watchOS - na co pozwala system operacyjny dedykowany zegarkom Apple?

Korzystasz z zegarka Apple Watch lub zamierzasz go w najbliższym czasie kupić? Koniecznie zobacz jakie funkcje oferuje aktualny system watchOS, oraz jakie nowości przyniesie jego kolejna wersja.

System na zegarki Apple - watchOS

Jak już pewnie wiesz, wszystkie urządzenia Apple posiadają swój własny system operacyjny: od komputerów stacjonarnych Mac i MacBook’ów (macOS) po iPhony i tablety iPad (iOS / iPadOS). Nie inaczej jest w przypadku zegarków Apple Watch, zaopatrzonych w system operacyjny watchOS. Dzięki istnieniu dedykowanego systemu, korzystanie z zegarka Apple jest intuicyjne i przyjemne. Dodatkowym udogodnieniem jest kompatybilność systemu watchOS z innymi systemami Apple, co umożliwia stworzenie niesamowicie sprawnie działającego ekosystemu - pod warunkiem posiadania innych urządzeń Apple.

Nowe wersje systemu watchOS ukazują się regularnie. W 2020 roku odbyła się premiera systemu watchOS 8. A kiedy watchOS 9 zostanie oddany do użytku konsumentom? Dla większości zegarków Apple Watch, aktualizacja systemu będzie dostępna najprawdopodobniej już jesienią 2022 roku. Obecnie watchOS 9 jest dostępny wyłącznie dla testerów i deweloperów aplikacji (w wersji watchOS beta).

Jakie funkcje oferują systemy watchOS 8 i 9? Z jakimi modelami zegarków są kompatybilne i czego możesz się spodziewać po nadchodzącej odsłonie? Na te oraz inne pytania znajdziesz odpowiedzi w naszym dzisiejszym artykule!

Polecane produkty z kategorii Apple Watch SE

watchOS 8 - najważniejsze funkcje

Nowe tarcze Apple Watch

Począwszy od systemu watchOS 8, tarcze na zegarku Apple Watch mogą przyjmować zupełnie nowy wygląd - zdjęć zrobionych iPhonem w trybie portretowym. Dodatkowo watchOS 8 umożliwia wyświetlanie Wspomnień (zdjęć wykonanych w konkretny dzień rok wcześniej) w formie ciekawej mozaiki.

Łatwiejsze udostępnianie zdjęć

Jeśli zechcesz wysłać zdjęcia do znajomych lub rodziny za pośrednictwem zegarka, wystarczy, że otworzysz pożądane zdjęcie, stukniesz przycisk udostępniania i wybierzesz konkretną osobę. W ten sposób możesz przesyłać zdjęcia poprzez Wiadomości lub pocztę Mail.

Inteligentne sterowanie domem

Jeśli posiadasz inteligentne urządzenia połączone z aplikacją Dom, zegarek Apple Watch z systemem watch OS 8 sam zasugeruje przydatne rozwiązania, np. odblokuje drzwi po dzwonku domofonu. Ponadto obraz ze wszystkich kamer monitoringu jest teraz dostępny w jednym miejscu, na Twoim zegarku!

Nowości w zakresie inteligentnych funkcji oferuje również aplikacja Wallet. Począwszy od systemu watchOS 8, wszystkie cyfrowe klucze możesz przechowywać bezpośrednio na zegarku, aby przez cały czas mieć do nich swobodny dostęp.

Nowości w watchOS apps: Kontakty oraz Muzyka

W systemie watchOS 8 możesz przeglądać, dodawać i edytować swoje kontakty bezpośrednio z zegarka. Ponadto znacznie łatwiejsze jest udostępnianie piosenek, albumów i całych playlist z aplikacji Muzyka do aplikacji Wiadomości oraz Mail. Wymienione aplikacje należą do grupy aplikacji systemowych (watchOS app), dostępnych na każdym zegarku iWatch.

Tryb skupienia

Tryb skupienia na zegarku iWatch działa identycznie jak na iPhonie - pozwala ograniczyć lub całkowicie wyłączyć powiadomienia w konkretnym czasie. Dzięki tej opcji otrzymasz tylko te powiadomienia, na które wcześniej wyrazisz zgodę.

Zdrowie na pierwszym miejscu

Dotychczasowa aplikacja Oddech od teraz ma nazwę aplikacja Uważność. W dalszym ciągu pomaga ćwiczyć oddychanie, a zupełnie nowa funkcja Refleksja pomoże Ci się skupić w celu przemyślenia ważnych tematów. Na koniec każdej sesji otrzymasz podsumowanie z informacją o swoim średnim tętnie.

Monitorowanie snu

Zegarek Apple Watch z systemem watchOS 8 zlicza Twoje oddechy podczas każdej minuty snu, a uzyskany wynik buduje wskaźnik ogólnego dobrostanu i samopoczucia. Wszystkie dane dotyczące Twojego snu możesz łatwo śledzić w aplikacji Zdrowie, którą posiada domyślnie każdy telefon iPhone.

