Wiele osób ceni sobie możliwość podłączenia do laptopa dodatkowego monitora. Pozwala to zwiększyć obszar roboczy lub sklonować ekran w konkretnym celu. Jaki monitor do MacBooka wybrać i o czym należy pamiętać? Podpowiadamy!
Jakie może mieć zastosowania dodatkowy monitor do MacBooka?
Jeśli korzystasz z laptopa od Apple, dodatkowy monitor lub monitory mogą być przedłużeniem ekranu MacBooka. Większy obszar roboczy jest szczególnie przydatny w sytuacji, kiedy pracujesz na wielu programach jednocześnie. Zamiast co chwilę przełączać się pomiędzy otwartymi oknami, każdy program możesz mieć uruchomiony na osobnym ekranie.
Drugi sposób wykorzystania dodatkowych monitorów polega na klonowaniu ekranu. Wówczas na kilku ekranach możesz mieć wyświetlony identyczny obraz. Takie rozwiązanie jest przydatne osobom, które traktują swojego MacBooka jak klasyczną jednostkę centralną.
Jeśli chodzi o monitory, Apple daje pełną swobodę przy wyborze dodatkowego ekranu. Wszystkie parametry swojego sprzętu możesz wybrać sam. Z dalszej części naszego artykułu dowiesz się, jaki monitor wybrać do MacBooka i na co zwrócić uwagę podczas zakupu.
Najnowsze MacBooki są wyposażone w doskonały wyświetlacz (monitor) Retina. Warto jednak pamiętać, że parametry ekranu w poszczególnych modelach MacBooków mogą się między sobą różnić. Przykładowo, inny ekran posiada MacBook Air, a jeszcze inny ekran posiada profesjonalny MacBook Pro (w tym przypadku różnica polega na jasności matrycy). Podobnie jest w przypadku modeli MacBooków Pro po 2021 roku, posiadają jasność o 50% (utrzymywaną na całym ekranie) lepszą niż MacBook Pro 13 M1 oraz pierwszy raz zastosowaną technologię ProMotion zapewniająca adaptacyjną częstotliwość odświeżania do 120 Hz.
Przeczytaj również: Akcesoria do MacBooka - 8 niezbędnych dodatków, które musisz znać!
Dwa monitory do laptopa Apple lub więcej. Czy to możliwe?
Liczba monitorów, które możesz podłączyć do laptopa, jest uzależniona od modelu Twojego MacBooka.
Laptopy MacBook Air M1 i M2
Umożliwiają podłączenie tylko jednego monitora dodatkowego (przy użyciu portu Thunderbolt 4).
Laptopy MacBook Air M3
Umożliwiają podłączenie dwóch dodatkowych monitorów (przy użyciu portów Thunderbolt 4) o rozdzielczości maksymalnej 5K przy 60 Hz po zamknięciu pokrywy MacBooka.
Laptopy Apple z procesorem M1 Pro, M2 Pro, M3 Pro oraz M1 Max
Są w stanie obsłużyć maksymalnie dwa wyświetlacze zewnętrzne o rozdzielczości do 6K przy 60 Hz z możliwością wyświetlania ponad miliarda kolorów (M1 Pro) lub obsługa maksymalnie trzech wyświetlaczy zewnętrznych o rozdzielczości do 6K i jednego wyświetlacza zewnętrznego o rozdzielczości do 4K przy 60 Hz z możliwością wyświetlania ponad miliarda kolorów (M1 Max).
Laptopy Apple z procesorem M2 Max i M3 Max
Są w stanie obsłużyć maksymalnie cztery wyświetlacze zewnętrznych: trzy wyświetlacze zewnętrznych o rozdzielczości 6K przy 60 Hz podłączonych do portu Thunderbolt i jeden wyświetlacz zewnętrzny o rozdzielczości do 4K przy 144 Hz podłączonego do portu HDMI.
Jak podłączyć 2 lub więcej monitorów do MacBooka Pro?
Zależy to od rodzaju portów dostępnych w Twoim MacBooku i monitorze. Najprostszym sposobem jest wykorzystanie portów Thunderbolt (USB-C). Podłączenie dwóch monitorów jest możliwe przy pomocy dwóch kabli, obustronnie zakończonych wtyczką USB typu C. Jeśli monitor na USB-C jest dla Ciebie nieosiągalny, wykorzystaj dostępne w nim gniazdo HDMI. Monitor HDMI jest praktycznie tak samo popularnym urządzeniem co monitor USB-C.
Polecane produkty z kategorii Huby do MacBooka
Monitor do MacBooka – jakie parametry wziąć pod uwagę przy wyborze?
Typ matrycy i rozdzielczość ekranu
Jeśli kupujesz dodatkowy ekran do laptopa, to właśnie parametry matrycy powinny być dla Ciebie najważniejsze. Ogólnie rzecz biorąc, można wyróżnić trzy podstawowe typy matryc: TN, VA oraz IPS. Matryca TN charakteryzuje się szybkim czasem reakcji, ale też bardzo ograniczonym kontrastem i mało intensywnymi kolorami. To dobry wybór dla graczy, więc jednocześnie mało odpowiedni dla komputerów Mac.
Monitory do MacBooka, z matrycą VA to urządzenia najbardziej uniwersalne. Ich wyróżnikiem są świetne kąty widzenia, dobry kontrast i zupełnie przyzwoite odwzorowanie kolorów. Jednak najlepszym odwzorowaniem kolorów, a także bogactwem oferowanych barw cechuje się matryca IPS. Monitory z matrycą IPS to zdecydowanie najlepsza propozycja dla użytkowników laptopów Apple. Sprawdzą się idealnie zarówno w typowej pracy biurowej, w pracy graficznej, jak i w celach rozrywkowych, np. do oglądania filmów.
