Jak połączyć AirPods z MacBookiem - kompleksowy poradnik

Problemy z parowaniem zdarzają się rzadko, ale co zrobić, jeśli akurat się przytrafią Oto kompleksowy poradnik, jak połączyć AirPods z MacBookiem Sprawdź już dziś!

AirPods i MacBook - duet idealny?

Jeśli posiadasz słuchawki bezprzewodowe (lub dopiero zamierzasz je kupić), Twoim pierwszym krokiem było (będzie) prawdopodobnie sparowanie ich ze smartfonem iPhone. To naturalna czynność, bo z telefonu korzystamy najczęściej. Warto jednak pamiętać, że słuchawki bezprzewodowe mogą też działać z innymi urządzeniami Bluetooth, np. tabletami Apple iPad lub laptopami MacBook.

Parowanie słuchawek Apple AirPods z laptopem MacBook to tylko z pozoru skomplikowana czynność. W rzeczywistości procedura parowania jest bardzo prosta i zajmuje dosłownie kilkanaście sekund, a z uwagi na bezprzewodowy charakter połączenia - żaden adapter nie będzie Ci potrzebny. Zatem jak połączyć AirPods z MacBookiem? Co zrobić, aby zapobiec ewentualnym błędom podczas parowania? Na te oraz inne pytania znajdziesz odpowiedzi w naszym dzisiejszym artykule!

Jak połączyć AirPods z laptopem MacBook? Instrukcja krok po kroku

Sprawdź wersję systemu macOS

Aby uzyskać połączenie na linii AirPods - MacBook, konieczne jest posiadanie odpowiedniej wersji systemu macOS. Jeśli posiadasz słuchawki Apple AirPods 2. generacji, to na swoim laptopie musisz mieć zainstalowany system macOS Mojave 10.14.4 (lub nowszy). Jeśli używasz AirPodsów 3. generacji, musisz posiadać system macOS Monterey. Jeśli z kolei posiadasz słuchawki Apple AirPods Pro, musisz mieć zainstalowany system macOS Catalina 10.15.1 (lub nowszy).

Model samego MacBooka nie ma znaczenia podczas parowania słuchawek - istotna jest jedynie wersja systemu macOS. Oznacza to, że słuchawki bezprzewodowe Apple AirPods możesz sparować z każdym nowym laptopem od Apple. Do dyspozycji masz podstawowe laptopy MacBook Air M1 i MacBook Air M2 i MacBook Air M3, a także profesjonalne laptopy z serii Pro 14 oraz MacBook Pro 16.

Zapraszamy do lektury: MacBook Air M2 Vs MacBook Air M1. Czy nowe znaczy lepsze dla każdego?

Czy parowałeś słuchawki ze smartfonem?

Jeśli wcześniej parowałeś słuchawki Apple AirPods ze smartfonem iPhone, a na swoim MacBooku jesteś zalogowany do tego samego konta Apple ID co na iPhonie, wówczas słuchawki AirPods mogą być gotowe do użytku na MacBooku bez dodatkowego parowania. Aby to sprawdzić, załóż swoje AirPodsy, a na komputerze kliknij ikonę Bluetooth lub ikonę regulacji głośności. Na wyświetlonej liście powinny znajdować się słuchawki AirPods. Jeśli ich nie ma, musisz skonfigurować je osobno.

Jak sparować AirPods z MacBookiem?

W tym celu otwórz na swoim MacBooku zakładkę Preferencje systemowe i kliknij opcję Bluetooth. Upewnij się, że moduł Bluetooth na Twoim komputerze jest włączony. Następnie włóż swoje słuchawki AirPods Apple do etui ładującego, otwórz jego pokrywę i przytrzymaj przycisk konfiguracji (znajdujący się z tyłu etui) tak długo, dopóki wskaźnik stanu nie zacznie migać na biało. W oknie Bluetooth, na liście dostępnych urządzeń powinny wyświetlić się słuchawki AirPods. Parowanie dojdzie do skutku po kliknięciu opcji Połącz.

Jak włączyć AirPods?

Zwróć uwagę, że słuchawki AirPods oraz etui ładujące nie posiadają klasycznego włącznika i wyłącznika. Uruchomienie słuchawek odbywa się poprzez sparowanie ich z urządzeniem źródłowym (poprzez przycisk konfiguracji na etui) oraz rozpoczęciem odtwarzania dźwięku właśnie z niego.

Automatyczne przełączanie się słuchawek między urządzeniami Apple

Jeżeli poza słuchawkami AirPods posiadasz kilka urządzeń Apple (np. iPhone'a, komputer MacBook oraz iPada), możesz ustawić, aby słuchawki automatycznie przełączały się pomiędzy Twoimi urządzeniami (w zależności od tego, z którego urządzenia aktualnie korzystasz). Urządzenia mogą także pracować wymiennie, tj. w momencie jednoczesnego słuchania muzyki na komputerze Mac, muzyka zostanie automatycznie zatrzymana w razie połączenia przychodzącego na iPhonie.

