Jak zabezpieczyć MacBooka przed uszkodzeniem? Przydatne akcesoria ochronne

Nawet jeśli z ogromną ostrożnością korzystasz z MacBooka, nie masz pewności, że zachowasz jego obudowę w idealnym stanie. Na szczęście, możesz zminimalizować ryzyko uszkodzenia czy zarysowania - wystarczy, że dokupisz odpowiednie akcesoria. Poznaj przydatne akcesoria i zobacz, jak zabezpieczyć MacBooka przed uszkodzeniem.

Dlaczego warto zadbać o ochronę MacBooka?

Bez względu na to, czy Twój MacBook służy Ci do rozrywki, czy do pracy, warto zadbać o jego ochronę. Szczególnie, że ze względu na wysoką mobilność urządzenia i użyte materiały (aluminium i szkło), jest narażony na przypadkowe uszkodzenia w trakcie codziennego korzystania czy transportu, takie jak:

 • zarysowania,
 • uderzenia,
 • wgniecenia,
 • zalanie cieczą.

Niestety, szkody tego typu mogą skutkować nie tylko pozostawieniem nieestetycznych śladów, ale również koniecznością oddania komputera do serwisu. Poza tym, utrzymanie MacBooka w jak najlepszym stanie jest opłacalne. Ze względu na to, że laptopy Apple trzymają wysokie ceny na rynku komputerów używanych.

Jak zabezpieczyć MacBooka przed uszkodzeniami?

Jeśli chcesz zabezpieczyć laptop MacBook przed uszkodzeniem, zwróć uwagę na kilka najważniejszych elementów konstrukcyjnych: wykonaną z aluminium obudowę, ekran pokryty szkłem, klawiaturę i gładzik.

Powyższe części są bardzo drogie w naprawie, a ulegają uszkodzeniu głównie w wyniku braku zabezpieczenia MacBooka. Dzięki zastosowaniu naszych rekomendacji dotyczących akcesoriów ochronnych, możesz tego uniknąć!

Etui na MacBooka

Etui na MacBook jest jednym z najprostszych sposobów na ochronę laptopa. Dobrze zaprojektowane i idealnie przylegające, może chronić przed zarysowaniami, wgnieceniami, a także przed kurzem. Ponadto, jeśli wybierzesz kolorowy MacBook Case, nadasz laptopowi wygląd dopasowany do Twojego stylu .

Jaka powinna być obudowa na MacBooka:

 • wykonana z mocnego materiału, który dobrze znosi uderzenia (np. z poliwęglanu) i zapobiega pękaniu tworzywa w narożnikach,
 • dedykowana konkretnemu modelowi MacBooka, zapewniając swobodny dostęp do portów i ściśle przylegać do obudowy komputera (np. etui MacBook Pro 13 i etui MacBook Air 13 są różne - choć komputery są w podobnym rozmiarze, mają inaczej rozmieszczone porty),
 • wentylowana, aby nie narażać laptopa na przegrzanie,
 • łatwa w montażu i demontażu, żeby nie uszkodzić obudowy MacBooka w trakcie instalacji,
 • stabilna (dobrze sprawdzają się antypoślizgowe nóżki),
 • łatwa w czyszczeniu.

Polecane produkty z kategorii Etui MacBook

Torba na MacBooka

Jeśli często przenosisz laptop Apple, np. między domem a biurem lub między domem a uczelnią, to doskonale sprawdzi się u Ciebie torba na MacBooka. Poza ochroną, torba jest poręczna, rozkładając ciężar komputera na ramieniu czy w ręce oraz praktyczna – pozwala na transport dodatkowych produktów (iPhone’a, iPada czy notesu).

Torba na laptopa powinna być:

 • wyposażona w dedykowaną przegródkę na komputer, 
 • wykonana z solidnych materiałów, które ochronią MacBooka w razie uderzenia,
 • odporna na wodę i zabrudzenia,
 • wyścielona delikatnym materiałem, który chroni przed zarysowaniami i uszczerbkami,
 • pojemna, aby zmieścić nie tylko komputer, ale również zasilacz z przewodem i inne akcesoria do Apple,
 • wyposażona w rączkę czy pasek na ramię do wygodnego noszenia.

Polecane produkty z kategorii Torba MacBook

Pokrowiec na MacBooka

Jeśli posiadasz już torbę lub plecak jednak bez wydzielonej komory na komputer, zainwestuj w pokrowiec na laptopa. Podczas transportu ochroni sprzęt przed przypadkowym zetknięciem się z innymi rzeczami, np. kluczami, które mogą porysować obudowę. Ponadto, niektóre pokrowce pozwalają na korzystanie z notebooka bez konieczności wyjmowania go z zabezpieczenia – jest to bardzo wygodne rozwiązanie.

Jaki powinien być pokrowiec na MacBooka?

 • dedykowany konkretnemu modelowi lub rozmiarowi laptopa,
 • wyścielony w środku delikatnym materiałem, aby chronić przed zarysowaniami,
 • wzmocniony na całej powierzchni,
 • wykonany z materiału chroniącego przed zabrudzeniami, zużyciem mechanicznym, wilgocią,
 • szczelnie zamykany, żeby zminimalizować uszkodzenie matrycy wpadającymi drobinkami kurzu,
 • wyposażony w wygodne i bezproblemowe zamykanie, które nie uszkodzi laptopa.

