Ładowanie indukcyjne iPhone - co warto wiedzieć?

Ładowanie bezprzewodowe to jedna z najwygodniejszych funkcji współczesnych smartfonów. Okazuje się jednak, że ładowanie indukcyjne jest nie tylko praktyczne, ale również dobre dla baterii telefonu. Zobacz, dlaczego warto skorzystać z bezprzewodowego ładowania, jak naładować iPhone bez ładowarki oraz co zrobić, jeśli ładowanie nie działa poprawnie.

iPhone ładowanie indukcyjne - jak działa?

Aby skorzystać z ładowania indukcyjne potrzebujemy dwóch elementów: telefonu iPhone obsługującego ładowanie bezprzewodowe oraz kompatybilnej ładowarki indukcyjnej. Współpraca tych elementów opiera się na pracy cewki elektromagnetycznej, która wytwarza pole magnetyczne i w ten sposób wysyła energię do smartfona. Telefon iPhone przyjmuje energię przez odbiornik (cewkę elektromagnetyczną), który odbiera energię od cewki indukcyjnej z ładowarki i przekazuje do baterii telefonu.

Istnieją dwa standardy ładowania bezprzewodowego:

 1. Standard PMA,
 2. Standard Qi.

Ten drugi został stworzony przez Wireless Power Consortium (WPC) i jest wykorzystywany w urządzeniach Apple. Dlatego ładowarka bezprzewodowa iPhone’a musi działać w standardzie Qi.

Jak włączyć ładowanie indukcyjne w iPhone?

Ładowanie bezprzewodowe iPhone jest domyślnie włączone w systemie iOS, dlatego nie trzeba wykonywać dodatkowych czynności, aby naładować smartfon bezprzewodowo. Wystarczy położyć telefon Apple na stacji ładującej, która zacznie uzupełniać jego baterię.

Który iPhone ma ładowanie indukcyjne?

Modele iPhone obsługujące ładowanie indukcyjne mają szklane obudowy – to dzięki nim możliwe jest połączenie cewek odbiornika z cewką indukcyjną ładowarki bezprzewodowej. Pierwszym telefonem od Apple wykonanym ze szkła, który można naładować indukcyjnie był Apple iPhone 8.

Poniżej pozostałe telefony z ładowaniem indukcyjnym od Apple:

 • Apple iPhone 8 (Plus)
 • Apple iPhone X,
 • Apple iPhone Xs (Max)
 • Apple iPhone XR,
 • Apple iPhone 11,
 • Apple iPhone Pro (Max),
 • Apple iPhone SE (2020),
 • Apple iPhone 12 (Mini),
 • Apple iPhone 12 Pro (Max),
 • Apple iPhone SE (2022),
 • Apple iPhone 13 (Mini),
 • Apple iPhone 13 Pro (Max),
 • Apple iPhone 14 (Plus),
 • Apple iPhone 14 Pro (Max)
 • Apple iPhone 15 (Plus),
 • Apple iPhone 15 Pro (Max).

Polecane produkty z kategorii Etui iPhone

Ładowanie bezprzewodowe iPhone – zalety

Bezprzewodowe ładowanie iPhone ma sporo zalet. Poniżej znajdziesz kilka z nich.

 1. Aby naładować iPhone, wystarczy położyć go na ładowarce bezprzewodowej. Nie trzeba podłączać kabla ładowarki do gniazda Lightning i usuwa problem uszkodzenia portu Lighting np. przypadkowo wyrywając kabeł z ładowarki.    
 2. Korzystając z ładowarki indukcyjnej, iPhone jest ładowany nieco mniejszą mocą (do 15 W zamiast 20 W po kablu), co korzystanie wpływa na kondycje ogniw.
 3. Dzięki temu, że na rynku występuje wiele różnych ładowarek indukcyjnych, iPhone można ładować na leżąco, stojąco, obróconego o 90 stopni. W ten sposób, zapewniamy sobie dostęp do ekranu telefonu, aby widzieć np. godzinę i powiadomienia (korzystając z Always On Display w iPhone 14 Pro lub nowszym modelu) nie podchodząc do urządzenia. Ponadto, można skorzystać z multifunkcyjnych ładowarek, które poza iPhonem naładują indukcyjnie Apple Watch czy Apple Airpods.
 4. Nowe samochody mają wbudowane ładowarki bezprzewodowe, a w przypadku modeli pozbawionych tej funkcji, możemy kupić odpowiednie urządzenie, które podłączymy przez port USB lub gniazdo zapalniczki. Dzięki temu, w trakcie jazdy unikniemy niebezpiecznej sytuacji próbując podłączyć kabel do gniazda iPhone.

