Always On Display iPhone - zasada działania i konfiguracja niegasnącego wyświetlacza

Wraz z premierą systemu iOS 16, Apple zaprezentowało długo wyczekiwaną przez sympatyków marki funkcję - Always-On display. Czym jest niegasnący ekran w iPhone i jak go skonfigurować Sprawdzamy!

Always On display - co to jest?

Always-On display  (niegasnący wyświetlacz), to funkcja polegająca na stale włączonej części pikseli ekranu telefonu iPhone - nawet, gdy telefon jest zablokowany. Opcja ta może wyświetlać najistotniejsze informacje, takie jak np. godzina, data, temperatura lub inne elementy powiązane ze skonfigurowanym ekranem blokady urządzenia.

AoD w wydaniu Apple, w przeciwieństwie do telefonów z Androidem (które zazwyczaj wyświetlają jedynie czarny ekran z datą, godziną i otrzymanymi powiadomieniami), może również włączyć wygaszanie ekranu iPhone, dzięki czemu tapeta na ekranie blokady jest stale widoczna.

Polecane produkty z kategorii Ładowarki iPhone

Jak działa Always On display w iPhone?

Always-On display do działania wymaga zaawansowanego ekranu ProMotion, który pozwala na zmienną częstotliwość odświeżania. Dlatego niegasnący ekran działa w czterech modelach telefonów Apple:

 1. iPhone 14 Pro,
 2. iPhone 14 Pro Max,
 3. iPhone 15 Pro,
 4. iPhone 15 Pro Max.

Funkcja z pewnością trafi również do kolejnych modeli, choć nie uświadczymy jej w starszych urządzeniach, np. iPhone 13 Pro. Dlaczego? Apple iPhone 13 Pro zmienia częstotliwość odświeżania w zakresie 10 Hz do 120 Hz, natomiast nowszy panel OLED w iPhone'ach z serii 14 Pro lub 15 Pro może „zejść” nawet do 1 Hz.

Jak wygląda Always On display?

Funkcja jest mocno powiazania z nowym ekranem blokady iOS 16 – gdy włączysz niegasnący wyświetlacz, iOS obniży podświetlenie ekranu i w trybie bezczynności pokaże godzinę, tapetę a także aktywne widgety oraz powiadomienia. Warto pamiętać, że pozostałe elementy ekranu blokady, tj. skrót do latarki i aparatu nie są wyświetlane.

Zobacz także: Odświeżony ekran blokady w iPhone z iOS 16 w nowej odsłonie. Jak go dostosować?

Always On display iPhone - jak włączyć?

Niegasnący wyświetlacz w iPhone 14 Pro i iPhone 15 Pro jest domyślnie włączony. Jeśli go wyłączyłeś, możesz szybko włączyć funkcję wykonując następujące kroki:

 1. Otwórz Ustawienia w iOS.
 2. Przejdź do Ekran i jasność.
 3. Wybierz Zawsze włączony.
 4. Przesuń suwak w prawo przy opcji Zawsze włączony.

 

iPhone - włączona funkcja Always on Display

Fot. iPhone - włączona funkcja Always on Display

 

Po włączeniu funkcji, iPhone pozwoli Ci wybrać, czy przy niegasnącym wyświetlaczu chcesz widzieć jedynie godzinę i widgety, czy wygaszacz ekranu iPhone ma pokazywać również tapetę i powiadomienia. Opcje te aktywujesz na ekranie Zawsze włączony w Ustawieniach systemu iOS.

Niegasnący wyświetlacz iPhone a bateria?

Wpływ Always-On display na baterię telefonów iPhone 14 Pro i iPhone 14 Pro Max jest minimalny. Według testów przeprowadzonych przez portal phonearena.com, AoD w iPhone 14 Pro wyczerpuje ogniwo o około 6% w ciągu 8 godzin.  Dzieje się tak, ze względu na wysoką energooszczędnośść OLED-ów oraz sposób zarządzania wyświetlaczem przez iOS. Przy włączonej funkcji niegasnącego wyświetlacza, telefon iPhone wykorzystuje częstotliwość odświeżania 1 Hz, którą wspierają koprocesory czipa A16 Bionic w taki sposób, aby utrata baterii była marginalna.

