Apple Watch - bateria w smartwatchu. Ile wytrzymuje? Jak wydłużyć czas pracy?

Posiadasz zegarek Apple Watch lub dopiero zamierzasz go kupić? Na pewno zainteresuje Cię wydajność wbudowanej baterii. Ile wytrzymuje przeciętny Apple Watch oraz jak wydłużyć czas jego pracy? Podpowiadamy!

Apple Watch - bateria, czym się wyróżnia?

Inteligentne zegarki Apple Watch są znane z bogatej palety oferowanych funkcji, płynności działania oraz pełnej kompatybilności z telefonami z serii Apple iPhone. Jedynym ich dyskusyjnym punktem jest stosunkowo krótki czas pracy na baterii – podstawowy Apple Watch wytrzymuje na jednym ładowaniu średnio jeden dzień.

W nowych zegarkach Apple Watch krótki czas pracy na baterii nie jest dużym problemem, ponieważ rozładowany akumulator można szybko doładować. Warto jednak wiedzieć, że czas ładowania różni się w zależności od modelu smartwatcha. Konkretne wartości podamy w dalszej części artykułu.

Czy istnieje sposób na wydłużenie czasu pracy Apple Watcha? Co robić, aby bateria w smartwatchu wytrzymywała dłużej niż jeden dzień? Czy jest to w ogóle możliwe?

Nie ulega wątpliwości, że o baterię w smartwatchu należy dbać tak samo, jak o baterię w smartfonie czy tablecie. Akumulatory stosowane w wymienionych urządzeniach są wykonane w tej samej technologii litowo-jonowej. Charakteryzują się one stosunkowo krótkim czasem ładowania i posiadają większą gęstość niż baterie starego typu. Dzięki temu są w stanie dłużej pracować, a tym samym sprostać zapotrzebowaniu energetycznemu wyświetlacza oraz wymagających funkcji pomiarowych.

Apple Watch Ultra - ile trzyma bateria

Apple Watch - ile trzyma bateria? Jak sprawdzić jej stan?

Musisz wiedzieć, że bateria w zegarkach Apple – mimo że wykonana w tej samej technologii co w smartfonach czy tabletach – ma kilka razy mniejszą pojemność. Przyczyna jest prozaiczna – niewielkie rozmiary urządzenia nie pozwalają na montaż większego ogniwa. Sprawy nie ułatwia fakt, że funkcje oferowane przez smartwatche Apple mają stosunkowo duże zapotrzebowanie na energię – a wiele z nich cały czas pracuje w tle, np.:

 • monitorowanie tętna,
 • monitorowanie poziomu natlenienia krwi,
 • udostępnianie powiadomień (co przekłada się na nieprzerwane czuwanie urządzenia),
 • możliwość płatności za zakupy,
 • rejestrowanie i udostępnianie lokalizacji.

To tylko kilka najpopularniejszych funkcjonalności zegarków Apple Watch. Warto więc na podstawie indywidualnego użytkowania ocenić, co najszybciej zużywa zapasy energii w Twoim akumulatorze.

Pojemność baterii w zegarkach Apple Watch waha się w przedziale 200-300 mAh (zależnie od konkretnego modelu). Jedynym wyjątkiem jest Apple Watch Ultra. Bateria w najbardziej zaawansowanym zegarku od Apple wynosi ponad 500 mAh. Tym samym Apple Watch Ultra jest najbardziej wydajnym smartwatchem w portfolio marki Apple.

Polecane produkty z kategorii Apple Watch Series 9

Apple Watch - czas pracy na baterii podstawowych modeli

Przed zakupem nowego smartwatcha na pewno chcesz wiedzieć, jak często będzie trzeba go ładować. Deklarowany przez Apple czas pracy na baterii jest identyczny dla prawie wszystkich modeli Apple Watch – niezależnie od generacji (łącznie z modelami Apple Watch SE).

