Czy AirPods działają z Androidem? Parowanie słuchawek Apple z telefonami innych producentów!

Apple AirPods dedykowane są dla urządzeń Apple, jednak czy to oznacza, że połączenie ich z telefonem na Androidzie jest problematyczne? Niekoniecznie! Sprawdź, czy AirPods działają z Androidem oraz czy istnieją jakieś ograniczenia w dostępnych funkcjach słuchawek!

Popularność słuchawek od Apple

Od momentu swojej premiery w 2016 roku, słuchawki AirPods szybko zdobyły popularność wśród klientów Apple, głównie dzięki:

 1. Wygodzie korzystania.
 2. Wysokiej jakości dźwięku.
 3. Innowacyjnym funkcjom.
 4. Wytrzymałej baterii. 

Słuchawki stale zwiększają swoją popularność w samym 2022 roku, Apple sprzedało na całym świecie 91,4 mln AirPodsów, co świadczy o ich ogromnej popularności. W ostatnich latach, producent wprowadził też nową linię słuchawek nausznych AirPods Max oraz AirPodsy Pro 2.generacji z USB-C.

Czy słuchawki AirPods działają z Androidem?

Tak, Apple AirPods działają z Androidem, ale ich użytkowanie z tym systemem operacyjnym wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Przede wszystkim, parowanie słuchawek Apple z urządzeniami innych producentów nie jest tak intuicyjne. Poza tym, niedostępnych jest większość funkcji oferowane przez ekosystem Apple, które mają wpływ na komfort używania i personalizację dźwięku.

W dalszej części artykułu, przedstawiamy jak sparować AirPodsy ze smartfonami Android oraz jakie ograniczenia wynikają z takiej konfiguracji. Zapraszamy!

Jak połączyć AirPods do telefonu z Androidem?

Parowanie słuchawek Apple z system innym niż iOS przypomina standardowe połączenie urządzeń przez Bluetooth.

Aby połączyć Airpods z Androidem:

 1. Aktywuj Bluetooth na swoim telefonie z Androidem.
 2. Otwórz pokrywę etui ładującego (dotyczy AirPods 2, AirPods 3 lub AirPods Pro).
 3. Naciśnij i przytrzymaj przycisk z tyłu etui, aż dioda LED zacznie migać na biało. W przypadku AirPods Max, użyj przycisku wyciszania szumów.
 4. Na liście dostępnych urządzeń Bluetooth, wybierz swój model słuchawek AirPods.

Jakie funkcje AirPods nie działają z Androidem?

1. Automatyczne parowanie i przełączanie między urządzeniami Apple

AirPodsy, to słuchawki stworzone z myślą o pracy w ekosystemie Apple, co oznacza, że po sparowaniu z jednym z urządzeń, automatycznie mogą łączyć się z innymi (wystarczy, że są zalogowane do tego samego konta Apple ID).

Przykładowo, jeśli połączyłeś je z iPhonem, a teraz chcesz z nich skorzystać pracując na Maku, wystarczy, że wskażesz je w Centrum Sterowania na pasku menu.

Jak się domyślasz, w przypadku działania AirPods z Androidem, wyżej opisna funkcjonalność nie jest dostępna.     

2. Personalizacja dźwięku

AirPods pozwalają na zaawansowaną personalizację dźwięku, dzięki czemu użytkownicy mogą dopasować ich brzmienie do własnych preferencji. Wśród dostępnych funkcji znajdują się:

 • Aktywna redukcja hałasu,
 • Tryb kontaktu,
 • Adaptacyjny EQ,
 • Dźwięk przestrzenny,
 • Śledzenie ruchu głowy.

Należy jednak zauważyć, że nie wszystkie z tych funkcji są dostępne na urządzeniach z Androidem. Użytkownicy smartfonów z systemem od Google, mogą korzystać tylko z możliwości włączenia lub wyłączenia aktywnej redukcji hałasu (ANC) lub trybu przezroczystości.

3. Brak obsługi funkcji Znajdź

Funkcja Znajdź, która pomaga w odnalezieniu zgubionych słuchawek AirPods, jest integralną częścią ekosystemu Apple. W związku z tym, jej obsługa nie jest dostępna w telefonach z Androidem.