Trening zawsze pod kontrolą

Zegarek z systemem watchOS 8 samodzielnie wezwie pomoc, jeśli wykryje poważny upadek podczas Twojego treningu. Usprawnienia dotyczą również miłośników kolarstwa. Kiedy zaczniesz jazdę na rowerze, zegarek Apple Watch sam zasugeruje rozpoczęcie treningu. Ponadto sam zatrzyma trening, jeśli wykryje przerwę podczas jazdy. Wśród nowych treningów pojawił się pilates i gimnastyka medytacyjna tai-chi. Pamiętaj, że każdy trening możesz rozpocząć za pośrednictwem asystenta głosowego Siri.

Zobacz także: Ćwicz z Apple Watch! Trening w domu jeszcze nigdy nie był tak łatwy!

System watchOS 9 - co nowego?

Więcej informacji o treningach

Oprócz wszystkich ww. funkcji systemu watchOS 8, nowy system watchOS 9 zaoferuje jeszcze więcej udoskonaleń. Od teraz podczas treningu będziesz mieć stały dostęp do najważniejszych informacji o swoim treningu. Aby wyświetlić szczegółowe informacje o bieżącym treningu (np. pierścienie aktywności, strefy tętna, moc lub wysokość nad poziomem morza), wystarczy, że przekręcisz pokrętło Digital Crown z boku zegarka.

Ponadto iWatch będzie stale Cię informował czy musisz zwiększyć swoje tempo, aby uzyskać założony przez siebie cel. Dzięki stałym powiadomieniom na temat swojego aktualnego treningu możesz próbować pobić swój własny rekord (dotyczy biegów plenerowych oraz jazdy na rowerze).

Polecane produkty z kategorii Apple Watch Series 8

Co nowego? watchOS 9, jeżeli jesteś biegaczem, do Widoku treningu pozwoli Ci dodać wiele szczegółowych parametrów, takich jak długość kroku, czas kontaktu z podłożem czy oscylację pionową (dla sprawdzenia swojej wydajności podczas biegu). Zupełnie nowy parametr „Moc w biegu” pozwoli Ci równomiernie rozłożyć siły na cały okres Twojego treningu.

Jeśli z kolei jesteś triathlonistą, smartwatch będzie automatycznie przełączał Twoje treningi (a tym samym śledzone parametry) pomiędzy pływaniem, jazdą na rowerze oraz bieganiem.

Aplikacja leki

Zupełnie nowa aplikacja Leki będzie Ci przypominać o regularnym zażywaniu leków, witamin i suplementów diety. Każde powiadomienie możesz odpowiednio oznaczyć, traktując dawkę leku lub suplementu jako przyjętą.

Sen - jeszcze lepiej monitorowany

Na każdym zegarku Apple Watch z systemem watchOS 9 będziesz mógł sprawdzić szczegółowe dane dotyczące poszczególnych faz Twojego snu, np. długości trwania fazy REM, fazy bazowej, fazy głębokiej i nocnych przebudzeń. Wszystkie wymienione parametry zostaną zobrazowane w formie wykresu, podobnie jak tętno i częstość oddechów. Wykres pomoże Ci lepiej prześledzić, w jaki sposób podane parametry zmieniały się przez całą noc.

Tarcze zegarka znowu odświeżone

Jeżeli zaktualizujesz swój zegarek do systemu watchOS 9, tarcze będą mogły zyskać zupełnie nowy wygląd. Do wyboru dostaniesz m.in. tarczę Metropolitan z możliwością ustawienia dowolnej czcionki na cyferblacie, dowcipną tarczę Zabawa oraz tarczę Astronomia, która wskazuje aktualne zachmurzenie na całej kuli ziemskiej. Nowością jest również specjalna tarcza księżycowa z możliwością wyboru kalendarza chińskiego, hebrajskiego lub muzułmańskiego. Dodatkowym udogodnieniem jest możliwość personalizacji tarcz poprzez dodanie pokazanie pożądanych parametrów, np. dotyczących aktualnej pogody.

Kompatybilność - watchOS 9

System operacyjny watchOS 9 będzie dostępny na wszystkich zegarkach Apple Watch, począwszy od modelu Apple Watch Series 4 po zegarek Apple Watch 7 (z uwzględnieniem modelu Apple Watch SE). Oznacza to, że zegarek Apple Watch Series 3 nie dostanie już najnowszej aktualizacji - zatrzyma się na systemie w wersji watchOS 8.

Polecamy artykuł: Jaki Apple Watch wybrać? Poradnik dla niezdecydowanych

Polecane produkty z kategorii Apple Watch Ultra

Teraz wiesz już znacznie więcej o watchOS!

Znasz już wszystkie najważniejsze funkcje, które oferują systemy watchOS 8 i watchOS 9. Wsparcie najnowszego systemu watchOS 9 dostaną tylko określone modele zegarków - miej to na uwadze. Pamiętaj też, że aktualizacja Apple Watch do systemu watchOS 9 odbędzie się jesienią 2022 roku (prawdopodobnie w tym samym momencie, kiedy ukaże się nowy Apple Watch Series 8).

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre, który jest autoryzowanym sprzedawcą Apple. Znajdziesz w nim wszystkie topowe produkty: Apple zegarki, dedykowane akcesoria, a także najnowsze iPhone’y czy komputery Mac.

Jeśli jesteś zainteresowany smartwatchem od Apple, zakup zegarka możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Zapraszamy!