Jak zaktualizować MacBooka? Instrukcja krok po kroku

Systematyczne aktualizacje systemu operacyjnego gwarantują długą żywotność Twojego Maca i wysoki komfort jego użytkowania. Sprawdź, czy najnowsza aktualizacja MacBook jest już dostępna dla Twojego urządzenia i uaktualnij oprogramowanie z naszą instrukcją. To prostsze, niż myślisz!

Aktualizacja Maca - co musisz wiedzieć?

Laptopy MacBook to jedne z najchętniej wybieranych urządzeń dla profesjonalistów i miłośników najnowszych technologii. Produkty Apple cieszą się dużą popularnością nie tylko z powodu rewelacyjnych osiągów, ale też długiej żywotności urządzeń. Jest to możliwe między innymi dzięki częstym ulepszeniom i ciągłemu uaktualnianiu systemu. Komputery Apple działają wykorzystując system operacyjny macOS. Update systemu jest dostępny dla użytkowników przynajmniej raz w roku. Regularne aktualizacje systemu pozwalają wydłużyć okres użytkowania sprzętu i dają gwarancję sprawnego działania komputera MacBook. Oprogramowanie Twojego Maca jest już przestarzałe? Czas na aktualizację! Jeśli zastanawiasz się, jak to zrobić, sprawdź nasz poradnik i zainstaluj najnowsze oprogramowanie MacBook szybko i bezproblemowo.

Aktualizacje pozwalają na szybszą i płynniejszą pracę urządzenia, a także skorzystanie z nowych rozwiązań technologicznych zaprezentowanych przez Apple. Na czym polega aktualizacja MacOS? Jakie urządzenia mogą zostać zaktualizowane i jaka wersja systemu jest najnowsza?

Mac - aktualizacja systemu. Po co to robić?

Aktualizacja Mac zazwyczaj nie jest widoczna gołym okiem i nie zmienia wiele w funkcjonowaniu urządzenia, jednak często wiąże się z poprawą wydajności, naprawieniem ewentualnych błędów poprzedniej wersji, czy dodaniem kilku nowych funkcji do komputera MacBook. Systemy operacyjne wymagają też załatania luk w systemie bezpieczeństwa, dzięki czemu urządzenie staje się jeszcze bardziej odporne na wszelkie zagrożenia.

Jaka jest najnowsza wersja systemu operacyjnego macOS?

Końcem października 2022 r., użytkownicy zgodnych komputerów Mac otrzymali nową aktualizację systemu operacyjnego macOS o nazwie Ventura. Wśród nowości, jakie oferuje ta wersja macOS, znajdują się m.in.:

 • nowe funkcje skrzynki odbiorczej Mail,
 • rozszerzone opcje wyszukiwania w Spotlight,
 • usprawnione logowanie w przeglądarce Safari,
 • udostępniana biblioteka iCloud,
 • Stage Manager,
 • handoff w FaceTime,
 • kamera Continuity,
 • uaktualnienie zabezpieczeń,
 • domyślnie zablokowane albumy ukryte i ostatnio udostępniane,
 • nowe aplikacje w AppStore.

Jakie modele komputerów Mac można zaktualizować?

Aktualizacja do macOS Ventura dostępna jest dla użytkowników zgodnych komputerów Mac, czyli:

 • iMac (2017 r. i nowsze),
 • Mac Pro (2019 r. i nowsze),
 • iMac Pro (2017),
 • Mac Studio (2022),
 • Mac mini (2018 r. i nowsze),
 • MacBook Air (2018 r. i nowsze),
 • MacBook Pro (2017 r. i nowsze).

Polecane produkty z kategorii Ładowarki

MacBook aktualizacja systemu - to musisz zrobić wcześniej!

Do przeprowadzenia aktualizacji macOS należy się przygotować. Co musisz zrobić przed rozpoczęciem instalacji nowej wersji systemu?

