Reset MacBooka - jak to zrobić? Poradnik krok po kroku

Przed sprzedażą lub oddaniem komputera innej osobie najważniejszą czynnością jest wykonanie resetu. Reset to także najprostszy sposób na rozwiązanie różnych problemów z systemem. Jak zrobić reset MacBook'a? Oto instrukcja krok po kroku!

Co to jest reset komputera i kiedy go wykonać?

Pod pojęciem resetu komputera można rozumieć dwie czynności – jego ponowne uruchomienie lub przywrócenie do ustawień fabrycznych. Ponowne uruchomienie komputera to najprostsza możliwa czynność, którą przeprowadza się w momencie niespodziewanego zawieszenia systemu. Z kolei przywracanie komputera do ustawień fabrycznych (inaczej: zerowanie/wymazywanie) wykonuje się w przypadku poważniejszych problemów z systemem lub chęci odsprzedaży komputera innej osobie.

W naszym dzisiejszym artykule skupimy się na twardym resecie, czyli procedurze przywracania komputera do ustawień fabrycznych. Ustawienia fabryczne MacBook'a (lub dowolnego komputera stacjonarnego Apple) musisz przywrócić zawsze wtedy, kiedy go sprzedajesz, oddajesz lub po prostu przestajesz z niego korzystać. Służy to zachowaniu bezpieczeństwa Twoich danych oraz przygotowaniu komputera dla nowego użytkownika.

Zatem jak wyzerować MacBooka? Czy to skomplikowana czynność? Jak zresetować MacBooka Pro, a jak zresetować MacBook Air? Czy istnieją różne procedury dla różnych komputerów? Jak usunąć aplikacje z MacBooka? Odpowiadamy na wszystkie pytania!

Jak zresetować MacBooka w zależności od wersji macOS?

Resetowanie Maca (sposób wykonywania resetu) różni się w zależności od wersji systemu macOS. Jeśli posiadasz stosunkowo nowy komputer – Twój system to zapewne macOS w wersji 12 (Monterey). Wówczas procedura resetowania komputera jest dziecinnie prosta. System macOS Monterey obsługują wszystkie komputery z procesorem z rodziny Apple, w tym profesjonalne laptopy Apple MacBook Pro 14 oraz Apple MacBook Pro 16. Oprócz tego znajdziesz go w tańszych urządzeniach: Apple MacBook Pro 13 M1 oraz Apple MacBook Air M1.

Jeśli natomiast posiadasz starszy komputer (z systemem macOS 11 BigSur lub wcześniejszym), wówczas musisz zastosować się do innej instrukcji. Każdy wariant opisujemy poniżej.

Jak wyzerować MacBooka z systemem Monterey?

Aby wykonać resetowanie MacBooka w systemie macOS Monterey:

 1. Otwórz na komputerze Preferencje systemowe (zakładka w lewym górnym rogu ekranu)
 2. wybierz opcję "Wymaż zawartość i ustawienia". W tym momencie zostaniesz poproszony o wprowadzenie danych uwierzytelniających administratora.
 3. Wprowadź zatem hasło, którego używasz podczas logowania się do systemu, a następnie kliknij przycisk OK.

Pamiętaj, że przywrócenie komputera do ustawień fabrycznych jest równoznaczne z usunięciem wszystkich plików przechowywanych na dysku. Jeśli nie wykonałeś wcześniej backupu (kopii zapasowej swoich plików), możesz to zrobić właśnie teraz. W tym celu kliknij w odnośnik przekierowujący do aplikacji Time Machine i postępuj zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi na ekranie.

Polecane produkty z kategorii Ładowarki i zasilanie

Sprawdź również: Jak zrobić backup MacBooka? Instrukcja krok po kroku

Po ewentualnym wykonaniu backupu wróć do okna resetowania MacBooka i kliknij przycisk Dalej. W międzyczasie zostaniesz poinformowany o wszystkich innych danych, które zostaną usunięte podczas resetowania komputera (m.in. odciski palców Touch ID i pary z urządzeniami Bluetooth). Jeśli pojawi się komunikat z prośbą o podanie hasła do konta Apple ID – zrób to. Aby ostatecznie zatwierdzić procedurę wykonania resetu, kliknij w przycisk "Wymaż zawartość i ustawienia". Pamiętaj, że tej czynności nie będzie można cofnąć.

W tym momencie Twój komputer zostanie uruchomiony ponownie (być może kilka razy). Na ekranie może być widoczny pasek postępu. Poczekaj na wykonanie całej procedury, dopóki nie zobaczysz na ekranie informacji o aktywacji Maca. Jeśli chcesz skonfigurować komputer Macintosh dla siebie, wybierz opcję "Uruchom ponownie" i rozpocznij konfigurację. Jeśli zamierzasz sprzedać urządzenie, przytrzymaj przycisk zasilania, dopóki komputer się nie wyłączy.

