Mac mini 8GB, 16GB czy 24GB? Podpowiadamy jaką ilość RAMu wybrać w komputerze Mac!

Planujesz kupić komputer stacjonarny Mac mini M2 i zastanawiasz się, jaką konfigurację wybrać? Nie wiesz, czy zdecydować się na 8 GB, 16 GB czy 24 GB pamięci RAM? Przeczytaj nasz artykuł, z którego dowiesz się, jaka pojemność zunifikowanej pamięci operacyjnej będzie dla Ciebie odpowiednia. Zapraszamy!

Mac mini z czipem M2 - dostępne konfiguracje

Mac mini M2, oferuje trzy konfiguracje pamięci RAM, identyczne jak w przypadku innych komputerów Mac, wyposażonych w podstawowy czip Apple M2. Do wyboru są modele wyposażone w:

 • 8 GB,
 • 16 GB,
 • 24 GB.

pamięci RAM. Decyzja o wyborze konkretnego modelu powinna zależeć od charakteru pracy, którą wykonujesz oraz od używanych aplikacji.   

Czy do Maca mini można dołożyć pamięć RAM?

W przypadku komputerów Mac mini opartych na układzie Apple Silicon, pamięć RAM jest zintegrowana z czipem. W związku z tym, po zakupie komputera, nie ma możliwości jej rozbudowy. Dlatego też kluczowe jest dokonanie przemyślanego wyboru odpowiedniej specyfikacji.

Mac mini 8 GB - czy wystarczy do podstawowych zadań?

Tak, Mac mini z 8GB pamięcią RAM, jest świetnym rozwiązaniem dla osób szukających niezawodnego komputera do podstawowych zadań, takich jak:

 • przeglądanie internetu,
 • praca w pakiecie biurowych,
 • oglądanie filmów i słuchanie muzyki,
 • obsługa poczty e-mail.

Nawet w sytuacji, gdy będziesz chciał amatorsko wykonywać zadania związane z edycja zdjęć w aplikacji Pixelmator Pro czy montowaniem wideo w iMovie, 8 GB pamięci RAM wystarczy.

Miej jednak na uwadze to, że jeśli planujesz używać komputera przez okres dłuższy niż 2-3 lata, 8 GB RAMu może okazać się niewystarczające. Dlatego w przypadku zakupu komputera Mac z myślą o wieloletnim użytkowaniu, rozważ model wyposażony w większą pamięć operacyjną.

Polecane produkty z kategorii Mac mini 8GB

Mac mini 16 GB - dla kogo i czy warto dopłacać?

Mac mini z 16 GB pamięcią RAM, to opcja polecana osobom, które wykorzystują komputer Apple do bardziej wymagających zadań, takich jak:

 • półprofesjonalna obróbka zdjęć i filmów,
 • programowanie,
 • edycja i tworzenie grafiki.

Programy dedykowane tego typu zadaniom, np. Xcode, Adobe Photoshop i Lightroom, DaVinci Resolve, Final Cut Pro czy Adobe Illustrator, potrzebują dużych zasobów sprzętowych do płynnego działania, w związku z tym Mac mini 16 GB zapewni lepszą responsywność niż wersja z podstawową ilością RAMu.

Taka wielkość pamięci operacyjnej jest również zalecana osobom pracującym jednocześnie w kilku aplikacjach, ponieważ gwarantuje wysoki komfort pracy i efektywność działania w wielozadaniowym środowisku.

Mac mini 8 GB czy 16 GB?

Zastanawiasz się, czy wybrać Mac mini 8 GB czy 16 GB? Jeśli Twoja praca nie wymaga od Ciebie wielozadaniowości i sprowadza się do wykonywania prostych zadań lub szukania informacji w internecie, to Mac mini 8 GB będzie dobrym wyborem. Szczególnie jeśli mini ma służyć jako komputer domowy.

Z kolei, Mac mini 16 GB, oferuje wyższy komfort przy wykonywaniu zadań wykraczających poza typowo domowy użytek, dlatego jest, to optymalna ilość pamięci RAM dla bardziej wymagających użytkowników, dla których komputer, to główne narzędzie pracy.

Polecane produkty z kategorii Mac mini 16GB

Mac mini 24 GB - dla kogo rozbudowana pamięć RAM?

