Jaki MacBook dla fotografa będzie najlepszy? Ranking laptopów od Apple

Dobry komputer do obróbki zdjęć to podstawa w zawodzie fotografa. Jeśli szukasz laptopa do takiej pracy, koniecznie weź pod uwagę urządzenia marki Apple. Podpowiemy Ci, jaki MacBook dla fotografa jest najlepszy!

MacBook dla fotografa - dobry pomysł?

Produkty Apple nie bez powodu są określane jako najlepsze urządzenia do pracy graficznej. Wynika to z dwóch kwestii: stosowania wydajnych podzespołów i świetnej współpracy systemu macOS z profesjonalnymi programami do obróbki grafiki. Wielu fotografów ceni sobie doskonałą optymalizację tych programów, często znacznie lepszą niż w komputerach z systemem Windows.

Fotograf to zawód, który często wymaga pracy w różnych miejscach, w terenie. W związku z tym w dzisiejszym rankingu skupimy się na laptopach, czyli urządzeniach, które pozwalają na komfortową pracę niezależnie od miejsca pobytu. Sprawdzają się zarówno w podróży czy na wyjeździe, jak i w domu lub w stałym miejscu pracy. Najnowsze laptopy od Apple niejednokrotnie przewyższają funkcjonalnością wiele komputerów stacjonarnych. Niezależnie od tego, jakiego MacBooka wybierzesz, nie musisz się martwić o jego wydajność.

Laptop dla fotografa - ważne parametry

Dobry laptop do obróbki zdjęć musi spełniać konkretne wymagania. W pracy fotografa najważniejsze są dwa elementy: szybkość działania komputera i doskonały wyświetlacz. O szybkości działania komputera decyduje kilka czynników, z których najważniejsze to procesor, układ graficzny i pamięć RAM.

Wybór MacBooka o konkretnych parametrach musisz uzależnić od swoich potrzeb. Jesteś fotografem-amatorem (np. wykonujesz i obrabiasz zdjęcia wyłącznie dla przyjemności)? Czy może jesteś fotografem profesjonalnym, tzn. zajmujesz się obróbką zawodowo, wykorzystujesz w swojej pracy zaawansowane aplikacje i oczekujesz szybkiego przetwarzania dużej ilości plików?

1. Procesor CPU

W MacBookach znajdziesz procesory z rodziny M1, M2, M3 lub M4 - autorskie układy zaprojektowane przez firmę Apple i wykonane w technologii ARM. Cechą procesorów ARM jest wysoka wydajność (moc obliczeniowa) i równie wysoka energooszczędność. Podstawowym wyborem będzie czip Apple M (z maks. 10-rdzeniowym CPU i GPU). Wyżej w hierarchii plasują się czip Apple M Pro oraz najlepszy w bieżącej ofercie MacBooków czip Apple M Max (z maks. 16-rdzeniowym CPU i 40-rdzeniowym GPU). 

Apple MacBook Pro 14 i jego 16-calowe wersje oferują czipy z rodziny Apple M1, M2, M3 i M4 (w zależności od wybranej konfiguracji). W zawodzie fotografa wybór procesora ma bezpośrednie przełożenie na płynność i czas trwania konkretnych działań w programach do obróbki grafiki, np. Adobe Photoshop lub Lightroom. Im wyższa wersja procesora, tym krócej trwa wykonywanie konkretnych operacji obliczeniowych przez wymienione programy.

2. Pamięć RAM

Drugim najważniejszym parametrem decydującym o szybkości i płynności działania laptopa jest ilość pamięci RAM. Tutaj ponownie obowiązuje zasada "im więcej, tym lepiej". Oferowana pojemność pamięci RAM waha się od 8 GB w 13-calowych MacBookach Air i Pro, aż do 128 GB w 14 i 16-calowych MacBookach Pro z procesorami M3 Max lub M4 Max.

Dowiedz się więcej: Apple Macbook Pro z 16 GB czy 32 GB RAM - ile pamięci potrzebujesz?

Ilość RAM-u musisz uzależnić od stopnia zaawansowania Twojej pracy, którą wykonujesz z plikami graficznymi i/lub plikami wideo. Im więcej zadań musi wykonać komputer w jednym momencie, tym więcej RAM-u jest potrzebne.

3. Pamięć masowa

Ilość pamięci masowej musisz uzależnić od liczby plików, jaką będziesz przechowywał na komputerze. Jeśli wolisz mieć wszystkie pliki pod ręką, powinieneś wybrać MacBooka z dyskiem SSD o wyższej pojemności (maksymalnie 2 TB w MacBookach Air i maksymalnie 8 TB w MacBookach 14" i 16"). Jeśli z kolei przechowujesz większość plików na dyskach zewnętrznych lub w wirtualnej chmurze, wystarczy Ci pojemność na podstawowym poziomie: 256 lub 512 GB.

