Nowy Mac mini z układem Apple M2 i M2 Pro - co go wyróżnia?

Mogłoby się wydawać, że nowy Mac Mini od Apple to jedynie drobne odświeżenie poprzedniej generacji z procesorem M1. Nic bardziej mylnego, to większa zmiana niż sugerowałaby taka sama obudowa. Czym się wyróżnia nowy komputer Mac, dla kogo jest przeznaczony i jakie ma zalety. Sprawdź!

Mac mini M2 - najważniejsze informacje

Prezentacja nowych komputerów od Apple odbyła się po cichu. Zupełnie inaczej niż firma z Cupertino ma w zwyczaju. Nie było głośnej konferencji, odliczania dni do wydarzenia. Apple postanowiło w połowie stycznia, zupełnie niespodziewanie, wypuścić video z nowymi produktami. Wśród nowych sprzętów był m.in. Mac Mini wyposażony w nowe układy z rodziny Apple Silicon: M2 i – co było niespodzianką dla wielu – M2 Pro.

Apple Mac Mini M2 - specyfikacja

Wygląd i wymiary

Apple Mac Mini M2 na pierwszy rzut oka nie wyglądają na nowy produkt. Samo urządzenie zamknięte jest w obudowie znanej od lat – taką samą miał Mac Mini M1 czy poprzednie generacje z procesorami Intela o wymiarach: 35,8 mm x 197 mm x 197 mm. Jednak, cała siła Maca Mini z 2023 roku ukryta jest w środku srebrnej obudowy (jedynym dostępnym kolorze) i nazywa się czip M2 lub czip M2 Pro. To jednak nie wszystko, ale po kolei.

Mac mini M2

Procesory M2

Czip M2 znamy z Macbooków, które zadebiutowały na rynku w 2022 – serii MacBook Air i MacBook Pro. To potężne układy, które zadowoloną nawet najbardziej wymagających użytkowników – grafików, projektantów 3D, fotografów czy filmowców. Układy, będące nową iteracją SoC (system na czipie) M1, są od nich wyraźnie szybsze zarówno przy pracy wymagającej mocnego procesora, jak i grafiki.

Układ scalony Apple M2 to nowa definicja wydajności. Przełomowa na tle rynku architektura systemu jednoukładowego (SoC) łącząca CPU, GPU oraz zunifikowaną pamięć RAM i system Neural Engine, którą znaliśmy z poprzedniej generacji Apple Silicon, jest jeszcze potężniejsza. M2 to ultrawydajny chip, który deklasuje inne rozwiązania, a M2 Pro to jakość, która na długie lata pozostanie topowa. Dodając do tego fakt, że ten SoC został zamknięty w niewielkiej obudowie Maca Mini mamy przepis na stacjonarny komputer, którego konkurencja może pozazdrości. Przyjrzyjmy się konfiguracjom, w jakich możemy kupić nowy komputer Mac.

Komunikacja

Apple, w nowym wydaniu Maca Mini z układem M2 poprawił również możliwości komunikacyjne. W odróżnieniu od Maca Mini z M1, łączność Wi-Fi odbywa się w standardzie 6E (który zapewnia dwukrotnie większą przepustowość), zaś standard Bluetooth to 5.3 (docenią np. właściciele słuchawek AirPods Pro 2, które obsługują ten protokół przesyłu danych).

Mac Mini M2 - dostępne konfiguracje

W podstawowej wersji, Apple Mac Mini M2 dysponuje mocą:

 • Apple M2 z 8-rdzeniowym CPU, 10‑rdzeniowym GPU i 16‑rdzeniowym systemem Neural Engine,
 • 8 GB zunifikowanej pamięci RAM o przepustowości 100 GB/s,
 • 256 GB pamięci masowej SSD,
 • Gigabit Ethernet,
 • Dwa porty Thunderbolt 4, port HDMI, dwa porty USB-A, gniazdo słuchawkowe.

Pamięć RAM i pojemność dysku

Co istotne, komputer możemy skonfigurować pod własnej potrzeby. Pamięć RAM można, wzorem MacBooka Pro i MacBooka Air z układem M2, rozszerzyć do 16 GB a nawet 24 GB. Dla osób, które potrzebują więcej niż 256 GB pamięci masowej, przewidziano opcję 512 GB, 1 TB oraz 2 TB. Podobnie port Ethernet - Maca Mini M2 można zamówić w wersji z interfejsem Ethernet 10 Gb, co docenią np. właściciele NAS-ów.

Porty i obsługa wyświetlaczy

Ponadto, Mac Mini z chipem M2 posiada 2 porty Thunderbolt 4, 1 port HDMI 2.0, 2 złącza USB w standardzie A oraz gniazdo słuchawkowe, które w odróżnieniu od Maca Mini M1, obsługuje słuchawki o wysokiej impedancji.

