Jak robić dobre zdjęcia iPhone'm? TOP 8 porad

Marzysz o pięknych zdjęciach wykonanych smartfonem? Jeśli posiadasz iPhone'a, możesz poczuć się jak profesjonalny fotograf. Jak robić dobre zdjęcia iPhonem? Prezentujemy 8 najbardziej przydatnych wskazówek.

Profesjonalne zdjęcia z iPhone'a - czy to możliwe?

Czy to możliwe, aby zrobić smartfonem zdjęcie, które dorówna jakością profesjonalnej lustrzance? W wielu przypadkach tak! Flagowe smartfony posiadają na tyle zaawansowane aparaty fotograficzne, że zrobienie pięknego zdjęcia nawet w trybie automatycznym (bez wprowadzania dodatkowych ustawień) jest dziecinnie proste. A jeśli skorzystasz z wbudowanych trybów i opcji fotograficznych, istnieje duża szansa na uzyskanie efektu podobnego jak z lustrzanki.

Telefony iPhone śmiało można zaliczyć do grupy najlepszych smartfonów fotograficznych. Oczywiście jakość zdjęć, a także ilość i rodzaj dostępnych opcji fotograficznych zależą od modelu iPhone'a. Zasada jest prosta: im nowszy iPhone, tym lepsze zdjęcia będziesz mógł zrobić. Wynika to ciągle udoskonalanych rozwiązań technologicznych - z modelu na model jest ich coraz więcej. Dotyczy to zarówno fizycznych elementów smartfona, jak i oprogramowania.

Zatem jak zrobić dobre zdjęcia iPhonem? W dzisiejszym artykule prezentujemy TOP 8 porad, które pomogą Ci zrobić dobrej jakości zdjęcia za pomocą samego iPhone'a - niezależnie od modelu, jaki posiadasz. Zaczynajmy!

iPhone - zdjęcia w trybie automatycznym czy manualnym?

Jeśli zależy Ci na tym, aby Twój telefon wiernie oddawał otaczającą rzeczywistość (robił realistyczne zdjęcia), telefon iPhone będzie dla Ciebie idealny. W smartfonach Apple zdjęcia robione w trybie automatycznym wychodzą bardzo naturalnie. Podobnych efektów próżno oczekiwać w smartfonach innych producentów. To duża zaleta iPhone'ów.

Jeżeli chcesz edytować zdjęcia na MacBooku, to polecamy artykuł: Jaki MacBook dla fotografa będzie najlepszy? Ranking laptopów od Apple

Szereg dodatkowych opcji fotograficznych oferuje tryb manualny. Jak sama nazwa wskazuje, manualne ustawienia aparatu iPhone'a musisz wprowadzić samodzielnie - zgodnie z tym, jakie zdjęcie chcesz uzyskać. Oprócz dedykowanych trybów możesz korzystać z zaawansowanych opcji fotograficznych, np. ustawiania ekspozycji, ostrości, balansu bieli lub czasu naświetlania (podczas wykonywania zdjęć w trybie nocnym).

Który tryb fotografowania stosować na co dzień - automatyczny czy manualny? Jeżeli chcesz zrobić zwykłe zdjęcie iPhone'em (sfotografować zwykłe rzeczy, np. dla dokumentacji jakichś przedmiotów lub sytuacji), w zupełności wystarczy Ci tryb automatyczny. Jeśli z kolei robisz zdjęcia artystyczne (osób, zwierząt, przyrody, krajobrazów, architektury), zdecydowanie lepszym wyborem będzie tryb manualny. Poniżej omawiamy najbardziej przydatne opcje do ustawienia w trybie manualnym.

iPhone - telefon do zdjęć. TOP 8 porad dla fotografów

1. Korzystaj z różnych obiektywów

Podczas robienia zdjęć telefonem często zapominamy o możliwości przełączania się pomiędzy obiektywami. Tymczasem każdy flagowy iPhone posiada co najmniej dwa obiektywy: standardowy (szerokokątny) i ultraszerokokątny. Do robienia zwykłych zdjęć wystarczy Ci obiektyw szerokokątny, który uruchamia się automatycznie po otwarciu apki Aparat. Jeśli jednak chcesz objąć zasięgiem szerszy kadr (pozostając w tym samym miejscu), śmiało użyj obiektywu ultraszerokokątnego. Obiektyw ultraszerokokątny przydaje się podczas fotografowania rozległych obszarów, np. krajobrazów.

