MacBook do programowania - jaki będzie najlepszy?

Laptopy Apple, to wydajne i energooszczędne notebooki z doskonałym systemem operacyjnym jakim jest macOS, dlatego developerzy chętnie je wybierają. Sprawdźmy, który MacBook do programowania będzie najlepszym wyborem.

Jakie cechy powinien mieć laptop do programowania?

Programowanie to bardzo ogólne pojęcie. Codzienna praca programistów polega na wykonywaniu wielu czynności takich jak:

 • kodowanie,
 • testowanie kodu,
 • debugowanie,
 • kompilowanie,
 • utrzymywanie kodu źródłowego programów i urządzeń.

Niektóre z nich, jak np. kodowanie, nie wymaga mocnego komputera. Inaczej jest w przypadku pozostałych czynności, które znacznie obciążają posiadany sprzęt. Przyjrzyjmy się bliżej i wytypujmy cechy, które musi posiadać laptop do programowania.

Jeśli jesteś programistą, to z pewnością posiadasz swoje ulubione środowisko programistyczne, tzw. IDE lub zestaw preferowanych aplikacji.

Chcąc wytypować najlepsze laptopy do programowania pod kątem sprzętowym, powinniśmy zacząć od poznania minimalnych wymagań sprzętowych wybranego IDE. Te, w skrócie, kładą nacisk na takie parametry jak:

Procesor

Procesor, który wpływa na czas kompilacji, rekomendowane są min. 4-rdzeniowe jednostki o wysokim taktowaniu.

Pamięć RAM

Pojemność pamięci RAM ma największy wpływ na płynność działania IDE; pamiętaj, że uruchamiając jednocześnie kilka aplikacji, zapotrzebowanie na pamięć RAM będzie rosło, dlatego 16 GB należy traktować jako minimum.

Karta graficzna

Karta graficzna, będzie miała znaczenie jedynie w przypadku tworzenia gier komputerowych.

Dysk SSD

W przypadku dsyku liczy się pojemność i szybkość – im szybszy dysk SSD, tym IDE działa płynniej. Jeśli chodzi o pojemność, to 512 GB można uznać za minimum. W przypadku twórców gier zdecydowanie trzeba pomyśleć o min. 2 TB.

Parametry komputera do programowania to nie wszystko. Laptop dla programisty to również szereg innych cech, które wpływają na komfort pracy. Wśród nich wymienić należy:

 • ekran o wysokiej rozdzielczości i jasności,
 • wygodną klawiaturę,
 • baterię pozwalającą na kilka godzin pracy na zasilaniu akumulatorowym (min. 8h) ,
 • obsługę 2-3 zewnętrznych monitorów,
 • szereg portów do podłączenia zewnętrznych akcesoriów.

Jakie przewagi nad konkurencją posiada laptop Apple?

MacBook dla programistów jest bardzo dobrym wyborem, ponieważ:

 1. Posiada możliwość kompilowania aplikacji pod iOS.
 2. W razie potrzeby umożliwia uruchomienie w środowisku wirtualnym systemów: Linux i Windows.
 3. Posiada przyjazną dla programistów obsługę instalacji dodatkowych języków i narzędzi.
 4. Korzysta ze stabilnego i bezpiecznego systemu macOS.
 5. Dysponuje wbudowanym terminalem oparty na składni systemu Unix (szeroko stosowanej w IT).
 6. Pracuje w ekosystemie Apple, który pozwala na synchronizację danych między urządzeniami Apple.

MacBook do programowania - jaki model wybrać?

Który MacBook do programowania? Z pewnością jeden z modeli Pro – to prawdziwe laptopy dla programistów. Wybór właściwego powinien być poprzedzony dokładną analizą potrzeb, możliwości finansowych oraz stylu pracy.  W naszym zestawienie proponujemy następujące modele:

 • MacBook Pro 13,
 • MacBook Pro 14,
 • MacBook Pro 16.

Podobnie jest w przypadku kwestii sprzętowych. Weźmy pod lupę parametry, które są istotne dla programistów i przyjrzyjmy się im bliżej.

MacBook Pro - specyfikacja sprzętowa, która wpływa na szybkość i komfort pracy

Układ Apple Silicon

W 2020 roku, Apple przedstawił autorskie rozwiązanie o nazwie Apple Silicon. Jest to układ łączący takie parametry komputera jak:

 • procesor CPU,
 • procesor graficzny GPU,
 • zunifikowana pamięć RAM,
 • kontroler dysku SSD oraz Thunderbolt,
 • silnik Apple Neural Engine do uczenia maszynowego.

i charakteryzujący się wysoką wydajnością i niskim zapotrzebowania na energię.