4. Procesor GPU

Wydajność procesora graficznego GPU jest niezwykle istotna podczas obróbki zdjęć. Wynika to z faktu, że zaawansowane aplikacje fotograficzne, takie jak Adobe Lightroom, Photoshop czy Capture One, wykorzystują moc GPU do zaawansowanych operacji, takich jak odszumianie zdjęć, wyostrzanie, korzystanie z narzędzi AI czy przyspieszanie renderowania efektów. Wydajny układ graficzny usprawnia także pracę z dużymi plikami, stosowanie skomplikowanych filtrów oraz precyzyjne maskowanie. 

Dlatego w profesjonalnej edycji zdjęć najlepiej sprawdzają się procesory w wersjach Pro i Max, wyposażone w większą liczbę rdzeni GPU.

5. Dostępne porty

Jeśli jesteś fotografem, z pewnością docenisz dużą liczbę portów do podłączania aparatów, kamer, dysków zewnętrznych i opcjonalnie zewnętrznych ekranów (dodatkowych monitorów). Niestety, w przypadku laptopów MacBooków Air masz niewielkie pole manewru, ponieważ posiadają one tylko dwa porty Thunderbolt. W razie konieczności podłączenia większej liczby urządzeń, musisz korzystać ze specjalnych hubów. Pod tym względem znacznie lepszym wyborem są MacBooki Pro 14 i 16, które zgodnie z danymi Apple oferują 3 porty Thunderbolt, port HDMI oraz gniazdo na kartę pamięci SDXC.

6. Wyświetlacz

Wyświetlacze stosowane w laptopach MacBook są uznawane za jedne z najlepszych, jeżeli mówimy o komputerach przenośnych. Szerokie pole manewru mają w tej kategorii zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści.

Jeśli nie potrzebujesz wyświetlacza do profesjonalnych zastosowań lub zamierzasz podłączyć pod laptopa osobny monitor (np. Studio Display), wówczas możesz wybrać 13-calowego MacBooka Air. Modele posiadają wyświetlacz Retina z jasnością matrycy 500 nitów. 

Jeśli zależy Ci na większym obszarze roboczym, to postaw na MacBook Air 15 , które posiadają matrycę o przekątnej 15,3 cala i rozdzielczości: 2880 na 1864 piksele prz zachowaniu takiej samej jasności jak wyżej wymienione modele.

Najlepszy ekran, znajdziesz w Apple MacBook Pro 14" lub 16" z podświetleniem mini-LED, o wyższej rozdzielczości (3456 na 2234 pikseli), ze znacznie jaśniejszą matrycą (1000 nitów w trybie XDR i 1600 nitów jasności szczytowej) oraz technologią ProMotion dla uzyskania adaptacyjnej częstotliwości odświeżania (do 120 Hz).

Co więcej, MacBooki Pro z procesorami z M4 oferują możliwość wyboru opcjonalnej warstwy nanostrukturalnej, która zapobiega refleksom i odblaskom na wyświetlaczu.

MacBook Air Vs MacBook Pro dla fotografa - główne różnice

Oto kluczowe różnice między modelami z perspektywy fotografa! 

  MacBook Air MacBook Pro Wnioski dla fotografa
CPU Tylko w wersjach podstawowych, np. M4 (do 10 rdzeni) W wersjach podstawowych, Pro i Max (do 16 rdzeni) Procesory w wersjach Pro i Max zapewniają krótszy czas eksportu zdjęć czy generowania podglądów.
GPU Do 10 rdzeni Do 40 rdzeni Im więcej rdzeni GPU, tym krótszy czas wykonywania operacji takich jak np. odszumianie zdjęć.
RAM Do 32 GB Do 128 GB Więcej pamięci RAM przydaje się w trakcie pracy ze zdjęciami w dużych rozdzielczościach.
Chłodzenie Pasywne Aktywne Utrzymuje wysoką wydajność pod długim obciążeniem.
Wyświetlacz Liquid Retina Liquid Retina XDR Liquid Retina XDR zapewnia wyższy kontrast, lepszą jasność, głębsze czernie i wyższą częstotliwość odświeżania do 120 Hz.
Porty 2x Thunderbolt 3x Thunderbolt, HDMI, czytnik kart SDXC Większa elastyczność przy podłączaniu akcesoriów, brak konieczności używania huba USB-C.
Czytnik kart SDXC NIE TAK Wygodny import zdjęć bez adapterów.
Obsługa zewnętrznych monitorów Do 2 monitorów Do 4 monitorów Większy komfort pracy.
Bateria Do 18 godzin Do 24 godzin Większa swoboda pracy w terenie, np. podczas sesji plenerowych.
Waga Do 1,51 kg Do 2,14 kg Lżejszy, co sprawia, że jest łatwiejszy w przenoszeniu.

