Monitorowanie snu Apple Watch. Aplikacje, które powinieneś wypróbować

Monitorowanie snu to jedna z ciekawszych funkcji inteligentnych zegarków. Firma Apple umożliwia monitorowanie snu za pomocą natywnej funkcji Sen lub za pomocą wybranych aplikacji od zewnętrznych dostawców. Która opcja jest lepsza? Sprawdzamy!

Jak włączyć monitor snu w smartwatch'u Apple?

Funkcja monitorowania snu jest obecnie standardem w większości inteligentnych zegarków. Odpowiednia higiena snu jest kluczowym czynnikiem dla zachowania dobrego zdrowia. Jeśli więc posiadasz zegarek Apple Watch (lub zamierzasz go kupić), to monitor snu pomoże Ci kontrolować Twój sen i wyrobić w Tobie dobre nawyki.

W zegarkach Apple Watch istnieje możliwość monitorowania snu na dwa sposoby: przy użyciu wbudowanej funkcji Sen, lub za pośrednictwem aplikacji od zewnętrznych dostawców. Firma Apple udostępniła autorską funkcję monitorowania snu w 2020 roku, w momencie premiery systemu watchOS 7. Aby skonfigurować funkcję Sen na zegarku Apple Watch, najpierw musisz uruchomić aplikację Zdrowie na swoim iPhonie.

Alternatywą dla natywnej funkcji Sen są aplikacje od zewnętrznych dostawców, które możesz pobrać ze sklepu App Store i zainstalować na zegarku w kilka sekund. Wiele zewnętrznych aplikacji umożliwia śledzenie parametrów snu w szerszym zakresie niż wbudowana funkcja Sen, dlatego wybór głównej aplikacji do śledzenia snu warto przemyśleć. W naszym dzisiejszym artykule zaprezentujemy najlepsze aplikacje do śledzenia snu, w tym również opisujemy systemową funkcję od Apple. Która jest najlepsza? Sprawdźmy to!

Dowiedz się więcej: Konfiguracja Apple Watch - kompleksowy poradnik

Aplikacja Sen – Apple Watch

Apple Watch – monitorowanie snu za pomocą aplikacji natywnej

Jeśli do tej pory nie korzystałeś z funkcji monitorowania snu za pomocą smartwatcha, zacznij od wypróbowania natywnej aplikacji dla zegarków Apple Watch – Sen. Na tej podstawie wyrobisz sobie zdanie na temat tego, czy systemowa aplikacja jest dla Ciebie wystarczająca, czy wolisz wypróbować aplikacje ze sklepu App Store.

Zastanawiasz się, jak smartwatch mierzy sen? Większość aplikacji do monitorowania snu wykorzystuje wbudowany w smartwatchu akcelerometr, który wykrywa ruchy nadgarstka. Jeśli ruchy są niewielkie lub znikome (tak jak podczas snu), wówczas zegarek i aplikacja „wiedzą”, że śpisz.

Konfiguracja

Aby smartwatch Apple mógł monitorować Twój sen, najpierw musisz skonfigurować funkcję Sen na swoim iPhonie.

W tym celu otwórz aplikację Zdrowie na iPhonie > stuknij w zakładkę Przeglądaj > Sen > Zaczynamy.

W tym momencie aplikacja przeprowadzi Cię przez wszystkie etapy konfiguracji funkcji monitorowania snu.

Kluczowe funkcje

Dla systemowej aplikacji Sen możesz zdefiniować różnorodne parametry, w tym swoje cele (ilość godzin Twojego snu) oraz godziny kładzenia się spać i wstawania. Na podstawie wprowadzonych parametrów możesz ustalić swój harmonogram snu i śledzić statystyki. Mając założony zegarek Apple, urządzenie każdej nocy monitoruje czas Twojego snu, a uzyskane wyniki odnosi do ustalonego przez Ciebie celu. Zegarek zapisuje wszystkie zapisane pomiary, które możesz następnie analizować z perspektywy ostatnich 14 dni.

Monitorowanie częstości oddechów

Jeśli Twój zegarek Apple Watch obsługuje system watchOS 8 (lub nowszy), możesz korzystać z dodatkowej funkcji monitorowania częstości oddechów podczas snu. Jest to funkcja domyślna, zatem nie musisz jej specjalnie aktywować. Uzyskane pomiary możesz śledzić w aplikacji Zdrowie na swoim iPhonie.

Budzik i opcje dodatkowe

Funkcja Sen umożliwia również nastawienie budzika w postaci lekkich wibracji zegarka Apple Watch o ustalonej godzinie. Ponadto iWatch oferuje szereg innych opcji, m.in. uproszczony wygląd tarczy w godzinach snu (dla mniejszego rozpraszania) lub możliwość ustawienia przypominajki o konieczności doładowania zegarka przed pójściem spać (minimalny zalecany procent baterii przed pójściem spać wynosi 30%).

Funkcja Sen pozwala również wyciszyć zegarek na czas snu. Jak wyciszyć Apple Watch'a? Wyciszenie zegarka uaktywnia się automatycznie w momencie włączenia trybu skupienia Sen, przy czym godzinę włączenia trybu możesz ustawić na etapie planowania harmonogramu snu.

