Ekosystem Apple - czym jest i jakie korzyści może Ci dać?

W artykułach technologicznych często można spotkać nawiązania do ekosystemu Apple - zwykle bardzo pozytywne. Czym tak naprawdę jest ekosystem Apple i czy faktycznie posiada tak wiele zalet? Wyjaśniamy!

Czym jest ekosystem Apple?

Wbrew pozorom, ekosystem Apple nie jest czymś, co istnieje namacalnie. Nie jest to żaden system operacyjny, taki jak iOS, macOS czy iPadOS. Ekosystem Apple nie jest też samodzielnym produktem, który można kupić lub otrzymać w pakiecie z konkretnym urządzeniem.

Ekosystem Apple można zdefiniować jako zestaw usług i funkcji ułatwiających korzystanie z urządzeń marki Apple. Jest to możliwe dzięki współpracy systemów operacyjnych tych produktów. Ekosystem Apple powstaje wówczas, kiedy korzystasz z co najmniej dwóch urządzeń Apple.

Ekosystem Apple - zalety

Najważniejszą cechą i jednocześnie zaletą ekosystemu Apple jest płynna synchronizacja rozmaitych danych znajdujących się na urządzeniach. Synchronizacja danych gwarantuje sprawną współpracę tych urządzeń, które znajdują się w swoim bliskim sąsiedztwie lub są ze sobą połączone tym samym kontem Apple ID.

Jeśli chcesz korzystać z ekosystemu Apple, aplikacje od zewnętrznych dostawców ze sklepu App Store nie są w ogóle potrzebne, gdyż współpraca urządzeń odbywa się za pośrednictwem wbudowanych rozwiązań systemowych.

Polecane produkty z kategorii Laptopy MacBook

Ideą istnienia ekosystemu Apple jest swoboda korzystania z różnych urządzeń marki Apple. Punktem wspólnym ekosystemu Apple dla wszystkich urządzeń tej marki jest konto Apple ID. W oparciu o konto Apple ID działa większość funkcji ekosystemu Apple (np. funkcja Handoff, która umożliwia rozpoczęcie pracy na jednym urządzeniu i kontynuowanie jej na innym). O innych funkcjach systemu przeczytasz w dalszej części artykułu.

Przeczytaj również: Jak założyć Apple ID na 3 sposoby? Poradnik!

Pamiętaj, że do korzystania z ekosystemu Apple musisz posiadać co najmniej dwa produkty Apple, które posiadają swój własny system operacyjny. Oznacza to, że ekosystem Apple mogą tworzyć smartfony iPhone (system iOS), tablety iPad (system iPadOS), zegarki Apple Watch (system watchOS) oraz komputery Mac i laptopy MacBook (system macOS).

Jak działa ekosystem Apple? Przegląd funkcji

Ekosystem Apple działa w oparciu o mechanizm Continuity, czyli zbiór funkcji oraz usług umożliwiających współpracę urządzeń marki Apple. Pamiętaj, że korzystanie z większości funkcji wymaga zalogowania do tego samego konta Apple ID na każdym z urządzeń.

AirDrop

Funkcja AirDrop służy do bezprzewodowego przesyłania danych (np. dokumentów, zdjęć czy filmów) pomiędzy dwoma urządzeniami Apple, które znajdują się blisko siebie. W praktyce funkcja AirDrop jest odpowiednikiem funkcji Bluetooth, wykorzystywanej do przesyłania danych pomiędzy urządzeniami innych producentów (np. w systemie Android lub Windows). Korzystanie z AirDrop wymaga włączonego Wi-Fi oraz modułu Bluetooth.

AirPlay

Funkcja AirPlay służy do klonowania ekranu i strumieniowania materiałów wideo lub muzyki z jednego urządzenia na drugie. Co ciekawe, funkcję AirPlay mogą też obsługiwać uprawnione do tego urządzenia innych producentów. Co to oznacza w praktyce?

