Wyświetlacz Retina - co musisz wiedzieć o ekranie od Apple?

Retina display to jeden z najlepszych wyświetlaczy dostępnych na rynku. Obecnie znajdziesz go we wszystkich urządzeniach ekranowych Apple. Na czym polega przewaga wyświetlaczy Retina w stosunku do innych rozwiązań?

Ekran Retina – historia powstania

Retina jest autorskim rozwiązaniem firmy Apple, stosowanym we wszystkich nowych urządzeniach ekranowych spod szyldu nadgryzionego jabłka. Historia wyświetlaczy Retina sięga 2010 roku, czyli momentu premiery iPhone'a 4 – pierwszego urządzenia z ekranem Retina. Innowacyjność ekranu Retina w iPhonie 4 (w stosunku do zwykłego ekranu w starszym iPhonie 3GS) polegała na zastąpieniu pojedynczego piksela czterema mniejszymi. Dzięki takiemu rozwiązaniu zagęszczenie pikseli wzrosło na tyle, że dostrzeżenie ich gołym okiem stało się niemożliwe.

Z biegiem czasu technologia Retina doczekała się kolejnych udoskonaleń. W nowszych iPhone'ach zaczęto stosować współczynnik skali, aby zagęszczenie pikseli było jeszcze większe. W rezultacie smartfony iPhone 6 Plus oraz iPhone X mogły się pochwalić ekranem, na którym pojedynczy piksel był zastępowany przez 12 mniejszych. Następnie procesor graficzny GPU przeprowadzał proces renderowania poszczególnych pikseli, aby wyświetlany obraz był jeszcze ostrzejszy.

Apple Retina – rodzaje wyświetlaczy

Różne urządzenia marki Apple są wyposażone w różne rodzaje wyświetlaczy Retina. Jednocześnie każdy wyświetlacz (charakterystyczny dla danego urządzenia) posiada swoją własną nazwę. Ze względu na technologię wykonania matrycy można wyróżnić dwa rodzaje ekranów: klasyczne ekrany LCD (znane po prostu jako Retina – czasem z dodatkowymi oznaczeniami) oraz zaawansowane ekrany OLED (znane jako Super Retina).

Niektóre wyświetlacze Retina posiadają obok nazwy dopisek XDR (z ang. Extreme Dynamic Range), który oznacza ekstremalny zakres tonalny, a więc ponadprzeciętną jasność i wysoki kontrast. Biorąc pod uwagę stopień zaawansowania poszczególnych zakresów tonalnych, XDR ma przewagę zarówno nad standardowym trybem SDR (Standard Dynamic Range), jak i powszechnie znanym trybem HDR (High Dynamic Range).

Urządzenia Apple z ekranem Retina

Wyświetlacz Retina posiadają wszystkie urządzenia ekranowe Apple dostępne w sprzedaży. Są to smartfony iPhone, tablety iPad, laptopy MacBook, komputery Mac, a także wszystkie modele zegarków Apple Watch. Naturalnie też wszystkie wymienione urządzenia różnią się między sobą szczegółowymi parametrami posiadanych wyświetlaczy, natomiast główna idea ekranów Retina (polegająca na dużym zagęszczeniu pikseli) dotyczy wszystkich produktów bez wyjątku.

Przed Tobą zestawienie najważniejszych urządzeń marki Apple z wyszczególnieniem rodzajów zastosowanych w nich wyświetlaczy Retina.

Retina MacBook – laptopy z ekranem Retina

W aktualnej ofercie Apple znajdziesz MacBooki z dwoma rodzajami wyświetlaczy: klasycznym wyświetlaczem Retina obecnym w laptopach MacBook Air i M2 oraz MacBook Pro 13 i zaawansowanym wyświetlaczem Liquid Retina XDR, obecnym w superwydajnych laptopach MacBook Pro 14 oraz Pro 16.

MacBook Pro 13 vs MacBook Air Retina

W praktyce różnica pomiędzy ekranami Retina (MacBook Pro 13 / Air 13) a Liquid Retina XDR (MacBooki Pro 14/16) polega na zastosowaniu innej technologii wykonania matrycy. W przypadku laptopów MacBook Air i MacBook Pro Retina display to standardowy wyświetlacz LCD z klasycznym podświetleniem LED, wykonany w technologii IPS. Wyświetlacze wykonane w technologii IPS uznaje się za najlepsze w obrębie wszystkich wyświetlaczy LCD LED, ponieważ zapewniają dobre odwzorowanie kolorów i szerokie kąty widzenia.

Polecane produkty z kategorii MacBook Air

Retina MacBook Pro 14 i 16

Ulepszonym odpowiednikiem zwykłych ekranów Retina są wyświetlacze Liquid Retina XDR, czyli matryce LCD wykonane w technologii IPS, ale z podświetleniem mini-LED. Technologia mini-LED zastosowane w laptopach MacBook Pro 16 i 14 (znana również z najnowszych iPadów Pro 12,9") wykorzystuje do działania maleńkie diody – jeszcze mniejsze od klasycznych diod LED.

W rezultacie wyświetlacz mini-LED posiada więcej diod, dzięki czemu może zagwarantować jeszcze lepsze odwzorowanie kolorów (w tym znakomite czernie) i zauważalnie lepszy kontrast. Ekrany mini-LED są też bardziej energooszczędne, co przekłada się na mniejsze zużycie baterii. W połączeniu z zastosowaną pierwszy raz technologią ProMotion i częstotliwością odświeżania nawet do 120 Hz, pozwala na bardziej płynne i responsywne wyświetlanie treści.

