Thunderbolt w komputerach Mac - co to jest i czym się charakteryzuje?

Chcesz podłączyć kilka monitorów do komputera Mac? A może potrzebujesz jak najszybciej zgrać pliki z dysku zewnętrznego? W tym celu użyj do tego złącza Thunderbolt! Zobacz, czym wyróżnia się Thunderbolt i jakie korzyści oferuje posiadaczom komputerów z systemem macOS. Zapraszamy!

Co to jest Thunderbolt?

Thunderbolt, jest zaawansowanym standardem przesyłania danych obejmującym przewody, złącza oraz protokoły służące do podłączania akcesoriów i urządzeń peryferyjnych. Został zaprojektowany przez firmę Intel we współpracy z Apple w 2009 roku.

Od momentu swojej oficjalnej premiery w 2011 roku, w technologię zostały wyposażone komputery Apple. Rok później, Apple Thunderbolt trafił również do pecetów, stając się uniwersalnym protokołem komunikacyjnym nie tylko dla stacjonarnych i przenośnych komputerów, ale również dla zaawansowanych modeli tabletów, takich jak iPad Pro 5. generacji

Komputery Mac wyposażone w najnowszy standard Thunderbolt pozwalają na transfer danych nawet do 40 Gb/s, oferując jednocześnie szereg dodatkowych funkcji. 

Do czego służy port Thunderbolt?

Wyjście Thunderbolt w komputerach ma wiele zastosowań:

 1. Służy do ładowania urządzenia.
 2. Przesyłania danych. 
 3. Łączenia komputerów z urządzeniami peryferyjnymi i akcesoriami. 

Jest wykorzystywany przez profesjonalistów w celu zapewniania szybkiego i stabilnego połączenia np. z zewnętrznymi dyskami twardymi, urządzeniami do rejestracji filmów czy nagrywania dźwięku.

Thunderbolt Vs USB-C

USB-C i Thunderbolt wykorzystują kable z wtyczką USB-C do przesyłania danych i zasilania urządzeń, przy czym oba rodzaje kabli i portów są wobec siebie kompatybilnie – można podłączyć kabel Thunderbolt do złącza USB-C i odwrotnie. 

Jednak, wolniejszy protokół (w zależności od generacji) będzie decydował o prędkości transferu, np. jeśli podłączysz Apple kabel USB-C 3.1 do portu Thunderbolt 4 lub kabel Thunderbolt 4 do portu USB-C 3.1, to prędkość transferu będzie ograniczona do 10 Gb/s, czyli szybkości USB-C 3.1.

Jedynym wskaźnikiem, który pozwoli odróżnić złącze Thunderbolt od USB-C bez sprawdzenia specyfikacji technicznej komputera, jest symbol błyskawicy umieszczony obok portów na obudowie – jest to charakterystyczne oznaczenie wyróżniające Thunderbolt (stosowane również przy kablach) względem USB-C. 

Thunderbolt - rodzaje

Poniższe zestawienie, przedstawia poszczególne generacje Thunderbolt, które różnią się prędkością transferu danych i obsługiwanymi protokołami:

Generacja Szybkość transmisji Protokół
Thunderbolt 1 10 Gb/s x4 PCI Express 2.0 DisplayPort 1.1a
Thunderbolt 2 20 Gb/s x4 PCI Express 2.0 DisplayPort 1.2
Thunderbolt 3 40 Gb/s x4 PCI Express 3.0, DisplayPort 1.2, USB 3.1 Gen 2
Thunderbolt 4 40 Gb/s x4 PCI Express 3.0, DisplayPort 1.2, USB 3.1 Gen 2
Thunderbolt 5* 80 Gb/s x4 PCI Express 4.0, DisplayPort 2.1, USB 4

*Zaprezentowany 12 września 2023 r.

Jaki rodzaj Thunderbolt mają komputery Mac?

