Cellular - co to jest i których urządzeń dotyczy? Poradnik

Zapewne nieraz spotkałeś się z dopiskiem „Cellular” przy nazwach urządzeń Apple. Czy wiesz, co to oznacza i jakie funkcje zapewnia? Odpowiedź na te oraz inne pytania dotyczące tej technologii znajdziesz w naszym artykule.

Cellular – co to znaczy?

Cellular (sieć komórkowa) to technologia komunikacji bezprzewodowej, która umożliwia przesyłanie danych i rozmów między urządzeniami mobilnymi, takimi jak telefony komórkowe, smartfony czy tablety.

Jeśli kiedykolwiek przeglądałeś ofertę sklepu z iPadami lub inteligentnymi zegarkami Apple, na pewno spotkałeś się z oznaczeniem „Wi-Fi + Cellular” lub „GPS + Cellular”. Czy zastanawiałeś się, co to właściwie znaczy?

W dalszej części artykułu odpowiemy sobie na pytania, jakie funkcje oferuje ta technologia, jak z niej korzystać, jakie ma wady i zalety, a także jakich urządzeń Apple dotyczy.

Funkcja Cellular – co to jest?

Funkcja Cellular to możliwość zastosowania karty SIM w urządzeniu innym niż smartfon. Celem takiego zabiegu jest zarówno umożliwienie nawiązywanie połączeń telefonicznych (w zegarkach Apple Watch), jak i korzystanie z internetu mobilnego od operatora telefonii komórkowej (w zegarkach Apple Watch i tabletach iPad).

Rodzaje obsługiwanych pasm internetowych

Inteligentne zegarki Apple Watch oraz tablety iPad wykorzystują karty SIM do obsługi najpopularniejszych pasm internetowych – UMTS i LTE. Dodatkowo najnowsze iPady Pro z procesorem M4 umożliwiają obsługę najszybszego obecnie internetu mobilnego, czyli 5G. Do obsługi funkcji Cellular potrzebna jest fizyczna karta SIM lub wirtualna karta eSIM.

Karta SIM oraz eSIM – podobieństwa i różnice

Każdy iPad wyposażony w funkcję Cellular posiada dedykowany slot na fizyczną kartę SIM – dokładnie taki sam, jaki Apple stosuje w telefonach iPhone. Alternatywą dla fizycznej karty SIM jest wspomniana usługa eSIM, czyli karta wirtualna (dostępna w zegarkach i opcjonalnie w tabletach).

Jeśli Twój operator umożliwia korzystanie z tej usługi, wygeneruje on dla Ciebie specjalny kod, który będzie potrzebny do aktywacji planu taryfowego na Twoim urządzeniu. Wirtualna karta eSIM daje takie same możliwości korzystania z usług operatora jak tradycyjna karta SIM – ale bez konieczności umieszczania jej fizycznie wewnątrz urządzenia.

Jakie urządzenia można kupić w wariancie Cellular?

Funkcję Cellular obsługują tylko dwa rodzaje urządzeń Apple:

  • zegarki iWatch,
  • tablety iPad.

Zwróć uwagę, że zegarki posiadają dopisek „GPS + Cellular”, natomiast tablety iPad – „WiFi + Cellular”. Brak oznaczenia „Wi-Fi” nie oznacza braku tego rodzaju łączności w zegarkach Apple Watch. Każdy smartwatch z systemem watchOS 5 (lub nowszym) oraz dopiskiem „GPS + Cellular” jest wyposażony we wszystkie wymienione technologie (Wi-Fi, Cellular, GPS).

iPad i Apple Watch - według łączności

Urządzenia z funkcją Cellular – modele

Funkcję „Cellular + GPS” posiadają wszystkie smartwatche Apple, począwszy od serii trzeciej, tj. Apple Watch Series 3, Series 4, Series 5, a także nowsze  modele, czyli Apple Watch Series 6 oraz Apple Watch SE. Pamiętaj, że tylko określone warianty zegarków Apple Watch Cellular umożliwiają obsługę planu taryfowego od rodzimych operatorów. Jeśli jednak kupujesz smartwatcha z krajowej dystrybucji, nie musisz się martwić o kompatybilność urządzenia z taryfami polskich operatorów (Orange i T-Mobile).

Warto wiedzieć, że smartwatche Apple Watch Cellular umożliwiają nie tylko korzystanie z internetu, ale także nawiązywanie połączeń głosowych – nawet bez konieczności współpracy z iPhonem, będącym w pobliżu. Jaki operator telefonii komórkowej daje możliwość korzystania z zegarka Apple Watch z funkcją Cellular? Na podstawie informacji na stronie: https://www.apple.com/pl/watch/cellular/, w Polsce są to obecnie Orange i T-Mobile.

