Mac mini M1 vs Mac mini M2 - poznaj różnice

W ofercie Lantre znajdziesz dwa komputery Mac mini: starszy M1 i odświeżony M2. Jakie są między nimi różnice? Czy Mac mini M2 jest mocniejszy od swojego poprzednika? Oto porównanie obu urządzeń.

Różnice parametrów - M1 Mac mini vs M2 Mac mini

Nowy komputer Apple Mac mini M2 ukazał się w styczniu 2023 roku, czyli prawie 3 lata po premierze modelu M1. Jak wskazuje nazwa, odświeżony Mac mini otrzymał procesor nowszej generacji - Apple M2. Co więcej, ulepszony procesor występuje teraz w dwóch wersjach: M2 i M2 Pro.

Procesor to jednak niejedyna nowość, którą może się pochwalić Mac mini 2023. Jakie są inne różnice w pojedynku Mac mini M1 vs Mac mini M2? Czy Mac mini M2 wygrywa z M1 w każdej dziedzinie? Na te oraz inne pytania odpowiemy w poniższym porównaniu.

Porty i łączność

Porównanie zaczniemy od rodzaju i liczby dostępnych portów. Oba modele w podstawowej wersji oferują tę samą liczbę portów, chociaż z drobnymi wyjątkami. Oto dokładne liczby:

Dwa lub cztery porty USB-C

Starszy Mac mini M1 posiada dwa porty Thunderbolt 3 (USB 4), czyli popularne porty w standardzie USB-C. Mac mini M2 ma również dwa porty USB-C, ale w standardzie Thunderbolt 4 (czyli z tą samą przepustowością 40 Gb/s, ale szybszą obsługą urządzeń PCIe).

Dodatkowe dwa porty Thunderbolt 4 (łącznie 4x Thunderbolt 4) znajdują się w Mac mini M2 Pro, czyli w komputerze z procesorem Apple M2 Pro.

Dwa porty USB-A

Oba komputery Mac posiadają po dwa identyczne porty USB typu A (klasyczne porty USB z przepustowością do 5 Gb/s).

Pojedynczy port HDMI

W przypadku M2 Pro, port HDMI w nowszej wersji 2.1.

Gniazdo Gigabit Ethernet lub Ethernet 10 Gb

Oba komputery Mac mają w standardzie gniazdo na kabel internetowy Ethernet, natomiast model M2 możesz zakupić w konfiguracji z portem Ethernet 10 Gb, obsługującym połączenie z prędkością 10 gigabitów na sekundę.

Gniazdo słuchawkowe mini jack 3,5 mm

Mac Mini M2 - porty

Porty w Mac mini (wersja M2 Pro)

Pamięć i przechowywanie

Przejdźmy do porównania różnych wersji pamięci - tj. pamięci RAM i pamięci wewnętrznej (przeznaczonej na pliki użytkownika). Mac mini M1 oferuje RAM w ilości 8 GB lub 16 GB. W Macu mini M2 ilość RAM-u zależy od wersji procesora (Apple M2 / M2 Pro). Podstawowy Mini na M2 jest dostępny w trzech wariantach pamięci RAM: 8 GB, 16 GB i 24 GB. W przypadku wersji M2 Pro jest to 16 GB lub 32 GB.

W przypadku pamięci masowej,  M1 i M2 oferują identyczne opcje pamięciowe. Do wyboru są warianty: 256 GB, 512 GB, 1 TB lub 2 TB. Wyjątkiem jest Mac mini M2 Pro, który oferuje aż 5 wersji pamięciowych: 512 GB, 1 TB, 2 TB, 4 TB lub 8 TB.

CPU i GPU

Komputer Mac mini M1 dostępny jest wyłącznie w jednym wariancie, bez możliwości konfiguracji rdzeni. Czip Apple M1 ma 8-rdzeniowy procesor główny (CPU), 8-rdzeniow układ graficzny (GPU) i 16-rdzeniow system Neural Engine do uczenia maszynowego. Cztery rdzenie CPU odpowiadają za wydajność Maca, a kolejne cztery za jego energooszczędność.

Mac mini 2020 (M1) posiada silnik multimedialny do kodowania i dekodowania wideo, a także do obsługi konkretnych kodeków: H.264 i HEVC.

Liczba rdzeni CPU i GPU w Macu mini M2 zależy od wybranej wersji czipa (podstawowy lub Pro). I tak oto podstawowy Mac mini M2 jest dostępny tylko w jednym wariancie - z czipem Apple M2 z 8-rdzeniowym CPU, 10-rdzeniowym GPU, 16-rdzeniowym systemem Neural Engine oraz przepustowością pamięci na poziomie 100 GB/s. Oprócz tego posiada silnik multimedialny do kodowania i dekodowania wideo oraz obsługi takich kodeków jak H.264, HEVC, ProRes i ProResRAW.