Porównanie wydajności w pracy fotografa

Zadanie MacBook Air MacBook Pro
Lightroom Classic: generowanie podglądów 1000 zdjęć (61 MP) 43 m 48 s 11 m 54 s
Lightroom Classic: eksport 1000 zdjęć (61 MP) 35 m 6 s 9 m 57 s
Lightroom Classic: odszumianie 10 zdjęć w różnych rozdzielczościach 13 m 29 s 3 m 19 s
Adobe Photoshop: test Puget Bench 10 027 pkt 13 262 pkt

 

Porównując wydajność komputerów, wzięliśmy pod uwagę dwie konfiguracje:

  1. MacBook Air M4 16GB/512GB/10-core CPU + 10-core GPU.
  2. MacBook Pro M4 Max 47GB/1TB/16-core CPU + 40-core GPU.

Testy w najpopularniejszych programach dla fotografów jednoznacznie wskazują na przewagę MacBooka Pro z procesorem M4 Max. W standardowych zadaniach, takich jak generowanie podglądów czy eksport 1000 plików RAW o rozdzielczości 61 MP, MacBook Pro jest prawie czterokrotnie szybszy.

Jeszcze większa różnica widoczna jest w teście odszumiania zdjęć, gdzie droższy model kończy zadanie ponad cztery razy szybciej niż model Air. W teście Puget Bench dla Photoshopa różnica jest mniejsza, ale nadal znacząca i wynosi około 32% na korzyść modelu Pro.

Ogromne różnice między modelami wynikają nie tylko z mocniejszego procesora (M4 Max vs M4), ale również aktywnego systemu chłodzenia. Dzięki niemu MacBook Pro zachowuje wysoką wydajność przez długi czas, w przeciwieństwie do MacBooka Air chłodzonego pasywnie, który ogranicza moc po około 10-15 minutach obciążenia.

Jaki MacBook dla fotografa? Przegląd modeli

1. MacBook Air M1, M2, M3 lub M4

MacBook Air z czipem M4, M3, M2 lub M1 oferuje mniejszą moc obliczeniową w porównaniu do laptopów z serii MacBook Pro. Wynika to to z odmiennych grup docelowych tych urządzeń: Air jest przeznaczony dla użytkowników poszukujących lekkiego, mobilnego i bezgłośnego komputera do codziennych zastosowań, natomiast modele Pro zostały stworzone z myślą o profesjonalistach wymagających maksymalnej wydajności. Jednak dzięki zastosowaniu wydajnego układu Apple Silicon, nawet podstawowa konfiguracja MacBooka Air: 8GB/256GB jest znacznie lepszym wyborem do zastosowań amatorskich od wielu laptopów innych producentów.

Zgodnie z danymi Apple, model Air możesz kupić z procesorami: M1 (z 8-rdzeniowym CPU i 7-rdzeniowym GPU), M2, M3 (z 8-rdzeniowym CPU i 10-rdzeniowym GPU) i M4 (z maksymalnie 10-rdzeniowym CPU i 10-rdzeniowym GPU). W zależności od modelu, dostępne są warianty pamięci RAM: 8 GB, 16 GB, 24 GB (w przypadku modeli z czipem M2, M3 i M4) a nawet 32 GB (tylko modele M4). Dla fotografa zdecydowanie lepszym wyborem jest wersja rozszerzona.

MacBook Air, jest lżejszy i bardziej kompaktowy laptop, oferujący wydajność wystarczającą początkującym fotografom, dostępny w niższej cenie niż model Pro. Zapewniający długi czas pracy na baterii (do 18 godzin), jednak wyposażony w wyświetlacz o gorszych parametrach, pozbawiony czytnika kart SDXC i ograniczony do zaledwie dwóch portów Thunderbolt.

Polecane produkty z kategorii MacBook Air

2. MacBook Pro 14 / MacBook Pro 16

Laptopy MacBook Pro 16 i Pro 14, to najbardziej zaawansowane MacBooki w katalogu Apple. Tylko one oferują najbardziej wydajne procesory z rodziny M2, M3 lub M4 z pamięcią RAM 16 lub 32 GB (opcjonalnie nawet 128 GB - w przypadku procesora M3 Max i M4 Max).

