Jaki MacBook dla fotografa będzie najlepszy? Ranking laptopów od Apple

Dobry komputer do obróbki zdjęć to podstawa w zawodzie fotografa. Jeśli szukasz laptopa do takiej pracy, koniecznie weź pod uwagę urządzenia marki Apple. Podpowiemy Ci, jaki MacBook dla fotografa jest najlepszy!

MacBook dla fotografa - dobry pomysł?

Produkty Apple nie bez powodu są określane jako najlepsze urządzenia do pracy graficznej. Wynika to z dwóch kwestii: stosowania wydajnych podzespołów i świetnej współpracy systemu macOS z profesjonalnymi programami do obróbki grafiki. Wielu fotografów ceni sobie doskonałą optymalizację tych programów, często znacznie lepszą niż w komputerach z systemem Windows.

Fotograf to zawód, który często wymaga pracy w różnych miejscach, w terenie. W związku z tym w dzisiejszym rankingu skupimy się na laptopach, czyli urządzeniach, które pozwalają na komfortową pracę niezależnie od miejsca pobytu. Sprawdzają się zarówno w podróży czy na wyjeździe, jak i w domu lub w stałym miejscu pracy. Najnowsze laptopy od Apple niejednokrotnie przewyższają funkcjonalnością wiele komputerów stacjonarnych. Niezależnie od tego, jakiego MacBooka wybierzesz, nie musisz się martwić o jego wydajność.

Laptop dla fotografa - ważne parametry

Dobry laptop do obróbki zdjęć musi spełniać konkretne wymagania. W pracy fotografa najważniejsze są dwa elementy: szybkość działania komputera i doskonały wyświetlacz. O szybkości działania komputera decyduje kilka czynników, z których najważniejsze to procesor, układ graficzny i pamięć RAM.

Wybór MacBooka o konkretnych parametrach musisz uzależnić od swoich potrzeb. Jesteś fotografem-amatorem (np. wykonujesz i obrabiasz zdjęcia wyłącznie dla przyjemności)? Czy może jesteś fotografem profesjonalnym, tzn. zajmujesz się obróbką zawodowo, wykorzystujesz w swojej pracy zaawansowane aplikacje i oczekujesz szybkiego przetwarzania dużej ilości plików?

1. Procesor

W MacBookach znajdziesz procesory z rodziny M1, M2 lub M3 - autorskie układy zaprojektowane przez firmę Apple i wykonane w technologii ARM. Cechą procesorów ARM jest wysoka wydajność (moc obliczeniowa) i równie wysoka energooszczędność. Podstawowym wyborem będzie czip Apple M (z 8-rdzeniowym CPU i GPU). Wyżej w hierarchii plasują się czip Apple M Pro, oraz najlepszy w bieżącej ofercie MacBooków czip Apple M Max (oba z maks. 16-rdzeniowym CPU i 40-rdzeniowym GPU). Najmocniejszy układ - M2 Ultra - znajdziesz jedynie w stacjonarnych komputerach Mac Studio.

Apple MacBook Pro 14 i jego 16-calowe wersje oferują czipy z rodziny Apple M1, M2 lub M3 (w zależności od wybranej konfiguracji). W zawodzie fotografa wybór procesora ma bezpośrednie przełożenie na płynność i czas trwania konkretnych działań w programach do obróbki grafiki, np. Adobe Photoshop lub Lightroom. Im wyższa wersja procesora, tym krócej trwa wykonywanie konkretnych operacji obliczeniowych przez wymienione programy.

2. Pamięć RAM

Drugim najważniejszym parametrem decydującym o szybkości i płynności działania laptopa jest ilość pamięci RAM. Tutaj ponownie obowiązuje zasada "im więcej, tym lepiej". Oferowana pojemność pamięci RAM waha się od 8 GB w 13-calowych MacBookach Air i Pro, aż do 128 GB w 14- i 16-calowych MacBookach Pro z procesorami M3 Pro i M3 Max.

Dowiedz się więcej: Apple Macbook Pro z 16 GB czy 32 GB RAM - ile pamięci potrzebujesz?

Ilość RAM-u musisz uzależnić od stopnia zaawansowania Twojej pracy, którą wykonujesz z plikami graficznymi i/lub plikami wideo. Im więcej zadań musi wykonać komputer w jednym momencie, tym więcej RAM-u jest potrzebne.

