Skanowanie dokumentów na iPhonie lub iPadzie - jak to robić?

Szukasz sposobu na szybkie zeskanowanie dokumentów? Wbrew pozorom nie musisz używać skanera. Jest na to inny sposób – wystarczy Ci Twój smartfon lub tablet od Apple. Jak wykonać skanowanie iPhone'em lub iPad'em? Tłumaczymy!

Dlaczego warto skanować dokumenty?

Znaczna część dokumentów, które dziś otrzymujemy, dociera do nas od razu w formie zdigitalizowanej. Rachunki, faktury, umowy, czy inne rozliczenia – to wszystko odbywa się obecnie drogą elektroniczną. Zdawać by się mogło, że wszystkie najważniejsze dane trzymamy już w komputerach, więc po co w ogóle funkcja skanowania?

Ze względu na fakt, że nasze społeczeństwo, mimo dynamicznego rozwoju, nie jest jeszcze w 100% zdygitalizowane, na pewno masz jakiś dokument, który leży u Ciebie w formie papierowej. Zeskanowanie i zachowanie takiego dokumentu na dysku, sprawi, że zminimalizujesz jego możliwość zagubienia, zniszczenia, czy wyblaknięcia. Dzięki zeskanowaniu będziesz miał pewność, że przetrwa w nienaruszonym stanie. Dodatkowo elektroniczne pliki możesz z łatwością skopiować i przechowywać w kilku różnych miejscach, co zabezpieczy Cię również przed możliwością zgubienia ważnych danych. Jak więc możesz zrobić skan jedynie przy pomocy smartfona?

Skanowanie dokumentów na iPhone lub iPadzie - sposoby od Lantre

Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że będąc poza domem, musiałeś pilnie przesłać ważne dokumenty drogą mailową? Jeżeli w tej sytuacji zacząłeś w panice poszukiwać punktu ksero – mamy dla Ciebie dobre wieści! Okazuje się, że ratunkiem są funkcje wbudowane w telefon iPhone oraz przydatne aplikacje na iPhone’a ze sklepu App Store.

Jeśli więc posiadasz iPad lub iPhone, skanowanie zdjęć lub tekstu zajmie Ci dosłownie moment. Jak możesz to zrobić?

Polecane produkty z kategorii Akcesoria iPhone

Jakie są sposoby na skanowanie tekstu w iPhone/iPad?

Zasadniczo można wyróżnić trzy sposoby skanowania dokumentów: za pomocą iPhone’a lub iPada, poprzez:

 • systemową aplikację Notatki,
 • systemową aplikacjęPliki,
 • wybraną aplikację zewnętrznego dostawcy.

Niezależnie jednak od wybranej metody, każda z nich działa na tej samej zasadzie - do zrobienia skanu wykorzystuje konkretną część iPhone'a lub tabletu iPad.

Jeśli posiadasz iPad lub iPhone, skanowanie będzie polegało na zrobieniu klasycznego zdjęcia dokumentu, a następnie poddaniu go automatycznej cyfrowej obróbce, która zamieni zdjęcie w dokument. Gdzie jest skaner w iPhone oraz jak wykonać skan? W dzisiejszym artykule prezentujemy szczegółową instrukcję!

Aplikacja Notatki

Jeśli nie chcesz instalować żadnych zewnętrznych aplikacji, wykonaj skanowanie przez telefon w systemowej aplikacji Notatki. Ta aplikacja to tak naprawdę darmowy skaner na iPhone. Apka posiada fabrycznie wbudowaną funkcję, która zamienia zrobione zdjęcia na skany.

Zatem jak zrobić skan telefonem?

 1. Otwórz aplikację Notatki.
 2. Naciśnij przycisk nowej notatki w prawym dolnym rogu ekranu, oznaczony symbolem kartki z długopisem. Możesz również otworzyć już stworzoną notatkę.
 3. Naciśnij przycisk aparatu widoczny nad klawiaturą lub u dołu ekranu.
 4. Wybierz opcję „Skanuj dokumenty”.
 5. Umieść dokument w kadrze. Zdjęcie zostanie wykonane automatycznie. Jeżeli chcesz, możesz zmienić również tryb na „Manual” – wtedy, aby wykonać zdjęcie, musisz nacisnąć na spust migawki. Przy opcji manualnego skanowania możesz także dopasować obszar do wymiaru dokumentu.
 6. Jeżeli twój dokument ma kilka stron, zrób kilka zdjęć, jedno po drugim. Wszystkie wykonane zdjęcia zostaną zapisane jako jeden dokument.
 7. Po zeskanowaniu wszystkich stron dokumentu stuknij przycisk „Zachowaj” widoczny w prawym dolnym rogu ekranu. Skan iPhone zostanie utworzony automatycznie.