Komputery Mac z układem Apple Silicon są wyposażone w 3. lub 4. generację protokołu Thunderbolt, poniżej znajdziesz szczegółowe zestawienie:

 • MacBook Air (M1 lub nowszy) - Thunderbolt 3,
 • MacBook Pro 13 (M1, M2) - Thunderbolt 3,
 • MacBook Pro 14 (M1 lub nowszy) - Thunderbolt 4,
 • MacBook Pro 16 (M1 lub nowszy) - Thunderbolt 4,
 • iMac (M1 lub nowszy) – Thunderbolt 3,
 • Mac mini M1 – Thunderbolt 3,
 • Mac mini M2 – Thunderbolt 4,
 • Mac Studio (M1 lub nowszy) – Thunderbolt 4,
 • Mac Pro M2 – Thunderbolt 4.

Jakie porty w Mac komputerach zastępuje Thunderbolt?

Port Thunderbolt, dzięki swojej wszechstronności, zastępuje w komputerach Mac wiele tradycyjnych złącz, oferując użytkownikom jedno uniwersalne rozwiązanie do ładowania, transferu danych oraz podłączania zewnętrznych wyświetlaczy i urządzeń peryferyjnych.

Oto porty, które Thunderbolt może zastąpić:

 • HDMI, do podłączania monitorów, telewizorów i projektorów
 • DisplayPort, dla wysokiej jakości sygnału wideo
 • DVI, używane głównie w starszych monitorach,
 • VGA, używane w starszych monitorach, rzutnikach i projektorach,
 • USB-A, uniwersalne złącze komputerowe do akcesoriów i urządzeń peryferyjnych
 • USB-C, nowoczesne złącze komputerowe umożliwiające transfer danych, obsługę wideo oraz zasilanie.

Co można podłączyć do Maka za pomocą wejścia Thunderbolt?

Dzięki wysokiej przepustowości, port Thunderbolt umożliwia podłączenie szerokiej gamy urządzeń i akcesoriów do komputerów Mac. Oto niektóre z nich:

 • Monitory o wysokich rozdzielczościach 4K czy nawet 8K,
 • Zasilacze, pozwalające na ładowanie MacBooka,
 • Zewnętrzne urządzenia pamięci masowej, np. dyski twarde czy pendrive’y,
 • Czytniki kart pamięci,
 • Interfejsy dźwiękowe,
 • Adaptery Ethernet,
 • Zewnętrzne karty graficzne (eGPU),
 • Akcesoria VR,
 • Konwertery wideo,
 • Wielofunkcyjne stacje dokujące.

Złącze Apple Thunderbolt - jakie korzyści?

1. Ładowanie komputera

Złącze Thunderbolt w laptopie Apple może służyć m.in. do ładowania komputera. Dzięki temu, że jest w stanie dostarczyć do 240 W energii, pozwala na uzupełnienie baterii w każdym MacBooku, w tym 16-calowym MacBooku Pro z podłączonym zasilaczem 140 W.

2. Rozbudowa portów

Port Thunderbolt pozwala na podłączenie zewnętrznych hubów, adapterów i stacji dokujących, rozszerzając tym samym liczbę i rodzaje dostępnych portów w komputerach Mac. Możliwość ładowania, transferu danych i przesyłania obrazu przez Thunderbolt pozwala na korzystanie z hubów wyposażonych w różnorodne złącza, takie jak HDMI, USB-C, czy USB-A. 

3. Obsługa wyświetlaczy

Dzięki natywnemu wsparciu dla DisplayPort, wyjście Thunderbolt umożliwia podłączenie zewnętrznych monitorów, telewizorów i projektorów w następujących konfiguracjach:

Generacja Charakterystyka wyświetlacza
Thunderbolt 1 1x 2560x1600 @ 60 Hz
Thunderbolt 2 1x 4K @ 60 Hz
2x 2560x1440 @ 60 Hz
Thunderbolt 3 1x 4K @ 120 Hz
1x 5K @ 60 Hz
2x 4K @ 60 Hz
Thunderbolt 4 1x 4K @ 120 Hz
1x 5K @ 60 Hz
2x 4K @ 60 Hz
1x 8K @ 60 Hz
Thunderbolt 5 3x 4K @ 144 Hz
2x 8K @ 60Hz
1x 8K @ 540 Hz

 

4. Transfer danych

Thunderbolt charakteryzuje się wysokimi prędkościami transferu danych, co czyni go idealnym rozwiązaniem dla profesjonalistów pracujących z dużymi plikami, takimi jak nagrania wideo w wysokiej rozdzielczości.