Stwórz backup danych

Zanim rozpoczniesz instalację nowego oprogramowania do swojego komputera Apple MacBook, konieczne jest zabezpieczenie plików przed ich potencjalną utratą. MacBook umożliwia wykonanie kopii zapasowej wszystkich danych i plików znajdujących się na komputerze, w tym zdjęć, aplikacji, wiadomości e-mail, muzyki i dokumentów. Backup MacBook tworzy się przy pomocy aplikacji Time Machine. Jak to zrobić? Przeczytaj nasz artykuł: Jak zrobić backup MacBooka? Instrukcja krok po kroku.

Jak zaktualizować MacBooka? Etapy krok po kroku

Sprawdź, jak przeprowadzić aktualizację systemu macOS w swoim urządzeniu wykorzystując instalator Apple. Przeprowadzimy Cię przez ten proces krok po kroku.

 1. Wybierz pozycję Ustawienia systemowe z menu Apple. Następnie wybierz opcje Ogólne z paska bocznego i kliknij Uaktualnienie oprogramowania komputera.
 2. Rozpocznie się proces wyszukiwania dostępnych aktualizacji oprogramowania. Po znalezieniu aktualizacji rozpocznij proces jej instalacji, klikając Aktualizuj teraz.
 3. Wprowadź hasło administratora Apple ID i poczekaj na zakończenie procesu instalacji. Może on potrwać od kilku do kilkunastu minut. Podczas instalacji, komputer może ponownie się uruchomić, a na ekranie zobaczysz pasek postępu lub pusty ekran.

Te 3 proste kroki powinny pozwolić Ci zaktualizować swojego MacBooka do najnowszej wersji. Jednak czasami coś idzie nie tak i wtedy w wyszukiwarce próbujesz odnaleźć informacje związane z hasłem „nie mogę zaktualizować MacBooka”.

Jakie są najczęstsze przyczyny błędów aktualizacji?

1. Brak wystarczającej ilości miejsca do wykonania aktualizacji

Aktualizacja systemu może wymagać sporej ilości miejsca na dysku. Zoptymalizuj swoją przestrzeń dyskową, by móc swobodnie dokończyć proces uaktualniania. Przenieś dane na dysk zewnętrzny lub usuń niepotrzebne pliki, aby zyskać miejsce na dysku.

2. Brak postępu instalacji

Podczas instalacji nowej wersji systemu macOS powinno być widoczne logo Apple i pasek postępu. Jeśli proces instalacji przebiega zbyt długo, a pasek postępu pozostaje bez zmian, należy wyłączyć i włączyć urządzenie ponownie. W tym celu:

 • Przyciśnij przycisk zasilania przez około 10 sekund.
 • Następnie włącz Maca ponownie.
 • Jeśli problem nadal występuje, odłącz wszystkie urządzenia peryferyjne.
 • Ponów próbę włączenia komputera i spróbuj zainstalować system ponownie. 

3. Błąd podczas instalacji

Komunikaty o błędzie zazwyczaj zawierają sugerowane rozwiązania, od których należy rozpocząć diagnostykę. Warto również sprawdzić swoje połączenie internetowe, gdyż jego przerwanie może skutkować błędem aktualizacji.

 

Uaktualnienie MacBooka już za Tobą!

Tylko kilka prostych kroków dzieli Cię od nowych funkcji i zabezpieczeń oferowanych przez najświeższą wersję oprogramowania macOS. Update systemu to niezawodny sposób na utrzymanie najwyższego poziomu komfortu użytkowania urządzenia. Najnowsza aktualizacja może być przeprowadzona na wielu najpopularniejszych komputerach Apple.

Odwiedź sklep internetowy Lantre, który jest autoryzowanym sprzedawcą Apple i kup najnowszy sprzęt Apple. Oprócz komputerów Apple możesz także zaopatrzyć się w akcesoria Mac, telefony iPhone, czy zegarki Apple Watch. W Lantre masz możliwość skorzystania z płatności ratalnej lub leasingu. Dowiedz się więcej o wygodnych formach finansowania i ciesz się najwyższą jakością oferowaną przez Apple!