Co więcej, niegasnący wyświetlacz wyłącza się w sytuacjach, gdy nie jest potrzebny, tj. kiedy iPhone:

 • leży ekranem w dół,
 • leży w kieszeni lub torbie/plecaku,
 • ma włączony tryb skupienia Sen,
 • ma włączony tryb niskiego zużycia energii,
 • jest sparowany z CarPlay,
 • działa w trybie kamery Continuity,
 • pozostaje nieużywany przez dłuższy czas,
 • wykryje, że oddalisz się od niego (działa to w oparciu o sparowany zegarek Apple Watch).

Jak wyłączyć Always On display iPhone?

Zastanawiasz się, jak wyłączyć funckje? Analogicznie, jak go włączyłeś, czyli:

 1. Otwórz Ustawienia w iOS.
 2. Przejdź do Ekran i jasność.
 3. Wybierz Zawsze włączony.
 4. Przesuń suwak w lewo przy opcji Zawsze włączony.

Polecane produkty z kategorii Etui iPhone

Jak używać AoD w iPhone? Porada Lantre

Always-On display to fenomenalna funkcja nowych iPhone'ów, z której warto skorzystać w wielu sytuacjach. Szczególnie docenią ją osoby pracujące przy biurku, Apple iPhone można ustawić na podstawce i bez konieczności wybudzania ekranu, widzieć godzinę, powiadomienia i widgety, a nawet ustawioną tapetę. Niegasnący ekran jest wtedy jak pulpit nawigacyjny wyświetlający fragmenty najistotniejszych informacj.

Używanie funkcji AoD sprawdzi się również wtedy, gdy zostawiasz swojego iPhone na stoliku nocnym przy łóżku. Budząc się, nie będziesz musiał sięgać po telefon, aby go odblokować i sprawdzić godzinę – wystarczy, że rzucisz okiem na jego ekran. Podobnie, np. w trakcie spotkań z przyjaciółmi. Zostawiony na stole iPhone zawsze pokaże Ci godzinę i najpotrzebniejsze informacje, bez konieczności wybudzania ekranu.

Kolejną zaletą Always-On display w iPhone jest to, że łączy się z aktywnościami na żywo w iOS 16. Mając włączony niegasnący wyświetlacz, iPhone pokaże Ci w czasie rzeczywistym istotne dane takie jak np. wyniki sportowe, status umówionej taksówki czy zamówienia z dostawą jedzenia. To świetny sposób, aby na bieżąco monitorować różne czynności, bez konieczności wybudzania iPhone.

Polecane produkty z kategorii AirTag

Niegasnący wyświetlacz w wydaniu Apple - podsumowanie

Funkcja Always-On display, to jedna z najlepszych funkcji nowego ekranu ProMotion, którą dysponują: iPhone 14 Pro i 14 Pro Max oraz iPhone 15 Pro i iPhone 15 Pro Max. Dzięki nowatorskiemu podejściu do tematu przez Apple, ekran iPhone może wyświetlać nie tylko podstawowe informacje takie jak godzina, data czy powiadomienia, ale również widgety, informacje na żywo, a nawet przygaszoną tapetę. Sytuacje, w których niegasnący wyświetlacz iPhone ma zastosowanie można mnożyć, dlatego warto włączyć tę funkcję i cieszyć się możliwościami nowych telefonów Apple.

Zapraszamy do odwiedzenia sklepu Lantre – autoryzowanego sprzedawcy Apple. W naszej ofercie znajdziesz topowe produkty Apple: najnowsze telefony Apple oraz dedykowane im akcesoria iPhone.

Każdy zakup w naszym sklepie możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Możesz też skorzystać z: Apple Trade-in i zyskać rabat na nowy sprzęt, przynosząc swoje stare urzędzenie do naszego Salonu. Dla przedstawicieli sektora B2B mamy również możliwość odroczenia płatności za zakupiony sprzęt. Zapraszamy! Zapraszamy!

 

 

Źródła

1. https://www.phonearena.com/news/iPhone-14-Pro-Always-on-display-battery-drain-tested_id142745