iPhone 12 vs iPhone 13 - który model wybrać

Nowy iPhone 13 to najlepszy smartfon Apple dostępny obecnie w sprzedaży. Czy warto go kupić, czy może bardziej opłaca się inwestycja w nieco starszego iPhone'a 12? Zapraszamy na porównanie dwóch najbardziej pożądanych modeli telefonów od Apple.

Najnowszy iPhone 13 już w sprzedaży

Jak co roku prezentacja nowych smartfonów Apple wywołała niemałe zamieszanie na rynku urządzeń mobilnych. Potwierdziły się przypuszczenia ekspertów, którzy sugerowali, że nowe iPhone'y 13 będą raczej ewolucją modelu z poprzedniego roku, aniżeli rewolucją na jakimkolwiek polu. To fakt – różnice pomiędzy jedną a drugą generacją są niewielkie, ale dla niektórych użytkowników mogą być kluczowe.

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem Apple iPhone, porównanie najnowszych modeli pomoże Ci podjąć właściwą decyzję. W dzisiejszym zestawieniu weźmiemy pod lupę wygląd, specyfikację oraz najważniejsze funkcje modeli bazowych, czyli smartfonów Apple iPhone 12 i 13. Jedno jest pewne – oba modele iPhone'ów są warte Twojej uwagi i oba modele znajdą swoich nabywców.

iPhone 12 vs iPhone 13 – porównanie parametrów

Wygląd

Pod kątem wizualnym, premierowy iPhone 13 jest bardzo podobny do smartfona iPhone 12. Wygląd urządzeń w odniesieniu do bryły i kształtu jest identyczny. Oba modele wykonano z dwóch tafli szkła (ekran i plecki) oraz lotniczego aluminium (krawędzie).

Polecane produkty z kategorii iPhone 12

Jedyna różnica w wyglądzie polega na innym układzie obiektywów na wyspie z aparatami (skośne ułożenie w iPhonie 13) oraz minimalnie przesuniętych przyciskach głośności. Charakterystycznym elementem dla obu urządzeń jest notch, czyli czarny pasek nad ekranem, zawierający przedni aparat oraz czujniki. Jest on nieco mniejszy w smartfonie iPhone 13. Wygląd modelu 13 może się przez to wydawać bardziej atrakcyjny.

Wymiary

Czas przyjrzeć się wielkości smartfonów iPhone 13 oraz iPhone 12. Wymiary wysokości i szerokości obu telefonów są identyczne i wynoszą odpowiednio 146,7 mm (wysokość) oraz 71,5 mm (szerokość). Jedyna różnica dotyczy wymiaru grubości – nieznacznie grubszy jest iPhone 13. Wymiary grubości dla najnowszych smartfonów Apple iPhone wynoszą 7,4 mm (iPhone 12) oraz 7,65 mm (iPhone 13). Taka różnica nie jest jednak odczuwalna w codziennym użytkowaniu któregokolwiek telefonu, i jest powodem umieszczenia większej baterii, której właściwości przedstawimy w dalszej części artykułu.

iPhone kolory - dostępne wersje kolorystyczne

Pod względem kształtu i wymiarów oba modele nie różnią się szczególnie, ale oba smartfony są dostępne w różnych wersjach kolorystycznych. W przypadku smartfona iPhone 12 kolory do wyboru są następujące:

 • fioletowy,
 • niebieski,
 • zielony,
 • biały,
 • czarny
 • czerwony (PRODUCT) RED .

Natomiast w przypadku smartfonów iPhone 13 kolory są bardziej zachowawcze, a dwa z nich otrzymały wyjątkowe nazwy:

 • księżycowa poświata (odcień bieli),
 • północ (odcień czerni),
 • niebieski,
 • różowy, (PRODUCT) RED,
 • zielony.

Wyświetlacz

Oba urządzenia posiadają identyczny wyświetlacz OLED o przekątnej 6,1 cala określane przez Apple jako Super Retina XDR. Rozdzielczość ekranu w obu przypadkach wynosi 2532 na 1170 pikseli (przy zagęszczeniu 460 pikseli na cal). Oba wyświetlacze zostały wyposażone w technologię HDR oraz funkcję True Tone (dostosowującą wyświetlane kolory do otoczenia), natomiast wyświetlacz w iPhonie 13 jest nieco jaśniejszy (800 nitów vs 625 nitów w iPhonie 12).

Sprawdź także: Akcesoria do iPhone jako prezent? 6 pomysłów od Lantre

Wydajność i wersje pamięciowe

Czas poruszyć temat wewnętrznych komponentów smartfonów iPhone 12 oraz iPhone 13. Specyfikacja procesora ma największy wpływ na wydajność urządzenia, w tym szybkość jego działania. Wspomnijmy tylko, że oba telefony posiadają tę samą ilość pamięci RAM (4 GB), dzięki czemu płynność działania systemu iOS 15 w każdym z modeli jest wzorowa.

Premierowy iPhone 13 został wyposażony w najnowszy procesor Apple A15 Bionic, który oferuje o 10% większą wydajność jednordzeniową i o 18% większą wydajność wielordzeniową w porównaniu z procesorem A14 Bionic (zainstalowanym w smartfonach iPhone 12). Specyfikacja chipa A15 jest też nieco lepsza pod względem wydajności grafiki (o 15% szybsza grafika).

Polecane produkty z kategorii iPhone 13

Smartfon iPhone 12 jest dostępny w trzech wersjach pamięciowych: 64, 128 oraz 256 GB. W przypadku iPhone'a 13 wersje pamięciowe również są trzy, ale najniższa możliwa pojemność wynosi 128 GB (128, 256, 512 GB). Ponadto oba modele oferują łączność 5G, natomiast iPhone 13 daje możliwość korzystania z dwóch kart eSIM jednocześnie – w alternatywie dla standardowej opcje Dual SIM z jedną kartą fizyczną (nano-SIM) oraz jedną wirtualną (eSIM).

