Jak zainstalować i odinstalować aplikacje na Macu? 5 wskazówek Lantre

Instalacja i deinstalacja programów na Macu to proste czynności, ale jeśli wykonujesz je pierwszy raz, być może nie wiesz, od czego zacząć. Podpowiadamy zatem jak zainstalować oraz jak odinstalować aplikacje Mac.

Instalowanie aplikacji na Mac'u – kiedy może być przydatne?

Jeśli dotąd nie korzystałeś z komputerów Apple, zapewne jesteś przyzwyczajony do sposobu działania systemu Windows. Aby korzystać z Windowsa, tuż po instalacji systemu konieczne jest pobranie wielu programów, które umożliwią swobodne korzystanie z komputera. W przypadku Maca jest inaczej. Użytkownik na start otrzymuje zestaw aplikacji: przeglądarkę Safari, pakiet biurowy iWork, program pocztowy Mail, systemowy Kalendarz i Notatki, pęk kluczy (do przechowywania haseł). Tym samym instalowanie zewnętrznych aplikacji dla użytkownika korzystającego z komputera Mac w przypadku podstawowych zadań może być nie potrzebne.

Oczywiście można wymienić wiele przypadków, kiedy instalacja zewnętrznych aplikacji jest nieunikniona. Dlatego w poniższym artykule przedstawiamy wskazówki w jaki sposób zainstalować i odinstalować programy na Macu.

Na macOS można instalować programy na dwa sposoby:

 • za pośrednictwem sklepu App Store,
 • z pliku.

Najpierw przyjrzymy się instalacji aplikacji za pośrednictwem sklepu App Store. Następnie opiszemy instalację aplikacji z plików instalacyjnych, a na koniec dowiesz się jak odinstalować

Instalowanie aplikacji Mac ze sklepu App Store

System macOS posiada swój własny sklep App Store. W sklepie znajdują się wyłącznie aplikacje pochodzące od zaufanych deweloperów, którzy zostali zweryfikowania przez Apple pod kątem bezpieczeństwa udostępnianych programów. Dzięki temu masz pewność, że każdy program zainstalowany ze sklepu nie zaszkodzi Twojemu komputerowi Mac.

 1. Aby zainstalować program na Macu, po prostu otwórz aplikację App Store. Znajdziesz ją na pasku Dock (w dolnej części ekranu Maca) lub w menu Apple, klikając w logo jabłuszka (w lewym górnym rogu ekranu).
 2. Po otwarciu sklepu App Store możesz wyszukać interesujące Cię aplikacje z pomocą wyszukiwarki lub skorzystać z listy kategorii po lewej stronie, aby dopiero poznać aplikacje, które możesz zainstalować.
 3. Po znalezieniu pożądanego programu, po prostu kliknij przycisk „Pobierz” obok ikony danej aplikacji.
 4. Następnie zostaniesz poproszony o wpisanie hasła do swojego konta Apple ID lub o weryfikację za pomocą czytnika linii papilarnych Touch ID.
 5. Po wykonaniu opisanych kroków aplikacja zostanie zainstalowana i znajdzie się w folderze Aplikacje.

 

AppStore - zakładka uaktualnienia

Instalowanie aplikacji spoza App Store

Czasem może się zdarzyć, że nie znajdziesz w sklepie App Store pożądanej aplikacji. W takiej sytuacji możesz pobrać plik instalacyjny z internetu, a następnie zainstalować go na swoim komputerze ręcznie. Ze względów bezpieczeństwa instaluj na Macu aplikacje wyłącznie od zaufanych deweloperów. Jeśli przy próbie otworzenia pliku instalacyjnego zobaczysz komunikat „Aplikacja pochodzi od niezidentyfikowanego dewelopera” – oznacza to, że aplikacja nie została jeszcze zweryfikowana przez Apple. Taką aplikację nadal możesz zainstalować, ale musisz być pewien, że pochodzi z pewnego źródła  – czyli przykładowo pobrałeś ją z oficjalnej strony internetowej wydawcy. Wszystko po to, aby Twój komputer Apple nie został zainfekowany złośliwym oprogramowaniem.

Zatem jak zainstalować aplikację spoza sklepu App Store?

 1. W tym celu pobierz z internetu plik instalacyjny pożądanego programu lub uruchom go z płyty.
 2. Pliki instalacyjne w systemie macOS posiadają zwykle jedno z dwóch rozszerzeń: dmg lub pkg. Pliki .dmg to tzw. obrazy dysku.
 3. Po pobraniu i otwarciu pliku z rozszerzeniem .dmg zobaczysz okno, w którym musisz złapać i przeciągnąć ikonę programu do folderu Aplikacje. To wszystko, co musisz zrobić.
 4. Po tej operacji na Biurku (pulpicie) Twojego Maca może pozostać plik instalacyjny. Wystarczy, że przeniesiesz go ręcznie do kosza.

 

Gimp - instalacja Mac

 

Pliki .pkg to klasyczne instalatory, czyli odpowiedniki plików z rozszerzeniem .exe w systemie Windows. Aby zainstalować program z pliku .pmg – po prostu go otwórz (poprzez dwukrotne kliknięcie) i postępuj zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi w oknie instalatora. W ten sposób program zostanie zainstalowany na Twoim komputerze.

