 • port MagSafe 3
 • trzy porty Thunderbolt 4 (USB‑C).

Na uwagę zasługuje gniazdo słuchawkowe, które dynamicznie rozpoznaje impedancję słuchawek i automatycznie się do nich dopasowuje. MacBook Pro 16 2023 oraz mniejszy model chronią prywatność i dane są za pomocą Touch ID, dzięki temu tylko Ty masz dostęp. W odświeżonych modelach nie zastosowano paska Touch Bar, który oferuje MacBook Pro 13.

Podstawowy MacBook Pro 14 M3, różni się względem modeli z procesorami z linii Pro i Max liczbą portów Thunderbolt – posiada dwa, a nie trzy takie złącza. 

Głośniki i kamerka

W najnowszych laptopach MacBook Pro o przekątnych 14 i 16 cali zastosowany został system sześciu głośników hi-fi z przetwornikami niskotonowymi. Zestaw oferuje możliwość odtwarzania przestrzennego dźwięku stereo oraz wspiera technologię Dolby Atmos. Całość uzupełnia układ trzech mikrofonów klasy studyjnej z technologią kierunkowego kształtowania wiązki akustycznej.

Laptopy z procesorami Apple M3 posiadają kamerę FaceTime HD 1080p wyposażoną w zaawansowany procesor ISP wykorzystujący techniki wideografii obliczeniowej. Dzięki temu rejestrowany obraz jest jasny, odwzorowuje kolory w wierny sposób i zapewnia wysoką rozdzielczość w trakcie wideorozmów.

Dopasuj MacBook Pro do swoich potrzeb

Dzięki możliwości wyboru procesora, masz możliwość dopasowania laptopa MacBook Pro 14 lub Pro 16 do Twoich potrzeb. Możesz wybrać spośród kilku konfiguracji w zależności od modelu, na który się zdecydujesz.

Podstawowa wersja to MacBook Pro 14 M3 z 8-rdzeniowym CPU i 10-rdzeniowym GPU. Jest on idealnym wyborem do pracy z pakietem biurowym takim jak iWork czy Microsoft Office, przeglądania internetu, oglądania filmów, grania w gry czy prostej obróbki wideo i zdjęć. Ten model sprawdzi się również jako narzędzie do nauki czy zabawy, a dzięki wysokiej jakości ekranowi i wydajnej baterii, może służyć jako monitor podglądowy dla fotografów podczas sesji zdjęciowych.

Jeśli jesteś zaawansowanym użytkownikiem, który regularnie wykorzystuje komputer do obróbki zdjęć czy montażu półprofesjonalnych materiałów filmowych, zdecyduj się na laptop MacBook Pro 14 z procesorem M3 Pro wyposażonym w 11- lub 12-rdzeniowe CPU i 14- lub 18-rdzeniowe GPU. Będzie on nawet o 40% szybszy niż MacBook Pro M1 Pro przy pracy w programie Adobe Photoshop oraz o 36% szybszy przy tłumaczeniu chromatogramu na sekwencje DNA w oprogramowaniu Oxford Nanopore MinKNOW.

W sytuacji, gdy wydajność oferowana przez 14-calowego MacBooka Pro z układem Apple M3 Pro jest niewystarczająca, wybierz ten sam laptop, ale z układem M3 Max, który może mieć 14 lub 16-rdzeniowe CPU oraz 30- lub 40-rdzeniowe GPU. Z takim komputerem poradzisz sobie z najbardziej wymagającymi zadaniami, takimi jak edycja wideo, modelowanie 3D czy skomplikowane obliczenia techniczne. W porównaniu do laptopów z czipem M1 Max, będzie dwa razy szybciej symulował systemy dynamiczne w aplikacji MATLAB oraz o 65% szybkiej eliminował szumy w aplikacji DaVinci Resolve Studio.

Jeśli preferujesz większy ekran, MacBook Pro 16 M3 jest dostępny w identycznych konfiguracjach co jego 14-calowy odpowiednik z procesorami M3 Pro i M3 Max. Jednak decydując się na model z 16-calowym monitorem zyskujesz więcej przestrzeni na ekranie oraz dłużej trzymającą baterię.