4. Elementy sterujące

Dotykowe elementy sterujące w AirPodsach sparowanych z Androidem działają podobnie jak w przypadku urządzeń Apple. Do tych elementów zaliczamy:

 • wstrzymanie lub odtwarzanie utworu poprzez jednorazowe naciśnięcie czujnika, 
 • przejście do następnego utworu poprzez dwa naciśnięcia,
 • przejście do poprzedniego utworu za pomocą trzech naciśnięć.

Niestety, ale w przypadku urządzeń z Androidem nie działa opcja dostosowania czujnika siły nacisku, którą oferują urządzenia Apple.

6. Automatyczne wykrywanie ucha

Automatyczne wykrywanie ucha, to kolejna z funkcji słuchawek AirPods, która nie działa po sparowaniu z urządzeniami działającymi na Androidzie. Pozwala ona na automatyczne wstrzymywanie lub wznawianie odtwarzania muzyki, kiedy słuchawki są wkładane do ucha lub z niego wyjmowane - znacznie podnosi to komfort użytkowania i wydłuża czas pracy na baterii.

7. Sprawdzanie poziomu baterii

Jedną z kluczowych funkcji AirPods, która też domyślnie nie jest dostępna na telefonach z Android, jest łatwe sprawdzanie poziomu naładowania baterii. Na iPhonie można to zrobić np. za pomocą widżetu baterii lub poprzez zapytanie Siri. W Androidzie, aby było to możliwe, trzeba skorzystać z aplikacji firm trzecich.

8. Obsługa Siri

Niemal oczywistym jest, że Siri, będąca integralną częścią ekosystemu Apple, nie jest dostępna na urządzeniach z Androidem. Dlatego parując AirPodsy z telefonem lub tabletem z systemem Google, użytkownicy muszą polegać na standardowych metodach sterowania słuchawkami, bez możliwości wykorzystania poleceń głosowych Siri.

Funkcje AirPods na Android za sprawą dedykowanych aplikacji

Mimo że słuchawki AirPods nie oferują pełnej funkcjonalności na Androidzie, dostępne są aplikacje stworzone przez firmy trzecie, które mogą częściowo zrekompensować wyżej wskazane ograniczenia.

Apki, takie jak:

 • MaterialPods,
 • CAPod,
 • AndroPods.

Pozwalają na monitorowanie poziomu naładowania baterii słuchawek, aktywują funkcję wykrywania ucha, dodają konfigurowalny interfejs użytkownika, a nawet integrują słuchawki z Asystentem Google.

Należy jednak pamiętać, że wspomniane aplikacje nie zostały stworzone przez Apple, więc ich funkcjonalność może różnić się w zależności od konkretnego modelu urządzenia oraz wersji systemu Android. Ponadto, żadna aplikacja firm trzecich nie jest w stanie zapewnić takiego poziomu integracji i kompatybilności, jaki oferuje połączenie iPhone + AirPods.

Jakie funkcje AirPods, działają z Androidem?

Powyżej omówiliśmy jakie funkcje nie działają, to teraz czas na funkcje, które działają domyślnie po sparowaniu słuchawek AirPods z urządzeniem z Androidem.

1. Korzystanie z podstawowych funkcji

W po połączeniu AirPods z telefonem na systemie Android, nadal będziesz mógł korzystać z ich podstawowych funkcji, takich jak:

 • słuchanie muzyki,
 • przełączanie utworów
 • korzystanie z aktywnej redukcji szumów (ANC).      

2. Jakość dźwięku i obsługa wbudowanych mikrofonów

Parując AirPodsy z urządzeniem na Androidzie, nie musisz obawiać się, że słuchawki zagrają gorzej. Ich dźwięk będzie identyczny, jak w przypadku parowania z telefonem Apple. Pamiętaj jednak, że niektóre funkcje dopasowywania dźwięku, takie jak np. adaptacyjna korekcja (EQ), która dostosowuje dźwięk do kształtu ucha użytkownika, nie będą dostępne. Może to oznaczać, że nie wykorzystasz w pełni potencjału AirPods pod względem personalizacji dźwięku.