Model M2 Pro oferuje różne konfiguracje procesora:

  • 10 lub 12-rdzeniowym CPU,
  • 16 lub 19-rdzeniowym GPU,
  • 16-rdzeniowym systemem Neural Engine,
  • przepustowością pamięci na poziomie 200 GB/s.

Dodatkowo wersja M2 Pro oferuje te same silniki multimedialne co Mac mini M2 w podstawowej wersji. Każdy posiada od nowości zainstalowany system operacyjny macOS, który możesz zaktualizować do najnowszej wersji.

Komunikacja

Pod pojęciem komunikacji kryją się moduły łączności internetowej Wi-Fi i Bluetooth. Starszy komputer Mac ma interfejs sieci bezprzewodowej Wi-Fi w standardzie Wi-Fi 6, natomiast w Macu mini M2 jest to standard Wi-Fi 6E, czyli z obsługą najnowszego pasma internetowego 6 GHz.

Różnica dotyczy także standardu Bluetooth. Model z 2020 roku posiada Bluetooth w standardzie 5.0, natomiast Mac mini M2 - Bluetooth 5.3. Nowsza wersja jest bardziej energooszczędna i oferuje mniejsze opóźnienia oraz zakłócenia czy wyższy stopień bezpieczeństwa.

Liczba obsługiwanych monitorów

Do M1 możesz równocześnie podpiąć dwa monitory: jeden o max. rozdzielczości 6K przy 60 Hz (przez złącze Thunderbolt) i drugi o max. rozdzielczości 4K przy 60 Hz (przez złącze HDMI).

W Macu mini M2 obsługa wyświetlaczy zależy od wersji procesora. Podstawowy M2 może obsłużyć jednocześnie dwa monitory: jeden do 6K i jeden do 5K – oba o max. odświeżaniu 60 Hz (przez złącza Thunderbolt). Opcjonalnie, zamiast monitora 5K do portu Thunderbolt możesz podpiąć monitor 4K do portu HDMI.

Z kolei M2 Pro mini jest w stanie równocześnie obsłużyć 3 wyświetlacze, w tym dwa do 6K (60 Hz) przez port Thunderbolt oraz jeden 4K (60 Hz) przez port HDMI. Opcjonalnie możesz podpiąć jeden monitor do 6K (60 Hz) przez port Thunderbolt i jeden monitor do 4K (144 Hz) do portu HDMI. Trzecia opcja umożliwia podłączenie jednego monitora o rozdzielczości do 8K (60 Hz) lub do 4K (240 Hz) przez port HDMI.

Polecane produkty z kategorii Mac mini M1

M1 Mac mini vs M2 Mac mini - design

Oba komputery zostały zamknięte w aluminiowej obudowie i są dostępne tylko w jednym kolorze – srebrnym. Mac mini jako kompaktowy komputer jest odpowiedni do postawienia na biurku lub innym obszarze roboczym, np. obok monitora. Wymiary Maca mini M1 wynoszą dokładnie 3,6 x 19,7 x 19,7 cm (wysokość x szerokość grubość). Wymiary Maca mini M2 są niemal identyczne (wysokość komputera jest nieznacznie mniejsza: 3,58 cm).

Minimalnie większe różnice dotyczą wagi komputerów. Apple Mac mini M1 waży 1,2 kg, Mac mini M2 – 1,18 kg, a Mac mini M2 Pro – 1,28 kg. Wszystkie porty w obu komputerach (łącznie z przyciskiem zasilania, gniazdem zasilania oraz kratką wentylacyjną) znajdują się z tyłu obudowy.

Mac mini desing

Co lepiej wybrać? M1 Mac mini vs M2 Mac mini - Lantre radzi

Zgodnie z deklaracjami Apple, komputer Mac mini M2 jest po prostu szybszy od swojego poprzednika. Wynika to z zastosowania większej liczby rdzeni i układów scalonych nowszej generacji. W porównaniu z czipem M1, czip M2 zapewnia o 18% wydajniejsze CPU i nawet do 35% szybszą grafikę. Z kolei CPU w M2 Pro działa niemal 100% szybciej niż w M1, natomiast GPU – ponad 150% szybciej.

Zatem jaki komputer Mac wybrać? Jeśli szukasz komputera do podstawowych zastosowań (w tym zastosowań domowych), Mac mini M1 oraz Mac mini M2 będą dla Ciebie tak samo dobre. Przy takich czynnościach jak korzystanie z internetu, oglądanie filmów czy nawet obsługa pakietu biurowego nie odczujesz większej różnicy między działaniem jednego a drugiego modelu.

