Apple Watch Cellular czy GPS - który model wybrać?

Jeśli planujesz zakup smartwatcha Apple, to musisz zdecydować, czy wybierzesz model Apple Watch Cellular, czy może Apple Watch GPS. Zobacz, czym różnią się te dwa rodzaje zegarków i komu są dedykowane.

Co to jest GPS + Cellular w Apple Watch?

Technologia Apple Cellular (GPS + Cellular), który znajdziemy w różnych modelach Apple Watch, pozowala na podłączenie zegarka do sieci komórkowej. Dzięki temu, nawet nie mając przy sobie iPhone'a, możesz wykonywać połączenia telefoniczne i odbierać/wysyłać SMS-y ze smartwatcha. Ponadto, iWatch Cellular zapewnia dostęp do komórkowej transmisji danych. Po instalacji karty SIM lub konfiguracji usługi eSIM (przy aktywnym planie taryfowym), zegarek będzie w stanie obsługiwać pasma internetowe LTE i UMTS.

Apple Watch - funkcje, które oferuje Cellular:

 • wykonywanie i odbieranie rozmów telefonicznych,
 • wysyłanie i odbieranie SMS-ów,
 • Apple Wallet - płacenie zbliżeniowe za pomocą Apple Pay,
 • korzystanie z nawigacji GPS – Apple Maps i inne,
 • strumieniowanie muzyki np. z Apple Music,
 • otrzymywanie powiadomień z używanych aplikacji,
 • wysyłanie i odbieranie maili,
 • sprawdzanie prognozy pogody,
 • korzystanie z Siri,
 • lokalizowanie i znajdywanie znajomych w pobliżu,
 • zarządzanie urządzeniami domowymi w aplikacji Dom,
 • konfiguracja rodziny - Family Setup.

Apple Watch - modele obsługujące GPS + Cellular

Technologia GPS + Cellular dostępna jest – jako konfiguracja - we wszystkich zegarkach Apple Watch zaczynając od serii trzeciej. Uwzględniając aktualną ofertę, są to następujące modele:

 • Apple Watch SE,
 • Apple Watch Series 9 i 8,
 • Apple Watch Ultra (wszystkie konfiguracje wyposażone są w GPS + Cellular).

Więcej o funkcji Cellular dowiesz się z naszego artykułu: Cellular - co to jest i których urządzeń dotyczy? Poradnik

Polecane produkty z kategorii Apple Watch GPS + Cellular

Co to jest GSP w Apple Watch?

Apple Watch GPS, to smartwach wyposażony w moduł GPS, pozbawiony możliwości dostępu do sieci komórkowej. Nie znaczy to jednak, że taki zegarek nie oferuje funkcji internetowych – wystarczy, że mamy w pobliżu sparowanego iPhone lub znajdujemy się w zasięgu tej samej sieci Wi-Fi, co smartfon. W takiej sytuacji, Apple Watch GPS realizuje wszystkie funkcje online, które oferuje iWatch Cellular.

Apple Watch - modele obsługujące GPS

Technologia GPS występuje w każdym modelu Apple Watch dostępnym na rynku, to jest:

 • Apple Watch SE,
 • Apple Watch Series 9 i 8,
 • Apple Watch Ultra.

Jednak decydując się na zakup Apple Watch Ultra, nie możemy wybrać wersji GPS, każdy egzemplarz posiada technologię GPS + Cellular.

Polecane produkty z kategorii Apple Watch GPS

Apple Watch GPS czy Cellular - poznaj różnice

Na pierwszy rzut oka, Apple Watch GPS i Apple Watch GPS + Cellular nie różnią się niczym. Przyjrzymy się im bliżej.

Prawie identyczny wygląd

Jeśli położymy obok siebie te same modele zegarków GPS i Cellular, trudno będzie zauważyć różnicę. Mają identyczny rozmiar oraz wygląd. Delikatnie różnią się wagą, Apple Watch Cellular jest cięższy o około 1 g. Różnicę dostrzeżmy dopiero po spojrzeniu na ekran zegarków – tarcza Apple Watch GPS + Cellular wskazuje zasięg sieci komórkowej.

Koperta ze stali nierdzewnej tylko w Apple Watch Cellular

Koperty zegarków Apple Watch Series, np. Apple Watch 8 - wykonane są z aluminium lub stali nierdzewnej. Jeśli chcesz kupić smartwatch Apple z kopertą wykończoną tym drugim materiałem, musisz zdecydować się na opcję GPS + Cellular. Apple Watch GPS Series występuje jedynie w opcji aluminiowej. Wiąże się to również z materiałem, z którego wykonano wyświetlacz – modele aluminiowe mają szkło Ion-X, zaś te ze stali nierdzewnej – twardsze szkło szafirowe.

Apple Watch SE posiada jedynie koperty aluminiowe, zaś Apple Watch Ultra wykończony jest tytanem.

Czas pracy na baterii

Apple Watch GPS ma dłuższą żywotność baterii niż model z Cellularem ze względu na ograniczoną łączność. Ten pierwszy łączy się jedynie przez Bluetoth lub Wi-Fi, natomiast drugi zapewnia połączenia z siecią komórkową. W obu przypadkach producent deklaruję pracę przez 18 godzin (36 przy włączeniu trybu oszczędzania baterii), gdzie czas będzie krótszy w przypadku korzystania z LTE.

