iPhone 14 Pro aparat - radykalny progres w jakości zdjęć

Planujesz zakup iPhone'a 14 Pro? Może już go masz, ale nadal nie wiesz, jak wykorzystać potencjał jego aparatu? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek. Obecny w telefonie aparat powinien spełnić wszystkie Twoje fotograficzne oczekiwania!

Czym zachwyci Cię iPhone 14 Pro? Aparat, który musisz lepiej poznać

Każdy kolejny iPhone powinien być lepszy od modelu wydanego rok wcześniej. W każdym razie do takiego standardu przyzwyczaił nas Apple, wypuszczając na rynek poprzednie modele swojego smartfona. Ze spokojem możemy też powiedzieć, że nie inaczej było w przypadku smartfonów iPhone 14 Pro i Pro Max. Jedne z większych zmian w ich przypadku zaszły w obrębie systemu aparatów.

Nowy iPhone 14 Pro nadal oferuje wiele funkcji znanych z poprzednich generacji (np. tryb filmowy czy style fotograficzne), ale na lepszą jakość zdjęć w serii 14 Pro wpłynęły zarówno zmiany sprzętowe, jak i ulepszone oprogramowanie. Przykładem może tu być ulepszony sposób, który lepiej redukuje szumy i wyostrza obraz. Modelem bliźniaczym dla iPhone’a 14 Pro jest iPhone 14 Pro Max, dlatego wszystkie wymienione parametry i funkcje mają zastosowanie do obu telefonów jednocześnie.

Profesjonalny iPhone - 3 aparaty do dyspozycji

System Pro aparatów w iPhonie 14 Pro obejmuje 3 obiektywy:

  • obiektyw główny,
  • obiektyw ultraszerokokątny,
  • teleobiektyw.

Całkowitą nowością jest główny obiektyw, który oferuje aż 48 megapikseli. Aparat 48 MP działa w technologii czteropikselowej. Co oznacza, że łączy on cztery piksele w jeden, aby zdjęcia były bardziej szczegółowe i pozbawione szumów – szczególnie w słabym świetle. Nowości zaszły też w przednim aparacie TrueDepth, który doczekał się opcji autofokusu.

iPhone 14 Pro - system aparatów

Słabe oświetlenie? Żaden problem!

Aparat w iPhone 14 Pro ma większą matrycę dla każdego obiektywu. Dzięki temu pobiera on więcej światła z otoczenia i w efekcie zachowuje więcej szczegółów na zdjęciach. Zgodnie z deklaracjami Apple, fotografie robione aparatem ultraszerokokątnym są nawet 3x lepsze w słabym świetle, a zdjęcia robione aparatem głównym i teleobiektywem – nawet 2x lepsze (odniesieniem jest iPhone 13 Pro). Matryca w nowym modelu jest o 65% większa niż w iPhonie 13 Pro.

Jak wykorzystać pełnię możliwości aparatu w iPhonie 14 Pro? Jak skonfigurować telefon, aby zdjęcia były zawsze udane? Odpowiedzi na ten temat czekają na Ciebie w kolejnych akapitach!

iPhone 14 Pro - wskazówki konfiguracji aparatu

Większość z nas wykonuje zdjęcia w trybie automatycznym. Jest to najszybszy i najprostszy sposób na zrobienie fotografii niezależnie od tego, czy chcesz wykonać selfie, czy uchwycić piękny zachód słońca.

Będąc jednak użytkownikiem iPhone'a 14 Pro, prawdopodobnie oczekujesz bardziej zaawansowanych funkcji. Czasem wystarczy zmienić tylko jedną rzecz w ustawieniach aparatu, aby zrobić lepsze zdjęcie w konkretnych warunkach. O jakie manualne ustawienia aparatu iPhone’a warto zadbać? Sprawdź!

