Czym się różni iPad Cellular od iPad Wi-Fi? Odkryj różnice

Chcesz kupić iPada? Jedną z decyzji, którą będziesz musiał podjąć w trakcie wyboru dotyczy źródła transmisji danych internetowych. Czy wystarczy Ci wersja Wi-Fi? Czy lepszym wyborem będzie Wi-Fi + Cellular? W poniższym tekście znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

iPad - tylko Wi-Fi

iPady w wersji Wi-Fi pozwalają na łączność z internetem w miejscach, które oferują dostęp do sieci Wi-Fi. Ze względu na stale rosnącą popularność hotspotów, które spotkamy na uczelni, w galeriach handlowych, centrach miast czy pociągach, tego rodzaju tablet Apple nie traci na swojej mobilności. Ponadto, jeśli znajdziemy się w miejscu bez zasięgu sieci WLAN (Wireless Local Area Network), możesz udostępnić Internet ze swojego iPhone. Jak to zrobić?

 1. Otwórz Ustawienia w iOS.
 2. Wybierz opcję Hotspot osobisty.
 3. Zaznacz Dopuszczaj innych, jeśli chcesz pozwolić użytkownikom i urządzeniom niezalogowanym w iCloud znajdować Twoją sieci.
 4. Ustaw Hasło Wi-Fi.
 5. Wybierz Maksymalna zgodność, jeśli posiadasz iPhone 12 lub nowszego.

Co istotne, jeśli korzystasz z jednego konta iCloud na iPad Wi-Fi oraz na Apple iPhone, system sam zaproponuje Ci udostępnienie internetu z telefonu na tablecie, bez konieczności wykonywania powyższych kroków.

iPad - modele dostępne w opcji Wi-Fi

Możliwość połączenia z siecią Wi-Fi zapewniają wszystkie iPady aktualnie dostępne w ofercie, są to następujące modele:

 • iPad 10,2" 9-generacji,
 • iPad 10,9" 10-generacji,
 • iPad mini 6,
 • iPad Air M1,
 • iPad Pro 11 i iPad Pro 12,9.

Ponadto, powyższe modele (poza Apple iPad 9-generacji), posiadają łączność bezprzewodową w standardzie Wi-Fi 6 (802.11ax). Wersja ta umożliwia osiągnięcie wyższych prędkości niż Wi-Fi 5 (802.11ac), a transfery sięgają 10 Gb/s.

Polecane produkty z kategorii iPad Wi-Fi

iPad z danymi komórkowymi - Wi-Fi + Cellular

iPad Cellular, w odróżnieniu od wersji Wi-Fi, posiada możliwość instalacji karty SIM lub włączenia usługi eSIM Apple (SIM w wersji wirtualnej - umożliwia aktywowanie planu sieci komórkowej operatora). Dzięki temu:

 • pozwala łączyć się z internetem zarówno za pomocą sieci WLAN, jak i 3G, 4G, LTE czy 5G,
 • podobnie jak wersja Wi-Fi, iPad może łączyć się z sieciami WLAN,
 • posiada moduł GPS Apple, który dba o dokładniejsze lokalizowanie urządzenia niż Wi-Fi,
 • pozwala tworzyć mobilny hotspot udostępniany np. komputerom czy innym urządzeniom mobilnym.

Zobacz, jak udostępnić internet z tabletu iPad Cellular:

 1. Otwórz Ustawienia w systemie iPadOS.
 2. Wybierz opcję Hotspot osobisty.
 3. Zaznacz Dopuszczaj innych, jeśli chcesz pozwolić użytkownikom i urządzeniom niezalogowanym w iCloud znajdować Twoją sieci.
 4. Ustaw Hasło Wi-Fi.

Wybierz Maksymalna zgodność, jeśli posiadasz iPad Pro 11 (3. generacji lub nowszego), iPad Pro 12,9 (5. generacji lub nowszego) lub iPad mini (6. generacji).

iPad - modele dostępne w opcji Wi-Fi + Cellular:

 • iPad 10,2" 9-generacji,
 • iPad 10,9" 10-generacji,
 • iPad mini 6,
 • iPad Air M1,
 • iPad Pro 11 i iPad Pro 12,9.

Powyższe modele (poza Apple iPad 9-generacji), obsługują sieć 5G. Warunkiem połączenia z internetem z wykorzystaniem mobilnej technologii piątej generacji jest karta SIM z aktywnym abonamentem komórkowym 5G.

Polecane produkty z kategorii iPad Wi-Fi + Cellular

Różnice między iPad Wi-Fi + Cellular a iPad Wi-Fi?

Przyjrzyjmy się bliżej różnicom, jakie dzielą Apple iPad Wi-Fi oraz Apple iPad Wi-Fi + Cellular.

Dostęp do mobilnej transmisji danych

Główną różnicą, która dzieli te dwa rodzaje iPadów, jest sposób dostępu do internetu. iPad Wi-Fi może łączyć się jedynie z sieciami Wi-Fi, natomiast iPad Wi-Fi + Cellular dodatkowo oferuje transfer danych przez sieć komórkową.