Resetowanie MacBooka z systemem BigSur lub starszym

Jeśli posiadasz komputer MacBook (lub dowolny komputer stacjonarny Apple) z systemem macOS 11 (BigSur) lub starszym – wówczas musisz zresetować system w inny sposób.

Aby to zrobić:

 1. W pierwszej kolejności wykonaj backup MacBook'a. Backup możesz wykonać na trzy sposoby: używając aplikacji Time Machine, przenosząc pliki do chmury iCloud lub przenosząc pliki bezpośrednio na nowy komputer Mac (przy pomocy Asystenta migracji).
 2. Następnie wyloguj się z aplikacji iTunes, aplikacji iMessage oraz usługi iCloud. W tym celu otwórz aplikację iTunes i wybierz kolejno opcje Konto > Autoryzacje > Wycofaj autoryzację tego komputera.
 3. Następnie otwórz aplikację Wiadomości i wybierz kolejno opcje Wiadomości > Preferencje > iMessage > Wyloguj się. Na koniec wyloguj się z usługi iCloud. W tym celu wybierz kolejno menu Apple > Preferencje systemowe > Apple ID > Przegląd > Wyloguj się.

Po wylogowaniu się ze wszystkich kont musisz wymazać komputer i ponownie zainstalować system, czyli wykonać formatowanie MacBooka. Pomoże Ci w tym tzw. Narzędzie dyskowe.

Aby wymazać dane za pomocą Narzędzia dyskowego

 1. Włącz swój komputer i natychmiast przyciśnij kombinację klawiszy Command + R, aż zobaczysz na ekranie logo Apple.
 2. Następnie wprowadź wymagane hasło dostępu, wybierz opcję "Narzędzie dyskowe" i kliknij Dalej.
 3. Teraz w polu "Nazwa" wprowadź nazwę "Macintosh HD", a w zakładce "Format" wybierz opcję "APFS" lub "Mac OS Extended" (w zależności od zaleceń Narzędzia dyskowego).
 4. Następnie kliknij przycisk "Wymaż" (lub "Wymaż grupę woluminów") i wprowadź hasło do swojego konta Apple ID (jeśli będzie wymagane).
 5. Po wymazaniu wybierz na pasku bocznym dowolny wolumin i kliknij obok niego przycisk usuwania (-). Potem zamknij Narzędzie dyskowe i wybierz opcję "Zainstaluj ponownie macOS".
 6. Po ukończeniu instalacji Twój MacBook zostanie uruchomiony ponownie.

Polecane produkty z kategorii Etui MacBook

Jeśli Twój Mac (komputer stacjonarny lub laptop MacBook) jest przeznaczony na sprzedaż, wówczas nie kończ konfiguracji systemu, tylko wyłącz komputer za pomocą kombinacji klawiszy Command + Q.

Inne sytuacje awaryjne

Jeśli Twój MacBook się zawiesił, spróbuj uruchomić go ponownie. Zakładając, że przyczyna problemu nie była poważna, wszystko powinno wrócić do normy. Aby zabezpieczyć się przed awariami, warto co jakiś czas wykonać czyszczenie MacBooka, np. za pomocą aplikacji CleanMyMac X. Jeśli czyszczenie MacBooka nie likwiduje problemów z systemem, spróbuj wykonać opisany wyżej reset komputera.

Reset SMC

Jeśli problemy są poważniejsze (np. dotyczą zasilania lub baterii w komputerze MacBook), reset SMC, czyli kontrolera zarządzania systemem jest najlepszym rozwiązaniem. W tym celu wystarczy przycisnąć kombinację klawiszy Control + Option + Shift przez 7 sekund (przy wyłączonym komputerze), a następnie przytrzymać dodatkowo przycisk zasilania. Komputer może się w międzyczasie włączyć i wyłączyć. Następnie należy powtórzyć procedurę, po czym włączyć komputer.

Przeczytaj także: MacBook reset SMC - po co i jak zresetować SMC MacBooka?

Co zrobić, jeśli MacBook nie chce się włączyć?

Jeśli jest podłączony do sieci, przytrzymaj przycisk zasilania przez 10 sekund i puść. Jeśli nadal nie reaguje, ponownie spróbuj skorzystać z przycisku zasilania (przyciśnij i puścić). Jeśli komputer nadal nie reaguje, skontaktuj się z Działem Wsparcia Apple.

Reset MacBooka

Jak zresetować komputer? Wiesz już wszystko!

Wiesz już dokładnie, jak przywrócić komputer do ustawień fabrycznych. Możesz wykorzystać tę wiedzę zawsze wtedy, kiedy dostrzegasz problemy z systemem macOS. Reset komputera bywa wystarczający do rozwiązania wielu z nich. Jeśli z kolei sprzedajesz swojego Maca lub oddajesz go innej osobie, reset komputera pomoże Ci zadbać o bezpieczeństwo Twoich danych.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre, w którym znajdziesz wszystkie topowe produkty marki Apple.

Pamiętaj, że każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Zapraszamy!