Mac mini M2 porty

Do Maca Mini M2 możemy podłączyć 2 monitory:

 • 1 ekran o rozdzielczości 6K przy 60 Hz (port Thunderbolt),
 • 1 ekran o rozdzielczości 5K przy 60 Hz (port Thunderbolt) lub o rozdzielczości 4K przy 60 Hz (port HDMI).

Polecane produkty z kategorii Mac mini M2

Mac Mini M2 Pro - dostępne konfiguracje

Apple Mac Mini wyposażony w układ M2 Pro pozwala na jeszcze więcej niż wersja z chipem M2. W podstawowej konfiguracji dysponuje on następującą specyfikacją:

 • Apple M2 Pro z 10‑rdzeniowym CPU, 16‑rdzeniowym GPU i 16‑rdzeniowym systemem Neural Engine,
 • 16 GB zunifikowanej pamięci RAM o przepustowości 200 GB/s,
 • 512 GB pamięci masowej SSD,
 • Gigabit Ethernet,
 • Cztery porty Thunderbolt 4, port HDMI, dwa porty USB‑A, gniazdo słuchawkowe.

Pamięć RAM i pojemność dysku

Podobnie jak wersja z M2, również ta wyposażona w układ M2 Pro pozwala na upgrade. Możliwa jest zamiana podstawowej wersji na chip Apple M2 Pro z 12‑rdzeniowym CPU, 19‑rdzeniowym GPU i 16‑rdzeniowym systemem Neural Engine. Pamięć RAM może mieć 32 GB, zaś pamięć masowa pojemność 1 TB, 2 TB, 4 TB a nawet 8 TB. Port Ethernet, podobnie jak w wydaniu z układem M2, można rozbudować do wersji z interfejsem Ethernet 10 Gb. Jak widać, najmocniejszy Mac Mini M2 Pro zbliża się do potężnego Mac Studio.

Porty i obsługa wyświetlaczy

Na tylnej ścianie Maca Mini M2 Pro znajdziemy nieco więcej portów niż w „bracie” z SoC M2. Producent wyposażył go bowiem w aż 4 porty Thunderbolt 4, 1 port HDMI w nowszej wersji 2.1, dwa porty USB-A oraz gniazdo słuchawkowe obsługujące słuchawki o wysokiej impedancji.

Mac mini M2 Pro - porty

Dwa dodatkowe porty Thunderbolt sprawiają, że do Maca Mini M2 Pro możemy podłączyć aż 3 monitory:

 • 2 wyświetlacze o rozdzielczości 6K przy 60 Hz (porty Thunderbolt),
 • 1 ekran o rozdzielczości 4k przy 60 Hz (HDMI 2.1).

Możliwości komunikacyjne Maca Mini M2 Pro są identyczne, jak wersji z SoC M2.

Polecane produkty z kategorii Mac mini M2 Pro

Dla kogo - nowy Mac mini?

Apple Mac Mini wyposażony w chip M2 to najtańszy sposób, by wejść do magicznego świata macOS. Niewielki komputer w stylowej, srebrnej obudowie, wyposażony w bogaty zestaw portów oraz ogromną moc obliczeniową sprawdzi się w niemal każdym zadaniu. Bez różnicy, czy będą to obliczenia, z jakimi muszą poradzić sobie uczniowie, pracownicy biurowi czy branża kreatywna. Ci ostatni, wymagający jeszcze większej wydajności komputera, mogą zdecydować się na zakup mocniejszej wersji z chipem M2 Pro.

Przyjrzyjmy się tym możliwością nieco dokładnie.

Mac mini – wersja z czipem M2

SoC M2 to ogromna wydajność zamknięta w niewielkim kawałku krzemu. Dzięki niewielkiemu poborowi mocy i atrakcyjnej cenie na zakup komputera Apple Mac Mini M2 mogą zdecydować się przede wszystkim:

 • osoby, które chcą poznać niezawodny system macOS,
 • posiadacze komputerów Apple, które chcą przesiąść się na technologię Apple Silicon,
 • uczniowie i studenci,
 • pracownicy biurowi,
 • branża kreatywna,
 • osoby wymagające ogromnej mocy obliczeniowej dbający o środowisko i niski pobór mocy.

Apple Mac Mini M2 plus akcesoria Mac takie jak Apple Magic Keyboard z Touch ID, gładzik Magic Trackpad zamiennie z Magic Mouse to idealny zestaw na start. Dokładając do tego dedykowany monitor Studio Display otrzymujemy konfigurację, której niestraszne zaawansowane zadania. Co istotne, Mac Mini M2 sprawdzi się również w wirtualnej rozrywce. Dzięki SoC M2, wymagające gry są dla niego pestką.

