Jak zrobić backup MacBooka? Instrukcja krok po kroku

Regularne tworzenie kopii zapasowych to obowiązek każdego użytkownika komputera. Jak zatem zrobić backup MacBook'a? Prezentujemy dwa alternatywne sposoby z instrukcją krok po kroku!

Kopia zapasowa Mac - czy warto robić?

Jeśli posiadasz komputer lub smartfon, tworzenie kopii zapasowej danych nie powinno być Ci obce. Regularne wykonywanie kopii zapasowej (zwanej również backupem) wynika z troski o bezpieczeństwo danych, które mogłyby przepaść wskutek awarii, kradzieży sprzętu, ataku hakerskiego bądź po prostu pomyłki przy organizowaniu plików. Backup jest też przydatny w momencie przesiadki na nowy model komputera.

Przeczytaj także: Czy warto kupić MacBooka? Obiektywny poradnik zakupowy

Częstotliwość wykonywania kopii zapasowej danych zależy od rodzaju przechowywanych danych. Nie istnieje konkretny przedział czasowy, który jasno określałby częstotliwość wykonywania backupu. Stosuje się jednak zasadę, że czas pomiędzy poszczególnymi kopiami nie powinien być dłuższy, niż czas potrzebny do odtworzenia utraconej pracy.

Backup Mac - sposoby tworzenia kopii zapasowej

Jeśli posiadasz MacBooka, regularny backup danych jest szczególnie ważny. To właśnie na laptopie przechowujemy najcenniejsze pliki, których odtworzenie - w razie ich utraty - jest niemożliwe. W dzisiejszym artykule prezentujemy szczegółową instrukcję krok po kroku, jak zrobić backup MacBook'a.

W przypadku laptopów MacBook, kopia zapasowa to dziecinnie prosta czynność. Firma Apple rekomenduje dwa sposoby tworzenia kopii zapasowych:

 • przy użyciu aplikacji Time Machine (zainstalowanej od nowości na każdym laptopie MacBook)
 • i/lub z wykorzystaniem usługi iCloud (tzw. backup w chmurze, czyli przechowywanie najważniejszych plików na wirtualnym dysku).

Polecane produkty z kategorii Kable i adaptery

Jak zrobić backup MacBook'a w aplikacji Time Machine?

Aplikacja Time Machine jest głównym narzędziem do tworzenia kopii zapasowej MacBooka. Nie musisz jej specjalnie instalować, ponieważ każdy laptop Apple posiada ją od nowości.

Aby skorzystać z aplikacji Time Machine, backup musisz wykonać z użyciem zewnętrznego dysku, na którym zostaną zapisane wszystkie Twoje pliki (w tym aplikacje, zdjęcia, filmy, muzyka, wiadomości e-mail czy dokumenty). Skorzystanie z dysku zewnętrznego to najwygodniejszy sposób tworzenia kopii zapasowej, natomiast równie dobrze możesz użyć do tego celu innego komputera Mac lub urządzenia NAS (Network Attached Storage - sieciowa pamięć masowa).

Zaleca się, aby dysk zewnętrzny użyty do backupu miał co najmniej dwa razy większą pojemność niż dysk SSD zamontowany w laptopie. Przykładowo, jeśli dysk w Twoim MacBooku ma pojemność 256 GB, Twój dysk zewnętrzny powinien mieć co najmniej 512 GB. Pamiętaj też, że dysk zewnętrzny, którego użyjesz do utworzenia backupu, musi być całkowicie pusty.

Time Machine Mac - instrukcja robienia backupu

 1. W pierwszej kolejności podłącz dysk zewnętrzny do komputera i uruchom aplikację Time Machine. Znajdziesz ją na pasku menu swojego systemu macOS lub w zakładce Preferencje systemowe. Po otwarciu aplikacji kliknij przycisk „Wybierz dysk backupu”.
 2. Z listy dostępnych dysków wybierz ten, który przed chwilą podłączyłeś do komputera, a następnie kliknij przycisk „Użyj dysku”. U dołu okna możesz zaznaczyć opcję „Szyfruj backupy” - w ten sposób ustawisz hasło dla swojego backupu. Tak oto Twoja kopia zapasowa zostanie zabezpieczona przed dostępem osób trzecich.
 3. Jeśli Twój dysk zewnętrzny nie jest odpowiednio sformatowany (np. znajdują się na nim inne pliki), aplikacja Time Machine Apple wyświetli komunikat o konieczności jego wymazania. Aby wyrazić na to zgodę, kliknij przycisk „Wymaż”, a wszystkie pliki przechowywane dotychczas na Twoim dysku zewnętrznym zostaną usunięte.
 4. W tym momencie aplikacja Time Machine rozpocznie tworzenie kopii zapasowej plików z Twojego laptopa. W zależności od ilości i ciężaru plików, wykonanie pierwszego backupu może potrwać od kilku do kilkunastu godzin. W tym czasie pozostaw laptop podłączony do zasilania.