Modele 14" i 16" różnią się między sobą jedynie rozmiarem wyświetlacza i pojemnością baterii. Jeśli profesjonalnie zajmujesz się edycją i/lub montażem wideo (np. w programach Adobe Premiere lub Final Cut), zdecydowanie najlepszym wyborem jest profesjonalny MacBook Pro 14 lub 16 z czipem Apple Silicon, ponieważ tylko one posiadają dedykowany silnik multimedialny kodujący i dekodujący format ProRes.

Wyróżnikiem MacBooków 14" i 16" na tle tańszych laptopów jest też najwyższej jakości ekran Liquid Retina XDR. Zastosowany wyświetlacz mini-LED jest w stanie pomieścić więcej diod niż klasyczny wyświetlacz, co przekłada się na lepsze odwzorowanie kolorów i większy kontrast. Ponadto, istotną zaletą z punktu widzenia osób zajmujących się dodatkowo obróbką wideo jest adaptacyjna częstotliwość odświeżania do poziomu 120 Hz. Oba laptopy są też wyposażone w magnetyczne złącze MagSafe i co najważniejsze gniazdo na kartę pamięci SDXC, które wydaje się niezbędne w pracy fotografa.

MacBook Pro, to znacznie wydajniejszy laptop dla dedykowany dla profesjonalnych fotografów, wyposażony w mocniejszy procesor i aktywny system chłodzenia, dzięki czemu jest idealny do długotrwałej pracy pod pełnym obciążeniem. Oferujący dodatkowo wysokiej jakości wyświetlacz z odświeżaniem do 120 Hz (dostępny również z opcjonalną warstwą nanostrukturalną), wyposażony w większą liczbę portów oraz wbudowany czytnik SDXC i z baterię umożliwiającą nawet 24 godziny pracy. 

Polecane produkty z kategorii MacBook Pro

Najlepsze konfiguracje dla fotografa? Rekomendacje Lantre

Oto zalecane konfiguracje laptopów Apple dla fotografów z uwzględnieniem ich poziomu zaawansowania:

Początkujący fotograf

  1. Procesor: minimum czip M2, zalecany M3 lub M4,
  2. Pamięć RAM: minimum 16 GB,
  3. Pojemność pamięci wbudowanej: 256 GB (przy pracy z zewnętrznym dyskiem SSD) lub 512 GB i więcej.

Zawodowy fotograf

  1. Procesor: minimum M2 Pro, zalecany M3 Pro lub M4 Pro,
  2. Pamięć RAM: minimum 32 GB,
  3. Pojemność pamięci wbudowanej: 512 GB (przy pracy z zewnętrznym dyskiem SSD) lub 1 TB i więcej.

Profesjonalny fotograf

  1. Procesor: minimum M2 Max, zalecany M3 Max lub M4 Max,
  2. Pamięć RAM: minimum 64 GB,
  3. Pojemność pamięci wbudowanej: 1 TB (przy pracy z zewnętrznym dyskiem SSD) lub 2 TB i więcej.

Programy i aplikacje fotograficzne kompatybilne z MacBookami

System macOS obsługuje wszystkie najpopularniejsze programy dla fotografów, w tym:

  • Adobe Lightroom Classic – najpopularniejszy program do zarządzania zdjęciami i edycji plików RAW,
  • Adobe Lightroom CC - wersja chmurowa z synchronizacją zdjęć i ustawień między urządzeniami,
  • Adobe Photoshop - branżowy standard do zaawansowanej edycji zdjęć,
  • Capture One Pro – ceniona alternatywa dla Adobe, wyróżniająca się precyzją obróbki zdjęć i doskonałym odwzorowaniem kolorów,
  • Affinity Photo – alternatywa dla Photoshopa, wyróżniająca się zaawansowanymi funkcjami i brakiem abonamentu (jednorazowy zakup),
  • Pixelmator Pro – łatwy w użyciu edytor zdjęć zaprojektowany dla systemu macOS, zapewniający integrację z Apple Photos.

Zadbaj o bezpieczeństwo swojego sprzętu

Laptopy Apple należą do urządzeń z wyższej półki cenowej. Jeśli więc Twój przyszły MacBook będzie Twoim głównym narzędziem pracy, koniecznie zadbaj o jego bezpieczeństwo. Jako sklep Lantre oferujemy naszym klientom dwa rodzaje usług: ubezpieczenie Lantre Care oraz plan ochronny Service Pack.

