Jaki monitor do Mac mini lub Mac Studio wybrać? Podpowiadamy!

Wybór monitora do Maca mini lub Maca Studio ma ogromne znaczenie dla produktywności i komfortu pracy. Bez względu na to, jakie zadania wykonujesz na komputerze, powinieneś zwrócić uwagę na kilka aspektów decydujących o jakości wyświetlacza. W poniższym artykule wyjaśnimy, na które cechy powinieneś zwrócić uwagę szukając monitora do Mac mini lub Mac Studio, aby w pełni wykorzystać potencjał tych komputerów.

Monitor do Mac mini lub Mac Studio - na co zwrócić uwagę przed wyborem?

Jakość obrazu i komfort korzystania z monitora są ściśle powiązane z jego parametrami technicznymi. Przyjrzymy się bliżej najistotniejszych z nich, aby ułatwić Ci podjęcie świadomej decyzji o wyborze wyświetlacza dla Twojego komputera Mac mini lub Mac Studio.

Typ ekranu

Wybór odpowiedniego typu matrycy ma kluczowe znaczenie, ponieważ to głównie od jej rodzaju zależy jakość obrazu. Najczęściej spotykane rodzaje matryc to:

 • IPS,
 • VA,
 • TN.

Każda z nich posiada zestaw cech, które predestynują je do konkretnego użytku. Matryce TN wyróżniają się dużą szybkością odświeżania (dedykowane są głównie graczom), jednak nie nadają się do prac graficznych. Panele VA (MVA, PVA i pochodne) są szybkie, zapewniają głębokie czernie i wysoki kontrast, jednak ich kąty widzenia są mocno rozczarowujące.

Optymalnym wyborem spośród nich, są matryce IPS, które oferują:

 1. Najlepsze odwzorowanie kolorów,
 2. Szerokie kąty widzenia,
 3. Wysoki kontrast,
 4. Krótki czas reakcji matrycy,
 5. Wysoką stabilnością obrazu.

Dlatego monitory z matrycami IPS są szczególnie polecane profesjonalistom, dla których jakość obrazu ma kluczowe znaczenie. Doskonałe odwzorowanie kolorów i szerokie kąty widzenia czynią je idealnym wyborem dla grafików, fotografów czy filmowców. Jednak matryce IPS są także najlepszą opcją dla użytkowników domowych, ponieważ ich wszechstronność sprawdza się podczas codziennego użytkowania, takiego jak przeglądanie internetu, oglądanie filmów czy granie w gry komputerowe.

W przypadku urządzeń Apple, warte uwagi są monitory Retina. Ich główną cechą jest wysokie zagęszczenie pikseli na cal, co zapewnia wyjątkową ostrość obrazu. Monitory Apple z wyświetlaczem Retina wykorzystują panele IPS, dzięki czemu są doskonałym wyborem dla profesjonalistów i użytkowników domowych poszukujących wysokiej jakości obrazu.

Zobacz także: Wyświetlacz Retina - co musisz wiedzieć o ekranie od Apple?

Rozdzielczość ekranu

Wyświetlacze Retina oferują rozdzielczość ekranu gwarantującą wysokie zagęszczenie pikseli na cal. Przykładowo, iMac 24 (z ekranem 23,5 cala) posiada monitor o rozdzielczości 4,5K (4480 na 2520 pikseli), co zapewnia ostrość na poziomie 218 pikseli na cal (PPI). Podobnie jest w przypadku monitora Apple Studio Display, który przy 27 calach oferuje rozdzielczość 5K, czyli 5120x2880 pikseli, zapewniającą 218 PPI.

Ekrany Apple Studio Display są jednymi z nielicznych, które oferują tak wysoką rozdzielczość. Częściej spotykane są monitory o rozdzielczościach:

 • 1920x1080 pikseli, czyli Full HD,
 • 1920x1200 pikseli,
 • 2560x1440 pikseli,
 • 3840x2160 pisekli, czyli 4K.
 • 3440x1440 pikseli.

Rozdzielczość ekranu zależy również od proporcji obrazu. Najpopularniejszy, a jednocześnie optymalny dla większości użytkowników, jest format 16:9.