Polecane produkty z kategorii Pokrowiec MacBook

Folia ochronna na MacBooka

Niemal niewidzialną ochroną, którą można zabezpieczyć laptopa przed zadrapaniem czy zachlapaniem jest folia ochronna na MacBooka. Można ją przymocować na:

 • wyświetlacz Retina,
 • górną i dolną obudowę zewnętrzną,
 • palmrest (wewnętrzna obudowa komputera, w której umieszczona jest klawiatura i gładzik).

Jeśli zdecydujesz się zabezpieczyć MacBooka folią ochronną, zwróć uwagę, żeby była:

 • dedykowana konkretnemu modelowi komputera,
 • neutralna (jeśli jest to folia na ekran Retina, aby nie zepsuła jego właściwości takich jak kontrast czy jasność),
 • łatwa w instalacji,
 • wykonana z materiału łatwego w czyszczeniu, chroniąca przed rysami.

Ochrona MacBooka - dodatkowe wskazówki

Akcesoria do MacBooka takie jak etui, folia czy pokrowiec pomagają chronić laptopa w razie przypadkowego uderzenia czy zetknięcia z innymi przedmiotami. Jednak to nie wszystko – jeśli chcesz, aby Twój notebook wyglądał i działał jak nowy, musisz przestrzegać kilku podstawowych zasad korzystania. Oto kilka z nich:

 1. Regularnie czyść wyświetlacz i obudowę komputera używając delikatnej ściereczki z mikrofibry.
 2. Unikaj naklejania na obudowę naklejek zostawiających ślady po usunięciu.
 3. Zadbaj o czyste i bezpieczne miejsce pracy - korzystaj ze stabilnego stołu, trzymaj produkty spożywcze i płyny z dala od komputera.
 4. Nie ograniczaj przepływu powietrza pozwalając na efektywną wentylację MacBooka.
 5. Zadbaj o porządek w przewodach (wiszące i splątane kable mogą zwiększyć ryzyko upadku komputera).
 6. Łącząc wyżej wymienione środki bezpieczeństwa z produktami opisanymi w artykule zminimalizujesz ryzyko przypadkowego uszkodzenia MacBooka.

Lantre Care - dodatkowe zabezpieczenie MacBooka

Ochrona MacBooka za pomocą akcesoriów jest przydatna, ale całkowity spokój co do bezpieczeństwa laptopa zapewniają dodatkowe usługi chroniące przed awariami i przypadkowymi uszkodzeniami. Sklep Lantre wychodzi swoim klientom naprzeciw i w ramach Lantre Care oferuje dwa rodzaje usług: ubezpieczenie Lantre Care oraz usługę serwisową Service Pack.

Ubezpieczenie Lantre Care

Jeśli zależy Ci na ubezpieczeniu MacBooka od przypadkowych uszkodzeń fizycznych, polecamy wykupienie ubezpieczenia Lantre Care. W zależności od wybranego pakietu, ubezpieczenie Lantre Care może obejmować jedną z trzech sytuacji: przypadkowe uszkodzenie ekranu MacBooka, przypadkowe uszkodzenie całego urządzenia lub przypadkowe uszkodzenie urządzenia rozszerzone o kradzież połączoną z włamaniem, lub rabunkiem. Ubezpieczenie zapewnia także m.in. ochronę przed zalaniem urządzenia wodą - pełen zakres oraz warunki ubezpieczenia są dostępne na stronie Lantre w OWU, które warto dokładnie przeczytać przed zakupem, aby poznać pełny zakres ochrony. Ubezpieczenie Lantre Care możesz wykupić na okres od jednego roku do trzech lat.

Usługa serwisowa Service Pack

W parze z ubezpieczeniem (lub osobno) możesz wykupić usługę serwisową Service Pack, który działa jak rozszerzenie podstawowej gwarancji producenta. Jeśli Twój MacBook ulegnie awarii, otrzymasz te same przywileje co w czasie obowiązywania standardowego okresu gwarancyjnego, a urządzenie zostanie naprawione w autoryzowanym serwisie Apple Service Pack możesz wykupić na okres od jednego do nawet 4 lat od daty zakupu. Dodatkowo na czas naprawy otrzymasz urządzenie zastępcze

Zobacz też nasz filmik z cyklu #LantreSerwis: Co zrobić, gdy zalejemy swój sprzęt?

Teraz już wiesz, jak zabezpieczyć MacBooka przed uszkodzeniem!

Fizyczna ochrona MacBooka z wykorzystaniem wysokiej jakości akcesoriów Mac, pomoże Ci w sytuacjach, gdy narazisz komputer na uderzenie lub kontakt z innymi przedmiotami takimi jak klucze, telefon czy portfel. Zwróć uwagę, że niektóre z produktów możesz ze sobą łączyć – nic nie stoi na przeszkodzie, abyś nakleił na wyświetlacz laptopa folię ochronną i założył mu przylegającą obudowę. Tak zabezpieczony MacBook możesz przenosić w solidnym etui, które schowasz w torbie na ramię. To sposób, który pomoże Ci uniknąć drogich napraw, które oferuje serwis Mac, takich jak np. wymiana obudowy laptopa czy uszkodzenie matrycy.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre – autoryzowanego sprzedawcy Apple. W naszej ofercie znajdziesz topowe produkty Apple: najnowsze laptopy MacBook Pro i MacBook Air oraz ochronne akcesoria do Apple – etui na laptopa, futerał na laptopa, pokrowce czy folie ochronne.

Pamiętaj, że każdy zakup w naszym sklepie możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Zapraszamy!