Ponadto, kodek AAC, zoptymalizowany dla urządzeń Apple, może nie działać tak efektywnie na urządzeniach z systemem Android, co może wpłynąć na jakość dźwięku.

Pomimo tych ograniczeń, działanie AirPods z Androidem w trakcie rozmów telefonicznych jest bezproblemowe z jednym minusem – nie oferuje opcji dostrojenia dźwięku.

3. Wytrzymała bateria

Bateria AirPodsów, to jedna z najmocniejszych stron słuchawek, bez względu na to, czy sparujesz je z iOS, czy Androidem. Jednakże sposób użytkowania słuchawek w połączeniu z różnymi systemami operacyjnymi może wpłynąć na czas ich pracy. Parując je z iPhonem, możesz korzystać z funkcji oszczędzających baterię, np. słuchania muzyki tylko na jednej słuchawce czy automatyczne zatrzymywanie odtwarzania po wyjęciu słuchawki z ucha, które nie są dostępne na Androidzie.

4. Zasięg łączności Bluetooth

Jednym z mniej docenianych atutów AirPodsów jest ich zasięg Bluetooth. W porównaniu do słuchawek TWS (True Wireless) innych firm, AirPodsy wyróżniają się stosunkowo dużą odległością łączenia. Co istotne, ta zaleta nie jest ograniczona wyłącznie do użytkowników iPhone'ów – właściciele urządzeń z systemem Android również mogą cieszyć się dobrym zasięgiem po sparowaniu przez Bluetooth.

Polecane produkty z kategorii słuchawki AirPods

Czy warto kupić słuchawki AirPods do telefonu Android?

Słuchawki Apple AirPods, to na pewno świetny wybór dla właścicieli iPhone’ów. Z kolei w przypadku użytkowników posiadających telefony z Androidem wybór nie jest jednoznaczny. Chociaż sparowanie słuchawek z telefonem (spoza ekosystemu Apple), gwarantuję wysokiej jakości dźwięk podczas słuchania muzyki i rozmów telefonicznych oraz imponującą żywotność baterii, jednak nie pozwala na skorzystanie z dedykowanych funkcji takich jak:

 • automatyczne parowanie,
 • personalizacja dźwięku,
 • możliwość znalezienia słuchawek po ich zgubieniu,
 • automatyczne wykrywanie ucha,     
 • monitorowanie poziomu naładowania baterii,            

W związku z powyższym, dobrze przemyśl swoją decyzję! Oczywiście zawsze możesz zainstalować aplikacje firm trzecich i w jakiś sposób uzupełnić braki w dedykowanych funkcjach, ale to nigdy nie zastąpi działania AirPodsów w połączeniu z iPhonem.

Pamiętaj, że istnieje też opcja, polegająca na wymianie telefonu z Androidem na iPhone’a za pośrednictwem programu Apple Trade-in, dostępnego online lub w naszym salonie stacjonarnym!

Polecane produkty z kategorii Etui do AirPods

Słuchawki AirPods w sklepie Lantre!

Kiedy już wiesz, że AirPods mogą działać z Androidem, to odwiedź sklep Lantre, autoryzowanego sprzedawcy Apple i wybierz najlepszy model dla Ciebie. W naszej ofercie znajdziesz wszystkie wersje słuchawek: AirPods 2 i 3 generacji, AirPodsy Pro oraz Max. Ponadto, posiadamy dedykowane dla nich akcesoria, takie jak: etui na AirPods, kable USB-C i Lightning oraz ładowarki MagSafe.

Pamiętaj, że każdy zakup w naszym sklepie możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych.

Zapoznaj się również z ofertą Lantre Plan. Dzięki niej możesz odroczyć spłatę nawet na 12 miesięcy, bez ukrytych kosztów. Decydując się na regulowanie należności po tym czasie, masz możliwość rozłożenia jej na 36 komfortowych rat. Zapraszamy!

 

 

Źródła:

1. Strona https://headphonesaddict.com/airpods-facts-revenue/

2. Oficjalna strona Apple