Może Cię zainteresować: Nowy MacBook Pro 16 cali i 14 cali - poznaj MacBooka dla profesjonalistów

Polecane produkty z kategorii MacBook Pro

iMac Retina

Wszystkie komputery stacjonarne iMac posiadają ekran Retina, czyli standardową matrycę LED wykonaną w technologii IPS. W specyfikacji komputerów iMac obok nazwy „Retina" widnieje oznaczenie wskazujące rozdzielczość ekranu monitora. Najnowsze komputery iMac M1 24" są wyposażone w monitor Retina 4,5K. Oznacza to, że rozdzielczość ekranu wynosi 4480 na 2520 pikseli, natomiast rozdzielczość DPI kształtuje się na poziomie 218 punktów na cal. W praktyce przekłada się to na wyświetlanie obrazu w jakości wyższej niż Ultra HD.

Jeszcze wyższą rozdzielczość ekranu (5120 na 2880 pikseli) oferują komputery iMac 27", w których wyświetlacz określany jest jako Retina 5K. Jasność matrycy niezależnie od modelu komputera iMac wynosi 500 nitów.

Ekrany iPhone'ów

Wyświetlacze w najnowszych iPhone'ach różnią się między sobą w zależności od konkretnego modelu. Smartfon z 2019 roku – iPhone 11 – posiada wyświetlacz Liquid Retina HD, czyli klasyczny wyświetlacz LCD wykonany w technologii IPS. Dzięki zachowaniu wysokiego zagęszczenia pikseli (326 pikseli na cal), wyświetlany obraz jest wystarczająco ostry (pojedyncze piksele nie są widoczne), mimo że technologia LCD LED wyraźnie odstaje od technologii OLED stosowanej w nowszych iPhone'ach (np. pod względem palety i nasycenia kolorów).

Wszystkie smartfony iPhone 13 i 12 posiadają zjawiskowy wyświetlacz Super Retina XDR, czyli zaawansowany wyświetlacz OLED, gwarantujący najlepsze możliwe odwzorowanie kolorów (w tym niezwykle głębokie czernie) i nieskończony kontrast. Większe jest również zagęszczenie pikseli, które w przypadku podstawowych wersji iPhone'ów 12 i 13 wynosi 460 PPI.

Z kolei w wersjach iPhone Pro 13 i 12, została zastosowana technologia ProMotion - wyświetlacz 120 Hz z adaptacyjnym odświeżaniem ekranu, czyli częstotliwość odświeżania ekranu dopasowuje się do wyświetlanych treści.

Przeczytaj również: iPhone 12 vs iPhone 13 – który model wybrać?

Polecane produkty z kategorii iPhone

Ekrany iPad'ów

Podobnie jak ekrany w smartfonach, tak też wyświetlacze w tabletach iPad różnią się między sobą w zależności od modelu. W ten sposób w najnowszych iPadach wyróżnia się cztery rodzaje wyświetlaczy: Retina (iPad 9. generacji), Liquid Retina (iPad 10. generacji, iPad mini 6, iPad Air 4 lub nowszy, iPad Pro 11 z 2020 roku), Liquid Retina XDR (iPad Pro 12,9") oraz Ultra Retina XDR (iPady Pro z 2024 roku). Wyświetlacze Retina i Liquid Retina zostały wykonane w identycznej technologii (LED, IPS), natomiast w zależności od modelu różnią się między sobą parametrami, np. jasnością matrycy, zagęszczeniem pikseli czy obecnością technologii ProMotion (zwiększonej częstotliwości odświeżania ekranu).

W zestawieniu są dwa wyjątki. Pierwszym wyjątkiem jest wyświetlacz Super Retina XDR, który zastosowano w profesjonalnym iPadzie Pro 12.9 cala. Ekran w tym modelu został wykonany w technologii IPS z podświetleniem mini-LED (omówionym przy okazji laptopów MacBook Pro).

Drugim Ultra Retina XDR, który zastosowano w profesjonalnych iPadach Pro z 2024 roku. Ekran w tych modelach, to najbardziej zaawansowany wyświetlacz na świecie. Wyróżnia go technologia tandemowa OLED - jest skonstruowany z dwóch warstw OLEDowych, co umożliwia osiągnięcie wyjątkowej jasności do 1000 nitów dla treści SDR oraz HDR. Co więcej, jasność szczytowa dla treści HDR może osiągnąć nawet 1600 nitów.

Polecane produkty z kategorii iPad

Ekran Retina a wzrok

Wszystkie najnowsze urządzenia Apple są wyposażone w funkcję Night Shift, której zadaniem jest ocieplanie kolorystyki wyświetlacza po zmroku. W ten sposób ogranicza się negatywne oddziaływanie światła niebieskiego (emitowanego przez wszystkie urządzenia ekranowe). Korzystanie z funkcji Night Shift redukuje ryzyko rozwoju zaburzeń rytmu okołodobowego i pozwala uniknąć problemów ze snem.

Ponadto zastosowanie technologii True Tone, która automatycznie dostosowuje temperaturę koloru i poziom jasności wyświetlania obrazu do otoczenia, zapewnia Ci komfort korzystania z urządzeń Apple w każdych warunkach oświetleniowych.

Wyświetlacze Retina – wypróbuj sam!

Jak sam widzisz, pod pojęciem „Retina" kryją się wyświetlacze zaprojektowane w różnych technologiach. Niezależnie jednak od rodzaju ekranu Retina, rozdzielczość obrazu we wszystkich urządzeniach od Apple stoi na najwyższym poziomie, tak że pojedyncze piksele nigdy nie są widoczne gołym okiem.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre, w którym znajdziesz wszystkie topowe produkty marki Apple.

Pamiętaj, że każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. Zapraszamy!