Polecane produkty z kategorii Kable i adaptery

Jak odinstalować aplikacje? Mac w pigułce

Odinstalowywanie aplikacji Mac'a jest jeszcze łatwiejsze niż sam proces instalacji. Umownie można wyróżnić 5 sposobów na to, jak odinstalować aplikacje na Macu. Niektóre sposoby można stosować zamiennie, inne z kolei zależą od tego, w jaki sposób odbyła się instalacja aplikacji (ze sklepu App Store czy z pliku). Zatem jak usunąć aplikacje z Maca w zależności od okoliczności?

Sposób 1. Jak usunąć program z Maca? Przenieś aplikację do Kosza

Przeciągnięcie ikony do kosza to najprostszy sposób deinstalacji aplikacji, jaki można sobie wyobrazić. W systemie Windows przeciągnięcie programu do kosza oznacza usunięcie samej ikony. Inaczej wygląda sytuacja na komputerach Mac – przeciągnięcie ikony do Kosza jest równoznaczne z całkowitym usunięciem aplikacji z komputera.

Zatem jak usunąć aplikacje z MacBooka do Kosza?

 1. W tym celu otwórz menadżer plików Finder i odszukaj na pasku bocznym zakładkę Aplikacje.
 2. Po otwarciu folderu Aplikacji zobaczysz wszystkie programy zainstalowane na komputerze.
 3. Aby zainicjować usuwanie programów Mac, musisz przenieść wybrany program do Kosza.

Możesz to zrobić na 3 sposoby:

 • przeciągnij wybraną aplikację do Kosza,
 • kliknij ikonę aplikacji prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Przenieś do Kosza”,
 • zaznacz pożądaną aplikację i użyj kombinacji klawiszy Command + Delete.

Po tej operacji wystarczy już tylko opróżnić Kosz.

Sposób 2. Usuwanie aplikacji z użyciem deinstalatora

Może się zdarzyć, że dana aplikacja na komputer Mac posiada swój własny deinstalator, czyli dedykowaną ikonę służącą do usunięcia programu z komputera. Skorzystanie z deinstalatora spowoduje całkowite odinstalowanie aplikacji z komputera stacjonarnego Mac lub laptopa MacBook. Jak odinstalować aplikacje z pomocą deinstalatora?

 1. Jeśli aplikacja posiada swój własny folder, otwórz folder aplikacji i sprawdź, czy znajduje się w niej deinstalator.
 2. W zależności od programu deinstalator będzie opisany jako „Odinstaluj [nazwa aplikacji]”, „Uninstall [nazwa aplikacji]” lub podobnie.
 3. Aby usunąć aplikację, kliknij taką ikonę i postępuj według wskazówek wyświetlanych na ekranie.
 4. Jeśli aplikacja nie posiada własnego folderu lub deinstalatora, wróć do pierwszego sposobu i po prostu przeciągnij wybrany program z folderu Aplikacje do Kosza.
 5. Pamiętaj, że pełne odinstalowanie aplikacji Mac nastąpi w momencie, kiedy opróżnisz Kosz.

Sposób 3. Mac - jak odinstalować program pobrany z App Store?

Usuwanie aplikacji pobranych ze sklepu App Store odbywa się w inny sposób, a mianowicie z wykorzystaniem Launchpada (centralnego miejsca na Macu, w którym zebrane są wszystkie zainstalowane aplikacje).

Jak usunąć aplikacje z Maca, które pochodzą ze sklepu App Store?

 1. W tym celu otwórz Launchpad (ikona kolorowych kwadracików na pasku Dock).
 2. Następnie przytrzymaj wybraną aplikację, dopóki nie zacznie drżeć.
 3. Teraz już tylko wystarczy nacisnąć przycisk usuwania aplikacji, czyli mały krzyżyk w prawym górnym rogu drżącej ikony.

Lauchpad odinstalowanie aplikacji

Jak usunąć program z MacBooka? W przypadku wszystkich urządzeniach z systemem macOS wyżej opisane procesy wyglądają tak samo. Oznacza to, że opisane sposoby mają zastosowanie również dla MacBook'ów Pro i Air.

Polecane produkty z kategorii Ładowarki

Już wiesz, jak odinstalować aplikacje z Mac'a!

Wiesz już, jak wygląda instalacja programów Mac oraz jak odinstalować aplikacje z MacBooka i Maca. Jak sam widzisz, obie czynności są bardzo proste do wykonania, a sam proces instalacji czy deinstalacji trwa dosłownie moment.

Zachęcamy Cię do odwiedzenia sklepu Lantre – autoryzowanego sprzedawcy Apple. W naszej ofercie znajdziesz topowe produkty Apple, w tym najnowsze laptopy MacBook oraz komputery stacjonarne Mac. Po przeczytaniu artykułu będziesz już wiedział, jak odinstalować program na Macu oraz jak odinstalować aplikacje MacBook.

Pamiętaj, że każdy zakup w naszym sklepie możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Zapraszamy!