1. Dostosuj ostrość i jasność kadru

Podstawową i najważniejszą rzeczą przed zrobieniem dobrego zdjęcia jest dostosowanie ostrości oraz jasności ekspozycji. Aby skupić ostrość na fotografowanym obiekcie, po prostu stuknij we fragment kadru, na którym Ci szczególnie zależy. Pojawi się na nim żółta ramka, informująca, gdzie obraz jest wyostrzony. Jeśli chcesz, możesz poprzez przytrzymanie tej ramki ustawić blokadę ostrości na konkretnym fragmencie kadru. W rezultacie – nawet jeśli umieścisz w kadrze dodatkowy obiekt, ostrość pozostanie skupiona na wcześniej zablokowanym elemencie.

Z kolei jasność kadru możesz regulować poprzez przeciąganie symbolu słoneczka w górę (zwiększenie ekspozycji skutkujące rozjaśnieniem zdjęcia) i w dół (zmniejszenie ekspozycji przyciemniające obraz).

2. Dostosuj zoom optyczny

Po otwarciu aplikacji aparatu, na dole kadru znajdziesz ikonki określające zoom optyczny. Domyślna wartość wynosi 1x (brak zoomu). W celu przybliżenia lub oddalenia kadru musisz stuknąć w konkretny znaczek - 0,5x uruchomi aparat ultraszerokokątny. Kadr z obiektywu szerokokątnego oferuje znacznie szersze pole widzenia, więc nadaje się np. do fotografowania dużych otwartych przestrzeni.

Z kolei aparat z teleobiektywem daje możliwość przybliżania kadru w bezstratnej jakości poprzez wykorzystanie zoomu optycznego. Teleobiektyw iPhone'a 14 Pro oferuje maks. 3-krotne zbliżenie. Widoczne na dole kadru symbole 2x oraz 3x oznaczają odpowiednio 2-krotne i 3-krotne przybliżenie bez obaw o stratę jakości. Dzięki temu możesz kadrować obraz w dowolny sposób.

iPhone 14 Pro - zoom optyczny

Fot. iPhone 14 Pro aparat - zoom optyczny

3. Dostosuj zoom cyfrowy

Jeśli 3-krotny zoom optyczny to dla Ciebie za mało, możesz przybliżyć kadr przy pomocy 15-krotnego zoomu cyfrowego. Aby to zrobić, rozsuń palce na środku kadru lub przytrzymaj pole zoomu optycznego na dole i przesuń tarczę do wybranej wartości. Pamiętaj, że zoom cyfrowy nie jest zoomem bezstratnym, chociaż jest to technologia wspierana (wraz z pozostałymi funkcjonalnościami cyfrowymi) przez najnowszy czip A16 Bionic.

Funkcje aparatu iPhone 14 Pro, które musisz znać

1. Zdjęcia makro

iPhone 14 Pro umożliwia robienie zdjęć makro, czyli szczegółowych zdjęć obiektów znajdujących się w niewielkiej odległości od obiektywu (rzędu kilku milimetrów). Zdjęcia makro można porównać do zdjęć wykonanych pod mikroskopem – dzięki czemu w wielu przypadkach zobaczysz elementy, które nie są widoczne gołym okiem.

Tryb zdjęć makro uruchamia się automatycznie. Wystarczy, że zbliżysz obiektyw aparatu do fotografowanego przedmiotu, a on automatycznie uchwyci ostrość.

iPhone 14 Pro Aparat - zdjęcie kwiatka iPhone 14 Pro Aparat - zdjęcie kwiatka
iPhone 14 Pro Aparat - funkcja macro - zdjęcie kwiatka iPhone 14 Pro Aparat - funkcja macro - zdjęcie kwiatka

Fot. iPhone 14 Pro aparat - zdjęcia makro

2. Zdjęcia Apple ProRAW

W smartfonach iPhone 14 Pro, zdjęcia najlepszej jakości uzyskasz w formacie RAW, czyli trybie tzw. surowych zdjęć. Pliki Apple ProRAW przechowują więcej informacji na temat wykonanych fotografii i zapisują je w szerszym zakresie tonalnym. Na ekranie telefonu nie zauważysz większej różnicy między zdjęciami wykonanymi w trybie RAW lub bez niego, ale format ProRAW będzie miał kluczowe znaczenie podczas ewentualnej obróbki zdjęć w profesjonalnych programach graficznych (np. Adobe Lightroom czy Photoshop). Na zdjęciach wykonanych w formacie Apple ProRAW możesz efektywniej zarządzać ich wyglądem, np. wartością ekspozycji, balansem bieli, edycją kolorów (dotyczy to obróbki w programach graficznych).