Zobacz także: Apple Silicon - co to jest i gdzie ma zastosowanie?

Procesor CPU

Wydajność komputera w pracy programisty ma znaczący wpływ na takie czynności jak kompilowanie kodu czy uruchomienie wielu maszyn wirtualnych do testów. Jak długo zajmie wykonanie tych działań, zależy przede wszystkim od mocy CPU. Procesory z serii "M", znajdziemy w komputerów skierowanych do profesjonalistów, czyli w laptopach MacBook Pro.

Pierwszym z nich jest MacBook Pro 13 M2, laptop wyposażony w 8-rdzeniowy procesor CPU, gdzie 4 rdzenie odpowiadają za wydajność, a 4 dbają o energooszczędność. Moc tego komputera testowana w benchmarku popularnego środowiska programistów Xcode wynosi 122 sekundy. W porównaniu do np. MacBooka Pro 16 wyposażonego w procesor Intel i7, wypada ponad dwukrotnie lepiej.

Mocniejszymi procesorami dysponują laptopy MacBook Pro 14 i MacBook Pro 16. W obu przypadkach, CPU może mieć maksymalnie 12 rdzeni zarówno w wersji M2 Pro i M2 Max (8 zapewniających wydajność i 4 energooszczędne), zaś wariant podstawowy, to 10-rdzeniowe M2 Pro (6 wydajnych, 4 energooszczędne). Wydajność M2 Pro i M2 Max jest bezkonkurencyjna – w XcodeBenchmark wynik tego pierwszego to 85 sekund, zaś drugiego to 72 sekundy.

Pamięć RAM

MacBook Pro 13 M2 może być wyposażony w 8 GB, 16 GB lub 24 GB pamięci RAM. Programiści powinni zdecydować się na dwie największe pojemności, które zapewnią im komfortową pracę przy kilku włączonych aplikacjach.

Nie jest to jednak wartość, która zadowoli zaawansowanych developerów – praca na wielu maszynach wirtualnych jest bardzo obciążająca, dlatego więcej na tym polu oferują większe modele, mogą być wyposażone w 96 GB zunifikowanej pamięci RAM (tylko przy układzie M2 Max) lub aż 128 GB pamięci (tylko w układzie M3 Max). To wartość, która zadowoli zdecydowaną większość programistów.

Może Cię zainteresować: Apple Macbook Pro z 16 GB czy 32 GB RAM - ile pamięci potrzebujesz?

Dysk SSD

Jeśli chodzi o dysk SSD w MacBooku Pro 13 M2, ten może mieć pojemność od 256 GB do 2 TB.  Z kolei w przypadku 14 i 16-calowych MacBook'ach Pro, podstawowy model dysponuje dyskiem o pojemności 512 GB, a może być rozszerzony do 1 TB, 2 TB, 4 TB, a nawet 8 GB.Programistom przechowującym kilkunastu czy kilkudziesięciu gigabajtowe projekty zdecydowanie zalecamy wybór maksymalnej opcji.

Układ graficzny przydatny dla projektantów gier

W typowej pracy programisty, układ graficzny jedynie wspomaga procesor przy obliczeniach, dlatego nie powinien być decydującym kryterium wyboru noetbook'a. Mocny układ GPU przyda się z kolei przy pracach związanych z tworzeniem gier komputerowych czy działań ze sztuczną inteligencją.

Najmocniejszym układem graficznym dysponują MacBooki Pro 14 i 16 – te mogą mieć maksymalnie 38-rdzeni GPU (16-19 rdzeni przy M2 Pro i 30-38 rdzeni GPU przy M2 Max). 

Co więcej, MacBooki Pro 14 i 16 z końca 2023 roku, jako jedyne posiadają tryb wysokiego zużycia energii. Warto go uruchomić przy intensywnych, nieprzerwanych zadaniach, które często dotyczą pracy programisty. Po aktywacji tego trybu, laptop uruchamia szybszą pracę wentylatorów, dzięki czemu efektywniej chłodzi podzespoły. Sumarycznie, przekłada się to na większą wydajność.

W innych sytuacjach, 10-rdzeniowy układ GPU zastosowany w MacBooku Pro 13 będzie wystarczający.

Wyświetlacz Retina zapewniający komfort pracy i wygodę użytkowania

Ekrany montowane w MacBookach Pro mogą mieć 3 rozmiary:

 • 13,3" i rozdzielczość 2560x1600 px,
 • 14,2" i rozdzielczość 3024x1964 px,
 • 16,2" i rozdzielczość 3456x2234 px.