Bezprzewodowa ładowarka iPhone - jaką wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele ładowarek bezprzewodowych do iPhone. Żeby ułatwić wybór odpowiedniej, poniżej przedstawiamy kilka naszych propozycji.

Ładowarka MagSafe od Apple

Ładowarka indukcyjna iPhone od Apple obsługuje standard ładowania Qi, więc bez problemu naładujemy za jej pomocą każdego iPhone’a od modelu 8 wzwyż, a także słuchawki AirPods z bezprzewodowym etui ładującym. Co więcej, ładowarkę wyposażono w funkcję MagSafe, która sprawia, że idealnie przywiera do następujących modeli telefonów:

 • Apple iPhone 12 (również w wersji Mini i Pro/Pro Max),
 • Apple iPhone 13 (również w wersji Mini i Pro/Pro Max),
 • Apple iPhone 14 (również w wersji Plus i Pro/Pro Max),
 • Apple iPhone 15 (również w wersji Plus i Pro/Pro Max).

Bezprzewodowa ładowarka iPhone z opcją MagSafe nie posiada w zestawie akcesoriów - trzeba dokupić do niej zasilacz USB-C, najlepiej o mocy 20 W, który naładuje iPhone’a z mocą 15 W, a w przypadku iPhone 13 Mini i iPhone 12 Mini z mocą 12 W.

Zobacz także: 5 rzeczy, które musisz wiedzieć o MagSafe w iPhone

Podwójna ładowarka MagSafe Duo

Podwójna ładowarka MagSafe Duo działa jak opisana wyżej ładowarka bezprzewodowa Apple MagSafe z tą różnicą, że pozwoli uzupełnić energię dwóm urządzeniom jednocześnie w iPhonie, zegarku Apple Watch, bezprzewodowym etui ładującym do AirPods lub innych urządzeniach zgodnych ze standardem Qi.

Do ładowarki trzeba dokupić zasilacz USB-C o mocy 20 W (ładowanie do 11 W) lub 27 W (ładowanie do 14 W).

Akumulator MagSafe

Jak naładować iPhone bez kabla? Wystarczy skorzystać z akumulatora Magsafe. To przydatne rozwiązanie od Apple działa podobnie jak powerbank do iPhone z opcją indukcyjnego ładowania. Główną zaletą akumulatora MagSafe jest to, że dzięki magnesom przywiera ściśle do iPhone z serii 12 (lub nowszej serii) i bezprzewodowo uzupełnia baterię smartfona.

Z akumulatora Magsafe można również korzystać jak z tradycyjnej ładowarki bezprzewodowej Qi, parując go z zasilaczem o mocy 27 W lub wyższej. Wówczas urządzenie oddaje energię z mocą do 15 W.

Akumulator MagSafe podładuje indukcyjnie baterię w smartfonach Apple o:

 • 70% w przypadku iPhone 13 Mini i iPhone 12 Mini,
 • 60% w przypadku iPhone 12, iPhone 12 Pro, iPhone 13, iPhone 13 Pro, iPhone 14, iPhone 14 Pro, iPhone 15 Plus lub iPhone 15 Pro,
 • 40% w przypadku iPhone 12 Pro Max, iPhone 13 Pro Max, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro Max lub iPhone 15 Plus lub iPhone 15 Pro Max.