Przeczytaj również: Jak korzystać z dwóch kart SIM w iPhone? Dual SIM w praktyce

System aparatów

Na pleckach każdego ze smartfonów znalazły się te same rodzaje obiektywów: szerokokątny i ultraszerokokątny, oba o rozdzielczości 12 Mpix. Aparaty w iPhonie 13 doczekały się jednak kilku ulepszeń. Nowe obiektywy są w stanie uchwycić aż o 47% więcej światła, czego efektem są jeszcze bardziej szczegółowe, jaśniejsze zdjęcia. Dodatkowym usprawnieniem w iPhonie 13 jest optyczna stabilizacja obrazu na poziomie matrycy, która redukuje ryzyko powstawania szumów podczas robienia zdjęć.

Oba aparaty oferują 2-krotny zoom optyczny (oddalanie), 5-krotny zoom cyfrowy, specjalny tryb nocny, a także inteligentny tryb HDR – nieco lepszy w iPhonie 13. Najnowszy iPhone 13 został dodatkowo wyposażony w tryb filmowy (inteligentne sterowanie ostrością obrazu podczas nagrywania treści wideo) oraz w style fotograficzne (możliwość nałożenia na obiektyw różnego rodzaju filtrów jeszcze przed wykonaniem zdjęcia).

Bateria i ładowanie

Pojemność baterii to jedna z najbardziej istotnych różnić na linii iPhone 12 vs iPhone 13. Apple deklaruje do 17 godzin nieprzerwanego odtwarzania wideo w przypadku iPhone'a 12 oraz do 19 godzin w przypadku iPhone'a 13. Różnica przy odtwarzaniu dźwięku jest jeszcze bardziej zauważalna i wynosi 65 godzin dla iPhone'a 12 oraz 75 godzin dla iPhone'a 13.

Deklaracje producenta znajdują potwierdzenie w recenzjach użytkowników. Oba urządzenia są w stanie wytrzymać co najmniej jeden dzień na jednym ładowaniu, przy czym „trzynastkę” o wiele trudniej rozładować w jeden dzień.

Oba smartfony obsługują szybkie ładowanie przewodowe o mocy 20 W oraz bezprzewodowe ładowanie indukcyjne 15 W przy wykorzystaniu magnetycznych akcesoriów MagSafe.

iPhone 12 i iPhone 13 - podobieństwa

 • 6,1-calowy wyświetlacz OLED Super Retina XDR z HDR
 • Face ID
 • Łączność 5G
 • Sześciordzeniowy układ Bionic z serii A
 • 4 GB pamięci RAM
 • Dwa aparaty 12 MP ƒ/2,4 Ultra Wide i ƒ/1,6 Wide z dwukrotnym zoomem optycznym
 • Warstwa Ceramic Shield z przodu
 • Odporność na zachlapanie, wodę i kurz o stopniu ochrony IP68
 • Ładowanie bezprzewodowe MagSafe i Qi
 • Dostępny z opcjami pamięci 128 GB i 256 GB
 • Dostępny w kolorze (PRODUCT)RED

Czym różni się iPhone 12 od 13?

iPhone 12 iPhone 13
Wyświetlacz Super Retina XDR o maksymalnej jasności 625 nitów Wyświetlacz Super Retina XDR o maksymalnej jasności 800 nitów
Czip A14 Bionic Czip A15 Bionic
Nagrywanie wideo Dolby Vision HDR do 4K przy 30 klatkach na sekundę Nagrywanie wideo Dolby Vision HDR do 4K przy 60 klatkach na sekundę
Do 17 godzin odtwarzania wideo Do 19 godzin odtwarzania wideo
Dostępny w kolorze: fioletowym, niebieskim, zielonym, białym, czarnym, (PRODUCT)RED Dostępny w kolorze: księżycowa poświata, północ, niebieskim, różowym, PRODUCT (RED), zielony
Dostępny z opcjami pamięci: 64 GB, 128 GB i 256 GB Dostępny z opcjami pamięci 128 GB, 256 GB i 512 GB

iPhone 12 a 13 – który wybrać? Rekomendacja eksperta Lantre

Nie ulega wątpliwości, że urządzeniem oferującym więcej funkcji jest najnowszy iPhone 13. Jeśli więc zależy Ci na:

 • baterii wystarczającej na cały dzień intensywnej pracy,
 • robisz dużo zdjęć i zależy Ci na ich wysokiej jakości

to wybierz iPhone'a 13.

Jeśli jednak wolisz zaoszczędzić trochę pieniędzy kosztem mniej wydajnej baterii oraz nieco słabszych (choć nadal bardzo dobrych) zdjęć, wówczas postaw na iPhone'a 12. Porównaj telefony i podejmij właściwą decyzję!

Może Cię zainteresować: iPhone na raty, czyli jak w prosty sposób wejść do świata Apple

Jaki iPhone wybierzesz? iPhone 12 i iPhone 13 znajdziesz w sklepie Lantre

Nasze autorskie porównanie telefonów dobiegło końca. Czy masz już faworyta? Pamiętaj, aby ostateczną decyzję podjąć w oparciu o swoje wymagania, oczekiwania i możliwości finansowe. Tylko od Ciebie zależy, który telefon Apple okaże się tym właściwym.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu internetowego Lantre, w którym znajdziesz wszystkie topowe produkty spod marki Apple.
Każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. Ponadto oferujemy usługę zabezpieczenia ekranu nowego smartfona dopasowaną folią ochronną. Zapraszamy!