Październikowa konferencja Apple 2023 - prezentacja nowych produktów!

W trakcie październikowej konferencji Apple, zostały zaprezentowane odświeżony laptopy MacBook Pro i komputer stacjonarny iMac 24 cale. Jakie innowacje oferują nowe produkty? Oto krótkie podsumowanie tego, co przyniosła Konferencja Apple.

Konferencja Apple - październik 2023

Dokładnie 31 października 2023 roku o godzinie 1:00 w nocy czasu polskiego odbył się Apple Event 2023 pod hasłem „Scary Fast”, podczas którego firma z Cupertino zaprezentowała trzecią generację procesorów Apple Silicon. Wydarzenie było również okazją do przedstawienia odświeżonych komputerów Apple: iMac 24 oraz MacBooków Pro. Sprawdźmy, co oferują nowe urządzenia i jaką wydajność zapewnia czip M3.

Apple Scary Fast - oto nowości!

iMac M3

Do czasu konferencji „Scary Fast”, Apple miało w swojej ofercie tylko jedno urządzenie All-in-One z układem Apple Silicon, iMaca M1 wyposażonego w procesor z 2020 roku. Miłośnicy tej formy komputera stacjonarnego musieli czekać aż 3 lata na jego odświeżenie.

Apple iMac 2023, na pierwszy rzut oka nie różni się od swojego poprzednika. Podobnie jak model z 2020 roku, dostępny jest w siedmiu kolorach:      

 • żółtym,
 • zielonym,
 • niebieskim,
 • pomarańczowym,
 • różowym,
 • srebrnym,
 • fioletowym.

W ultrasmukłej obudowie o grubości 11,5 cm, umieszczony został 23,5-calowy ekran 4,5K z 11,3 miliona pikseli o jasności 500 nitów i pokryciu szerokiej gamy kolorów P3. Na jego tylnej ściance, poza złączem zasilania, znajdują się maksymalnie 4 porty pozwalające na podłączenie zewnętrznych urządzeń, np. dysku SSD czy interfejsu audio.

Główna różnica, którą skrywa wersja z końca 2023 roku, tkwi w podzespołach. iMac wyposażony jest w nowy, niezwykle wydajny i energooszczędny procesor wykonany w technologii 3 nm - Apple M3. Dzięki niemu, iMac M3 jest 4x szybszy od najpotężniejszego iMaca 21,5 cala z procesorem Intel. A jak wypada względem poprzedniej generacji z M1?

Jest od niego 2x razy szybszy, co przekłada się na:

 • możliwość montażu i odtwarzania nawet 12 strumieni wideo w jakości 4K (3x więcej),
 • 2x szybszą realizację projektów wideo w Final Cut Pro oraz Adobe Premiere Pro,
 • 2x szybszy retusz zdjęć w Adobe Photoshop.

Nowy czip M3 posiada 8-rdzeniowe CPU, maksymalnie 10-rdzeniowe GPU oraz obsługuje do 24 GB zunifikowanej pamięci RAM. Ponadto, układ GPU wspiera technikę mesh shadingu, ray tracingu oraz dekoder AV1. Dzięki temu, iMac M3, doskonale radzi sobie w pracy z wymagającymi aplikacjami do obróbki foto i wideo, a nawet z grami komputerowymi.

 • Poza tym, iMac M3, podobnie jak jego poprzednik, oferuje:
 • Nowoczesne moduły łączności: Bluetooth 5.3 oraz Wi-Fi 6E,
 • Kamerę FaceTime HD 1080p, mikrofony o jakości studyjnej oraz zestaw 6 głośników z obsługą dźwięku przestrzennego Dolby Atmos,
 • Dopasowane kolorystycznie akcesoria: klawiaturę Magic Keyboard oraz myszkę Magic Mouse,
 • Maksymalnie 4 porty: 2x Thunderbolt / USB 4 + 2x USB 3.

Polecane produkty z kategorii iMac M3

MacBook Pro 14 M3

Konferencja Apple 2023, była również okazją do zaprezentowania odświeżonych laptopów MacBook Pro wyposażonych w nowy czip M3. Główna nowość, którą oferuje MacBook Pro 14 z końca 2023 roku dotyczy procesora.

Laptop dostępny jest w trzech wariantach, z układem:

 1. M3 wyposażonym w 8-rdzeniowe CPU, 10-rdzeniowe GPU, do 24 GB RAMu oraz maksymalnie 2 TB dysk SSD,
 2. M3 Pro wyposażonym w maksymalnie 12-rdzeniowe CPU, maksymalnie 18-rdzeniowe GPU, do 36 GB RAMu oraz maksymalnie 4 TB dysk SSD,
 3. M3 Max wyposażonym w maksymalnie 16-rdzeniowe CPU, maksymalnie 40-rdzeniowe GPU, do 128 GB RAMu oraz maksymalnie 4 TB dysk SSD.

