Apple Watch - pomiar tętna. 10 rzeczy, o których musisz wiedzieć!

Pomiar tętna jest jedną z ciekawszych funkcji oferowanych przez inteligentne zegarki Apple Watch. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy artykuł, w którym poruszamy najważniejsze zagadnienia związane z obsługą tej funkcji.

Apple Watch – zegarek z pomiarem tętna

Funkcja pomiaru tętna jest obecnie standardem w większości dostępnych na rynku opasek sportowych oraz inteligentnych zegarków. Nie inaczej jest w przypadku zegarków Apple Watch, które potrafią monitorować tętno przez cały czas, nawet bez ingerencji użytkownika. Wskazana komplikacja (tętno) umożliwia śledzenie wszelkich zmian w zakresie rytmu serca.

W dalszej części artykułu znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytanie dotyczące działania funkcji pomiaru tętna w zegarkach Apple Watch, m.in. jak odczytać pulsometr oraz jak korzystać z tej funkcji na co dzień. Ponadto dowiesz się, jakie jest prawidłowe tętno dla różnych grup wiekowych.

Jak mierzyć tętno zegarkiem Apple Watch?

Mierzenie tętna za pomocą zegarka Apple Watch nie wymaga od Ciebie żadnych działań, ponieważ odbywa się w sposób automatyczny i nieustanny – służy do tego wbudowany pulsometr. Zegarek Apple ma zainstalowaną aplikację Tętno, która mierzy puls podczas spoczynku, marszu, treningu, regeneracji lub podczas sesji oddychania. Do śledzenia prowadzonych pomiarów służy aplikacja Zdrowie – iPhone również ma ją zainstalowaną fabrycznie.

Aby sprawdzić swoje tętno bieżące, tętno spoczynkowe oraz średnie tętno podczas marszu, wystarczy uruchomić aplikację Tętno na zegarku Apple Watch. Z kolei tętno podczas treningu jest wyświetlane w widoku miar podczas trwania aktywności. Warto pamiętać, że tętno po wysiłku jest znacznie wyższe od tętna spoczynkowego.

Które modele Apple Watch potrafią mierzyć tętno?

Czujnik tętna posiadają wszystkie zegarki Apple Watch dostępne w ofercie amerykańskiego producenta. Są to następujące modele: klasyczny Apple Watch (1. generacji), Apple iWatch SE oraz wszystkie modele z linii Apple Watch Series (1-6).

Jak działa pomiar tętna w zegarkach Apple Watch?

Każdy zegarek Apple Watch posiada optyczny czujnik tętna. Jest to obszar zlokalizowany na spodniej części urządzenia, który bezpośrednio styka się ze skórą nadgarstka. Czujnik tętna to nic innego jak zestaw specjalnych diod, które poprzez pochłanianie światła wykrywają ilość krwi przepływającej przez nadgarstek. To z kolei pozwala określić liczbę uderzeń serca na minutę, czyli tętno. Norma dla przeciętnego dorosłego wynosi 70 uderzeń na minutę, ale zegarek treningowy Apple Watch potrafi mierzyć puls w zakresie od 30 do 210 uderzeń na minutę.

Pamiętaj, że pomiar tętna to coś innego niż EKG. Funkcję EKG (rejestrację czynności elektrycznej mięśnia sercowego) możesz wykonać z poziomu osobnej aplikacji pod nazwą EKG. Znajdziesz ją wyłącznie na zegarkach z linii Apple Watch Series 4, 5 i 6.

Apple Watch – garść najważniejszych informacji

Jak prawidłowo nosić zegarek?

Wiarygodność prowadzonych pomiarów jest ściśle uzależniona od sposobu noszenia zegarka. Aby mieć pewność, że Twoje tętno jest odczytywane w prawidłowy sposób, czujniki Apple Watch muszą mieć bezpośredni kontakt ze skórą nadgarstka. Zadbaj o to, aby pasek zegarka nie był ani za ciasny, ani za luźny. Producent zaleca ciaśniejsze zapięcie paska tylko na czas treningu. Na co dzień pasek powinien być zapięty w taki sposób, aby pozwalał Twojej skórze oddychać.