Do włączania i wyłączania trybu RAW służy przycisk w prawym górnym rogu aplikacji Aparat. Szczegółowe opcje dotyczące działania trybu RAW (np. rozdzielczość) ustawisz, przechodząc w Ustawienia > Aparat. Zdjęcia 48 MP wykonasz tylko przy aktywnym trybie ProRAW.

3. Wykorzystaj tryb portretowy

Tryb portretowy znajdziesz w każdym telefonie iPhone (począwszy od iPhone’a 7 Plus). Jednak to nowy iPhone 14 Pro oferuje najlepszą jakość za sprawą teleobiektywu, wydobywającego prawdziwy potencjał fotografii portretowych. Dla najlepszego efektu radzimy wykonywanie portretów za pomocą teleobiektywu przy 2-krotnym zoomie optycznym. Ponadto do każdego zdjęcia możesz dopasować konkretny filtr z rodzajem oświetlenia.

Aby aktywować tryb portretowy w iPhonie, otwórz aplikację aparatu i przeciągnij palcem po ekranie w lewą stronę.

4. Rób zjawiskowe zdjęcia nocne

W iPhonie 14 Pro czas naświetlania kadru w ciemnej scenerii może wynosić nawet 30 sekund. Tak długi czas naświetlania pozwala zrobić zdjęcia w ciemności, na których będzie widać wiele detali. Pamiętaj, że im dłuższy czas naświetlania, tym bardziej stabilnie musisz trzymać telefon - aby zdjęcia nie były poruszone. Jeśli posiadasz statyw, możesz próbować swoich sił w wykonywaniu wymagających scenerii nocnych, np. księżyca w pełni.

iPhone 14 Pro aparat - tryb normalny iPhone 14 Pro aparat - tryb normalny
iPhone 14 Pro aparat - tryb nocny iPhone 14 Pro aparat - tryb nocny
iPhone 14 Pro aparat - tryb normalny iPhone 14 Pro aparat - tryb normalny
iPhone 14 Pro aparat - tryb nocny iPhone 14 Pro aparat - tryb nocny

Fot. iPhone 14 Pro aparat - tryb nocny

System apratów w iPhone 14 Pro - podsumowanie

Obsługa aparatu w iPhonie 14 Pro jest niezwykle intuicyjna. Świetne zdjęcia wykonasz nawet w trybie automatycznym. To właśnie dzięki tak zaawansowanym sprzętom, jak iPhone 14 Pro fotografia mobilna z roku na rok jest coraz bardziej zaawansowanym segmentem w świecie technologii użytkowej. Czasem wystarczy kilka zmian w opcjach aparatu, aby zrobić zjawiskowe zdjęcia przedmiotów, krajobrazów lub osób.

Zobacz nasz #LantreHacks: 3 proste triki na lepsze wideo z iPhone'a

Wymarzony iPhone, aparat na miarę potrzeb i profesjonalna obsługa od Lantre!

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre – autoryzowanego sprzedawcy Apple. W naszej ofercie znajdziesz nowe, flagowe produkty Apple - w tym najnowsze smartfony z serii Pro. Aparat w obu modelach jest godny polecenia, dlatego przy zakupie warto wziąć pod uwagę oba sprzęty.

Pamiętaj, że każdy zakup w naszym sklepie możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. Dla sektora B2B oferujemy również usługę odroczenia płatności. W celu uzyskania szczegółowe informacji zapraszamy do kontaktu z naszym działem BOK.