Ponadto, MacBook Pro 14 M3 posiada ekran wyświetlający treści SDR z jasnością do 600 nitów, czyli o 20% wyższą niż u poprzedników. Kolejną nowością jest kolor obudowy - w wersjach z procesorem M3 Pro i M3 Max, można go zamówić (obok koloru srebrnego) w odcieniu Space Black (gwiezdna czerń), który podkreśla profesjonalny charakter urządzenia. Podstawowy model MacBook Pro 14 M3 dostępny jest w kolorze srebrnym oraz gwiezdnej szarości.

Moc czipu M3 w podstawowym MacBooku Pro jest porównywalna z wydajnością iMaca 2023. Chip M3 Pro jest o 40% szybszy od M1 Pro, a czip M3 Max oferuje wydajność wyższą o 2,5x względem M1 Max.

Czas pracy na baterii dla MacBooka Pro 14 z czipem M3 wynosi do 15 godzin przeglądania internetu oraz do 22 godzin odtwarzania filmów w aplikacji Apple TV. MacBook Pro 14 M3 Pro oraz MacBook Pro 14 M3 Max są w stanie działać na baterii do 12 godzin podczas przeglądania internetu oraz do 18 godzin odtwarzania filmów w aplikacji Apple TV.

Odwieżony MacBook Pro 14 zachował taką samą obudowę i liczbę portów, dalej posiada:

 • złącza: HDMI, Thunderbolt, czytnik kart SDXC, gniazdo minijack oraz złącze do ładowania MagSafe 3,
 • kamerę FaceTime 1080p, system sześciu głośników hi-fi, układ trzech mikrofonów,
 • moduły do komunikacji bezprzewodowej Wi-Fi 6E oraz Bluetooth 5.3,
 • podświetlaną klawiaturę z Touch ID.

Polecane produkty z kategorii MacBook Pro 14 M3

MacBook Pro 16 M3

MacBook Pro 16 M3, będący większym bratem 14-calowego modelu, oferuje taką samą wydajność, mimo różnic w rozmiarze. Jest dostępny wyłącznie w dwóch konfiguracjach, z czipami M3 Pro lub M3 Max, bez opcji z podstawowym procesorem M3.     

Tak jak 14-calowy laptop, charakteryzuje się wyświetlaczem o jasności do 600 nitów, co przekłada się na wysoki komfort używania, zarówno podczas pracy w biurze, jak i na zewnątrz. 16-calowy model  dostępny jest również w dwóch kolorach: srebrnym oraz gwiezdnej czerni.

MacBook Pro 16 M3 Pro i MacBook Pro 16 M3 Max zostały wyposażone w baterię, która zapewnia do 15 godzin bezprzewodowego przeglądania internetu oraz do 22 godzin odtwarzania filmów w aplikacji Apple TV.

Warto wspomnieć, że oba 16-calowe modele zachowują również wszystkie inne funkcje swoich 14-calowych odpowiedników, w tym identyczną liczbę portów, system sześciu głośników klasy hi-fi, kamerę FaceTime HD 1080p oraz moduły Wi-Fi 6E i Bluetooth 5.3.

Polecane produkty z kategorii MacBook Pro 16 M3

Konferencja Apple Scary Fast - podsumowanie

Konferencja Apple 2023 przyniosła sporo nowości: nowe procesory z rodziny M3 – M3, M3 Pro i M3 Max oraz odświeżone MacBooki Pro i komputer iMac 24 cale. Dodatkowo, w ofercie laptopów pojawił się nowy, elegancki kolor obudowy – gwiezdna czerń, ekskluzywnie dostępny dla modeli wyposażonych w najwydajniejsze układy M3 Pro i M3 Max. Ciekawostką jest również fakt, że Apple Event 2023 został w całości nagrany iPhonem 15 Pro Max.     

Najnowsze komputery z czipem M3 najlepiej kupić w sklepie Lantre, autoryzowanego sprzedawcy Apple. W naszej ofercie znajdziesz najnowsze laptopy MacBook Pro i komputery stacjonarne iMac oraz dedykowane im akcesoria.

Pamiętaj, że każdy zakup w naszym sklepie możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych.

Zapoznaj się również z Lantre Plan - ta wyjątkowa oferta pozwoli Ci odroczyć płatność nawet na 12 miesięcy bez dodatkowych kosztów albo rozpocząć spłatę po roku, rozkładając ją na 36 wygodnych rat. Zapraszamy!

 

 

Źródła

1. Oficjalna strona Apple