3. Pamięć masowa

Ilość pamięci masowej musisz uzależnić od liczby plików, jaką będziesz przechowywał na komputerze. Jeśli wolisz mieć wszystkie pliki pod ręką, powinieneś wybrać MacBooka z dyskiem SSD o wyższej pojemności (maksymalnie 2 TB w MacBookach 13" i maksymalnie 8 TB w MacBookach 14" i 16"). Jeśli z kolei przechowujesz większość plików na dyskach zewnętrznych lub w wirtualnej chmurze - wówczas wystarczy Ci pojemność na podstawowym poziomie: 256 lub 512 GB.

4. Dostępne porty

Jeśli jesteś fotografem, z pewnością docenisz dużą liczbę portów do podłączania aparatów, kamer, dysków zewnętrznych i opcjonalnie zewnętrznych ekranów (dodatkowych monitorów). Niestety, w przypadku laptopów MacBooków Air i Pro masz niewielkie pole manewru - każdy z nich posiada tylko dwa porty Thunderbolt. W razie konieczności podłączenia większej liczby urządzeń, musisz korzystać ze specjalnych hubów. Pod tym względem znacznie lepszym wyborem są MacBooki Pro 14 i 16, które oferują 3 porty Thunderbolt, port HDMI oraz gniazdo na kartę pamięci SDXC.

5. Wyświetlacz

Wyświetlacze stosowane w laptopach MacBook są uznawane za jedne z najlepszych, jeżeli mówimy o komputerach przenośnych. Szerokie pole manewru mają w tej kategorii zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści.

Jeśli nie potrzebujesz wyświetlacza do profesjonalnych zastosowań lub zamierzasz podłączyć pod laptopa osobny monitor (np. Studio Display), wówczas możesz wybrać 13-calowego MacBooka Air M2 i M3 lub MacBooka Pro 13 M2. Modele posiadają wyświetlacz Retina z jasnością matrycy 500 nitów. 

Jeśli zależy Ci na większym obszarze roboczym, to postaw na MacBook Air 15 M2, lub MacBook Air 15 M3, które posiadają matrycę o przekątnej 15,3 cala i rozdzielczości: 2880 na 1864 piksele prz zachowaniu takiej samej jasności jak wyżej wymienione modele.

Najlepszy ekran, znajdziesz w Apple MacBook Pro 14" lub 16" z podświetleniem mini-LED, o wyższej rozdzielczości (3456 na 2234 pikseli), ze znacznie jaśniejszą matrycą (1000 nitów w trybie XDR i 1600 nitów jasności szczytowej) oraz technologią ProMotion dla uzyskania adaptacyjnej częstotliwości odświeżania (do 120 Hz).

Jaki MacBook dla fotografa? Przegląd modeli

1. MacBook Air M1, M2 lub M3

13-calowy MacBook Air M1 lub MacBook Air M2 i M3, są polecane w dwóch sytuacjach: kiedy jesteś fotografem-amatorem i obrabiasz zdjęcia tylko dla własnej przyjemności lub gdy jesteś początkującym fotografem z aspiracjami na więcej, ale na razie nie dysponujesz wyższym budżetem lub korzystasz z programów niewymagających wysokiej mocy obliczeniowej.

Polecane produkty z kategorii MacBook Air

Weź pod uwagę, że MacBook Air z czipem M3, M2 lub M1 pod względem mocy obliczeniowej i wydajności jest "najsłabszym" laptopem w porównaniu MacBookami z serii Pro, jednak wynika to bezpośrednio z grupy docelowej dla której został stworzony. Dzięki zastosowaniu wydajnego układu Apple Silicon, MacBook Air nawet w swojej najbardziej podstawowej konfiguracji: 8GB/256GB jest znacznie lepszym wyborem do zastosowań amatorskich od wielu laptopów innych producentów.

Model Air możesz kupić z procesorem M1 (z 8-rdzeniowym CPU i 7-rdzeniowym GPU), M3 lub M2 (z 8-rdzeniowym CPU i 10-rdzeniowym GPU). Dostępne są warianty pamięci RAM: 8 GB, 16 GB lub 24 GB (w przypadku modeli z czipem M2 i M3). Dla fotografa zdecydowanie lepszym wyborem jest wersja rozszerzona.

2. MacBook Pro 13 M2

Laptop MacBook Pro 13 2022 jest zaawansowanym odpowiednikiem modelu Air. Przewaga modelu Pro nad modelem Air dotyczy obecności dotykowego paska Touch Bar nad klawiaturą, lepszej mocy obliczeniowej oraz zastosowania aktywnego układu chłodzenia (zamiast pasywnego - jak w modelu Air).

Pod względem wydajności, oba laptopy mogą ze sobą konkurować, ponieważ oba posiadają czip Apple M2. MacBook Pro 13 M2 posiada 24 GB pamięci RAM oraz nawet do 2 TB pamięci masowej.