Mac mini – wersja z czipem M2 Pro

Mac Mini wyposażony w M2 Pro to komputer dla najbardziej wymagających użytkowników, którzy oczekują jeszcze więcej, niż jest w stanie zaoferować chip M2. To sprzęt stojący w jednej linii z Mac Studio, topowej „stacjonarce” od Apple.

Na czyim biurku Apple Mac Mini M2 Pro sprawdzi się najlepiej? Będą to osoby oczekujące bezkompromisowej wydajności przy zadaniach takich jak:

 • zaawansowana edycja zdjęć,
 • edycja video o rozdzielczości 8K w formacie ProRes,
 • kompilowanie kodu
 • transkodowanie video.

To również komputer, którym z pewnością zainteresują się serwerownie – dzięki bryle znanej od lat, Apple Mac Mini 2023 pasuje do raków, z których korzystali dotychczas.

Nie bez różnicy pozostaje większa niż w wersji M2 liczba portów w Apple Mac Mini M2 Pro. Dzięki podwojonej liczbie złącz Thunderbolt oraz porcie HDMI pracującym w wyższym standardzie (2.1 zamiast 2.0), w stronę najmocniejszego Maca mini powinny zwrócić się osoby pracujące z 3 ekranami o wysokiej rozdzielczości.

Mac mini M2 i M2 Pro - porównanie

  Mac mini M2 Mac mini M2 Pro
Procesor M2 (8-rdzeni CPU, 10 rdzeni GPU) M2 Pro (do 12-rdzeni CPU, do 19 rdzeni GPU)
Pamięć RAM 8 GB, 16 GB, 24 GB 8 GB, 16 GB, 24 GB, 32GB
Przepustowość pamięci 100 GB/s 200 GB/s
Pojemność dysku SSD 256 GB, 512 GB, 1 TB, 2 TB 256 GB, 512 GB, 1 TB, 2 TB, 4 TB, 8 TB
Ilość obsługiwanych wyświetlaczy 2 monitory 3 monitory
Porty 2 porty Thunderbolt 4, 1 port HDMI 2.0, 2 złącza USB-A, Port Gigabit Ethernet (możliwa konfiguracja z portem Ethernet 10 Gb), Gniazdo słuchawkowe 3,5 mm 4 porty Thunderbolt 4, 1 port HDMI 2.1, 2 złącza USB-A, Port Gigabit Ethernet (możliwa konfiguracja z portem Ethernet 10 Gb), Gniazdo słuchawkowe 3,5 mm
Komunikacja Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3 Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3
Kolor obudowy Srebrny Srebrny

Wyniki testów wydajności procesorów z serii M2 dla aplikacji internetowych

Wyniki testów porównawczych dla: Mac mini M2 (8-core CPU) i  Mac mini M2 Pro (12-core CPU) można znaleźć poniżej. Test sprawdzał zdolność danego komputera w przypadku uruchamiania aplikacji internetowych i został opracowane na podstawie danych z Geekbench 6.

Mac mini M2 uzyskał 2 571 punktów jednordzeniowych i 10 999 punktów wielordzeniowych. Zgodnie z oczekiwaniami, wariant M2 Pro dla jednego rdzenia, uzyskał podobny wynik (2 639 punktów) i imponujący wynik dla wielu rdzeni: 16 921 punktów. A wszystko to za sprawą bardziej wydajnego 12-rdzeniowego procesora znajdującego się w tym modelu.

Apple Mac Mini M2 – profesjonalny komputer w kompaktowym rozmiarze

Kiedy w 2020 roku Apple zaprezentowało autorskie rozwiązanie Apple Silicon było wiadomo, że firma z Cupertino ponownie wyznacza nowe standardy na rynku. Prezentując w 2022 roku czip M2 pokazała, że każda kolejna iteracja nowego rozwiązania to podnoszenie poprzeczki na poziom niedostępny dla konkurencji. Dzięki niskiemu poborowi energii idącemu w parze z ogromną wydajnością, co pozwoliło na miniaturyzację gotową na zamknięcie w niewielkiej obudowie, komputery Apple Mac Mini M2 i M2 Pro to komputery do domowego użytku i rozrywki, ale też do profesjonalnych zadań. Pamiętaj, że możesz do nich podłączyć posiadane już akcesoria oraz monitor. Nie można przejść obojętnie również obok ceny – Mac Mini , to najtańszy komputer z układem M2 w ofercie Apple.  

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre,  autoryzowanego sprzedawcy Apple. W naszej ofercie znajdziesz topowe produkty Apple, w tym komputery Mac mini (w różnych konfiguracjach sprzętowych) oraz bezprzewodowe akcesoria Magic i monitory.

Pamiętaj, że każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Zapraszamy!

 

Źródła:

1. Geekbench Browser - Mac mini 2023 Benchmarks

2. Oficjalna strona Apple