Złącza Thunderbolt 3 i 4 w komputerach Mac oferują prędkość transferu do 40 Gb/s, podczas gdy nadchodzący Thunderbolt 5 ma osiągnąć prędkość do 80 Gb/s.

Poniżej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Czy Thunderbolt to USB-C?

Chociaż wiele komputerów łączy funkcje Thunderbolt i USB-C w jednym porcie, są to dwie odrębne technologie. Warto przy tym wiedzieć, że każdy port Thunderbolt jest kompatybilny z USB-C, ale nie każde złącze USB-C obsługuje Thunderbolt.

Czym się różni Thunderbolt od USB-C?

  Thunderbolt 4 USB-C (USB4)
Minimalna przepustowość 32 GB/s 20 Gb/s
Prędkość ładowania akcesoriów 15 W 7,5 W
Długość kabla obsługująca maksymalny transfer przez kabel pasywny 2 metry 0,8 metra
Wsparcie dla funkcji sieciowych TAK NIE
Połączenie łańcuchowe TAK, do 6 urządzeń NIE

 

Ponadto, Thunderbolt będący własnością firmy Intel, wymaga certyfikacji w zakresie obsługi zasilania, przesyłu wideo czy stałej przepustowości (np. 40 Gb/s dla Thunderbolt 4). Wymagania mają wpływ na wyższą cenę zarówno samego protokołu, jak i akcesoriów, w tym kabli z charakterystycznym logo błyskawicy.

Jaki kabel do Thunderbolt 4?

Aby w pełni wykorzystać możliwości Thunderbolt 4, potrzebny jest certyfikowany Apple kabel przez firmę Intel, co potwierdza "logo błyskawicy" na złączach. Maksymalna przepustowość 40 Gb/s jest możliwa do osiągnięcia za pomocą pasywnego kabla Thunderbolt 4 lub aktywnego kabla Thunderbolt 3 o długości do 2 metrów. 

Polecane produkty z kategorii Kable i adaptery

Thunderbolt na Macu - podsumowanie

Thunderbolt to technologia, która zapewnia wygodę i podnosi efektywność pracy z komputerem Mac. Oferując szybki transfer danych, opcję ładowania i możliwość podłączenia wielu urządzeń poprzez jeden port, stała się standardem wykorzystywanym nie tylko przez najbardziej zaawansowanych użytkowników komputerów Apple, ale również osoby, którym zależy na szybkim zgrywaniu danych czy możliwości podłączenia np. dwóch monitorów o rozdzielczości 4K z wykorzystaniem jednego portu.

Teraz, gdy znasz już możliwości oferowane przez porty Thunderbolt w komputerach Mac, zapraszamy do sklepu Lantre, autoryzowanego sprzedawcy Apple. Oferujemy modele komputerów stacjonarnych Mac oraz laptopy Apple w różnorodnych konfiguracjach oraz dedykowane im akcesoria Mac, takie jak przejściówka, wielofunkcyjny hub czy adapter do MacBooka.

Pamiętaj, że każdy zakup w naszym sklepie możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. Poznaj również ofertę Lantre Plan, dzięki której możesz odroczyć spłatę nawet na 12 miesięcy, bez żadnych ukrytych kosztów. Decydując się na regulowanie należności po tym okresie, masz możliwość rozłożenia jej na 36 komfortowych rat. Zapraszamy!

 

 

Źródła:

1. Oficjalna strona Intel

2. Oficjalna strona Apple

3. Strona thunderbolt.pl 

4. Portal Wikipedia