Przekątna ekranu

Rozdzielczość wyświetlacza nierozerwalnie łączy się rozmiarem monitora, którą określa przekątna ekranu wyrażona w calach. Najpopularniejsze rozmiary monitorów to:

 • 21 cali,
 • 24 cale,
 • 27 cali,
 • 32 cala,
 • 34 cala.

To, jaki rozmiar monitora wybrać, zależy od rodzaju wykonywanej pracy, głębokości blatu oraz budżetu. 27-calowe wyświetlacze można uznać za najbardziej uniwersalne, ponieważ oferują sporą przestrzeń roboczą, przy jednoczesnym dopasowaniu do większości biurek o głębokości około 50-60 cm.

Odświeżanie

Odświeżanie monitora, które określa ile razy na sekundę ekran odświeża wyświetlany obraz, wpływa na płynność prezentowanych treści. Jest to parametr szczególnie istotny dla graczy, ponieważ wysokie odświeżanie zapewnia płynniejszą animację. W codziennym użytkowaniu odświeżanie na poziomie 60 Hz, które uznawane jest za standardowe, jest optymalne.

Kąty widzenia

Szerokie kąty widzenia to jedna z cech wyróżniających matryce IPS, decydująca o tym, jak obraz na ekranie zachowuje swoje barwy, gdy patrzymy na niego pod różnymi kątami. Jest to szczególnie ważne w przypadku dużych monitorów o przekątnej większej niż 27 cali.

Jeśli monitor ma wąskie kąty widzenia, kolory przy bocznych krawędziach ekranu mogą być „przekłamane”, co wyklucza go z zastosowań profesjonalnych. Dzięki szerokim kątom widzenia oferowanym przez matryce IPS, ten problem jest eliminowany, co czyni je idealnym wyborem dla osób poszukujących stabilnego obrazu przy dużym rozmiarze wyświetlacza.

Kontrast

Kontrast monitora, czyli stosunek między najjaśniejszym białym a najciemniejszym czarnym jakie ekran jest w stanie wyświetlić, ma duży wpływ na jakość obrazu. Wysoki stosunek kontrastu, np. na poziomie 1000:1, zapewnia wysoką separację między jasnymi i ciemnymi częściami obrazu, co jest niezwykle istotne dla fotografów, grafików czy osób zajmujących się edycją wideo.

Ergonomia

Przy korzystaniu z monitora podłączonego do Mac mini lub Mac Studio, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach ergonomicznej pracy przy biurku. Jedna z nich dotyczy wysokości ekranu – optymalna pozycja to taka, w której górna krawędź monitora jest na wysokości wzroku lub odrobinę poniżej. Aby osiągnąć taką pozycję, niektóre monitory oferują możliwość regulacji wysokości lub są wyposażone w uchwyt VESA, co umożliwia montaż na ergonomicznym ramieniu przytwierdzonym do blatu biurka. Jeśli zdecydujesz się na model, który nie posiada takich funkcji, rozważ zakup specjalnej podstawki, aby dostosować go do optymalnej wysokości.

Ważnym aspektem ergonomii jest także odpowiednia jasność ekranu. W typowych warunkach domowych zalecane jest ustawienie luminancji na poziomie 80-120 cd/m2, co zapewnia komfortową pracę i nie męczy wzroku. Do bardzo jasnych pomieszczeń, np. biurowych, warto wybierać ekrany o dużej jasności obrazu, sięgającej nawet 600 cd/m2.

Dostępne porty

Komputer Apple Mac mini oraz Mac Studio wyposażone są w porty Thunderbolt / USB-C oraz HDMI, dlatego warto wybrać monitor, który posiada którąś z tych opcji. Dzięki temu nie będzie konieczne korzystanie z adapterów czy specjalnych kabli.

Warto również zwrócić uwagę na obecność wbudowanego huba rozszerzającego liczbę dostępnych złączy. Przykładowo, Apple Studio Display, poza złączem Thunderbolt 3, posiada 3 porty USB-C 3, gwarantujące transfer danych na poziomie 10 Gb/s. Porty te pozwalają na podłączenie do monitora różnych urządzeń peryferyjnych czy pamięci masową.