Hotspot iPad Cellular

Korzystanie z karty SIM (lub usługi eSIM) z mobilnym transferem danych sprawia, że iPad Cellular może pełnić funkcję mobilnego hotspotu. W ten sposób staje się „źródłem” internetu dla innych urządzeń, analogicznie jak iPhone.

GPS

Apple iPad Wi-Fi + Cellular posiada również wbudowany GPS. To spore udogodnienie np. dla kierowców. Co prawda, mając iPada Wi-Fi również można korzystać z nawigacji, np. Apple Maps, ale dopiero GPS zapewnia dokładne lokalizowanie urządzeń.

Bateria

Jeśli będziesz korzystać z internetu przez sieć LTE czy 5G w iPadzie Wi-Fi + Cellular musisz liczyć się z krótszym czasem pracy na baterii. Mobilny transfer danych, szczególnie przy niestabilnym zasięgu komórkowym, mocno drenuje baterię iPada.

Cena

iPad Wi-Fi jest dużo tańszym rozwiązaniem niż iPad Cellular. Np. iPad mini Cellular 64 GB jest droży o kilkaset złotych od wersji Wi-Fi. Podobna różnica cenowa występuje w przypadku tabletu iPad Air Cellular jak tabletów iPad Pro.

Waga

Nie jest to duża różnica, ale warto to odnotować. iPad Wi-Fi + Cellular jest o kilka (w zależności od modelu, 1-11 g) gramów cięższy od wersji z samym Wi-Fi.

Więcej o samym pojęciu Cellular przeczytasz w naszym artykule: Cellular - co to jest i których urządzeń dotyczy? Poradnik

Polecane produkty z kategorii Apple Pencil

iPad Wi-Fi + Cellular - czy warto dopłacić?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna - decyzja zależy od Twoich potrzeb i zasobności portfela. Zobaczmy, czy warto wybrać iPada z Cellular i w jakich sytuacjach.

1. iPad Cellular - doskonały wybór dla osób pracujących mobilnie

Pokrycie ogólnodostępnymi sieciami bezprzewodowymi jest ogromne. Spotkamy je praktycznie w każdej kawiarni, centrum handlowym czy pociągu. Nie znaczy to, że sieci te są stabilne i zapewniają wysokiej jakości transfer danych.

Jeśli pracujesz zdalnie, często podróżujesz, iPad Wi-Fi + Cellular będzie dla Ciebie idealnym wyborem. Oto, dlaczego:

 • w przypadku utraty połączenia z siecią Wi-Fi, będziesz mógł skorzystać z mobilnego transferu danych,
 • nie będziesz obciążał baterii swojego iPhona tworząc z niego hotspot,
 • będziesz mógł stworzyć mobilny hotspot na iPadzie, udostępniając internet np. dla MacBooka.

2. Dane mobilne są bezpieczniejsze niż połączenia Wi-Fi

Korzystanie z publicznych sieci Wi-Fi nie zawsze jest bezpieczne. Szczególnie, jeśli sieci są niezabezpieczone i dostępne dla każdego. Podłączenie do nich może skończyć się utratą cennych i poufnych danych, które trzymasz na iPadzie. Jeśli wybierzesz tablet Apple z obsługą sieci komórkowej masz pewność, że korzystasz z połączenia z bezpieczną siecią zarządzaną przez zaufanego usługodawcę.

3. Tylko iPad Wi-Fi + Cellular ma GPS

Każdy iPad może pełnić funkcję nawigacji samochodowej, oferując dużo większy ekran niż ten dostępny w telefonie czy wbudowany w deskę rozdzielczą pojazdu. Jednak tylko iPad Wi-Fi + Cellular ma wbudowany moduł GPS, który zapewnia dokładność lokalizacji na dużo wyższym poziomie niż Wi-Fi.

Podsumowanie: iPad Wi-Fi + Cellular czy Wi-Fi?

Co wybrać: iPad Cellular czy wersję Wi-Fi? Jeśli korzystasz z tabletu głównie, nie ma sensu dopłacać do wersji obsługującej karty SIM i eSIM. Natomiast, gdy dużo podróżujesz, wymagasz stałego dostępu do internetu i plików w chmurze, używasz tabletu do nawigacji - zainwestuj w wersję Cellular + Wi-Fi.

Jeśli już wiesz, którego iPada wybrać, odwiedź sklep Lantre – autoryzowanego sprzedawcę Apple. Znajdziesz u nas wszystkie modele iPada w wersjach Wi-Fi oraz Wi-Fi + Cellular.

Pamiętaj uwagę, że zakup w naszym sklepie możesz rozłożyć na raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Dla przedstawicieli sektora B2B mamy również możliwość odroczenia płatności za zakupiony sprzęt. Zapraszamy!