W przypadku tabletów iPad Cellular wybór jest równie bogaty. Możesz przebierać wśród wszystkich dostępnych modeli oferowanych przez Apple, ponieważ funkcja Cellular jest dostępna w przypadku klasycznych iPadów 10,2”, iPadów mini, iPadów Air, a także najbardziej zaawansowanych iPadów Pro.

Ale jaka sieć komórkowa daje możliwość dzwonienia z tabletu? Niestety, w przypadku urządzenia iPad WiFi + Cellular zyskujesz dostęp tylko do usług internetowych od swojego operatora. Oznacza to, że nie możesz nawiązywać przez iPada połączeń telefonicznych (jest to możliwe tylko przy użyciu zegarka Apple Watch).

Samo Wi-Fi czy Wi-Fi + Cellular? Zalety i wady obu rozwiązań

Funkcja Cellular jest przeznaczona dla bardzo konkretnej grupy odbiorców, szczególnie wśród użytkowników tabletów. Sprawa jest prosta – jeśli używasz iPada tylko w domu lub w dowolnym innym miejscu ze stałym dostępem do sieci Wi-Fi, funkcja Cellular nie jest Ci potrzebna. Tym samym zaoszczędzisz pieniądze, ponieważ wariant z „Wi-Fi” jest tańszy od modelu „Wi-Fi + Cellular”. Sam tablet będzie też dłużej pracował na jednym ładowaniu, gdyż wykorzystywanie łączności Cellular zużywa więcej energii, niż łączenie się przez Wi-Fi.

Jeśli jednak korzystasz z tabletu jako urządzenia typowo mobilnego (np. dużo z nim podróżujesz lub chcesz być niezależny od dostępu do sieci Wi-Fi), wówczas zakup iPada z funkcją Celluar będzie Twoim najlepszym możliwym wyborem.

Podobnie wygląda sytuacji w przypadku zegarków Apple Watch. Jeśli zamierzasz używać zegarka wyłącznie w parze z iPhonem, funkcja Cellular nie jest Ci niezbędna. Jeśli jednak zamierzasz używać smartwatcha jako samodzielnego urządzenia telefonicznego lub internetowego, wówczas wybierz droższą, ale bardziej funkcjonalną wersję Apple Watch Cellular. iPad i iWatch mają pod tym względem wiele wspólnego.

Dual SIM w zegarkach Apple Watch Cellular

Bardzo przydatnym rozwiązaniem jest funkcja Dual SIM dostępna w zegarkach Apple Watch (GPS + Cellular). Zasada jej działania jest zbliżona do funkcji Dual SIM znanej z iPhone’ów. Korzystając z opcji konfiguracji wielu planów sieci komórkowej, każdego z nich możesz też używać w zegarku.

Apple Watch - według łączności

W aplikacji Watch na iPhonie możesz wybrać, który plan taryfowy ma być domyślny dla Twojego zegarka Apple Watch. eSIM to obecnie jedyny sposób korzystania z karty SIM na zegarkach Apple Watch – pamiętaj o tym.

Który wariant wybierzesz?

Wiesz już, co to jest Cellular, w jakich urządzeniach występuje, a także jakie są zalety i wady takiego rozwiązania. Tablety i zegarki bez funkcji Cellular są co prawda wyraźnie tańsze (nawet o kilkaset złotych), ale oferowane przez nie możliwości mogą się okazać nieocenione.

W przypadku zegarka Apple Watch funkcja Cellular w pewnym sensie uniezależnia go od iPhone'a. Oznacza to, że bez telefonu w pobliżu nadal możesz aktywnie korzystać ze swojego smartwatcha. Zapamiętaj jednak, że ciągła praca w trybie Cellular może skrócić czas pracy zegarka na jednym ładowaniu.

Natomiast iPad w wersji Cellular staje się prawdziwie mobilnym narzędziem do pracy, nauki i zabawy. Dzięki obsłudze łączności komórkowej, będziesz mógł w pełni wykorzystać wszystkie jego funkcje w dowolnym miejscu - bez obaw o brak dostępu do sieci Wi-Fi. Jedynym ograniczeniem jest brak możliwości wysyłania wiadomości SMS i wykonywania połączeń telefonicznych. Bez problemu skorzystasz za to z FaceTime oraz iMessage.

W sklepie Lantre znajdziesz bogatą ofertę urządzeń Apple, w tym również tabletów iPad oraz inteligentnych zegarków z funkcją Cellular. Wszystkie produkty możesz kupić na raty lub w korzystnej ofercie leasingowej. Zapraszamy!