iCloud - co to jest i jak korzystać? Poradnik o chmurze Apple

iCloud jest sztandarową usługą ekosystemu Apple. Jakie korzyści oferuje chmura iCloud, co to jest i jak z niej korzystać? Omawiamy wszystkie tajniki wirtualnego dysku Apple.

Co to jest iCloud?

iCloud (chmura Apple), to nic innego, jak wirtualny dysk, który służy do przechowywania plików oraz innych informacji związanych z Twoim kontem Apple. Jako że iCloud jest usługą wirtualną, wszystkie dane przechowywane w chmurze są gromadzone na serwerach Apple. Oznacza to, że masz do nich dostęp w każdym momencie - z poziomu dowolnego urządzenia, na którym jesteś zalogowany do konta Apple. Jedynym kryterium korzystania z chmury jest dostęp do internetu.

Chmura iCloud, to jedna z ważniejszych usług całego ekosystemu Apple. Masz do niej dostęp na każdym urządzeniu Apple, ale największe korzyści z jej użytkowania dostrzeżesz szczególnie wtedy, kiedy zaczniesz korzystać z kilku urządzeń Apple jednocześnie.

Zaletą chmury iCloud (tak jak każdego wirtualnego dysku) jest pełna synchronizacja danych. Dla przykładu: jeśli zrobisz zdjęcia swoim telefonem iPhone i zapiszesz je na dysku iCloud, będziesz mieć do nich dostęp na każdym innym urządzeniu, na którym zalogujesz się do tego samego konta Apple. Jedynym warunkiem jest aktywna opcja iCloud - zdjęcia w ustawieniach iCloud.

Polecane produkty z kategorii Ładowarki iPhone

Jak się zalogować do iCloud?

Do chmury iCloud możesz się zalogować z dowolnego urządzenia - komputera, smartfona czy tabletu. Jeśli logujesz się z urządzenia marki Apple, dostęp do usług iCloud znajdziesz w ustawieniach swojego urządzenia.

Jeśli natomiast używasz urządzenia z systemem Windows lub Android, dostęp do dysku iCloud uzyskasz z poziomu przeglądarki internetowej. Wystarczy, że wejdziesz na stronę internetową www.icloud.com.

Istnieje również trzeci sposób logowania się do aplikacji iCloud. Jeśli używasz komputera PC (z systemem Windows na pokładzie), korzystanie z dedykowanej aplikacji iCloud na Windows jest najbardziej wygodne. Aplikację iCloud możesz pobrać bezpośrednio ze strony internetowej Apple.

Aby zalogować się do chmury iCloud (na urządzeniu Apple, w przeglądarce lub w aplikacji na komputerze), wystarczy podać swoje dane logowania do konta Apple:  login Apple ID oraz hasło.

Konto Apple oraz konto iCloud to w praktyce pojęcia tożsame.

Jeżeli nie masz jeszcze konta Apple zobacz nasz poradnik pod linkiem: https://lantre.pl/blog/jak-zalozyc-apple-id-na-3-sposoby-poradnik.html jak możesz takie konto założyć.

Chmura Apple - zestawienie usług

1. Dysk iCloud Drive

Podstawową i najważniejszą usługą wchodzącą w skład chmury iCloud jest dysk Apple iCloud. Jeśli posiadasz konto Apple jako zwykły użytkownik, na dysku Apple możesz przechowywać pliki i foldery (zdjęcia, filmy, dokumenty, pliki muzyczne i inne) o łącznej pojemności 5 GB. Aby Twoje pliki były automatycznie zapisywane na dysku Apple Drive, musisz włączyć tę funkcję w ustawieniach. Najwygodniej zrobić to na iPhonie - w tym celu otwórz Ustawienia > stuknij w swoje imię i nazwisko > iCloud > i przesuń suwak obok pola iCloud Drive, aby jego kolor zmienił się na zielony.

Jeżeli 5 GB miejsca dyskowego to dla Ciebie za mało, możesz wykupić rozszerzoną usługę iCloud+. Jest to chmura premium, która oprócz dodatkowego miejsca na pliki zapewnia szereg innych funkcji (które omówimy w dalszej części artykułu). W zależności od wybranego pakietu, pojemność dysku iCloud możesz rozszerzyć do 50 GB, 200 GB, 2 TB, 6 TB lub 12 TB.

Pliki przechowywane na dysku iCloud możesz swobodnie otwierać i organizować z poziomu wszystkich urządzeń Apple, takich jak iPhone, tablet iPad czy komputery Mac. W systemach iOS oraz iPadOS, wszystkie pliki przechowywane w chmurze iCloud znajdziesz w aplikacji Pliki. Z kolei na komputerze Mac (w systemie macOS), pliki z wirtualnego dysku znajdziesz w Finderze, czyli w „centrum dowodzenia” Twojego Maca. W podobny sposób możesz dodawać i porządkować pliki na dysku iCloud za pośrednictwem aplikacji iCloud na Windowsa lub w przeglądarce.

Jeśli kupujesz utwory muzyczne w sklepie iTunes Store, wszystkie pobrane pliki zapisują się automatycznie na Twojej chmurze iCloud. Później masz do nich dostęp ze wszystkich urządzeń Apple.

2. Backup iCloud

Usługa iCloud to nie tylko dysk dla Twoich zdjęć czy dokumentów, ale również miejsce do przechowywania kopii zapasowej danych z Twoich urządzeń. W momencie zakupu nowego urządzenia lub konieczności wyzerowania dotychczasowego, przywrócenie Twoich danych z backupu (przechowywanego na dysku iCloud) zajmie Ci dosłownie moment.