Ubezpieczenie Lantre Care możesz wykupić na wypadek wystąpienia jednej z dwóch sytuacji: przypadkowego uszkodzenia całego urządzenia (upadek z wysokości, zalanie lub inne niespodziewane sytuacje) albo kradzieży czy włamania. Ubezpieczenie możesz wykupić na okres jednego roku, dwóch lub trzech lat.

Z kolei plan ochronny Service Pack jest rozszerzeniem standardowej gwarancji producenta. Jeśli Twój laptop ulegnie awarii, otrzymasz te same przywileje co w czasie obowiązywania standardowego okresu gwarancyjnego. Dodatkowo na czas naprawy otrzymasz urządzenie zastępcze. Podobnie jak ubezpieczenie Lantre Care, Service Pack możesz wykupić na okres jednego roku, dwóch lub trzech lat.

Poszerz swoją wiedzę: Jakie usterki obejmuje gwarancja Apple i co możesz zyskać dzięki Lantre Care?

Najczęściej zadawane pytania (FAQ) 

Jaki MacBook najlepszy dla fotografa-amatora?

Najlepszym wyborem dla fotografa-amatora jest MacBook Air z procesorem M3 lub M4, 16GB RAM oraz dyskiem 256 GB lub 512GB. Taka konfiguracja zapewnia wystarczającą wydajność do podstawowej obróbki zdjęć.

Czy MacBook Air nadaje się do edycji zdjęć RAW?

Tak, MacBook Air bardzo dobrze sprawdzi się w edycji zdjęć RAW. Dla komfortowej pracy z plikami w formacie bezstratnym zalecamy konfigurację z 16 GB, 24 GB lub 32 GB pamięci RAM oraz dyskiem o pojemności co najmniej 512 GB.

Czy MacBook Pro nadaje się do profesjonalnej obróbki zdjęć?

Tak, MacBook Pro został stworzony do profesjonalnej pracy przy obróbce zdjęć. Wyposażony w wydajny procesor (najlepiej w wersji Pro lub Max), możliwość rozbudowy pamięci RAM nawet do 128 GB oraz referencyjny wyświetlacz Liquid Retina XDR z doskonałym odwzorowaniem kolorów, spełni oczekiwania najbardziej wymagających fotografów. Dodatkowym atutem są wbudowany czytnik kart SDXC oraz trzy szybkie porty Thunderbolt 4 lub 5 (w modelach z czipem M4.

Ile pamięci SSD potrzebuje fotograf?

Minimalna pojemność dysku SSD dla fotografa to 256 GB, pod warunkiem, że korzysta z zewnętrznych nośników i chmury. Optymalnym wyborem jest 512 GB, natomiast osoby pracujące z dużymi plikami RAW (powyżej 30 MP) powinny rozważyć dysk SSD o pojemności 1 TB lub większej.

Komputer dla fotografa w Lantre!

Jeśli marzy Ci się wydajny laptop do Photoshopa, Lightrooma lub innych profesjonalnych programów do obróbki zdjęć, przenośny komputer od Apple będzie dla Ciebie idealny.

Wybierając konkretny model weź pod uwagę własne oczekiwania, oraz wymagania sprzętowe używanych przez Ciebie programów. Pamiętaj, że do profesjonalnej pracy fotografa najlepiej nadaje się MacBook Pro. który dostępny jest w dwóch rozmiarach: 14 i 16 cali.  Oba modele oferują topową wydajność, szczególnie w wersjach z procesorami Pro i Max, referencyjne ekrany Liquid Retina XDR oraz szeroką gamę konfiguracji, które spełnią wymagania nawet najbardziej zaawansowanych fotografów. Wariant 14-calowy stanowi idealny kompromis między mobilnością a wydajnością, natomiast 16-calowy model oferuje największy ekran i najdłuższy czas pracy na baterii, będąc doskonałym wyborem dla osób często obrabiających zdjęcia na wbudowanym wyświetlaczu, np. podczas podróży czy sesji plenerowych.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre - autoryzowanego sprzedawcy Apple, w którym znajdziesz wszystkie topowe produkty marki Apple, w tym laptopy MacBook w różnych konfiguracjach sprzętowych.

Pamiętaj, że każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Zapraszamy!

Zapoznaj się również z ofertą Lantre Plan, która umożliwia odroczenie spłaty nawet na 12 miesięcy, bez żadnych ukrytych kosztów. Po upływie tego okresu masz możliwość rozłożenia płatności na 36 komfortowych rat. Zapraszamy!