Polecane produkty z kategorii Powerbanki iPhone

Czy iPhone ma ładowanie zwrotne?

Zastanawiasz się jak naładować iPhone iPhonem? Obecne modele telefonów iPhone nie obsługują ładowania zwrotnego. Być może iPhone 16 pozwoli na ładowanie iPhone iPhonem, jednak dowiemy się o tym dopiero jesienią 2023 roku.

Co ciekawe, już cała linia telefonów iPhone 12 posiadała odpowiednie podzespoły, które pozwalałyby na ładowanie zwrotne, jednak Apple nie zdecydowało się wykorzystać tych możliwości w systemie iOS.

Ładowanie indukcyjne w iPhone nie działa - co zrobić?

Jeśli posiadasz iPhone 8 lub nowszego, a funkcja ładowania bezprzewodowego nie działa, możesz zrobić kilka rzeczy, które pomogą rozwiązać ten problem.

Uruchom ponownie iPhone

Wyłączenie i ponowne włączenie to rozwiązanie, które często pomaga usunąć różne usterki. Ponowne uruchomienie iOS może sprawić, że system usunie drobny błąd w oprogramowaniu, a ładowanie indukcyjne iPhone będzie możliwe.

Zdejmij etui iPhone’a

Niektóre grube etui mogą powodować problemy z ładowaniem indukcyjnym. Spróbuj zdjąć obudowę i przyłożyć „goły” telefon do ładowarki bezprzewodowej.

Popraw ułożenie telefonu

Główną zasadą, kiedy kładziesz telefon na ładowarce indukcyjnej jest, by był wyśrodkowany względem cewki ładującej. Sprawdź, czy ułożenie telefonu w innej pozycji niż aktualna, uruchomi ładowanie bezprzewodowe iPhone’a.

Zmień ładowarkę i zasilacz

Zasilacz i ładowarki bezprzewodowe niskiej jakości mogą nie działać z iPhonem. Sprawdź również, czy model ładowarki obsługuje standard Qi, ponieważ telefony Apple nie działają z innymi standardami.

Zaktualizuj oprogramowanie iOS

Jeśli Twój iPhone obsługuje ładowanie bezprzewodowe, ale funkcja ta nie działa, sprawdź czy Apple nie wypuściło nowej wersji systemu iOS, która mogłaby naprawić ten problem.

Zresetuj iPhone

Czasami twardy reset telefonu może uruchomić indukcyjne ładowanie iPhone. Instrukcję, jak zresetować telefon Apple znajdziesz w naszym artykule: Jak zresetować iPhone? Instrukcja krok po kroku

Polecane produkty z kategorii Ładowarki iPhone

Ładowanie bezprzewodowe iPhone - podsumowanie

Ładowanie indukcyjne iPhone to sposób, aby szybko i bezproblemowo uzupełnić baterię telefonu mocą nawet 15 W. Co istotne, funkcja ta nie wymaga włączenia, działa domyślnie z każdym modelem obsługującym bezprzewodowe przesyłanie energii. Apple, wprowadzając w 2020 roku technologię MagSafe znaną z MacBooka Pro do innych urządzeń, przeniosło ładowanie indukcyjne iPhone na jeszcze wyższy poziom wygody. Dzięki magnesom, ładowarka MagSafe niweluje ryzyko złego ustawienia telefonu na podstawce, a także oferuje nowe możliwości, które wykorzystują akcesoria iPhone’a (etui, powerbanki, portfele).

Gdy już wiesz, jak działa ładowanie bezprzewodowe iPhone, to odwiedź sklep Lantre – oficjalnego dystrybutora Apple. Znajdziesz u nas najnowsze produkty Apple oraz akcesoria wykorzystujące MagSafe.

Pamiętaj, że każdy zakup w naszym sklepie możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Dla przedstawicieli sektora B2B mamy również możliwość odroczenia płatności za zakupiony sprzęt. Zapraszamy!