Gładzik Force Touch w MacBookach - 21 przydatnych tricków

Gładziki Force Touch w laptopach MacBook są uważane za jedne z najlepszych trackpadów pod względem wygody użytkowania. Czy wiesz wszystko o tym, co możesz zrobić za pomocą tego gładzika? Prezentujemy 21 najlepszych tricków!

Co to jest gładzik?

Gładzik (inaczej touchpad lub trackpad), to nic innego, jak panel dotykowy, który służy do nawigowania po ekranie komputera. Jest alternatywą dla klasycznej myszy komputerowej, zatem znajdziesz go w każdym laptopie (poniżej klawiatury). W starszych laptopach gładzik często posiadał fizyczne przyciski, które odpowiadały przyciskom myszy komputerowej. W najnowszych laptopach stosuje się gładziki posiadające zintegrowane (niewidoczne) przyciski fizyczne lub całkowicie ich pozbawione. Wówczas nawigowanie po ekranie komputera odbywa się wyłącznie za pomocą zdefiniowanych gestów.

W laptopach MacBook Pro wydanych po 2015 r. oraz we wszystkich najnowszych MacBookach firma Apple zastosowała innowacyjną technologię Force Touch. MacBook z gładzikiem Force Touch reaguje nie tylko na dotyk, ale również na siłę nacisku. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest korzystanie z dodatkowych funkcji, które w przypadku zwykłych gładzików są niedostępne.

W naszym dzisiejszym artykule prezentujemy 21 funkcji oraz tricków, które ułatwią i uprzyjemnią Ci korzystanie z gładzika. Co dokładnie możesz zrobić na laptopach MacBook za pomocą gładzika Force Touch? Podpowiadamy!

Funkcje gładzika Force Touch

W przypadku najnowszych laptopów MacBook, Force Touch reaguje na mocne naciśnięcie swojej powierzchni (tzw. gest Force Click), mimo że sam trackpad jest „nieklikalny”. Gładzik Apple zamiast klasycznego kliku reaguje wibracją. Przy wykorzystaniu gestu Force Click będziesz mógł wykonać na komputerze kilkanaście różnych czynności, których nie dałoby się wykonać (lub byłoby to bardziej skomplikowane) na laptopie ze zwykłym gładzikiem.

Pamiętaj, że gest mocnego naciśnięcia stanowi dodatkową funkcję gładzika Force Touch. Poza tym możesz z niego korzystać w zwykły sposób, tak, jak z każdego innego touchpada. Poniżej znajdziesz wszystkie najważniejsze gesty, które uświadomią Ci, jak działa touchpad. MacBook będzie dla Ciebie idealnym komputerem przenośnym. Przy odrobinie wprawy, gładzik Force Touch może być nawet wygodniejszy od klasycznej myszki komputerowej!

Gesty Multi-Touch

Gładzik Multi-Touch był elementem wszystkich laptopów MacBook przed wprowadzeniem technologii Force Touch. Pod nazwą Multi-Touch kryją się standardowe gesty do zwykłej obsługi laptopa: klikanie, przewijanie, powiększanie, pomniejszanie i wiele innych. Wszystkie gesty Multi-Touch są obsługiwane przez inteligentne gładziki Force Touch MacBook oraz samodzielne gładziki Magic Trackpad. Gładziki Apple Magic Trackpad mogą być podpinane do komputerów Apple Mac jako samodzielne urządzenia. Zatem w jaki sposób klikać, jak powiększać oraz jak przesuwać w dół na MacBooku za pomocą gładzika Apple touchpad?

Oto najważniejsze funkcje Multi-Touch:

 • pojedyncze kliknięcie lewym przyciskiem myszy > stuknij w touchpad jednym palcem,
 • pojedyncze kliknięcie prawym przyciskiem myszy > stuknij dwoma palcami,
 • przewijanie > przeciągnij w górę lub w dół dwoma palcami,
 • przewracanie stron > przesuń w prawo lub w lewo dwoma palcami,
 • inteligentne powiększanie stron internetowych lub plików PDF > stuknij dwukrotnie dwoma palcami,
 • zwykłe powiększanie lub pomniejszanie > zsuń (gest uszczypnięcia) lub rozsuń dwa palce,
 • obracanie > zakręć dwoma palcami wokół siebie.

Polecane produkty z kategorii MacBook Pro 14

MacBook Air i MacBook Pro - jak używać gładzika Force Touch?

W przeciwieństwie do gestów Multi-Touch, wszystkie gesty Force Touch wykonuje się tak samo, czyli poprzez mocne naciśnięcie gładzika (Force Click). Efekt gestu Force Click zależy od miejsca jego wykonania (od położenia kursora lub zaznaczonego obszaru).

Aby użyć funkcji mocnego naciśnięcia (Force Click) w gładziku Apple Force Touch, naciśnij gładzik w zwykły sposób, a następnie naciśnij go mocniej - aż poczujesz wibracje.