 

iPhone - skanowanie dokumentów aplikacja Notatki Fot. iPhone - aplikacja Notatki - Skanuj dokumenty

 


Skany wykonane za pośrednictwem aplikacji notatki są zapisywane w formacie PDF. Aby zapisać dokument na urządzeniu (w aplikacji Pliki) lub wyeksportować go w dowolne inne miejsce (np. na maila lub do chmury iCloud) – stuknij przycisk udostępniania (znaczek kwadratu ze strzałką) widoczny w prawym górnym rogu ekranu po otwarciu pliku.

Systemowa aplikacja notatki oferuje także możliwość podpisywania dokumentów. Aby podpisać dokument, wykonaj następujące kroki:

 1. Otwórz aplikację Notatki i przejdź do notatki z zapisanym dokumentem.
 2. Stuknij dokument w notatce.
 3. Stuknij przycisk „Udostępnij” (kwadrat ze strzałką) i wybierz opcję „Oznaczania” (ikona flamastra).
 4. Stuknij przycisk „Dodaj” (ikona plusa), a następnie przycisk „Podpis” (ikona podpisu). Możesz dodać zachowany wcześniej podpis lub stworzyć nowy. Ustawisz go w dowolnym miejscu w dokumencie.
 5. Na koniec, aby potwierdzić wykonane czynności, stuknij opcję „Gotowe”.

Ponadto aplikacja Notatki umożliwia m.in. skanowanie tekstu. iPhone lub iPad może wyeksportować uzyskany tekst w dowolnie wybrane przez Ciebie miejsce. W systemie iOS aplikacja Notatki jest zainstalowana fabrycznie.

Aplikacja Pliki

Skanowanie w aplikacji Pliki przebiega na podobnej zasadzie, co w Notatkach. Aby zrobić zdigitalizowaną kopię dokumentu:

 1. Otwórz aplikację Pliki.
 2. Kliknij w ikonkę „Więcej” znajdującą się w prawym górnym rogu ekranu.
 3. Wybierz opcję „Skanuj”. Na Twoim ekranie pojawi się wtedy widok podobny do widoku aparatu.
 4. Ustaw w polu aparatu dokument, który chcesz zeskanować.
 5. Skan zostanie wykonany automatycznie. Jeżeli wolisz wykonać zdjęcie samodzielnie, możesz stuknąć w napis „Auto” w prawym górnym rogu”. Wtedy skan zostanie wykonany, dopiero kiedy klikniesz przycisk migawki.
 6. Po wykonaniu zdjęcia możesz je odpowiednio przyciąć.
 7. Po zeskanowaniu wszystkich stron dokumentu stuknij przycisk „Zachowaj” widoczny w prawym dolnym rogu ekranu. Skan zapisze się wtedy automatycznie w aplikacji Pliki.

 

iPhone - skanowanie dokumentów aplikacja PlikiFot. iPhone - aplikacja Pliki - Skanuj dokumenty

 

Aplikacje z App Store

Aplikacja AdobeFill and Sign (dla użytkowników Adobe Creative Cloud)

Niestety nie wszystkie czynności związane z dokumentami PDF można wykonać przez aplikację Notatki. Jeżeli posiadasz do wypełnienia formularz i chcesz go uzupełnić konkretnymi informacjami (np. danymi osobowymi), przydatna będzie funkcja uzupełniania tekstu. Taką opcję oferuje apka do skanowania dokumentów od firmy Adobe. Ponadto umożliwia ona podpisywanie dokumentów na wzór aplikacji Notatki.