Bateria w każdym zegarku Apple wystarcza co najmniej na jeden intensywny dzień pracy. Apple deklaruje, że czas ten może wynosić do 18 godzin – zaznaczając jednocześnie, że dokładna wartość zależy od:

 • sposobu użytkowania zegarka,
 • jego konfiguracji,
 • działania sieci komórkowej (w modelach Cellular),
 • siły sygnału
 • oraz innych czynników (nawet warunków otoczenia, gdyż baterie litowo-jonowe źle znoszą zarówno skrajnie wysokie, jak i niskie temperatury).

Polecane produkty z kategorii Apple Watch Ultra

Jak długo trzyma bateria w Apple Watch Ultra?

Jedynym wyjątkiem pod względem czasu pracy na baterii jest Apple Watch Ultra. Większe rozmiary zegarka wpłynęły na możliwość zastosowania większej baterii, przez co czas pracy urządzenia na jednym ładowaniu może wynosić nawet do 36 godzin. Tak jak w przypadku innych modeli zegarków, podany czas jest orientacyjny, a jego osiągnięcie zależy od indywidualnego sposobu użytkowania.

Podając czas pracy 36 godzin, Apple założyło, że w tym czasie zegarek był połączony z siecią LTE jedynie przez 8 godzin. W przypadku ciągłego połączenia z siecią LTE czas pracy modelu Ultra spada do standardowego poziomu 18 godzin.

Zobacz także: Apple Watch Ultra - czy warto wybrać nowy sportowy zegarek od Apple?

Apple Watch - ładowanie

Wynagrodzeniem krótkiego czasu pracy na baterii jest możliwość szybkiego doładowania wbudowanej baterii (w niektórych modelach). Firma Apple podaje dokładny czas ładowania dla swoich najnowszych zegarków: Apple Watch Ultra, Apple Watch Series 9 oraz Apple Watch SE 2022. Tak prezentują się czasy ładowania dla najnowszych modeli:

 • Apple Watch Ultra: około 60 minut do 80% i ok. 90 minut do 100%
 • Apple Watch Series 8: około 45 minut do 80% i ok. 75 minut do 100%
 • Apple Watch Series 9: około 45 minut do 80% i ok. 75 minut do 100%
 • Apple Watch SE 2: około 90 minut do 80% i ok. 2,5 godziny do 100%

Weź pod uwagę, że w zegarkach Apple Watch Ultra i Apple Watch 9 bateria obsługuje funkcję szybkiego ładowania, dlatego całkowity czas ładowania jest stosunkowo krótki. Również w zegarku Apple Watch Series 8 bateria obsługuje szybkie ładowanie. Niestety tej samej funkcji nie posiada Apple Watch SE, dlatego czas ładowania baterii w jego przypadku jest wyraźnie dłuższy.

Kondycja baterii Apple Watch i sprawdzanie poziomu naładowania

W przeciwieństwie do smartfonów iPhone, zegarki Apple Watch nie oferują opcji sprawdzenia kondycji baterii. Jeśli chcesz sprawdzić aktualny poziom naładowania baterii, po prostu otwórz centrum sterowania, przesuwając po ekranie zegarka palcem w górę. Dokładne informacje na temat ładowania baterii możesz wyświetlić, przechodząc kolejno w: Ustawienia > Bateria.

Polecane produkty z kategorii Ładowarki i zasilanie

Jak wydłużyć pracę baterii w Apple Watch? Lantre podpowiada

Co zrobić, jeśli bateria w smartwatchu szybko się rozładowuje? Na szczęście istnieje kilka sposobów, aby minimalnie wydłużyć czas pracy zegarka Apple Watch. Oto kilka wskazówek, które możesz zastosować:

1. Zaktualizuj oprogramowanie

Pierwszym krokiem do wydłużenia czasu pracy zegarka Apple Watch powinna być aktualizacja systemu. Nieaktualna wersja systemu watchOS może powodować problemy w prawidłowym działaniu akumulatora. W celu sprawdzenia dostępności aktualizacji dla Twojego zegarka otwórz aplikację Apple Watch na swoim iPhonie i wybierz kolejno: Mój zegarek > Ogólne > Uaktualnienia.