Polecane produkty z kategorii Apple AirPods

Istnieje kilka warunków, które musisz spełnić, aby słuchawki automatycznie przełączały się pomiędzy urządzeniami:

  • Musisz posiadać słuchawki AirPods (2. generacji) lub AirPods (3. generacji) lub Apple AirPods Pro.
  • Musisz posiadać dowolny komputer Mac z systemem macOS BigSur (lub nowszym), dowolny iPhone z systemem iOS 14 (lub nowszym) i/lub dowolny tablet iPad z systemem iPadOS 14 (lub nowszym).
  • Na wszystkich urządzeniach musisz być zalogowany do tego samego konta Apple ID, korzystając z uwierzytelniania wielopoziomowego.

Potencjalne problemy z parowaniem

MacBook odtwarza dźwięk przez wbudowane głośniki

Nawet po prawidłowym sparowaniu słuchawek i laptopa, dźwięk może być nadal odtwarzany z głośników MacBooka. Jeśli tak się dzieje, kliknij ikonę Bluetooth lub ikonę regulacji głośności na pasku menu, a następnie upewnij się, że urządzeniem wyjściowym dla dźwięku są Twoje słuchawki AirPods.

MacBook nie wykrywa słuchawek

Jeśli Twój MacBook nie wykrywa słuchawek, sprawdź po kolei możliwe przyczyny:

  • Upewnij się, że Twój komputer jest zaktualizowany do najnowszej wersji systemu macOS. Jeśli tak, upewnij się, czy najnowsza wersja systemu zainstalowana na Twoim komputerze obsługuje posiadane przez Ciebie słuchawki AirPods. Informacje na ten temat znajdziesz we wcześniejszych akapitach.
  • Sprawdź, czy Twoje słuchawki są sprawne. W tym celu włóż je do etui ładującego i upewnij się, że obie słuchawki są ładowane.
  • Upewnij się, że moduł Bluetooth na laptopie jest włączony. W tym celu otwórz kolejno menu Apple > Preferencje systemowe > Bluetooth.
  • Sprawdź, czy słuchawki AirPods są wybrane jako domyślne urządzenie audio. Jeśli są, a mimo to nie odtwarzają dźwięku, usuń je z listy urządzeń poprzez kliknięcie znaczka X. Następnie zamknij pokrywę etui ładującego (ze słuchawkami wewnątrz), odczekaj 15 sekund i ponownie otwórz pokrywę. Jeśli wskaźnik stanu miga na biało, oznacza to, że słuchawki są gotowe do nawiązania połączenia z komputerem. Dalej postępuj zgodnie z normalną procedurą parowania.
  • Jeśli słuchawki dalej nie działają lub nie są wykrywane przez komputer, wyzeruj je.

Jak zresetować AirPods?

Jeśli wszystkie wymienione sposoby sparowania AirPodsów z laptopem nie przynoszą skutku, konieczne może być ich wyzerowanie (zresetowanie). Aby wyzerować słuchawki AirPods lub AirPods Pro, musisz skorzystać z iPhone'a lub iPada. W tym celu włóż słuchawki do etui ładującego, zamknij pokrywę i odczekaj 30 sekund. Następnie otwórz pokrywę etui, a na iPhonie lub iPadzie wybierz kolejno Ustawienia > Bluetooth > i stuknij w znaczek „i” obok nazwy swoich słuchawek. Następnie wybierz opcję „Zapomnij to urządzenie” i potwierdź swój wybór.

Może być potrzebne: Reset MacBooka - jak to zrobić? Poradnik krok po kroku

Następnie, przy otwartej pokrywie etui przytrzymaj przez 15 sekund przycisk konfiguracji (znajdujący się z tyłu etui). Puść przycisk dopiero wtedy, kiedy wskaźnik statusu zacznie migać na pomarańczowo, a później na biało. Po tej procedurze ponownie sparuj słuchawki z komputerem w standardowy sposób.

Zobacz też nasz filmik z cyklu #LantreSerwis: Zaopiekuj się swoimi AirPodsami!

Apple AirPods - najlepsze słuchawki do MacBooka

Pamiętaj, że instrukcja parowania słuchawek ma zastosowanie zarówno do laptopów MacBook, jak i wszystkich innych komputerów Mac. Procedura parowania Apple AirPods - Mac jest bardzo prosta, jak się możesz spodziewać po urządzeniach od Apple. W razie wystąpienia jakichkolwiek problemów, postępuj zgodnie z naszymi wskazówkami.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre, w którym znajdziesz najnowszy sprzęt Apple, w tym słuchawki AirPods, AirPods Pro, a także Apple AirPods Max.

Pamiętaj, że każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Zapraszamy!