Największy komfort pracy zapewni 16-calowy MacBook Pro, oferując największą liczbę pikseli, co pozwala na programistom zmieścić na jednym ekranie możliwie dużo linijek kodu czy okien aplikacji. Co więcej, ekrany Liquid Retina XDR, które znajdziemy w wersjach 14 i 16, zapewniają odświeżanie ProMotion do 120 Hz. Dzięki temu wyświetlany obraz jest dużo płynniejszy niż na MacBooku Pro 13, który posiada matrycę z odświeżaniem 60 Hz.

Podobnie wygląda kwestia maksymalnej jasności wyświetlacza. Z punktu widzenia programisty, ma ona znaczenie przy pracy w jasnym otoczeniu, np. w biurze czy na zewnętrz. MacBook Pro Retina 13 wyświetla obraz z luminancją na poziomie 500 nitów, natomiast w przypadku wersji 14 i 16 mówimy o 1000 nitów, a nawet 1600 nitów przy treściach HDR.

Przewaga w ekranie MacBooka'ch Pro 14 i 16, widoczna jest również w rodzaju podświetlenia ekranu. Dzięki wykorzystaniu technologii mini-LED czernie są głębsze niż w klasycznym ekranach LED, stosowanych w MacBook Pro 13. Docenią to szczególnie programiści korzystający ze schematu kolorów Dark Mode (jasny tekst, ciemne tło).

Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: Wyświetlacz Retina - co musisz wiedzieć o ekranie od Apple?

Polecane produkty z kategorii MacBook Pro 14

Porty do podłączenia zewnętrznych monitorów i innych peryferii

Zewnętrzny ekran jest jednym z kluczowych elementów, które poprawiają komfort pracy z kodem. Wielu programistów korzysta z większej liczby monitorów, by mieć jednoczesny podgląd wielu okien. Dlatego tak ważne jest, by laptop do programowania posiadał wystarczającą liczbę portów do ich podłączenia.

MacBook Pro 13 posiada dwa porty Thunderbolt 3. Pozwala to na podłączenie jednego dodatkowego monitora o rozdzielczości maksymalnej 6K przy odświeżaniu 60 Hz.

Laptopy Apple 14 i 16 cali, wypadają na tym polu zdecydowanie lepiej. W przypadku czipu M2 Pro możemy do nich podłączyć maksymalnie 2 monitory zewnętrzne w następujących konfiguracjach:

 • 1x monitor 6K (60 Hz) przez Thunderbolt + 1x monitor 4K (144 Hz) przez HDMI,
 • 2x monitor 6K (60 Hz) przez gniazda Thunderbolt.
 • Możliwe jest również podłączenie ekranu 8K przy 60 Hz lub 4K przy 240 Hz przez port HDMI.

Kupując MacBooka Pro 14 lub 16 w wersji z M2 Max, będziemy mogli podłączyć aż 4 monitory zewnętrzne w następujących konfiguracjach:

 • 3x monitor 6K (60 Hz) przez gniazda Thunderbolt + 1x monitor 4K (144 Hz) przez HDMI,
 • 2x monitor 6K (60 Hz) przez gniazda Thunderbolt + 1x monitor 8K (60 Hz) lub 1x monitor 4K (240 Hz) przez HDMI.

Różnice w posiadanych portach między MacBookiem Pro 13 a MacBookami 14 i 16 są znaczące:

 • 13-calowy MacBook Pro, posiada 2 porty Thunderbolt 3 służące do ładowania oraz obsługi urządzeń np. przez HUB USB-C oraz gniazdo słuchawkowe 3,5 mm.
 • 14 i 16-calowy MacBooki Pro, wyposażono w MagSafe 3 do ładowania, 3 porty Thunderbolt 4, HDMI do przesyłania obrazu, czytnik kart SDXC oraz gniazdo słuchawkowe 3,5 mm.

Długi czas pracy na baterii

Developerzy wybierający laptopa do pracy bardzo cenią sobie możliwość działania poza biurkiem. Wówczas bateria, jaką dysponuje wybrany laptop Apple, może mieć decydujący głos przy wyborze modelu. Zobaczmy jak te statystyki wypadają w przypadku rekomendowanych przez nas modeli.

Najkrócej bez zasilania wśród modeli Pro wytrzyma komputer MacBook Pro 14. 70 Wh bateria pozwali na ok. 12 godzin przeglądania internetu przez Wi-Fi lub 18 godzin odtwarzania filmów w aplikacji Apple TV. Daje to podgląd na czas, jakiego możemy się spodziewać przy programowaniu. Przy pisaniu kodu ten sam model wytrzyma kilkanaście godzin, przy pełnym obciążeniu będzie to już kilka godzin.