Pamiętaj, że dodatkowe usługi iCloud (w tym usługę tworzenia automatycznych kopii zapasowych) musisz specjalnie aktywować. Aby to zrobić na telefonie iPhone lub tablecie iPad, otwórz Ustawienia > stuknij w swoje imię i nazwisko > iCloud > Backup w iCloud iPhone > i przesuń suwak, aby jego kolor zmienił się na zielony.

 

iPhone backup iCloud

Fot. iPhone - Backup iCloud

 

Pamiętaj, że backup w chmurze obejmie tylko te dane, które masz zaznaczone za zielono w ustawieniach iCloud (poczta, wiadomości, notatki i inne). Na podobnej zasadzie działają zdjęcia iCloud.

3. Konfiguracja innych usług iCloud

O tym, jakie informacje z Twojego telefonu lub innego urządzenia będą przechowywane w chmurze iCloud, możesz zadecydować samodzielnie. Jeśli posiadasz iPhone'a lub iPada otwórz:

  1. Ustawienia.
  2. stuknij w swoje imię i nazwisko.
  3. iCloud
  4. Przeciągnij suwak obok tych funkcji, które chcesz przechowywać w wirtualnej chmurze Apple Cloud.

Mogą to być m.in. kontakty, poczta (iCloud mail), notatki, wiadomości, przypomnienia, kalendarz, dane z aplikacji Zdrowie, dane z przeglądarki Safari oraz wiele innych.

Również aplikacja Dom, służąca do sterowania inteligentnym domem w standardzie komunikacji HomeKit, może być zsynchronizowana z chmurą Apple. Dysk chmury pomieści wszystkie najważniejsze informacje. Aplikację Dom znajdziesz w sklepie AppStore.

Jeśli inni członkowie Twojej rodziny tak samo korzystają urządzeń Apple, dobrym pomysłem jest utworzenie chmury rodzinnej, czyli usługi iCloud rodzinny. Chmura rodzinna pozwala na łatwe udostępnianie sobie treści oraz wspólne korzystanie z platform Apple w niższej cenie.

4. Uniwersalny schowek

Na działaniu chmury iCloud opiera się cały ekosystem Apple. Świetnym tego przykładem jest funkcja uniwersalnego schowka, która umożliwia kopiowanie różnego rodzaju zawartości z jednego urządzenia Apple i wklejanie go na innym urządzeniu Apple. Aby funkcja mogła działać, musisz być zalogowany do usługi iCloud na wszystkich swoich urządzeniach, mieć włączoną sieć Wi-Fi, moduł Bluetooth oraz funkcję Handoff.

Polecane produkty z kategorii Etui iPhone

Ile kosztuje iCloud?

Co do zasady, usługa iCloud w swojej podstawowej wersji jest całkowicie darmowa. Jeśli jednak chcesz powiększyć swoją wirtualną przestrzeń dyskową, lub korzystać z dodatkowych funkcji iCloud, musisz wykupić usługę iCloud+ w wybranym pakiecie.

Pakiety

Firma Apple umożliwia zakup jednego z trzech pakietów, które różnią się między sobą paletą oferowanych funkcji. Poszczególne pakiety najłatwiej rozróżnić kierując się pojemnością dyskową. W efekcie masz do wyboru pakiet 50 GB, 200 GB 2 TB, 6TB oraz 12 TB. Już najniższy pakiet (50 GB) oferuje dodatkowo funkcję iCloud Private Relay (ukrywanie adresu IP), funkcję ukrywania adresu e-mail, możliwość utworzenia niestandardowej domeny e-mail, a także obsługę funkcji Prywatny monitoring w HomeKit dla jednej kamery.

Ceny

Jeśli zechcesz kupić podstawowy pakiet iCloud, na dzień 19.09.2023 cena za jeden miesiąc korzystania wynosi 4,99 zł. Dwa kolejne pakiety iCloud+ różnią się od podstawowego jedynie pojemnością dysku oraz liczbą obsługiwanych kamer w standardzie HomeKit. Cena za pakiet (200 GB) wynosi 14,99 zł, a za pakiet najwyższy (12 TB) - 299,99 zł.

Polecane produkty z kategorii Powerbanki do iPhone

Atrakcyjnym rozwiązaniem jest zakup subskrypcji Apple One, która obejmuje jednocześnie kilka usług Apple: miejsce dyskowe iCloud oraz dostęp do platform Apple Arcade, Apple Music oraz Apple TV.

Dowiedz się więcej: Apple Arcade - co to jest, jak i na czym z niego korzystać?

Apple iCloud - wygodne korzystanie z ekosystemu

Korzystanie z urządzeń Apple jest zazwyczaj równoznaczne z korzystaniem z chmury iCloud. Chmura iPhoneia, iPada lub Maca to wygodny sposób na zaoszczędzenie miejsca na fizycznym dysku każdego z urządzeń. Co więcej, jeśli w przyszłości zamierzasz posiadać kilka urządzeń Apple, synchronizacja danych w chmurze iCloud w dużym stopniu ułatwi i uprzyjemni Ci codzienną pracę.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre, w którym znajdziesz wszystkie topowe produkty marki Apple, w tym najnowsze smartfony iPhone, tablety iPad, zegarki iWatch oraz laptopy MacBook Air i MacBook Pro.

Pamiętaj, że każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Zapraszamy!