2. Dostosuj ustawienia wyświetlacza

We wszystkich urządzeniach mobilnych, to właśnie wyświetlacz odpowiada za wysokie zużycie baterii. Zatem jak ograniczyć zużycie baterii przez wyświetlacz?

Jeśli posiadasz zegarek Apple Watch 5 lub nowszy (z wyłączeniem modeli SE), czyli dowolny model z niegasnącym ekranem Retina (funkcją Always on Display), wyłącz ją, jeżeli nie jest Ci potrzebna. Stale włączony wyświetlacz – nawet przy niewielkim odświeżaniu i jasności w trybie AoD – powoduje zwiększone zużycie baterii.

Aby wyłączyć funkcję Always on Display, otwórz aplikację Apple Watch na swoim iPhonie i wybierz kolejno Mój zegarek > Ekran i jasność > i wyłącz opcję „Zawsze włączony”.

Innym sposobem na ograniczenie zużycia baterii przez wyświetlacz jest wyłączenie opcji podświetlania ekranu w momencie uniesienia nadgarstka. Jeśli zdarza Ci się intensywnie gestykulować, ekran może się włączać, nawet jeśli tego nie oczekujesz.

Aby wyłączyć tę funkcję, otwórz aplikację Apple Watch na swoim iPhonie i wybierz kolejno Mój zegarek > Ekran i jasność > i wyłącz opcję „Budź po uniesieniu”.

3. Korzystaj z trybu niskiego zużycia energii

Jeśli posiadasz zegarek z systemem watchOS 9 lub nowszym, możesz korzystać z trybu niskiego zużycia energii. W ten sposób minimalnie wydłużysz czas pracy na baterii, chociaż w zamian musisz się liczyć z ograniczonym działaniem niektórych funkcji:

 • wyłączony tryb AoD,
 • wyłączone ciągłe monitorowanie parametrów zdrowotnych,
 • ograniczone powiadomienia,
 • ograniczona liczba połączeń zegarka z siecią komórkową oraz Wi-Fi.

4. Zadbaj o włączony Bluetooth w iPhonie

Czas pracy zegarka możesz wydłużyć poprzez utrzymywanie włączonego modułu Bluetooth w iPhonie. Przy stałym połączeniu ze smartfonem, bateria Apple Watcha nie jest nadmiernie obciążona.

Jak ładować Apple Watch?

Nad prawidłowym ładowaniem baterii w zegarkach Apple Watch czuwa funkcja pod nazwą „Zoptymalizowane ładowanie”. Apple Watch śledzi Twoje przyzwyczajenia dotyczące ładowania baterii, a tym samym może wstrzymywać ładowanie po napełnieniu 80% baterii. Pozwala to zadbać o dłuższą żywotność ogniwa. Samodzielnie musisz pamiętać tylko o tym, aby nie rozładowywać urządzenia do końca (najlepiej podłączyć zegarek do ładowania w okolicach 20% stanu baterii).

Wymiana baterii w smartwatchu Apple

Bateria w Apple Watch powinna Ci wystarczyć na co najmniej dwa lata komfortowego użytkowania zegarka. Jeśli po tym czasie zauważysz wyraźny spadek czasu działania zegarka na baterii, możesz rozważyć wymianę baterii. Szczegóły na temat serwisu baterii w zegarkach Apple Watch znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej Apple.

Apple Watch z najlepszą baterią? Lantre zaprasza na zakupy!

Wiesz już dokładnie, ile wytrzymuje bateria do smartwatch’a Apple i w jaki sposób można wydłużyć czas pracy urządzenia. Jak sam widzisz, zasady dbania o baterię w zegarkach Apple są bardzo proste.

Zachęcamy Cię do odwiedzenia sklepu Lantre – autoryzowanego sprzedawcy Apple. W naszej ofercie znajdziesz topowe produkty Apple: zegarki iWatch oraz dedykowane im akcesoria. Pamiętaj, że ładowarka do Apple Watch (magnetyczny przewód ładujący) znajduje się od nowości w zestawie z każdym zegarkiem.

Pamiętaj, że każdy zakup w naszym sklepie możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Zapraszamy!