Cena

Cena jest ostatecznym czynnikiem różnicującym w przypadku porównaniu wersji GPS i Cellular. Zegarek Apple Watch GPS + Cellular jest droższy od wersji GPS o kilkaset złotych, bez względu na to, który model wybierzesz. Pamiętaj również, by doliczyć koszt operatora – Apple Watch LTE wymaga aktywnego planu komórkowego, jeśli chcesz korzystać z sieci GSM.

Apple Watch Cellular - w jakich sytuacjach warto wybrać?

Nie wszyscy potrzebują opcji dostępu do sieci komórkowej w zegarku Apple Watch. W jakich sytuacjach będzie to jednak niezbędne? Zobacz, co daje LTE w smartwatchu i kiedy skorzystasz z tej funkcji.

Przebywasz w miejscach, w których nie możesz mieć ze sobą telefonu

Jeśli pracujesz w miejscu, w którym nie możesz mieć ze sobą telefonu, Apple Watch Cellular zapewni Ci dostęp do sieci komórkowej i internetu. Mając taki zegarek na nadgarstku odczytasz wiadomość od rodziny, będziesz na bieżąco z powiadomieniami, czy w skrajnych sytuacjach, będziesz mógł zadzwonić/odebrać pilną rozmowę telefoniczną.

Jesteś sportowcem lub dopiero zaczynam przygodę ze sportem

iWatch Cellular to dobry wybór, jeśli dużo ćwiczysz. W trakcie biegania, fitnessu czy uprawiania innych sportów, wygodniej jest zostawić telefon iPhone w domu, by go nie zgubić czy uszkodzić. Smartwatch Cellular będzie Ci wysyłał powiadomienia w trakcie aktywności fizycznej, byś był na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami (np. pilnym SMS-em od rodziny). Ponadto, jeśli doznałbyś kontuzji, mógłbyś zadzwonić po pomoc do przyjaciół czy odpowiednich służb.

Często zapominasz wziąć ze sobą telefonu

Zdarza Ci się wyjść z domu bez iPhone'a? Apple Watch Cellular będzie dla Ciebie ratunkiem. Być może zastanawiasz się, czy można płacić Apple Watch bez telefonu? Tak, pod warunkiem, że ten posiada Cellular. Poza płatnością, będziesz mógł również streamować muzykę np. z Apple Music do swoich słuchawek AirPods. Ponadto, wszystkie aplikacje w watchOS wymagające połączenia z internetem będą aktywne.

Zobacz także: Najlepsze aplikacje na Apple Watch - poznaj TOP 11

Chcesz podarować Apple Watch członkom rodziny, którzy nie mają iPhone

Apple Watch Cellular pozwala skonfigurować smartwatcha np. dla dziecka lub osób w podeszłym wieku, którzy nie mają iPhone'a. W ten sposób, możemy kontrolować zegarek z poziomu naszego smartfona i mieć kontakt z tymi osobami – dzwoniąc do nich, odbierając od nich połączenia itd.

Polecane produkty z kategorii Paski do Apple Watch

Który model Apple Watch wybrać - Cellular czy GPS?

Apple Watch Cellular - czy warto dopłacać względem wersji GPS? By ułatwić Ci podjęcie tej decyzji, zebraliśmy najważniejsze różnice dzielące te dwie konfigurację zegarków. Zobacz, czy wybrać Apple Watch z Cellular czy bez (z samym GPS).

Wybierz Cellular Apple Watch, jeśli:

 • często zapominasz (lub nie chcesz) zabierać z domu iPhone'a,
 • przebywasz w miejscach, w których nie możesz mieć ze sobą telefonu,
 • chcesz mieć zegarek Apple z kopertą ze stali nierdzewnej lub tytanu,
 • szukasz smartwatcha dla osoby, która nie ma iPhone, a chcesz mieć z nią kontakt.

Z kolei, jeśli:

 • masz ograniczony budżet,
 • zawsze masz ze sobą iPhone'a,
 • odpowiada Ci koperta z aluminium,

to wybierz Apple Watch GPS.

Podsumowanie - porównanie zegarków według łączności

Czy warto mieć Cellular w Apple Watch? Smartwatch Cellular jest najlepszym wyborem dla osób, które często korzystają z zegarka bez dostępu do swojego iPhone. W przeciwnym razie, jeśli zawsze masz przy sobie telefon, wybierz Apple Watch GPS. Będzie miał niemal identyczne funkcje, a przy okazji zaoszczędzisz kilkaset złotych.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre – autoryzowanego sprzedawcy Apple. W naszej ofercie znajdziesz zegarki Apple Watch Cellular + GPS oraz Apple Watch GPS, a także dedykowane im akcesoria - paski do Apple Watch, ładowarki, folie i szkła ochronne.

Pamiętaj, że każdy zakup w naszym sklepie możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Dla przedstawicieli sektora B2B mamy również możliwość odroczenia płatności za zakupiony sprzęt. Zapraszamy!