iPhone się nie ładuje - co robić? Poradnik

Smartfon to urządzenie, które niejednokrotnie potrzebuje ładowania przynajmniej raz dziennie. To całkiem zrozumiałe. Jednak, co zrobić, gdy podłączasz telefon Apple do ładowarki, a on nie reaguje? Sprawdź, co zrobić, gdy iPhone się nie ładuje!

Dlaczego iPhone się nie ładuje?

Nowoczesne smartfony, takie jak Apple iPhone naszpikowane są nowoczesną technologią dla zapewnienia wielofunkcyjności. Intensywne użytkowanie telefonu powoduje jednak zwiększoną podaż baterii, co oznacza częstsze ładowanie. iPhone, pomimo tego, że cechuje się bezawaryjnością, czasem może mieć problemy z ładowaniem. Jakie są tego przyczyny? Co zrobić, gdy iPhone podłączony nie ładuje się? Czy zawsze, w sytuacjach, gdy iPhone nie wykrywa ładowarki lub też telefon wykrywa ładowarkę, ale nie ładuje, konieczna jest wizyta w serwisie? Jakie są najczęstsze przyczyny problemów z ładowaniem iPhone’a? Sprawdź, co powoduje niemożność naładowania urządzenia!

1. Zabrudzone złącze ładowania

Częstym problemem, przez który iPhone nie chce się ładować, jest zabrudzone złącze ładowania. Jeśli Twój smartfon Apple najczęściej przenoszony jest w kieszeni, musisz wiedzieć, że w takiej sytuacji nietrudno o zapchanie slotu kawałkami materiału czy drobnymi śmieciami. Czasami zdarza się tak, że kurz i pył w gnieździe ładowania uniemożliwia odpowiedni kontakt z ładowarką i wtedy iPhone wykrywa ładowarkę, ale nie ładuje.

2. Uszkodzona ładowarka

Jeśli podłączyłeś swoje urządzenie Apple do ładowarki, a poziom baterii się nie podnosi, warto przyjrzeć się ładowarce do iPhone. Często telefon nie wykrywa ładowarki przez uszkodzony kabel lub wtyczkę. Wszelkie pęknięcia, czy wygięcia mogą zwiastować fakt, że akcesorium wymaga wymiany.

3. Nieoryginalna ładowarka

Oryginalna ładowarka iPhone zapewnia gwarancję bezpieczeństwa użytkowania. Jeśli przez nieoryginalny kabel iPhone nie ładuje się, należy sprawdzić jego stan i ocenić, czy nie jest przerwany, uszkodzony, lub wygięty. Nieoryginalna ładowarka może też sprawić, że iPhone wolno się ładuje, lub bateria podczas ładowania mocno się grzeje.

4. Uszkodzony układ ładowania U2 lub bateria

Czasami przyczyna, przez którą iPhone się nie ładuje, jest bardziej skomplikowana. Uszkodzenie układu ładowania lub baterii mogą zwiastować takie problemy, jak pokazywanie błędnego procentu naładowania, nagrzewanie się urządzenia, czy niemożliwość pełnego naładowania iPhone’a.

Polecane produkty z kategorii Ładowarki iPhone

iPhone nie chce się ładować – co robić?

Sprawdź, co możesz zrobić, by rozwiązać problemy z ładowaniem iPhone’a. Jakie kroki warto podjąć?

1. Sprawdź gniazdo ładowania

Pierwszym krokiem, który należy podjąć, gdy iPhone nie ładuje się, jest dokładne obejrzenie samego urządzenia. W przypadku wejścia ładowarki sprawdź, czy nie znajduje się tam kurz, pył, czy inne zanieczyszczenia. Jeśli tak – usuń je za pomocą sprężonego powietrza lub specjalnej szczoteczki z miękkim włosiem. Nie używaj do tego celu metalowych narzędzi, ponieważ może to uszkodzić gniazdo ładowarki.

2. Sprawdź ładowarkę

Jeśli chodzi o ładowarkę, warto zacząć od najprostszych rozwiązań. Sprawdź, czy jest podłączona do gniazdka i czy nie jest uszkodzona. Zwróć uwagę na takie cechy, jak:

  • naderwanie, złamanie kabla;
  • czystość styków (czy nie są nadpalone, brudne, czarne);
  • temperatura końcówki ładowarki (czy nie grzeje się zbyt mocno).

Zauważyłeś któryś z tych symptomów, a iPhone przerywa ładowanie lub nie wykrywa ładowarki? Koniecznie wymień ją na nową! Jeśli na kablu nie ma żadnych widocznych uszkodzeń, możesz sprawdzić jego działanie, podłączając go do portu USB w komputerze. Jeśli go nie wykryje, to z dużym prawdopodobieństwem kabel posiada wewnętrzne uszkodzenia.

iPhone się nie ładuję - co zrobić?