Mac mini z 24 GB pamięcią RAM, to kompaktowy komputer zaprojektowany z myślą o zaawansowanych użytkownikach, którzy pracują w kilku, a nawet kilkunastu aplikacjach jednocześnie oraz na co dzień używają specjalistycznego oprogramowania. Taka ilość pamięci operacyjnej umożliwia płynną pracę przy zadaniach wymagających dużych zasobów, do których można zaliczyć:

 • projektowanie grafiki 2D i 3D,
 • edycja zdjęć w dużym rozmiarze,
 • montaż filmów 4K,
 • programowanie i testowaniu aplikacji.

Podczas wyboru wielkości pamięci operacyjnej, zastanów się nad przyszłymi potrzebami. Zakup większej ilości RAMu to inwestycja, dzięki której komputer pozostanie funkcjonalny przez dłuższy czas. Jeśli więc zamierzasz korzystać z Mac mini dłużej niż przez 2-3 lata, model z 24 GB pamięci RAM będzie optymalnym wyborem.

Mac mini 16 GB czy 24 GB?

Mac mini 16 GB RAM w porównaniu z Mac mini 24 GB RAM, to model, który charakteryzuje się doskonałym stosunkiem ceny do wydajności. Przykładowo Mac mini z 16 GB pamięcią RAM i 512 GB dyskiem SSD, jest lepszym rozwiązaniem dla większości użytkowników niż konfiguracja z 24 GB pamięcią RAM i 256 GB dyskiem SSD. Ponieważ w modelach z chipem Apple M2, dysk 256 GB działa wolnej niż dysk 512 GB i jest to bardziej zauważalne w codziennym użytkowaniu, niż różnica pomiędzy 16 a 24 GB pamięcią RAM.

Odkładając na bok różnice wynikające z wielkości dysku SSD, to w bardziej specjalistycznych zadaniach, lepiej sprawdzi się Mac mini 24 GB RAM. Jest to także dobry kierunek dla osób, które potrzebują maksymalnej płynności działania macOS nawet przy otwartych dziesiątkach aplikacji jednocześnie.

Polecane produkty z kategorii Mac mini 24GB

8 GB Vs 16 GB czy 24 GB w Mac mini? Porada Lantre

Jeśli urządzenie ma Ci służyć do codziennego korzystania, tj.:

 • przeglądania internetu,
 • oglądania filmów,
 • słuchania muzyki,
 • okazjonalnej obróbki zdjęć i filmów,

to model Mac mini 8 GB będzie dla Ciebie optymalnym wyborem.

Mac mini w wariancie 16 GB pamięcią RAM, wybierz w sytuacji, gdy:

 • komputer Mac będzie Twoim głównym narzędziem do pracy,
 • półprofesjonalnie obrabiasz zdjęcia i montujesz filmy,
 • programujesz,
 • pracujesz w kilku programach jednocześnie.

Natomiast w sytuacji, gdy:

 • pracujesz przy dużych projektach w aplikacjach do obróbki zdjęć czy montażu filmów,
 • korzystasz z oprogramowania do wirtualizacji,
 • zajmujesz się grafiką 3D,
 • programujesz,
 • pracujesz w kilku programach jednocześnie,
 • szukasz komputera na dłużej niż 2-3 lata,

to wybierz Mac mini 24 GB.

Pamięć RAM w Mac mini - podsumowanie

Wybierając ilość pamięci RAM w Mac mini pamiętaj o, że jej późniejsza rozbudowa jest niemożliwa. Jeśli planujesz używać komputera przez więcej niż 2-3 lata, rekomendowane są modele z 16 GB lub 24 GB RAM, aby zapewnić wysoką wydajność przez długi czas. Jednak Mac mini 8 GB RAM, dzięki świetnej optymalizacji systemu macOS, nadal oferuje wzorcową responsywność i komfort użytkowania w codziennych zadaniach.

Gdy już wiesz, jaką pojemność pamięć operacyjnej dla Mac mini wybrać, odwiedź sklep Lantre, autoryzowanego sprzedawcy Apple. W naszej ofercie znajdziesz topowe produkty Apple, w tym komputery stacjonarne Mac mini w wersjach z pamięcią 8 GB, 16 GB i 24 GB oraz Mac mini 32 GB z czipem M2 Pro. Posiadamy również dedykowane akcesoria do Mac mini – przejściówki, kable, hub do Mac mini, dedykowane klawiatury i myszki oraz monitory Apple.

Pamiętaj, że każdy zakup w naszym sklepie możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. Poznaj również ofertę Lantre Plan, dzięki której możesz odroczyć spłatę nawet na 12 miesięcy, bez żadnych ukrytych kosztów. Decydując się na regulowanie należności po tym czasie, masz możliwość rozłożenia jej na 36 rat. Zapraszamy!

 

 

Źródła:

1. Oficjalna strona Apple