 

Kopia zapasowa MacBook na dysku zewnętrznym - automatyczne backupy

Przy każdym kolejnym podłączeniu dysku, Twój MacBook samodzielnie rozpozna go jako dysk przeznaczony do tworzenia kopii zapasowych.

Po wykonaniu pierwszej kopii zapasowej, automatyczny backup na dysk zewnętrzny będzie tworzony:

 • co godzinę (z ostatnich 24 godzin),
 • codziennie (z ostatniego miesiąca)
 • oraz co tydzień (ze wszystkich poprzednich miesięcy).

Każda nowa kopia bezpieczeństwa będzie nadpisywała dane z poprzednich backupów, a więc tworzenie kolejnych backupów będzie zajmowało znacznie mniej czasu.

Przechowywanie plików w usłudze iCloud Drive

Innym sposobem zabezpieczenia plików jest przechowywanie ich w wirtualnej chmurze iCloud. Usługa iCloud zapewnia dostęp do przechowywanych plików z poziomu każdego urządzenia Apple - nie tylko MacBooka, ale także iPhone'a czy iPada. Do każdego konta Apple ID jest przypisany ten sam wirtualny dysk, a więc na wszystkich swoich urządzeniach znajdziesz dokładnie te same pliki. Dostęp do usługi iCloud Drive na MacBooku uzyskasz w Finderze.

Sprawdź również: Jak założyć Apple ID na 3 sposoby? Poradnik

Łączna pojemność plików przechowywanych w usłudze iCloud Drive może wynosić maksymalnie 50 GB (przy założeniu, że nie przekraczasz limitu miejsca dyskowego w usłudze iCloud). Jeśli będziesz potrzebować więcej wirtualnej przestrzeni dyskowej, możesz wykupić dodatkowe miejsce poprzez subskrypcję usługi iCloud+.

Backup systemu - jak odtworzyć dane?

Jeśli korzystasz z komputera Mac, backup stworzony poprzez aplikację Time Machine możesz przywrócić przy pomocy Asystenta migracji.

 1. W tym celu podłącz dysk zewnętrzny z backupem do swojego MacBooka, a następnie otwórz Asystenta migracji (Aplikacje > Narzędzia > Asystent migracji).
 2. Po otwarciu Asystenta migracji zostaniesz poproszony o wskazanie sposobu przeniesienia danych.
 3. Zaznacz opcję „Z Maca, backupu Time Machine lub dysku startowego” i kliknij przycisk „Dalej”.
 4. W następnym oknie wybierz backup Time Machine i ponownie kliknij „Dalej”. W tym momencie wybierz konkretny backup, który chcesz odtworzyć na swoim komputerze, i ponownie kliknij „Dalej”.
 5. Ostatnim krokiem jest wskazanie danych, które chcesz przenieść. W zależności od ilości i ciężaru plików, odtwarzanie danych może zająć kilka godzin.

Polecane produkty z kategorii Studio Display

Backup MacBook'a - wiesz już wszystko!

Jak sam widzisz, proces tworzenia kopii zapasowej nie jest trudny, a niejednokrotnie może uratować przed utratą bezcennych danych. Przedstawione instrukcje mają zastosowanie do wszystkich laptopów MacBook dostępnych w aktualnej ofercie Apple, czyli 13-calowych laptopów z procesorem M1 (MacBook Air M1 / MacBook Pro 13 M1) oraz zaawansowanych MacBooków Pro: 14 i 16 cali z procesorami z rodziny Apple M1, M2 i M3.

Może Cię zainsteresować: Nowy MacBook Pro 16 cali i 14 cali - poznaj MacBooka dla profesjonalistów

Zachęcamy od odwiedzenia sklepu Lantre, w którym znajdziesz wszystkie topowe produkty marki Apple, w tym laptopy MacBook w różnych konfiguracjach sprzętowych.

Pamiętaj, że każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. Zapraszamy!