Dwa obiektywy (standardowy i ultraszerokokątny) znajdziesz w każdym flagowym modelu iPhone'a (iPhone 11 / iPhone 12 / iPhone 13). Jeśli posiadasz iPhone'a Pro, dodatkowo masz do dyspozycji teleobiektyw. iPhone wyposażony w teleobiektyw oferuje zoom optyczny, czyli możliwość przybliżania kadru bez utraty jakości.

Jak skorzystać z obiektywu ultraszerokokątnego?

 1. Po uruchomieniu aplikacji Aparat, stuknij w kółeczko z oznaczeniem „1x” (u dołu kadru) - tak, aby wyświetlana wartość zamieniła się w „0,5x”.
 2. Wówczas Twój telefon iPhone przestawi się na tryb ultraszerokokątny.

Jeśli z kolei chcesz przybliżyć kadr (wykorzystać zoom cyfrowy w iPhonie podstawowym lub zoom optyczny w iPhonie z teleobiektywem), rozsuń palce na widocznym kadrze (tzn. wykonaj taki sam gest, jaki wykonujesz powiększając obrazek lub zdjęcie).

2. Rób zdjęcia nocą

Jeśli uruchomisz tryb nocny, iPhone użyje dłuższego czasu naświetlania. Dzięki temu zdjęcia wykonywane w nocy (przy słabych warunkach oświetleniowych) będą:

 • lepiej doświetlone,
 • wyraźniejsze
 • bogatsze w detale.

Im dłuższy czas naświetlania (mała szybkość migawki), tym więcej światła dociera do matrycy aparatu.

We flagowych smartfonach iPhone tryb nocny jest standardem (iPhone 11 / 12 / 13 + modele Pro i mini). Przy słabych warunkach oświetleniowych tryb nocny włącza się automatycznie, a czas otwarcia migawki (szybkość wykonania zdjęcia od momentu naciśnięcia spustu migawki) zależy od natężenia oświetlenia. Im ciemniej, tym zdjęcie będzie dłużej wykonywane (w tym czasie matryca aparatu będzie pochłaniać możliwie najwięcej światła). Pamiętaj tylko, żeby odpowiednio długo nie ruszać telefonem podczas robienia zdjęcia!

Podczas korzystania z trybu nocnego czas naświetlania jest opisany żółtą czcionką w lewym górnym rogu ekranu.

Po stuknięciu w znaczek trybu nocnego (symbol księżyca z kreseczkami), możesz: samodzielnie ustawić pożądany czas naświetlania.

Chcąc zrobić nocne zdjęcie, iPhone 13 (lub dowolny inny iPhone obsługujący tryb nocny) będzie niezastąpiony.

3. Fotografuj bliskie Ci osoby

Jeśli chcesz zrobić piękne zdjęcie drugiej osobie, skorzystaj z dedykowanego trybu portretowego. Tryb portretowy umożliwia wykonanie zdjęcia z efektem bokeh, czyli wyraźnego portretu z rozmytym tłem. Tryb portretowy działa zarówno w głównym, jak i w przednim aparacie. Oznacza to, że zdjęcie portretowe możesz zrobić nie tylko komuś innemu, ale również sobie.

Aby uruchomić tryb portretowy:

 1. Otwórz apkę aparatu,
 2. Następnie stuknij opcję „Portret” pomiędzy spustem migawki a kadrem aparatu lub przesuń palcem po ekranie w lewą stronę.

Podczas korzystania z trybu portretowego możesz ustawiać: głębię ostrości, czyli stopień rozmycia tła.

Aby zmniejszyć lub zwiększyć ostrość, stuknij znaczek z literą „f” otoczony kółeczkiem (w prawym górnym rogu ekranu) i użyj suwaka ostrości.

Jak zrobić dobre selfie iPhonem?

W tym celu:

 1. włącz przednią kamerę,
 2. uruchom tryb portretowy
 3. ustaw pożądany rodzaj oświetlenia.

Paleta różnych rodzajów oświetlenia pokaże się w momencie uruchomienia trybu portretowego. Domyślnym rodzajem oświetlenia jest światło naturalne, ale do Twojej dyspozycji jest również:

 • światło studyjne,
 • światło konturowe,
 • światło sceniczne,
 • światło high key.

Wybrany efekt oświetlenia zależy wyłącznie od Twoich preferencji.