Przeznaczenie

Wybierając monitor, kluczowe jest określenie, do jakich zadań będzie wykorzystywany. Do przeglądania internetu, oglądania filmów czy sporadycznej edycji zdjęć, większość monitorów z panelem IPS będzie odpowiednia. Jeśli jednak planujesz korzystać z monitora również jako telewizora, zdecyduj się na model o jak największej przekątnej, który oferuje wysoki kontrast i szerokie kąty widzenia.  

Dla profesjonalistów, którzy wymagają wiernego odwzorowania kolorów, szerokich kątów widzenia czy wbudowanego huba, wybór odpowiedniego monitora powinien być dokładnie przemyślany. Funkcje takie jak możliwość sprzętowej kalibracji, regulacja wysokości oraz wybór pomiędzy matowym a błyszczącym ekranem, mogą mieć znaczący wpływ na komfort i efektywność pracy.

Dodatkowe funkcje

Współczesne monitory często wyposażone są w szereg dodatkowych funkcji, które znacząco wpływają na ich atrakcyjność i użyteczność. Wiele modeli posiada wbudowane głośniki, które eliminują konieczność zakupu zewnętrznych systemów audio. Przykładowo, Apple Studio Display oferuje aż sześć głośników hi-fi z przetwornikami niskotonowymi, które zapewniają bogaty i szczegółowy dźwięk, w tym dźwięk przestrzenny idealny dla miłośników filmów.

Inną przydatną funkcją jest wbudowany mikrofon i kamera do wideorozmów. Wspomniany monitor Apple, posiada układ trzech mikrofonów klasy studyjnej i kamerę 12 MP z funkcją Centrum uwagi, która śledzi ruch rozmówcy, utrzymując go w centrum kadru.

Równie ciekawe funkcje posiadają monitory EIZO. Opcja Auto EcoViev automatycznie dostosowuje jasność ekranu do zmieniających się warunków oświetleniowych, ograniczając zużycie energii nawet o 40%. Ciekawym rozwiązaniem jest także funkcja EcoView Optimizer, która dostosowuje jasność i kontrast w zależności od wyświetlanego obrazu.

Dla osób pracujących z tekstem lub zajmujących się obróbką zdjęć portretowych, przydatna może być funkcja PIVOT, umożliwiająca obrót ekranu o 90 stopni do widoku pionowego. To rozwiązanie zwiększa wygodę pracy, szczególnie przy edytowaniu dokumentów czy przeglądaniu długich stron internetowych.

Jaki monitor do Mac mini lub Mac Studio wybrać? Zestawienie od Lantre

Studio Display

Studio Display to 27-calowy ekran Apple, idealnie dopasowany do komputerów Mac mini i Mac Studio. Monitor wyposażony w wyświetlacz Retina 5K cechuje się wiernym odwzorowaniem kolorów, jasnością do 600 nitów oraz obsługą technologii True Tone, która automatycznie dostosowuje temperaturę barwową i nasycenie wyświetlanego obrazu, aby pasowały do oświetlenia otoczenia.

Monitor można skonfigurować według potrzeb wybierając szkło:

 • ze standardową powloką, którą cechuje bardzo niski współczynnik odbicia światła,
 • nanostrukturalne, które rozprasza światła niwelując refleksy niemal do zera.

Ponadto, Apple Studio Display dostępny jest w opcji z 3 podstawkami:

 • standardowej, pozwalającej na regulację pochylenia ekranu,
 • z regulacją pochylenia i wysokości,
 • z uchwytem mocującym VESA.

Wyświetlacz Apple, to monitor cechujący się:

 • doskonałą ostrością obrazu,
 • wiernie odwzorowanymi kolorami,
 • dużą możliwością regulacji obrazu,
 • płynną współpracą z systemem macOS.

Można nim sterować za pomocą przycisków na klawiaturze Magic Keyboard. Więcej o monitorze przeczytasz na naszym bloguApple Studio Display - 8 cech, o których musisz wiedzieć!