3. Akcesorium nie jest obsługiwane – co to oznacza?

Gdy po podłączeniu ładowarki, na Twoim iPhonie pojawia się komunikat Akcesorium może nie być obsługiwane, oznacza to zazwyczaj, że ładowarka lub kabel nie są certyfikowane przez Apple. Taki błąd często występuje w przypadku używania zamienników. Powodem występowania błędu może być także zabrudzone gniazdo ładowania, a wtedy iPhone wykrywa ładowarkę, ale nie ładuje. W tym przypadku postępuj tak, jak opisano powyżej.

4. Wyłącz i włącz urządzenie

Czasami najprostsze rozwiązania są najlepsze. Smartfony Apple często działają przez wiele tygodni bez wyłączania, co czasami skutkuje powstawaniem różnorodnych błędów. Restart urządzenia nierzadko eliminuje błąd. Jeżeli Twoje urządzenie nie jest zaktualizowane, warto też pobrać najnowszą wersję oprogramowania, która może naprawić problem z ładowaniem iPhone'a.

Zobcz: Jak zresetować iPhone? Instrukcja krok po kroku

5. Wizyta w serwisie

Jeżeli wszystkie powyższe czynności zawiodły i Twój iPhone nadal się nie ładuje, konieczna może być wizyta w autoryzowanym serwisie Apple. To, że iPhone nie chce się ładować, nie musi oznaczać złożonej i kosztownej awarii. Specjaliści zdiagnozują problem i naprawią Twój telefon, byś mógł z niego swobodnie korzystać.

Polecane produkty z kategorii Kable i adaptery

Co zrobić, gdy bateria może być zepsuta?

Smartfony Apple iPhone  z systemem iOS wyposażone są w baterię litowo-jonową. Poziom baterii sprawdzisz w prawym górnym rogu ekranu. Ładowanie odbywa się przy pomocy przewodu Lightning lub USB-C (nowy iPhone 14. generacji). Niektóre iPhone’y umożliwiają też ładowanie bezprzewodowe, a także ładowanie iPhone od iPhone.

1. Sprawdź kondycję baterii

Bateria w smartfonach Apple iPhone należy do części eksploatacyjnych. Oznacza to, że po dłuższym czasie codziennego użytkowania, kondycja baterii może się pogorszyć. Wpływa to na czas użytkowania telefonu po naładowaniu. Jak sprawdzić, czy bateria wymaga wymiany?

System operacyjny iOS pozwala na sprawdzenie danych dotyczących stanu baterii. Jak je znaleźć?

  • Kliknij Ustawienia.
  • Następnie wybierz Bateria.
  • Przejdź do Kondycja i ładowanie baterii.
  • W wybranym menu znajdziesz dane dotyczące pojemności baterii w smartfonie Apple i gotowości na szczytowy pobór mocy.

iPhone - kondycja baterii

Fot. iPhone - kondycja baterii

 

Może Cię zainteresować: Kondycja baterii iPhone'a - 6 rzeczy, które musisz o niej wiedzieć!

2. Wymień baterię w razie potrzeby

Jeśli po sprawdzeniu kondycji baterii wyświetli się komunikat o jej zmniejszonej wydajności, wtedy konieczna jest wymiana akumulatora. Warto pamiętać, że nawet pomimo zmniejszonej wydajności baterii, jej dalsze użytkowanie nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa urządzenia. Jeśli jednak komfort użytkowania iPhone’a znacznie się pogorszył, warto udać się do autoryzowanego serwisu Apple w celu wymiany baterii.

Pamiętaj, by nie podejmować się samodzielnej wymiany baterii, ponieważ możesz stracić gwarancję na swoje urządzenie Apple, a nawet przypadkowo doprowadzić do jego zniszczenia.

Już wiesz, dlaczego iPhone się nie ładuje! 

Problemy i błędy podczas ładowania mogą zdarzyć się każdemu użytkownikowi smartfonów Apple. Nie każda awaria ładowania kończy się jednak na wizycie w serwisie. Istnieje wiele sprawdzonych sposobów na samodzielną naprawę urządzenia. Po lekturze naszego artykułu wiesz już, dlaczego telefon się nie ładuje, jak postępować, gdy iPhone się nie ładuje i jakie są główne przyczyny takiego stanu rzeczy. Warto pamiętać, by korzystać jedynie z oryginalnych ładowarek do iPhone, które gwarantują bezpieczeństwo użytkowania.

Jeśli chcesz kupić produkty Apple sprawdź ofertę Lantre – autoryzowanego sprzedawcy Apple. Nasza oferta obejmuje wszystkie iPhony, w tym iPhone 12, iPhone 13, iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro, iPhone 14 Pro Max, a także tablety iPad, komputery Mac, czy zegarki Apple Watch, a także akcesoria.

Skorzystaj z zakupu na raty lub zdecyduj się na leasing urządzeń Apple. Kupuj w Lantre i ciesz się nowym sprzętem Apple już teraz!