Dodatkowo, decydując się na laptopa z serii Pro z procesorem M3 Pro lub M3 Max, będziesz mógł wybrać obudowę w nowym kolorze Space Black (obok koloru srebrnego), który podkreśla profesjonalny charakter urządzenia. Podstawowy MacBook Pro M3 dostępny jest w niezmienionych odcieniach: srebrnym i gwiezdnej szarości.

Polecane produkty z kategorii MacBook Pro 16

MacBook Pro 14 cali i MacBook Pro 16 cali - podobieństwa

 • Wyświetlacz Mini-LED Liquid Retina XDR z jasnością SDR do 600 nitów  oraz szczytową do 1600 nitów w HDR, szeroką gamą kolorów P3, True Tone i ProMotion do 120 Hz
 • Czip Apple M3, M3 Pro lub czip Apple M3 Max
 • Do 16-rdzeni CPU
 • Do 40-rdzeni GPU
 • Do 128 GB zunifikowanej pamięci RAM
 • Do 8 TB pamięci masowej
 • Dekoder AV1
 • Sprzętowa akceleracja ray tracingu
 • System sześciu głośników hi-fi z przetwornikami niskotonowymi w technologii force-cancelling
 • Przestrzenny dźwięk stereo
 • Dźwięk przestrzenny podczas odtwarzania muzyki i materiałów wideo w technologii Dolby Atmos przy użyciu wbudowanych głośników
 • Układ trzech mikrofonów klasy studyjnej o wysokim stosunku sygnału do szumu z technologią kierunkowego kształtowania wiązki akustycznej
 • Touch ID
 • Kamera FaceTime HD 1080p
 • Port HDMI 2.1
 • Gniazdo kart SDXC
 • Gniazdo słuchawkowe 3,5 mm z obsługą słuchawek o wysokiej impedancji
 • Wi‑Fi 6E i Bluetooth 5.3
 • Dostępne w kolorze srebrnym, gwiezdnej szarości i gwiezdnej czerni.

MacBook Pro 14 cali i MacBook Pro 16 cali - różnice

MacBook Pro 14 MacBook Pro 16
Wyświetlacz o przekątnej 14,2 cala Wyświetlacz o przekątnej 16,2 cala
Rozdzielczość ekranu: 3024 na 1964 piksele Rozdzielczość ekranu: 3456 na 2234 piksele
Konfiguracje zaczynają się od M3 z 8-rdzeniowym CPU i 10-rdzeniowym GPU Konfiguracje zaczynają się od M3 Pro z 12-rdzeniowym CPU i 18-rdzeniowym GPU
Zintegrowana bateria litowo-polimerowa o pojemności 70 Wh lub 72,4 Wh (tylko wersj M3 Pro i M3 Max) Zintegrowana bateria litowo-polimerowa o pojemności 100 Wh
18 godzin lub 22 godzin (tylko wersja M3 ) pracy na baterii podczas odtwarzania wideo 22 godzin pracy na baterii podczas odtwarzania wideo
Masa: 1,55 kg (wesja M3); 1,61 kg (wersja M3 Pro); 1,62 kg (wersja M3 Max) Masa: 2,14 kg (wersja M3 Pro); 2,16 kg (wersja M3 Max)

 

Przeczytaj również: MacBook dla studenta, grafika i programisty - jaki będzie najlepszy?

MacBook Pro 2023 – co o nim myślisz?

Tak prezentują się najnowsze modele notebooków Apple MacBook Pro M3: 16 i 14 cali. Który model byś wybrał? Czy któraś z konfiguracji zrobiła na Tobie szczególnie dobre wrażenie? Jeśli jesteś zainteresowanym zakupem MacBooka Pro, zapraszamy do odwiedzenia sklepu Lantre - autoryzowanego sprzedawcy Apple. Znajdziesz tutaj wszystkie modele laptopów Apple w atrakcyjnych cenach oraz dostępne w wielu modelach płatności.

Każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. Nie zwlekaj, wybierz swojego MacBooka Pro już dziś!

Zapoznaj się również z Lantre Plan - ta wyjątkowa oferta pozwoli Ci odroczyć płatność nawet na 12 miesięcy bez dodatkowych kosztów albo rozpocząć spłatę po roku, rozkładając ją na 36 wygodnych rat. Zapraszamy!

 

 

Źródła

1. Oficjalna strona Apple