Jeżeli jednak potrzebujesz komputera do pracy kreatywnej – zajmujesz się obróbką zdjęć, montażem wideo, programowaniem lub innymi rzeczami, które generują obciążenie dla procesora – wówczas lepszym rozwiązaniem będzie Apple Mac mini M2 Pro. Ten drugi sprawdzi się w przypadku najbardziej wymagających zadań, gdzie duże znaczenie ma szybkość przetwarzania danych. Bardziej szczegółowe informacje na ten temat jaki model wybrać znajdziesz w artykule: Nowy Mac mini z układem Apple M2 i M2 Pro - co go wyróżnia?

Polecane produkty z kategorii Mac mini M2

Mac mini M1 Vs M2 i M2 Pro - porównanie

  Mac mini M1 Mac mini M2 Mac mini M2 Pro
Procesor M1 (8-rdzeni CPU, 8 rdzeni GPU) M2 (8-rdzeni CPU, 10 rdzeni GPU) M2 Pro (do 12-rdzeni CPU, do 19 rdzeni GPU)
Pamięć RAM 8 GB, 16 GB 8 GB, 16 GB, 24 GB 8 GB, 16 GB, 24 GB, 32GB
Przepustowość pamięci 68 GB/s 100 GB/s 200 GB/s
Pojemność dysku SSD 256 GB, 512 GB, 1 TB, 2 TB 256 GB, 512 GB, 1 TB, 2 TB 256 GB, 512 GB, 1 TB, 2 TB, 4 TB, 8 TB
Ilość obsługiwanych wyświetlaczy 2 monitory 2 monitory 3 monitory
Porty 2 porty Thunderbolt 4, 1 port HDMI 2.0, 2 złącza USB-A, Port Gigabit Ethernet (możliwa konfiguracja z portem Ethernet 10 Gb), Gniazdo słuchawkowe 3,5 mm 2 porty Thunderbolt 4, 1 port HDMI 2.0, 2 złącza USB-A, Port Gigabit Ethernet (możliwa konfiguracja z portem Ethernet 10 Gb), Gniazdo słuchawkowe 3,5 mm 4 porty Thunderbolt 4, 1 port HDMI 2.1, 2 złącza USB-A, Port Gigabit Ethernet (możliwa konfiguracja z portem Ethernet 10 Gb), Gniazdo słuchawkowe 3,5 mm
Komunikacja Wi-Fi 6, Bluetooth 5.0 Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3 Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3
Kolor obudowy Srebrny Srebrny Srebrny

 

Poniżej dodatkowe statystyki na temat porównania Mac Mini z 2020 roku z komputerami mini z 2023 roku, które dotyczą realizacji zadań związanych z pracą i rozrywką.

Mac mini M1 w porównaniu z Mac mini z czipem M2, zapewnia nawet:

  • 2,4x szybsze transkodowanie wideo ProRes w aplikacji Final Cut Pro.
  • o 50% szybsze działanie filtrów i funkcji w aplikacji Adobe Photoshop.
  • o 35% płynniejszą rozgrywkę w grze Resident Evil: Village.

W porównaniu do Maca mini M1 - Mac mini z czipem M2 Pro, zapewnia nawet:

  • 2,5x lepszą wydajność grafiki w aplikacji Affinity Photo,
  • 4,2x szybsze transkodowanie wideo ProRes w aplikacji Final Cut Pro,
  • Nawet 2,8x płynniejszą rozgrywkę w grze Resident Evil: Village.

Mac mini - porównanie dobiega końca

Pamiętaj, że komputer stacjonarny Mac mini jest sprzedawany samodzielnie (w zestawie znajdziesz wyłącznie kabel zasilający). Oznacza to, że pozostałe akcesoria komputerowe musisz dokupić samodzielnie. Z tego względu będzie Ci potrzebny dobrej klasy monitor do Mac mini (np. Studio Display), klawiatura Apple (lub dowolna inna) oraz myszka Apple (lub dowolna inna). W sprzedaży znajdziesz także inne akcesoria dla swojego Maca, takie jak Mac adapter (przejściówka z jednego złącza na inne) lub podstawka Mac mini z funkcją dodania większej ilości złącz.

Dysponujesz już ww. zestawem akcesoriów? W takim razie Mac mini jest doskonałym wyborem dla Ciebie!

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre – autoryzowanego sprzedawcy Apple. W naszej ofercie znajdziesz topowe produkty Apple, akcesoria i inne sprzęty.

Pamiętaj, że każdy zakup w naszym sklepie możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Dla sektora B2B oferujemy również usługę odroczenia płatności. W celu uzyskania szczegółowe informacji zapraszamy do kontaktu z naszym działem BOK!

 

Źródła:

1. Oficjalna strona Apple