Menedżer zadań Mac - do czego służy i jak go otworzyć?

Choć to rzadkie zjawisko, nawet aplikacje na Maca potrafią się czasem zawiesić. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi menedżer zadań Mac. Gdzie go znaleźć i jak obsługiwać? Podpowiadamy!

System macOS - rodzaje menedżerów

Na wstępie należy powiedzieć, że w systemie macOS występuje kilka menedżerów. Są to między innymi:

 • menadżer zadań,
 • menadżer aktywności,
 • menadżer urządzeń,
 • i menadżer plików (Finder).

Menadżer zadań a monitor aktywności - różnice i sposób włączenia

Bardzo przydatnym narzędziem jest menadżer aktywności znany też pod nazwą: monitor aktywności Mac.

Monitor aktywności jest narzędziem zawierającym między innymi menadżer zadań, który wyświetla listę aktualnie uruchomionych aplikacji. To właśnie dzięki menadżerowi zadań w produktach z system Windows możesz przeglądać rozpoczęte przez siebie zadania, zarządzać nimi oraz zakańczać je w przypadku wystąpienia błędu. Co więcej, z jego poziomu sprawdzisz też, jakie aplikacje są obecnie włączone. W przeciwieństwie do niego monitor aktywności Mac zawierający w sobie menadżer zadań wyświetla dodatkowo listę aktywnych procesów, obciążenie procesora (procent wykorzystania procesora przez otwarte aplikacje), aktualną pamięć aplikacji (zużycie pamięci RAM przez uruchomione aplikacje) oraz inne szczegółowe dane.

Monitor aktywności możesz uruchomić na 3 sposoby:

 • poprzez samodzielne odszukanie go w folderze Aplikacje (katalog Narzędzia),
 • poprzez samodzielne odszukanie go w Launchpadzie,
 • lub poprzez wyszukanie go w systemowej wyszukiwarce Spotlight. Aby wyświetlić pole wyszukiwania Spotlight, użyj kombinacji klawiszy Command + Spacja, a następnie odszukaj aplikację „Monitor aktywności”.

Aby wyświetlić szczegółowe dane na temat aktualnie uruchomionych procesów, kliknij wybraną zakładkę w górnej części monitora aktywności. Do wyboru masz 5 różnych zakładek:

 • CPU,
 • Pamięć,
 • Energia,
 • Dysk,
 • Sieć.

W zależności od wybranej zakładki możesz prowadzić monitorowanie sieci, sprawdzać miejsce na dysku lub obserwować jak wygląda wykorzystana energia przez poszczególne aplikacje.

Apple MacBook Pro 16 cala M2 Pro 12-core CPU + 19-core GPU / 16GB RAM / 512GB SSD / Gwiezdna szarość (Space Gray) - MNW83ZE/A

Jeszcze innym rodzajem menadżera jest menedżer urządzeń. MacBook oraz każdy komputer stacjonarny Mac posiada systemową aplikację „Informacje o systemie”, która pozwala sprawdzić szczegółowe informacje na temat oprogramowania i wyposażenia sprzętowego Maca. Aby otworzyć menadżer urządzeń, kliknij menu Apple i wybierz opcję „Ten Mac”.

MacBook się zawiesił - co robić?

Firma Apple od zawsze słynęła z doskonałej optymalizacji swoich systemów, w tym systemu macOS, który znajduje się na pokładzie wszystkich komputerów Apple. Jak to jednak bywa w branży komputerowej, nawet najlepiej dopracowane aplikacje potrafią się czasem zawiesić - niezależnie od systemu czy rodzaju urządzenia. Nie inaczej jest w przypadku systemu macOS.

Pamiętaj, że reset komputera to ostateczność. Znacznie lepszym i najczęściej wystarczającym rozwiązaniem jest wymuszenie zamknięcia aplikacji. Jak to zrobić? Zapewne znasz odpowiedź na to pytanie, w przypadku systemu Windows. Popularna kombinacja klawisz Alt + Ctrl + Del otwiera menedżer zadań, dzięki któremu można wymuszać zamykanie aplikacji. Jak wygląda ta kwestia na komputerach Mac? Całkiem podobnie. Wykorzystaj po prostu menedżer aktywności zawierający menadżer zadań Mac. Jest to wbudowane w system macOS narzędzie, dzięki któremu możesz zamykać aplikacje, które się zawiesiły. Jak go uruchomić i jak obsługiwać? Jak zakończyć zadanie na Macu? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w naszym poniższych akapitach.