Najmocniejszą baterią dysponuje największy MacBook Pro 16. Dzięki ogromnej baterii o pojemności 100 Wh, możemy się spodziewać 15-godzinnego przeglądania internetu przy użyciu Wi-Fi lub 22 godzin oglądania filmów w Apple TV. Wyniki działania bez ładowania w tym modelu będą więc o około 30% lepsze niż w przypadku MacBooka Pro 14.

Pośrodku stawki plasuje się MacBook Pro 13. Jego bateria o pojemności 58,2 Wh zapewni do 20 godzin oglądania filmów w Apple TV oraz do 17 godzin bezprzewodowego przeglądania internetu.

W każdym modelu MacBooka Pro można włączyć tryb niskiego zużycia energii, którego funkcją jest optymalizacja czasu pracy.

Pozostałe parametry - różnice między wersjami Pro

Mobilność laptopa to nie tylko czas pracy na zasilaniu z baterii, ale również wymiary i waga. Te przedstawiają się następująco:

 • MacBook Pro 13: 1,56x30,41x21,24 cm; waga 1,4 kg
 • MacBook Pro 14: 1,55x31,26x22,12 cm; waga: 1,6-1,63 kg
 • MacBook Pro 16: 1,68x35,56x24,81 cm; wga: 2,15-2,16 kg

W temacie łączności, modele Pro 14 i 16 są nowocześniejsze od modelu Pro 13 z 2022 roku. Dysponują bowiem Wi-Fi 6E oraz Bluetooth 5.3, gdy wersja 13 obsługuje bezprzewodową łączność w technologii Wi-Fi 6, zaś Bluetooth 5.0. Nowe pasmo Wi-Fi (6 Ghz w wersji 6E) pozwoli zmniejszyć zatory i zakłócenia, a także zapewni większość prędkość i przepustowość. Bluetooth w nowszej wersji 5.3 to dobra wiadomość m.in. dla osób używających bezprzewodowych słuchawek AirPods Pro 2, które wspierają ten protokół.

Pole, na którym wyróżnia się MacBook Pro 13 względem większych braci jest pasek Touchbar (dostępny tylko w tym modelu komputera). To niewielki wyświetlacz dotykowy OLED umieszczony nad klawiaturą, który wspiera obsługę różnych aplikacji. Może pomóc programistom w szybszym korzystaniu z programów, dzięki konfiguracji indywidualnych skrótów.

Zobacz także: Touch Bar w MacBooku Pro - co to jest i jakie ma funkcje?

Polecane produkty z kategorii MacBook Pro 16

Aplikacje na MacBooka dla programisty!

Programowanie na Macu należy do efektywnych dzięki dostępności wielu programów cenionych przez developerów. Najpopularniejsze aplikacje na MacBooka do programowania to:

1. Xcode

Zintegrowane środowisko programistyczne na macOS pozwalające na tworzenie aplikacji i innego oprogramowania nie tylko na system desktopowy, ale również iPhone’a, iPada, Apple Watch czy Apple TV. Programiści mogą w nim: kodować, testować aplikacje, debugać je oraz stworzyć interfejs graficzny. Jest to oficjalne środowisko programistyczne dla Swift.

2. AppCode

Kolejne środowisko programistyczne używane do tworzenia aplikacji na iOS/macOS. Wspiera wiele języków programowania (w tym Swift, Objective C, C++, JavaScript, XML, HTML, CSS, XPath), pozwala na dogłębną analizę kodu czy testy jednostkowe.

3. WebStorm

Następne środowisko IDE upraszczające proces pisania kodu przez np. inteligentne podpowiadanie składni czy wykrywania błędów w czasie rzeczywistym. Działa z wieloma narzędziami, z których korzystają deweloperzy.

4. Visual Studio Code

Darmowy edytor kodu stworzony przez Microsoft posiadający liczne funkcje przydatne przydatne w codziennej pracy programisty. Można go używać z wieloma językami i frameworkami, jest bardzo łatwo konfigurowalny.

5. GitHub

Platforma pomagająca zespołom programistycznym we wspólnej pracy nad projektami. Dzięki działaniu w czasie rzeczywistym, wspiera zarządzanie procesem pisania kodu przez historię edycji, przez co chroni przed zamieszaniem.

6. Slack

Najpopularniejszy komunikator wśród programistów pozwalający np. na tworzenie osobnych miejsc pracy członkom różnych projektów.