Oto przykładowe czynności, które możesz wykonać poprzez mocne naciśnięcie gładzika Force trackpad:

 • zmiana nazwy pliku > poprzez mocne naciśnięcie nazwy pliku,
 • podgląd zawartości pliku > poprzez mocne naciśnięcie ikony pożądanego pliku,
 • dodanie wydarzenia do kalendarza > poprzez mocne naciśnięcie daty,
 • wyszukiwanie informacji > poprzez mocne naciśnięcie zaznaczonego tekstu na stronie internetowej,
 • wyświetlenie wbudowanego podglądu strony internetowej > poprzez mocne naciśnięcie łącza w przeglądarce Safari lub aplikacji Mail,
 • wyświetlenie miejsca na mapie > poprzez mocne naciśnięcie adresu,
 • wyświetlenie szczegółów lotu > poprzez mocne naciśnięcie numeru lotu linii lotniczych,
 • wyświetlenie wszystkich otwartych okien danej aplikacji > poprzez mocne naciśnięcie ikony tej aplikacji w Docku,
 • dodawanie adnotacji do załącznika > poprzez mocne naciśnięcie załącznika w trakcie redagowania wiadomości w aplikacji Mail,
 • wyświetlenie szczegółów przypomnienia > poprzez mocne naciśnięcie nazwy tego przypomnienia,
 • wyświetlenie szczegółów wydarzenia > poprzez mocne naciśnięcie nazwy tego wydarzenia,
 • umieszczenie pinezki na mapie > poprzez mocne naciśnięcie miejsca na mapie,
 • wyświetlenie szczegółów wysyłki > poprzez mocne naciśnięcie numeru śledzenia w aplikacji Mail lub przeglądarce Safari,
 • wyświetlenie szczegółów wiadomości > poprzez mocne naciśnięcie rozmowy na pasku bocznym.

W rzeczywistości liczba możliwych do wykonania gestów Multi-Touch oraz Force Click jest znacznie większa. Wiele gestów można wykonać w konkretnych aplikacjach (np. Garage Band, QuickTime, iMovie) lub w odniesieniu do konkretnych funkcji systemu macOS (korzystanie z wyszukiwarki Spotlight, ustawianie prędkości przewijania zdjęć w galerii itd.). Opisy wszystkich funkcji oferowanych przez touchpad Apple znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej Apple.

Polecane produkty z kategorii MacBook Pro 16

Laptopy MacBook - modele z gładzikiem Force Touch

Marzy Ci się laptop Mac? Force Touch znajdziesz w każdym nowym MacBooku. Firma Apple w swojej bieżącej ofercie posiada 6 różnych MacBooków, w tym dwa z serii Air oraz cztery z serii Pro.

MacBook Air - modele z gładzikiem Force Touch

Biorąc pod uwagę laptopy MacBook Air, Force Touch znajdziesz w modelach MacBook Air M1 oraz MacBook Air M2. Oba laptopy przyjmują podobne rozmiary, a wyróżnikiem nowego laptopa Apple MacBook Air M2 jest procesor M2, czyli następca świetnie przyjętego układu M1 - pierwszego autorskiego czipu firmy Apple montowanego w laptopach.

Polecamy artykuł: Apple M2 pod lupą Lantre - czym cechuje się nowy czip Apple?

MacBook Pro - modele z gładzikiem Force Touch

Biorąc pod uwagę laptopy MacBook Pro, Force Touch posiadają 13-calowe modele: MacBook Pro 13 M1 oraz odświeżony MacBook Pro 13 M2 (MacBook Pro 13 M2 oferuje ten sam procesor co model Air M2), a także zaawansowane modele MacBook Pro 14 (2021) oraz MacBook Pro 16 (2021). Dwa ostatnie laptopy, czyli Apple MacBook Pro 14 i Apple MacBook Pro 16 są dostępne z jeszcze bardziej wydajnymi procesorami M1 Pro i M1 Max. Dodatkowo Apple MacBook Pro 13 M2 oraz M1 posiadają dotykowy pasek Touch Bar nad klawiaturą, który zastępuje klawisze funkcyjne.

Może Cię zainteresować: Touch Bar w MacBooku Pro - co to jest i jakie ma funkcje?

MacBook - touchpad nie klika?

W rzadkich sytuacjach może się zdarzyć, że gładzik w MacBooku przestanie reagować na gesty. Czy to normalne? Dlaczego touchpad nie działa? Większość problemów związanych z gładzikiem jest błaha i wynika z chwilowego błędu oprogramowania. Aby zresetować gładzik, uruchom ponownie swój laptop MacBook Pro lub MacBook Air. Touchpad nie klika nadal? Wówczas problem może dotyczyć samego sprzętu, więc konieczny jest kontakt z serwisem.

Zobacz też nasz #LantreHacks: Jeden touchpad do kilku ekranów?!

Wygodny touchpad? MacBook Pro lub Air to najlepszy wybór!

Jeśli marzy Ci się laptop wyposażony w dobry gładzik, MacBook Pro lub Air będzie dla Ciebie idealny. Korzystanie z gładzika Force Touch w laptopach Apple jest na tyle komfortowe, że podłączanie klasycznej myszy komputerowej możesz zarezerwować jedynie do precyzyjnych prac w wybranych programach.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre, w którym znajdziesz wszystkie topowe produkty marki Apple, w tym najnowsze laptopy MacBook z gładzikiem Force Touch.

Pamiętaj, że każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Zapraszamy!