iPhone nie reaguje na dotyk - jak to naprawić?

Ekran Twojego iPhone'a nie reaguje na dotyk lub reaguje wolno albo w sposób nieprzewidywalny? Przeczytaj nasz poradnik i zobacz, co zrobić żeby rozwiązać ten problem. Opisane przez nas sposoby, pozwolą Ci w większości przypadków samodzielnie rozwiązać problem z ekranem iPhone'a i tym samym unikniesz potrzeby oddawania telefonu do serwisu.

iPhone nie reaguje na dotyk - przyczyny?

Ekran iPhone'a, to główny sposób interakcji z systemem iOS - jego awaria sprawia, że smartfon przestaje pełnić swoją funkcję.

Nieprawidłowo działający ekran iPhone’a może przejawiać się następującymi objawami:

 • ekran nie reaguje na dotyk ani na działanie przycisków fizycznych,
 • dolna lub górna część ekranu przestały działać,
 • wyświetlacz reaguje z przerwami,
 • ekran reaguje nawet wtedy, gdy go nie dotykasz lub reaguje w innym miejscu,
 • widzisz czarny ekran, który nie reaguje na nic.

Powodów, przez które wyświetlacz iPhone’a przestał reagować może być wiele. Dlatego w pierwszej kolejności, spróbuj zlokalizować przyczynę.

Oto główne powody, przez które ekran iPhone’a nie reaguje na dotyk:

 • problem z oprogramowaniem,
 • zawieszenie się telefonu,
 • przebywanie telefonu w miejscu ze zbyt niską lub zbyt wysoką temperaturą,
 • któraś z aplikacji blokuje działanie ekranu,
 • niska jakość szkła ochronnego/folii lub etui,
 • podłączone do telefonu akcesoria są wadliwe.

Co zrobić, gdy iPhone nie reaguje na dotyk? Sprawdzone sposoby

Teraz, gdy już znasz powody, przez które iPhone nie reaguje na dotyk, możesz przystąpić do próby jego naprawienia. Poniżej znajdziesz 5 sprawdzonych sposobów, które eliminują różne błędy i usterki prowadzące do „zamrożenia” wyświetlacza telefonu.

Sposób 1: Odłącz ładowarkę

W niektórych sytuacjach, akcesoria podłączone do portu telefonu mogą zakłócać działanie ekranu dotykowego iPhone. Jeśli ekran telefonu nie reaguje na dotyk  przy ładowaniu konkretną ładowarką, spróbuj użyć innej. Warto również przetestować kabel i ładowarkę. Jeśli korzystasz z powerbanka, zamień go na ładowarkę stacjonarną. Możesz też wypróbować ładowarkę indukcyjną, np. wyposażoną w MagSafe.

Pamiętaj, aby korzystać jedynie z oryginalnych lub rekomendowanych akcesoriów. Tanie zamienniki (ładowarki, powerbanki, kable) mogą być niskiej jakości, co może zakłócić pracę telefonu, a nawet doprowadzić do jego uszkodzenia.

Sposób 2: Zdejmij etui lub szkło

Akcesoria ochronna dla telefonu też mogą zakłócać działanie ekranu dotykowego. Ma to miejsce zwłaszcza wtedy, gdy używasz starego, zużytego etui lub szkła/folii przeznaczonych do innego, podobnego modelu Apple iPhone.

Gdy telefon Apple nie reaguje na dotyk lub reaguje z przerwami, spróbuj go wyjąć z etui i usunąć ochronę ekranu. Następnie, wymuś ponowne uruchomienie telefonu.          

W niektórych sytuacjach między ekranem a naklejonym szkłem ochronnym lub folią pojawiają się brud, kurz lub wilgoć – to również może wywoływać problemy z działaniem dotyku. Dlatego po zdjęciu szkła ochronnego czy folii, za pomocą suchej ściereczki z mikrofibry dokładnie wyczyść ekran. Dopiero gdy stwierdzisz, że wszystko działa jak należy, możesz spróbować ponownie zabezpieczyć iPhone’a.