Apple Watch a tatuaż

Warto wiedzieć, że tatuaże oraz inne zmiany na skórze przedramienia lub nadgarstka mogą zakłócać lub całkowicie uniemożliwiać pomiar pulsu. Diody zainstalowane w czujniku tętna potrafią monitorować krew przepływającą przez tętnice tylko przez gołą skórę, podczas gdy tusz z tatuażu może stanowić zbyt dużą barierę.

Jakie jest prawidłowe tętno?

Częstotliwość fali tętna jest uzależniona od wielu czynników: wieku osoby, stanu zdrowia, a także stopnia wytrenowania organizmu. Przyjmuje się, że tętno spoczynkowe (średnie wartości tętna notowane w trakcie spoczynku) u osoby dorosłej powinno oscylować w granicach 70 uderzeń na minutę.

Apple Watch pomiar tętna

Nieco niższe tętno spoczynkowe mają osoby starsze (60 uderzeń), natomiast wyższe tętno obserwuje się u nastolatków (85 uderzeń). Całkiem niskie tętno (poniżej 50 uderzeń na minutę) jest normalnym zjawiskiem u sportowców, którzy mają doskonałą wydolność oddechową.

Jak włączyć powiadomienia o tętnie?

Jedną z funkcji zegarka Apple Watch jest wyświetlanie powiadomień o zbyt niskim lub zbyt wysokim tętnie. Graniczne tętno maksymalne i minimalne możesz ustawić samodzielnie, dostosowując obie wartości do indywidualnych cech swojego organizmu. Aby to zrobić, wejdź w aplikację Ustawienia na swoim zegarku (ikona koła zębatego), a następnie wybierz opcję Serce. Swoje własne wartości maksymalne i minimalne wprowadź w zakładkach „Powiadomienia o wysokim tętnie” oraz „Powiadomienia o niskim tętnie”.

Jeśli Twoje tętno przekroczy ustalony przez Ciebie próg minimalny lub maksymalny (oraz będzie utrzymywać się na takim poziomie przez co najmniej 10 minut), Apple Watch wyśle Ci odpowiednie powiadomienie.

Jak włączyć powiadomienia o arytmii?

Apple Watch monitoruje tętno użytkownika przez cały czas. Dzięki temu jest w stanie wykryć niespodziewane zaburzenia pracy serca (arytmię), które mogą wskazywać na migotanie przedsionków. Jeśli zegarek wykryje arytmię, wyśle Ci odpowiednie powiadomienie, abyś zdążył zareagować. Aby włączyć powiadomienia o arytmii serca, wejdź w aplikację Ustawienia na swoim zegarku (ikona koła zębatego), przejdź do aplikacji Serce i zaznacz pole „Powiadomienia o arytmii”.

Gdzie znaleźć historię pomiarów tętna?

Wszystkie parametry gromadzone przez Apple Watch są na bieżąco zapisywane w aplikacji Zdrowie, którą znajdziesz na iPhonie sparowanym z zegarkiem. Aby przejrzeć dane dotyczące pracy Twojego serca, otwórz aplikację Zdrowie na iPhonie, wybierz kartę Przeglądaj, a następnie stuknij pole Tętno.

Poznaj zegarki Apple Watch - Series SE oraz 6

Największą popularnością wśród zegarków Apple cieszą się obecnie dwa modele – Apple Watch 6 (najbardziej zaawansowany technologicznie model) i zdecydowanie tańszy Apple Watch SE, który prezentuje znakomity stosunek ceny do jakości. Cechą wspólną obu urządzeń jest obecność omawianej funkcji pomiaru tętna, która działa na najwyższym poziomie w każdym z wymienionych modeli. A Ty, który zegarek wybierzesz?

Sprawdź zegarki Apple Watch w sklepie Lantre

W ofercie sklepu Lantre.pl znajdziesz całą gamę urządzeń Apple Watch. Szeroki asortyment naszego sklepu pozwoli Ci wybrać zegarek dostosowany do Twoich potrzeb pod względem sprzętowym, a także odpowiedni pod względem kosztu zakupu.

W sklepie Lantre każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne raty lub skorzystać z atrakcyjnej opcji leasingu (oferta dla firm). Wierzymy, że znajdziesz u nas sprzęt w pełni dostosowany do swoich potrzeb. Zapraszamy!