Rozdzielczość ekranu decyduje o ostrości wyświetlanych obrazów. W dzisiejszych czasach absolutnym minimum są ekrany o rozdzielczości 1080p, czyli popularne Full HD. Coraz większą popularnością cieszą się ekrany o jeszcze wyższej rozdzielczości: 1440p (Quad HD) oraz 2160p (4K, Ultra HD). Ostateczną decyzję musisz podjąć sam, uzależniając ją od swoich oczekiwań i budżetu, jakim dysponujesz.
Sprawdź także: MacBook dla studenta, grafika i programisty – jaki będzie najlepszy?
Przekątna ekranu
Wielkość ekranu to drugi najważniejszy parametr, który powinieneś uwzględnić przy zakupie dodatkowego monitora. Być może to właśnie zbyt mały ekran w Twoim laptopie decyduje o tym, że chcesz kupić samodzielny monitor o większej przekątnej. Jeśli chcesz ekran tylko trochę większy od ekranu laptopa, odpowiednia będzie przekątna powyżej 20 cali. Jeśli jednak potrzebujesz większego ekranu, postaw na monitory od 30 cali wzwyż. Aby dodatkowo zwiększyć ergonomię miejsca pracy, przydatna może się okazać podstawka pod monitor.
Odświeżanie monitora
Częstotliwość odświeżania obrazu w monitorze to parametr szczególnie istotny dla osób, które obrabiają materiały wideo lub często oglądają filmy. Odświeżanie monitora przekłada się na płynność odtwarzania dynamicznych treści, a także płynność przewijania ekranu. Standardowa częstotliwość odświeżania wynosi 60 Hz i jest to wartość odpowiednia dla zwykłej pracy biurowej. Wymagający użytkownicy powinni szukać monitorów z wyższym odświeżaniem – od 120 Hz wzwyż.
Rodzaj złącza
Z technicznego punktu widzenia, to właśnie typ złącza może być najważniejszym elementem, kiedy kupujesz nowy monitor. Thunderbolt, czyli USB-C to obecnie jeden z najbardziej popularny standard łączności przewodowej monitora z komputerem. Innym rozwiązaniem, może być skorzystanie z portu HDMI 2.0, zastosowanego w MacBook’ach Pro 2021 (MacBook'ach Pro 14 i MacBook'ach Pro 16). Apple całkowicie przeprojektowało linię nowych MacBook’ów z serii Pro, i po kilku latach przywróciła porty w tym również HDMI.
Alternatywnym rozwiązaniem pozostaje użycie kabla HDMI na USB-C i tym samym możesz cieszyć się wysoką rozdzielczością zapewniającą komfortową prace.
Polecane produkty z kategorii Monitory EIZO
Monitor Studio Display – nowość od Apple
Samodzielny monitor Apple 27 , czyli Studio Display, został zaprezentowany w 2022 roku. Współpracuje on z szeregiem komputerów stacjonarnych tej marki, jak także laptopów. Może on być stosowany jako główny monitor lub jako dodatkowy. Urządzenie to zostało wyposażone w wyświetlacz Retina 5K, którego rozdzielczość wynosi 5120 na 2880 pikseli przy 218 pikselach na cal.
Jasność ekranu to 600 nitów, a według producenta jest on też w stanie wyświetlić miliard kolorów. Monitor ten obsługuje technologię True Tone oraz szeroką gamę kolorów P3. Powierzchnia ekranu może być pokryta szkłem standardowym lub nanostrukturalnym, które idealnie nadaje się do pracy w intensywnie oświetlonych pomieszczeniach – Ty decydujesz, jaki wariant ekranu wybrać.
Monitor Studio Display do Maca wyposażony jest także w inne przydatne rozwiązania oraz praktyczne funkcje. Jego serce stanowi czip Apple A13. Użytkownik do swojej dyspozycji ma ultraszerokokątną kamerę o rozdzielczości 12 MP oraz pole widzenia o zasięgu 122°. Monitor wspiera funkcję Centrum uwagi, która dba o to, żebyś zawsze znajdował się w kadrze, nawet, wtedy gdy znajdujesz się w ruchu.
Także kwestia dźwięku została bardzo dobrze rozwiązana. W urządzeniu znajduje się w sumie sześć głośników: cztery niskotonowe oraz dwa wysokotonowe. Monitor zapewnia dźwięk przestrzenny dzięki zastosowaniu technologii Dolby Atmos.
Monitor Studio Display posiada swoje własne, niezależne porty: 3 porty USB-C oraz jeden port Thunderbolt 4 (do połączenia monitora z dowolnym komputerem Mac lub do szybkiego ładowania MacBooka Pro 14). Konfigurując monitor Studio Display, możesz wybrać dwie różne podstawki lub uchwyt mocujący VESA, aby najlepiej dopasować ustawienie ekranu do swoich potrzeb.
Polecane produkty z kategorii Monitory Studio Display
Wybierz idealny monitor do MacBooka w Lantre!
Podstawowy asortyment naszego sklepu stanowią Apple produkty, ale w swojej ofercie posiadamy również monitory producentów: Apple, Samsung oraz Eizo. Najpopularniejsze marki z naszego sklepu są w pełni kompatybilne z laptopami Apple.
Jeśli chcesz rozbudować swojego MacBooka o dodatkowy ekran, zachęcamy do odwiedzenia sklepu internetowego Lantre. Wszystkie topowe produkty kupisz u nas na dogodne raty lub w atrakcyjnej usłudze leasingu. Zapraszamy!