Sposób 3: Wykonaj twardy reset iPhone'a

Może się zdarzyć, że w wyniku chwilowego błędu iOS lub jakiejś aplikacji, zobaczysz zablokowany ekran iPhone. Wówczas pomoże wymuszenie twardego resetu telefonu. Procedura przeprowadzenia resetu Apple iPhone zależy od modelu telefonu.

Zobacz, jak wyłączyć iPhone bez dotykania ekranu i ponownie włączyć (dotyczy modeli 8 i nowszych):

 1. naciśnij i szybko puść przycisk zwiększania głośności,
 2. następnie naciśnij szybko i puść przycisk zmniejszania głośności
 3. naciśnij i przytrzymaj przycisk boczny
 4. po chwili zobaczysz logo Apple na ekranie.

W przypadku starszych modeli, naciśnij i przytrzymaj jednocześnie przycisk zasilania i przycisk ekranu głównego do momentu, aż zobaczysz logo Apple na ekranie.

Może Cię zainsteresować: Jak zresetować iPhone? Instrukcja krok po kroku

Polecane produkty z kategorii Ładowarki iPhone

Sposób 4: Zaktualizuj oprogramowanie i aplikacje

W niektórych przypadkach, aktualizacje oprogramowania mogą pomóc naprawić błędy, które wywołują nieprawidłowe działanie ekranu iPhone.

W związku z tym, że ekran telefonu nie reaguje i nie możesz zaktualizować go w tradycyjny sposób, podłącz go do komputera, a następnie:

 1. Otwórz Finder.
 2. W sekcji Miejsca wybierz swojego iPhone.
 3. Kliknij w Sprawdź uaktualnienia w zakładce Ogólne. 

 

Fot. Finder - iPhone aktualizacja oprograwmowania i aplikacji

 

Sposób 5: Przywróć iPhone'a do ustawień fabrycznych

Kiedy wyżej wymienione sposoby zawiodły i ekran iPhone nie reaguje na dotyk jak na początku, powinieneś zresetować iPhone’a do ustawień fabrycznych. Ten sposób potraktuj jako ostatnią krok przed zaniesieniem iPhone’a do autoryzowanego serwisu.

Uwaga: jednak zanim to zrobisz, przygotuj kopię zapasową! W tym celu podłącz telefon do komputera i postępuj według poniższych kroków:

 1. Otwórz Finder.
 2. W sekcji Miejsca wybierz swój telefon iPhone.
 3. Kliknij w Utwórz backup teraz w zakładce Ogólne.

Po wykonaniu backupu, możesz przywrócić iPhone do ustawień fabrycznych:

 1. Otwórz Finder.
 2. W sekcji Miejsca wybierz swój telefon iPhone.
 3. Przejdź do zakładki Ogólne i kliknij Odtwórz iPhone’a.

Polecane produkty z kategorii Kable do iPhone

Teraz już wiesz, co zrobić gdy ekran telefonu iPhone nie działa!

Istnieje wiele sposobów, które pomogą w sytuacji, gdy iPhone nie reaguje na dotyk. W większości przypadków, wina leży po stronie oprogramowania lub aplikacji, więc reset iPhone lub przywrócenie do ustawień fabrycznych powinny być skuteczne. Niekiedy winę ponoszą niskiej jakości akcesoria takie jak etui, szkło na ekran czy ładowarka. Sytuacje, w których konieczna będzie wizyta w serwisie Apple w wyniku niedziałającego ekranu są bardzo rzadkie – w większości przypadków wystarczy, że wykonasz kroki opisane w tym artykule.

Zapraszamy do odwiedzenia sklepu Lantre – autoryzowanego sprzedawcy Apple. W naszej ofercie znajdziesz topowe produkty Apple: najnowsze telefony Apple oraz dedykowane im akcesoria.

Każdy zakup w naszym sklepie możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Dla przedstawicieli sektora B2B mamy również możliwość odroczenia płatności za zakupiony sprzęt. Zapraszamy!