Pomiar snu przez aplikacje zewnętrzne

Jak sam widzisz, systemowa aplikacja Sen do analizy snu oferuje podstawowe funkcje. Jeśli zależy Ci na bardziej szczegółowych pomiarach (uwzględniających np. fazy snu), Apple Watch sprawdzi się lepiej we współpracy z aplikacjami od zewnętrznych dostawców. Kilka najlepszych aplikacji do pomiaru snu prezentujemy poniżej.

AutoSleep

Aplikacja AutoSleep umożliwia śledzenie snu na dwa sposoby: z zegarkiem na nadgarstku (wówczas uzyskasz szczegółowe dane na temat swojego snu) lub bez zegarka (po porannym wybudzeniu iPhone'a lub iWatcha, aplikacja naturalnie uzna, że skończyłeś spać). Jeśli zechcesz spać z zegarkiem, aplikacja AutoSleep zgromadzi dokładne informacje dotyczące Twojego snu, w tym czas przebywania w łóżku, czas samego snu, średnie tętno, a nawet ewentualny niepokój towarzyszący Ci podczas zasypiania.

Co więcej, przy założonym na noc zegarku, aplikacja szczegółowo przeanalizuje Twoją jakość snu. Apple Watch wyświetli m.in. informację o tym jak długo trwał Twój sen głęboki, który najlepiej wpływa na regenerację organizmu. Dodatkowo aplikacja pozwala na ustawienie budzika w momencie lekkiego snu (nawet przed pobudką o zaplanowanej godzinie), aby poranne wstawanie było dla Ciebie łatwiejsze.

Aplikacja AutoSleep jest płatna jednorazowo (bez subskrypcji) i dostępna dla zegarków Apple Watch począwszy od modelu Series 4 wzwyż.

SleepScore

Jeśli zależy Ci na jeszcze bardziej szczegółowych pomiarach z użyciem zegarka Apple Watch, głęboki sen oraz inne wartości czasowe zmierzy dla Ciebie aplikacja SleepScore. Analiza snu w aplikacji SleepScore obejmuje m.in. całkowity czas snu, czas pomiędzy położeniem się do łóżka a zaśnięciem, czas snu płytkiego i głębokiego, czas trwania fazy REM, łączny czas ewentualnych przebudzeń, a także łączny czas spędzony w łóżku. Poszczególne parametry możesz śledzić na liście, korzystając z pokrętła Digital Crown na swoim zegarku.

Pobranie aplikacji jest darmowe, natomiast korzystanie z zaawansowanych funkcji wymaga wykupienia pakietu Premium.

Sleep++

Jeśli szukasz darmowej aplikacji do pomiaru snu, wypróbuj Sleep++. Aplikacja po każdej nocy generuje raport z informacją jak długi był Twój sen, oraz w jakim stopniu był dla Ciebie zdrowy. Warunkiem korzystania z aplikacji Sleep++ jest noszenie zegarka na nadgarstku w czasie snu.

Końcowy raport obejmuje trzy wartości: czas snu w pełnym relaksie, czas snu niespokojnego, a także łączny czas przebudzeń (których prawdopodobnie nie będziesz pamiętać, jeśli Twój sen jest zdrowy). Ponadto aplikacja oferuje identyczne funkcje co systemowa aplikacja Sen, czyli m.in. przypominajkę o porze snu.

Podsumowując, aplikacja Sleep++ generuje szczegółowe raporty dotyczące Twojego snu, ale nie rejestruje tętna i wymaga ręcznej interwencji po porannej pobudce, jeżeli już nie śpisz, ale jeszcze nie wstajesz z łóżka (dla zapewnienia rzetelnych wyników).

SleepWatch

Zaletą aplikacji SleepWatch jest prezentacja uzyskanych danych w atrakcyjny, czytelny sposób. Aplikacja rejestruje komplet najważniejszych parametrów: łączny czas trwania snu, średnie tętno podczas snu (+ ewentualny spadek tętna), ewentualne przebudzenia, a nawet saturację, czyli wysycenie krwi tlenem (tylko w przypadku zegarków Apple Watch Series 7 i Series 6). Jeśli zatem ważne jest dla Ciebie monitorowanie snu, Apple Watch 7 sprawdzi się najlepiej pod kątem pomiaru parametrów zdrowotnych.

Zapraszamy do lektury: Apple Watch 6 Vs 7 - czy warto przesiadać się na wyższy model?

Ponadto SleepWatch oferuje szereg innych funkcji, wymienionych przy opisach poprzednich aplikacji, np. przypomnienia o porze kładzenia się spać i sugestie dotyczące higieny snu. Pobranie aplikacji jest darmowe, natomiast korzystanie z zaawansowanych funkcji wymaga wykupienia pakietu Premium.

Apple Watch aplikacje

Monitorowanie snu Apple Watch – znajdź aplikację dla siebie

Wszystkie wymienione aplikacje do monitorowania snu znajdziesz w sklepie App Store na swoim iPhonie oraz zegarku Apple Watch. Jeśli nie posiadasz jeszcze zegarka Apple Watch, z niektórych aplikacji do monitorowania snu (np. SleepTrack) możesz korzystać na swoim iPhonie lub iPadzie. Przetestuj wszystkie aplikacje i wybierz taką, która najlepiej spełni Twoje oczekiwania. Wymienione aplikacje są obsługiwane przez każdy nowy iPhone i iPad.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre, w którym znajdziesz wszystkie topowe produkty marki Apple, w tym najnowsze zegarki Apple Watch SE i Series 7.

Pamiętaj, że każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Zapraszamy!