Z punktu widzenia fotografa, na korzyść modelu Pro przemawia głównie jaśniejszy wyświetlacz (lepszy do korzystania w jasnym otoczeniu) oraz zastosowanie aktywnego układu chłodzenia. Obecność cichego wentylatora gwarantuje utrzymanie wysokiej wydajności nawet w trakcie wykonywania wymagających operacji.

3. MacBook Pro 14 / MacBook Pro 16

Laptopy MacBook Pro 16 i Pro 14, to najbardziej zaawansowane laptopy w katalogu Apple. Tylko one oferują najbardziej wydajne procesory z rodziny M2, M3 Pro lub M2, M3 Max z pamięcią RAM 16 lub 32 GB (opcjonalnie nawet 128 GB - w przypadku procesora M3 Max). Modele 14" i 16" różnią się między sobą jedynie rozmiarem wyświetlacza i pojemnością baterii. Jeśli profesjonalnie zajmujesz się edycją i/lub montażem wideo (np. w programach Adobe Premiere lub Final Cut), zdecydowanie najlepszym wyborem jest profesjonalny MacBook Pro 14 lub 16 z czipem Apple Silicon, ponieważ tylko one posiadają dedykowany silnik multimedialny kodujący i dekodujący format ProRes.

Polecane produkty z kategorii MacBook Pro 14

Wyróżnikiem MacBooków 14" i 16" na tle tańszych laptopów jest też najwyższej jakości ekran Liquid Retina XDR. Zastosowany wyświetlacz mini-LED jest w stanie pomieścić więcej diod niż klasyczny wyświetlacz, co przekłada się na lepsze odwzorowanie kolorów i większy kontrast. Ponadto, istotną zaletą z punktu widzenia osób zajmujących się dodatkowo obróbką wideo jest adaptacyjna częstotliwość odświeżania do poziomu 120 Hz. Oba laptopy są też wyposażone w magnetyczne złącze MagSafe i co najważniejsze gniazdo na kartę pamięci SDXC, które wydaje się niezbędne w pracy fotografa.

Polecane produkty z kategorii MacBook Pro 16

Zobacz także: Nowy MacBook Pro 16 cali i 14 cali - poznaj MacBooka dla profesjonalistów

MacBook Pro dla fotografa - zadbaj o bezpieczeństwo swojego sprzętu

Laptopy Apple należą do urządzeń z wyższej półki cenowej. Jeśli więc Twój przyszły MacBook będzie Twoim głównym narzędziem pracy, koniecznie zadbaj o jego bezpieczeństwo. Jako sklep Lantre oferujemy naszym klientom dwa rodzaje usług: ubezpieczenie Lantre Care oraz plan ochronny Service Pack.

Ubezpieczenie Lantre Care możesz wykupić na wypadek wystąpienia jednej z dwóch sytuacji: przypadkowego uszkodzenia całego urządzenia (upadek z wysokości, zalanie lub inne niespodziewane sytuacje) albo kradzieży czy włamania. Ubezpieczenie możesz wykupić na okres jednego roku, dwóch lub trzech lat.

Z kolei plan ochronny Service Pack jest rozszerzeniem standardowej gwarancji producenta. Jeśli Twój laptop ulegnie awarii, otrzymasz te same przywileje co w czasie obowiązywania standardowego okresu gwarancyjnego. Dodatkowo na czas naprawy otrzymasz urządzenie zastępcze. Podobnie jak ubezpieczenie Lantre Care, Service Pack możesz wykupić na okres jednego roku, dwóch lub trzech lat.

Poszerz swoją wiedzę: Jakie usterki obejmuje gwarancja Apple i co możesz zyskać dzięki Lantre Care?

Leasing w wersji Pro - Lantre

Komputer dla fotografa - wybierz sprawdzony sprzęt!

Jeśli marzy Ci się wydajny laptop do Photoshopa, Lightrooma lub innych profesjonalnych programów do obróbki zdjęć, przenośny komputer od Apple będzie dla Ciebie idealny.

Wybierając konkretny model weź pod uwagę własne oczekiwania, oraz wymagania sprzętowe używanych przez Ciebie programów. Pamiętaj, że do profesjonalnej pracy fotografa najlepiej nadaje się MacBook Pro. Apple oferuje profesjonalne MacBooki w trzech wersjach, przy czym wersja 13-calowa jest przeznaczona dla średnio wymagających osób. Największe możliwości oferuje MacBook Pro 14 oraz jego 16-calowy odpowiednik.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre, w którym znajdziesz wszystkie topowe produkty marki Apple, w tym laptopy MacBook w różnych konfiguracjach sprzętowych.

Pamiętaj, że każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Zapraszamy!