Apple Macbook Pro z 16 GB czy 32 GB RAM - ile pamięci potrzebujesz?

Pamięć RAM decyduje o szybkości, wydajności oraz płynności działania każdego komputera. Jaka jest optymalna ilość RAM-u w laptopach MacBook Pro, biorąc pod uwagę ich przeznaczenie? Wyjaśniamy!

Co to jest RAM i do czego służy?

Skrót RAM pochodzi od angielskiego wyrażenia random-access memory, oznaczającego pamięć o swobodnym dostępie. Nie należy jej mylić z pamięcią masową, która jest cechą dysków twardych. Pamięć masowa służy do instalacji programów oraz przechowywania standardowych plików, takich jak zdjęcia, filmy czy dokumenty.

W pamięci RAM przechowywane są pliki tymczasowe, których komputer potrzebuje do wykonywania bieżących procesów. O jakości pamięci RAM decydują głównie dwa czynniki – szybkość i pojemność. Im są większe, tym komputer szybciej przeprowadza poszczególne procesy.

Apple MacBook Pro M1 – modele dostępne w sprzedaży

Firma Apple posiada w swojej aktualnej ofercie cztery modele MacBooków z linii Pro:

 • MacBook Pro 13 M1
 • MacBook Pro 13 M2
 • MacBook Pro 14
 • MacBook Pro 16

Większe modele MacBooków Pro (14- i 16-calowe) posiadają procesory Apple w zaawansowanych wersjach (czip Apple M1 Pro lub M1 Max).

Laptopy MacBook Pro 14 i 16 z procesorem M1 Pro oferują w standardzie 16 GB pamięci RAM. Jeśli zależy Ci na wyższej pamięci, możesz wybrać opcję 32 GB lub maksymalnie 64 GB (przy czym pamięć 64 GB jest dostępna tylko dla laptopa z procesorem M1 Max).

Sprawdź również: MacBook Pro 14 vs MacBook Pro 13 M1 – porównanie modeli Mac

Ile pamięci RAM powinien mieć Twój MacBook?

Wybierz laptop i wersję procesora

Zanim zaczniesz zastanawiać się nad ilością pamięci RAM, w pierwszej kolejności wybierz model swojego przyszłego laptopa oraz wersję procesora. Wybór konkretnego modelu to wbrew pozorom prosta decyzja. Musisz ją uzależnić od rodzaju czynności, które zamierzasz wykonywać na komputerze.

Jeśli potrzebujesz laptopa do zwykłych, codziennych zastosowań, w zupełności wystarczy Ci Apple MacBook Pro 13 ze standardowym procesorem Apple M1 (procesory M1 Pro i M1 Max nie są dostępne dla tego modelu). Dopiero w tym momencie musisz zdecydować o ilości pamięci RAM. Do wyboru masz wersje 8 GB lub 16 GB. Kupując laptopa do absolutnie podstawowych zastosowań (przeglądanie internetu, korzystanie z pakietu biurowego), wersja 8 GB powinna Ci w zupełności wystarczyć. Jeśli jednak – przykładowo – eksportujesz duże ilości filmów lub zdjęć, znacznie szybciej zrobisz to na laptopie MacBook Pro 13 M1 16GB.

W katalogu najlepszych komputerów dostępnych w sprzedaży znajdują się laptopy MacBook Pro 14 i MacBook Pro 16.

Oba modele są przeznaczone dla osób, które wykorzystują swój komputer do profesjonalnych zastosowań, np. do:

 • profesjonalnej obróbki zdjęć,
 • montażu,
 • renderowania filmów w wysokiej rozdzielczości,
 • produkcji muzycznej itp.

Każdy z nich może posiadać superwydajny procesor M1 Pro lub M1 Max. W przypadku procesora M1 Pro domyślna ilość pamięci RAM wynosi 16 GB (w przypadku M1 Max – 32 GB). Pamięć w modelu M1 Pro możesz rozszerzyć do 32 GB, a jeśli wybierzesz czip Apple M1 Max, maksymalna ilość pamięci RAM może wynosić nawet 64 GB.

Jaką pojemność wybrać – 16 czy 32 GB RAM?

Pamięć RAM 16 GB to wersja bazowa dla wszystkich komputerów Apple MacBook Pro 14 oraz Apple MacBook Pro 16 (wyposażonych w czip M1 Pro). Laptop MacBook Pro M1 z 16GB będzie wystarczający dla zdecydowanej większości użytkowników – również tych, którzy wykorzystują komputer do profesjonalnej pracy (grafika, montaż, produkcja muzyczna). Niezależnie od rodzaju aplikacji, z której korzystasz, nawet 16 GB pamięci RAM zapewni Ci ponadprzeciętną szybkość działania – dzięki współpracy z wydajnymi rdzeniami CPU i GPU procesora M1 Pro.