Polecane produkty z kategorii Monitory Studio Display

Monitory EIZO

Firma EIZO, topowy producent monitorów na świecie, oferuje szeroką gamę modeli dla różnych grup użytkowników, od biurowych po profesjonalistów. Najlepszym wyborem do pracy w biurze czy korzystania w domu, będą modele z serii FlexScan z przedrostkiem EV. Wyposażone w matrycę IPS, zapewniają szeroki zakres regulacji podświetlenia, ergonomiczną podstawkę z funkcja wyboru wysokości i kąta pochylenia oraz dostęp do dużej liczby złączy (HDMI, USB-C, DisplayPort, USB-A).

EIZO z serii ColorEdge z przedrostkami CS i CG to monitory dla profesjonalistów oczekujących wiernego odwzorowania kolorów i szerokich możliwości regulacji obrazu. Monitory te są szczególnie polecane dla fotografów, filmowców, ilustratorów i projektantów, którzy potrzebują najwyższej jakości wyświetlania obrazu.

Polecane produkty z kategorii Monitory EIZO

Mac mini i Mac Studio - liczba obsługiwanych monitorów

Komputery stacjonarne Mac mini i Mac Studio wyposażone są w 2 rodzaje złączy wideo: Thunderbolt oraz HDMI. Liczba monitorów, które są w stanie obsłużyć, różni się w zależności nie tylko od modelu urządzenia, ale również zastosowanego układu SoC. Oto przewodnik po liczbie monitorów, które można do nich podłączyć oraz rekomendacje dla profesjonalistów, takich jak programiści, graficy komputerowi, fotografowie czy montażyści wideo.

 

Model komputera Liczba obsługiwanych monitorów
Mac mini M1 Do 2 monitorów
Mac mini M1 Do 2 monitorów
Mac mini M2 Pro Do 3 monitorów
Mac Studio M2 Max Do 5 monitorów
Mac Studio M2 Ultra Do 8 monitorów
Mac Studio M1 Do 5 monitorów

 

Rekomendowana liczba monitorów dla profesjonalistów zaczyna się od co najmniej dwóch ekranów, aby zapewnić efektywną pracę z wieloma aplikacjami przy zachowaniu dużej przestrzeni roboczej. Przy bardziej złożonych projektach, zalecane jest wykorzystanie co najmniej trzech monitorów.

Jak podłączyć monitor do Mac mini lub Mac Studio?

Monitor do Maca mini lub Maca Studio można podłączyć na 3 sposoby, w zależności od dostępnych portów w obu urządzeniach, wykorzystując:

 1. kabel Thunderbolt USB-C,
 2. kabel HDMI,
 3. przejściówkę do złącza USB-C - jeśli monitor nie ma portu USB-C ani HDMI, można użyć odpowiedniego adaptera z USB-C do innego portu zgodnego z monitorem, np. DisplayPort czy DVI.

Polecane produkty z kategorii Adaptery i przejściówki

Monitory do komputerów stacjonarnych Mac w Lantre

Jaki monitor wybrać do Mac mini lub Mac Studio? Odpowiedź na to pytanie zależy od kilku czynników, takich jak posiadany budżet, oczekiwany rozmiar ekranu i zastosowanie. Pewnym wyborem będzie z pewnością monitor Apple Studio Display, który został stworzony z myślą o pracy z komputerem Mac. Jednak monitory EIZO to również dobry wybór, szczególnie do podstawowej pracy biurowej, domowego użytku czy profesjonalnych prac z kolorem.

Teraz, gdy już wiesz, jaki monitor do Mac Studio lub Mac mini wybrać, odwiedź sklep Lantre - autoryzowanego sprzedawcę Apple. W naszej ofercie znajdziesz monitory Apple Studio Display w różnych konfiguracjach, monitory EIZO z serii FlexScan oraz ColorEdge oraz akcesoria Mac, dzięki którym stworzysz ergonomiczne stanowisko pracy, takie jak: klawiatura Magic Keyboard, myszka Magic Mouse, gładzik Magic Trackpad, kable, wieloportowe huby czy przejściówki oraz głośniki Sonos.

Pamiętaj, że w Lantre każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne raty lub skorzystać z leasingu. Oferujemy również Lantre Plan, umożliwiający odroczenie płatności na 12 miesięcy bez dodatkowych kosztów, z opcją rozłożenia na 36 rat po tym okresie. Zapraszamy!

 

 

Źródła

1. Oficjalna strona Apple

2. Oficjalna strona Eizo