7. Git

Rozproszony system kontroli wersji, który zapobiega chaosowi w pracy programistów.

8. MongoDB

Najpopularniejszy system zarządzania bazą danych.

9. Docker

Platforma zapewniająca programistom przyjazny mechanizm pakowania, dystrybucji i wdrażania.

10. Apache

Bezpłatny serwer pozwalający na łączenie między klientem a serwerem w celu wymiany plików.

Akcesoria do laptopów Apple MacBook Pro

Przestrzeń robocza jest dla developerów kluczem do efektywnej pracy. Dlatego MacBook dla programisty musi być kompatybilny z licznymi peryferiami, których używa na co dzień. Do najczęściej używanych należą:

Dodatkowe monitory

Duży obszar roboczy, które oferują dodatkowe monitory, decyduje o komforcie pracy z wieloma oknami. Dlatego dodatkowe monitory są najpopularniejszymi peryferiami podłączanymi do MacBooków. By zapewnić maksymalną kompatybilność z laptopami Apple i jakość obrazu zbliżoną do Retiny, najlepiej sięgnąć po monitor Apple Studio Display. Ten 27” ekran o rozdzielczości 5K można podłączyć do MacBooka za pomocą jednego kabla Thunderbolt i w ten sposób wysyłać obraz oraz ładować komputer.

Klawiatura

Bezprzewodowa klawiatura Magic Keyboard z polem numerycznym i TouchID – dzięki identycznemu układowi klawiszy jak w MacBooku Pro, pozwala bez zmiany przyzwyczajeń szybko i wygodnie wprowadzać tekst na ekranie komputera.

Myszka

Bezprzewodowa myszka Magic Mouse – dzięki dotykowej powierzchni oferuje dostęp do gestów w systemie macOS.

Gładzik Magic Trakpad

Urządzenie, które zapewnia dostęp do dokładnie tych samych gestów i funkcji, jak touchpad wbudowany w laptopa Apple.

Hub USB-C

W przypadku braku wolnych portów USB-C, za pomocą huba można rozszerzyć liczbę portów.

Zewnętrzny dysk/dyski SSD

Niezbędne do archiwizacji i tworzenia kopii zapasowych swoich projektów.

Słuchawki bezprzewodowe

W świecie Apple liczą się jedynie AirPodsy. Programiści wymagający ciszy z pewnością docenią niezwykle skuteczny system ANC, czyli aktywną redukcję szumów. Osoby preferujące słuchawki wokółuszne powinny spojrzeć w stronę Apple AirPods Max, natomiast zwolennicy słuchawek dokanałowych i dousznych w stronę AirPods Pro/AirPods.

Polecane produkty z kategorii Akcesoria Mac

Podsumowanie najlepszych laptopów Apple do programowania

Spróbujmy podsumować i ocenić każdy omawiamy w dzisiejszym artykule model MacBook'a Pro.

Wybierz komputer MacBook Pro 13 M2 w konfiguracji odpowiadającej Twoim wymaganiom, jeśli:

 • oczekujesz maksymalnej mobilności,
 • niewielkich rozmiarów i bardzo dobre baterii,
 • zajmujesz się głównie kodowaniem,
 • wystarczy Ci jeden zewnętrzny monitor,
 • widzisz zastosowanie w wykorzystaniu paska TouchBar,
 • nie obciążasz komputera na długie godziny,
 • nie posiadasz zbyt wielu peryferii podpinanych do Maka.

Wybierz komputer MacBook Pro 14 w konfiguracji odpowiadającej Twoim wymaganiom, jeśli:

 • wydajność i możliwości MacBooka Pro 13 M2 są dla Ciebie niewystarczające,
 • chcesz często przenosić komputer,
 • szukasz doskonałej "relacji" między rozmiarem, a wydajnością.

Wybierz komputer MacBooka Pro 16 w konfiguracji odpowiadającej Twoim wymaganiom, jeśli:

 • często korzystasz z wyświetlacza wbudowanego w laptopa,
 • oczekujesz bezkompromisowej wydajności idącej w parze z długą pracą na baterii,
 • nie przeszkadza Ci waga przekraczająca 2 kg.

Już wiesz, który model MacBooka Pro będzie dla Ciebie najlepszy? Pamiętaj, że dowolny model kupisz w sklepie Lantre, który jest autoryzowanym sprzedawcą Apple.

Pamiętaj, że każdy zakup w naszym sklepie możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Dla przedstawicieli sektora B2B mamy również możliwość odroczenia płatności za zakupiony sprzęt. Zapraszamy!

 

Źródła:

1. Oficjalna strona Apple