Zwróć uwagę, że w systemowej aplikacji Aparatu nie znajdziesz automatycznej funkcji, która odpowiada za upiększanie twarzy. iPhone umożliwia tylko zastosowanie trybu portretowego z wybranym efektem oświetleniowym.

4. Uwieczniaj krajobrazy

Jeśli chcesz objąć kadrem dużą przestrzeń (np. sfotografować otaczający Cię krajobraz), skorzystaj z trybu panoramy. Tryb panoramy umożliwia zrobienie zdjęcia w perspektywie niemal 360 stopni.

Aby wykonać zdjęcie panoramiczne:

 1. Otwórz Aparat,
 2. Uruchom tryb panoramy (przesuń palcem po ekranie dwa razy w lewo),
 3. Ustaw telefon w pozycji pionowej lub poziomej,
 4. Naciśnij spust migawki i wykonaj płynny ruch iPhone'em wokół siebie.

5. Rób zdjęcia sobie i innym

Jeśli chcesz zrobić zdjęcie sobie i innym osobom za pomocą głównego aparatu, wykorzystaj samowyzwalacz. iPhone w trybie samowyzwalacza pozwala zrobić zdjęcie z opóźnieniem, tj. po trzech lub dziesięciu sekundach (do wyboru) od naciśnięcia spustu migawki. W tym czasie możesz postawić telefon w dowolnym miejscu i ustawić się w kadrze. Samowyzwalacz działa niezależnie od innych trybów, zatem możesz go używać równocześnie z trybem nocnym czy portretowym.

Jak zgrać zdjęcia z iPhone na komputer? 4 sposoby

Zapraszamy do pełnej lektury: Jak zgrać zdjęcia z iPhone na komputer? 4 sposoby

6. Wykorzystuj zdjęcia Live Photo

Ciekawą funkcją w telefonach iPhone są zdjęcia Live. iPhone przed zrobieniem zdjęcia Live Photo rejestruje obraz widoczny w kadrze na 1,5 sekundy przed oraz po zrobieniu zdjęcia. Podczas ewentualnej edycji zdjęcia Live możesz dowolnie zmieniać zdjęcie kluczowe (klatkę widoczną w pierwszym rzucie). Robienie zdjęć Live Photo nie różni się niczym od robienia tradycyjnych zdjęć.

Aby włączyć funkcję Live Photo, w prawym górnym rogu kadru musi znajdować się symbol białych okręgów.

Aby odtworzyć zdjęcie Live Photos, otwórz pożądane zdjęcie i przytrzymaj na nim palec.

7. Zastosuj Style fotograficzne

Jeśli posiadasz iPhone 13, iPhone 13 mini, profesjonalny model iPhone 13 Pro / Max lub iPhone SE 3. generacji - możesz zrobić zdjęcie z wykorzystaniem stylów fotograficznych. Style fotograficzne umożliwiają nałożenie filtra na zdjęcie jeszcze przed jego zrobieniem.

Do wyboru masz cztery główne style:

 • bardzo kontrastowy,
 • żywy,
 • ciepły,
 • chłodny,

które możesz dodatkowo dostosować pod względem tonu i ciepła.

Jak zrobić zdjęcie z filtrem iPhone'a? Aby wybrać pożądany styl fotograficzny, otwórz Aparat, stuknij w strzałkę u góry ekranu, stuknij w symbol przekreślonych kwadratów i przesuń palcem w lewo, aby wyświetlić podgląd różnych stylów. Aby zastosować wybrany styl, stuknij ponownie w symbol kwadratów.

8. Konfiguruj tryby aparatu

Apka Aparat oferuje znacznie więcej opcji fotograficznych, które są ukryte nieco głębiej w ustawieniach.

Aby je przejrzeć: otwórz Aparat (aplikacja obiektyw iPhone) i stuknij w strzałkę znajdującą się u góry ekranu.

Pomiędzy kadrem a spustem migawki zostaną wyświetlone dodatkowe opcje, w tym miejscu możesz:

 • włączyć lub wyłączyć lampę błyskową, tryb nocny, opcję Live Photos, samowyzwalacz,
 • zmienić rozmiar kadru,
 • ustawić ekspozycję (czułość na światło, za którą odpowiada przesłona),
 • nałożyć filtry (np. filtr wygaszony iPhone).

Z kolei przytrzymując spust migawki możesz skorzystać z funkcji Quick Take, czyli nagrać film bez konieczności przechodzenia w tryb wideo.