Zamykanie aplikacji na Mac w standardowy sposób

Aby zakończyć działanie aplikacji w zwykły sposób, kliknij opcję „Zamknij” w menu aplikacji na pasku menu (czerwona kropka w lewym górnym rogu otwartego okna). Innym sposobem na zamknięcie aplikacji w zwykły sposób jest użycie skrótu klawiszowego Command + Q. Czasem jednak może się zdarzyć, że żaden z tych sposobów nie zadziała (może to wynikać z błędu aplikacji lub systemu). W takiej sytuacji najlepszym i prawie zawsze skutecznym rozwiązaniem jest wymuszenie zamknięcia aplikacji. Do tego celu będzie Ci potrzebny menedżer zadań Mac.

pple MacBook Pro 14 cali M1 Max 10-core CPU + 32-core GPU / 64GB RAM / 1TB SSD / Klawiatura US / Gwiezdna szarość (Space Gray) - MKGP3ZE/A/P4/R2/D1/U

Zamykanie aplikacji MacBook za pomocą menedżera zadań

Jeśli kiedykolwiek używałeś komputera z systemem Windows, na pewno dobrze znasz skrót klawiszowy Ctrl + Alt + Delete. Mac posiada swój własny skrót, a efektem jego użycia jest wywołanie menadżera zadań, czyli okna z listą aktualnie otwartych aplikacji. Manager zadań Mac w systemie macOS jest bardzo podobny do tego, który możesz znać z systemu Windows. Od uruchomienia menadżera zadań dzieli Cię już tylko moment, aby wymusić zamknięcie aplikacji, która przestała działać.

Zatem jak włączyć menedżer zadań na komputerze Mac? Procedura jest bardzo prosta, bo ogranicza się jedynie do użycia kombinacji kilku klawiszy. Jak otworzyć menedżer zadań na komputerze stacjonarnym Mac lub laptopie MacBook? W tym celu naciśnij po kolei i przytrzymaj wszystkie trzy klawisze: Option + Command + Escape. Wówczas na ekranie komputera zobaczysz okno z listą otwartych aplikacji. Kombinacja działa w taki sam sposób na każdym komputerze z systemem macOS - zarówno na komputerze stacjonarnym (np. iMac, Mac mini, Mac Studio), jak i na dowolnym laptopie MacBook (np. MacBook Air M2 / MacBook Pro M2 czy modelu 14. lub 16. calowym).

Jeżeli zwykłe zamykanie aplikacji nie działa, musisz zakończyć jej działanie w sposób bardziej bezpośredni. Jak wymusić zamknięcie programu, który nie odpowiada na Twoje polecenia? Przede wszystkim, musisz włączyć menedżer zadań.

Korzystanie z menedżera zadań

Na wyświetlonej w menedżerze zadań liście wybierz nazwę aplikacji, którą chcesz zamknąć, a następnie kliknij opcję „Wymuś koniec”. W tym momencie aplikacja zostanie całkowicie zamknięta. Jeśli jest taka potrzeba, po tym działaniu możesz spróbować ponownie uruchomić zamkniętą aplikację.

Opisana procedura umożliwia zatrzymywanie aplikacji zewnętrznych (aplikacji pochodzących od zewnętrznych dostawców), jak również aplikacji systemowych. Dotyczy to także Findera, czyli menadżera plików w systemie macOS. Jeśli Finder przestanie reagować na Twoje polecenia, możesz go zamknąć w identyczny sposób jak każdą inną aplikację, czyli poprzez wywołanie menadżera zadań i wymuszenie zamknięcia.

Menedżer zadań nie działa - co robić?

Jeżeli problem jest poważniejszy, może się zdarzyć, że nawet wymuszenie zamknięcie aplikacji nie przyniesie pożądanego rezultatu. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest całkowity reset MacBooka (lub komputera stacjonarnego), czyli ponowne uruchomienie systemu. Aby wykonać reset komputera Mac, kliknij logo Apple w lewym górnym rogu ekranu i wybierz opcję „Uruchom ponownie”. Jeśli Twój komputer Mac zupełnie nie reaguje, naciśnij i przytrzymaj równocześnie trzy klawisze: Command + Ctrl + przycisk włączania. Jeśli komputer nadal nie reaguje, wymuś jego całkowite zamknięcie poprzez przytrzymanie przycisku zasilania. Następnie włącz komputer w zwykły sposób.

Dowiedź się więcej: Reset MacBooka - jak to zrobić? Poradnik krok po kroku

Apple MacBook Air 13,6 cala M2 8-core CPU + 8-core GPU / 8GB RAM / 256GB SSD / Zasilacz 30W / Północ (Midnight) - MLY33ZE/A

Menedżer zadań macOS - wiesz już wszystko!

Jak sam widzisz, obsługa menadżera zadań w systemie macOS to dziecinnie prosta czynność, która nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy. Co więcej, błędy w działaniu aplikacji na komputerach Apple są na tyle rzadkie, że korzystanie z opisanej procedury siłowego zamykania aplikacji prawdopodobnie nigdy nie będzie konieczne. Jeśli jednak tak się stanie, wiesz już jak postępować - wystarczy Ci prosty skrót klawiszowy - menedżer zadań pojawi się natychmiast.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre, który jest autoryzowanym sprzedawcą Apple. Znajdziesz u nas wszystkie topowe produkty giganta z Cupertino, w tym między innymi niezawodne komputery Apple. Do wyboru masz modele stacjonarne i laptopy (w tym profesjonalne modele: MacBook Pro 14 i MacBook Pro 16), a wszystko to w różnych konfiguracjach sprzętowych!

Pamiętaj, że każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Zapraszamy!