Testy porównawcze obu laptopów (16 GB vs 32 GB) jasno wskazują, że różnica między nimi jest praktycznie niezauważalna przy standardowych zadań wykonywanych nawet w trybie multitasking. Oznacza to, że nawet profesjonalni użytkownicy nie zauważą znaczącej różnicy między poszczególnymi wersjami w tego typu zadaniach. Wynika to m.in. z zastosowania wydajnych dysków twardych, które w nowych MacBookach Pro oferują prędkości zapisu/odczytu na poziomie 7,4 GB/s. Z kolei sama pamięć RAM posiada ogromną przepustowość 200 GB/s.

Polecane produkty z kategorii MacBook Pro 16 GB

Pojemność 32GB RAM – czy warto dopłacić?

Laptop MacBook Pro M1 32GB jest przeznaczony dla najbardziej wymagających użytkowników. Pamięć RAM 32 GB przy współdziałaniu z procesorem M1 Pro lub M1 Max gwarantuje doskonałe efekty wydajnościowe – szczególnie w pracy wielozadaniowej. Oznacza to, że oprócz swojej głównej aplikacji (do obróbki zdjęć / montażu wideo / produkcji muzyki itp.) możesz równocześnie korzystać z innych aplikacji, a nawet przełączać się pomiędzy wieloma kartami otwartymi w jednym momencie w przeglądarce internetowej czy w innych aplikacjach wykorzystywanych do pracy wielozadaniowej. MacBook Pro 32GB zadba o to, aby wielozadaniowość nawet w najmniejszym stopniu nie wpłynęła na spadek wydajności.

Droższy Apple MacBook Pro 2021 z pamięcią RAM 32 GB może być alternatywą wtedy, kiedy zależy Ci na:

 • najwyższej szybkości działania, w przypadku pracy na dużych projektach w takich programach jak: Lightroom Photo Editing, Adobe Photoshop,
 • szybkim korzystaniu z oprogramowania do wirtualizacji (np. Parallels), w którym znaczenie mają ułamki sekund.

Polecane produkty z kategorii MacBook Pro 32 GB

Co daje więcej RAMu?

Im więcej pamięci RAM posiadasz, tym większa jest wydajność Twojego komputera, szybkość przeprowadzanych procesów oraz płynność działania systemu (w tym przypadku macOS). W praktyce oznacza to, że im więcej RAM-u ma komputer, tym więcej zadań i procesów możesz przeprowadzić w jednym momencie. Dzięki temu będziesz w stanie jednocześnie korzystać z wielu wymagających aplikacji.

MacBook Pro 16GB czy 32GB – który wybrać?

Tak jak zostało wspomniane, MacBook M1 16GB jest wystarczający dla znakomitej większości użytkowników. W połączeniu z procesorem M1 Pro, pamięć RAM 16 GB będzie odpowiedni dla standardowej pracy wielozadaniowej. Nawet w przypadku wyboru laptopa 16 GB możesz mieć pewność co do płynności działania komputera, ponadprzeciętnej szybkości działania oraz możliwości jednoczesnego korzystania z dziesiątek kart w przeglądarce internetowej, klienta pocztowe czy pracy przy małych projektach graficznych.

Z kolei jeżeli jesteś grafikiem i realizujesz:

 • na przykład projekty 3D,
 • czy jako fotograf edytujesz dużej wielkości zdjęcia,
 • lub na co dzień korzystasz z oprogramowania do wirtualizacji,

to MacBook M1 32GB, wydaje się dla Ciebie odpowiednim narzędziem pracy.

Laptop, RAM, procesor – wybór należy do Ciebie!

Wybór laptopa w odpowiedniej konfiguracji może się początkowo wydawać trudny, ale jeśli dokładnie przeanalizujesz swoje potrzeby, z pewnością podejmiesz właściwą decyzję. Ilość pamięci RAM i model procesora w każdym przypadku musisz dostosować do rodzaju czynności wykonywanych na komputerze, a więc również do wymagań aplikacji, z których na co dzień korzystasz.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre, w którym znajdziesz wszystkie topowe produkty Apple, w tym najnowsze MacBooki Pro w różnych konfiguracjach sprzętowych. Jeśli używasz też innych urządzeń z logo nadgryzionego jabłka, możesz stworzyć swój własny ekosystem Apple. Dzięki temu korzystanie z nowoczesnych technologii będzie dla Ciebie jeszcze łatwiejsze.

Pamiętaj, że każdy zakup w naszym sklepie możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. Zapraszamy!