Być może zastanawiasz się jak zmienić rozmiar zdjęcia. iPhone udostępnia jedynie opcję zmiany wielkości kadru. Aby zmienić wielkość kadru, stuknij w strzałkę znajdującą się u góry ekranu, a następnie stuknij w ikonę z oznaczeniem „4:3”.

Format zdjęcia możesz zmienić na kwadrat lub na format 16:9. Jeśli chcesz zmniejszyć wagę zdjęcia, musisz posiłkować się zewnętrznymi aplikacjami ze sklepu App Store. Jeśli natomiast nie wiesz, jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia iPhone (przyciąć je), musisz wejść w dane zdjęcie > edytuj > ikona przycinania/obracania > ikona przycinania (przypomina trzy prostokąty).

Potrzebujesz znać wagę zrobionego zdjęcia? Rozmiar, wagę oraz inne szczegóły wykonanych fotografii udostępnia aplikacja Zdjęcia.

Aby sprawdzić szczegóły zdjęcia (iPhone), otwórz konkretne zdjęcie i stuknij w ikonę „i” znajdującą się u dołu ekranu.

Ustawienie aparatu iPhone'a możesz także zmieniać z poziomu ustawień samego telefonu. Aby to zrobić, otwórz apkę Ustawienia i przejdź do zakładki Aparat:

 1. W tym miejscu włączona jest domyślnie funkcja HDR, potrzebna do robienia ładnych zdjęć przy ostrym oświetleniu.
 2. Ponadto możesz tu wprowadzić ustawienia dotyczące kompozycji zdjęć (np. ustawić siatkę lub efekt odbicia lustrzanego) lub parametrów nagrywania wideo.

Efekty zdjęć iPhone'em po dostosowaniu wszystkich funkcji mogą być naprawdę imponujące. Jeśli więc posiadasz telefon iPhone, triki opisane powyżej pomogą Ci zrobić świetne zdjęcia.

 

Aparat w iPhone - który najlepszy dla miłośnika fotografii?

Jaki telefon z dobrym aparatem wybrać? Nie jest zaskoczeniem, że im nowszy iPhone, tym lepszy aparat będzie posiadał (biorąc pod uwagę podstawowe wersje smartfonów). Przykładowo, zdjęcia zrobione iPhonem 12 będą zawierać więcej szczegółów niż zdjęcia zrobione iPhonem 11.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w porównaniu starszych modeli Pro z nowszymi modelami podstawowymi. Przykładowo, w pojedynku telefonów iPhone 11 Pro vs. iPhone 12, zdjęcia wykonane tym pierwszym mogą być lepsze przy zbliżeniach (czego zasługą jest obecny w smartfonie iPhone teleobiektyw). Z kolei iPhone 12 może robić lepsze zdjęcia standardowe dzięki większej matrycy, która pochłania więcej światła. Podobną zależność można odnaleźć w pojedynku smartfonów iPhone 12 Pro vs. iPhone 13.

Jeśli zależy Ci na najlepszej jakości zdjęć, śmiało przebieraj wśród iPhone'ów z linii Pro. Jeśli masz mniejsze wymagania, odpowiedni będzie dla Ciebie iPhone podstawowy. Jeśli z kolei nie robisz zbyt wielu zdjęć i wystarczy Ci pojedynczy aparat szerokokątny, iPhone SE 3. generacji będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni. Niezależnie od wybranego modelu, pamiętaj, że zdjęcia iPhonów są wyznacznikiem jakości fotografii mobilnej.

Zobacz także: iPhone z najlepszym aparatem - TOP 7 modeli od Apple

Polecane produkty z kategorii Uchwyty do iPhone

Aparat w iOS - wypróbuj opisane funkcje!

Jeśli posiadasz telefon iPhone, funkcje aparatu opisane w naszym poradniku mogą Ci pomóc zrobić zjawiskowe zdjęcia. Fotografii przy użyciu smartfona najlepiej uczyć się metodą prób i błędów. Nauka czyni mistrza, dlatego koniecznie wypróbuj wszystkie funkcje oferowane przez aparat w Twoim iPhonie.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre, w którym znajdziesz wszystkie topowe produkty marki Apple, w tym smartfony iPhone w wersji podstawowej oraz modele profesjonalne (iPhone 13 Pro / iPhone 13 Pro Max).

Pamiętaj, że każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Zapraszamy!