Jak wypełnić dokument PDF tekstem w aplikacji AdobeFill and Sign lub zrobić sam skan? Oto szczegółowa instrukcja:

 1. Pobierz aplikację AdobeFill and Sign ze sklepu App Store.
 2. Uruchom aplikację i utwórz konto Adobe, postępując zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi na ekranie.
 3. Stuknij w niebieską ikonę formularza na środku ekranu z poleceniem „Wybierz formularz do wypełnienia”.
 4. W tym momencie możesz wybrać dokument z kilku źródeł, np. przeglądać pliki zapisane na urządzeniu, wyszukać dokument w sieci lub dopiero zrobić zdjęcie dokumentu, który chcesz zeskanować i/lub wypełnić. Wówczas stuknij opcję „Zrób zdjęcie” lub „Z aparatu” – jeśli chcesz wybrać już zrobione zdjęcie dokumentu z galerii.
 5. Po zrobieniu zdjęcia możesz je zapisać (w tym celu stuknij przycisk „Gotowe”) lub uzupełnić wybrane pola w dokumencie dodatkowym tekstem (stuknij dowolnie wybrane miejsce na dokumencie, aby wprowadzić tekst).

 

iPhone - aplikacja Aplikacja AdobeFill and SignFot. iPhone - aplikacja Aplikacja AdobeFill and Sign

 

TapScanner
 

Aplikacja TapScanner jest dostępna w wersji podstawowej (bezpłatnej) i rozszerzonej (płatnej). Dostępność poszczególnych funkcji różni się w zależności od wybranej wersji. Podstawowa wersja TapScannera umożliwia m.in.:

 • skanowanie dokumentów,
 • eksport plików do zewnętrznych aplikacji w zmniejszonym rozmiarze,
 • konwertowanie plików IMG do formatu PDF,
 • zmianę rozmiaru dokumentów (np. na szerokość lub wysokość),
 • dodanie znaku wodnego,
 • odczytywanie kodów QR,
 • pakowanie plików.

 

iPhone - aplikacja TapScanerFot. iPhone - aplikacja TapScanner

 

Z kolei rozszerzona wersja aplikacji umożliwia m.in.:

 • dwustronne skanowanie dokumentów tożsamości na jednej stronie,
 • zabezpieczanie dostępu do dokumentów hasłem,
 • konwersję plików PDF do formatu arkuszy Word,
 • konwersję formatu IMG do TXT,
 • kompresję dokumentów do mniejszego rozmiaru (ciężaru pliku),
 • usuwanie treści z wybranych fragmentów dokumentów,
 • dodawanie podpisów.

Polecane produkty z kategorii Akcesoria iPad

Skanowanie dokumentów za pośrednictwem urządzeń Apple – podsumowanie

Jak sam widzisz, za pomocą tabletu iPad lub smartfona iPhone, skanowanie dokumentów jest łatwe i szybkie. Jeśli chcesz mieć podstawowy skaner w telefonie, w zupełności wystarczy Ci systemowa aplikacja Notatki lub Pliki. Jeżeli jednak zamierzasz przeprowadzać dodatkowe czynności na dokumentach PDF, musisz zaopatrzyć się w aplikację zewnętrznego dostawcy.

Aplikacje Adobe Fill oraz TapScanner, możesz bezpłatnie pobrać ze sklepu App Store. Pamiętaj, że dostęp do pełnej funkcjonalności niektórych aplikacji (np. TapScanner) uzyskasz dopiero po wykupieniu subskrypcji. Jeśli posiadasz MacBooka, możesz korzystać z przydatnej funkcji Kamera Continuity, która pozwala robić skany telefonem lub tabletem, a następnie wyświetlać je na Macu.

Zobacz też nasz #LantreHacks: Skanuj przy użyciu iPhone'a!

 

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre - autoryzowanego sprzedawcy Apple. W naszej ofercie znajdziesz topowe produkty marki, w tym najnowsze smartfony Apple iPhone w różnych konfiguracjach (kolor obudowy / wbudowana pamięć iPhone’a).

Każdy zakup w naszym sklepie możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. Dla firm mamy również przygotowaną specjalną ofertę odroczonej spłaty sprzętu od Apple. Zapraszamy do zapoznania się z pozostałym asortymentem i zakupów w Lantre!