Przykładowo, jeśli posiadasz Apple TV lub telewizor dowolnego producenta z funkcją AirPlay, możesz bezprzewodowo wyświetlać na nim ekran swojego urządzenia Apple lub odtwarzać na nim filmy pochodzące z Twojego urządzenia Apple (np. MacBooka lub iPhone'a). Adekwatnie, jeśli posiadasz wieżę stereo, możesz puszczać na niej muzykę pochodzącą bezpośrednio z Twojego urządzenia (np. iPhone'a).

Korzystanie z funkcji AirPlay wymaga dostępu obu urządzeń (np. telewizora i MacBooka lub iPhone'a i wieży) do tej samej sieci Wi-Fi.

Odmianą funkcji AirPlay jest funkcja CarPlay, która pozwala sparować iPhone'a z komputerem pokładowym Twojego samochodu i bezpiecznie korzystać np. z nawigacji.

Handoff

Funkcja Handoff pozwoli Ci rozpocząć pracę na jednym urządzeniu Apple i kontynuować ją na drugim urządzeniu. Przykładowo, jeśli piszesz wiadomość e-mail na swoim iPhonie (w aplikacji Mail), możesz ją w dowolnym miejscu przerwać i dokończyć na komputerze Mac - dokładnie od tego miejsca, w którym skończyłeś.

Polecane produkty z kategorii komputery stacjonarne Mac

Funkcja Handoff ma też zastosowanie do innych aplikacji systemowych, takich jak edytor tekstowy Pages, przeglądarka Safari, Kontakty czy Kalendarz. Aby korzystać z funkcji Handoff, musisz mieć ją włączoną na obu urządzeniach (w Ustawieniach), być zalogowanym do tego samego konta Apple ID, a także mieć włączone Wi-Fi oraz moduł Bluetooth.

Połączenia i SMS-y na Macu

Jeśli posiadasz iPhone'a i dowolny komputer Mac, możesz skonfigurować oba urządzenia w taki sposób, aby połączenia głosowe i wiadomości tekstowe SMS odbierać bezpośrednio na Macu, bez konieczności sięgania po telefon.

Wszystkie ustawienia dotyczące przekazywania połączeń i wiadomości na Maca znajdziesz w aplikacji Ustawienia na iPhonie, w zakładkach Telefon i Wiadomości. Wykonywanie i odbieranie połączeń na Macu odbywa się przy użyciu aplikacji FaceTime, zaś wysyłanie i odbieranie wiadomości SMS i MMS - przy użyciu aplikacji iMessage.

Sidecar

Jeśli posiadasz iPada oraz Maca, iPad może Ci służyć jako drugi ekran komputera. W zależności od wybranych ustawień ekran tabletu może być po prostu przedłużeniem ekranu komputera (rozszerzanie ekranu) lub wyświetlać dokładnie te same okna i aplikacje, które masz otwarte na Macu (duplikowanie ekranu).

Polecane produkty z kategorii iPad

Funkcja Sidecar paruje tablet i komputer w sposób bezprzewodowy - nie potrzebujesz łączyć obu urządzeń za pomocą fizycznego przewodu. Funkcję Sidecar znajdziesz w Preferencjach systemowych na swoim Macu.

Pęk kluczy

Pęk kluczy to systemowy menadżer haseł firmy Apple, który bezpiecznie przechowuje Twoje hasła w zaszyfrowanej formie. Kiedy logujesz się do witryn internetowych lub aplikacji, nie musisz pamiętać i samodzielnie wpisywać swoich haseł. Hasła w pęku kluczu przynależą do usługi iCloud, dzięki czemu możesz ich używać na każdym urządzeniu Apple.

Uniwersalny schowek

Funkcja schowka umożliwia skopiowanie tekstu na jednym urządzeniu Apple, a następnie wklejanie go na innym urządzeniu Apple. Dla przykładu, jeśli skopiujesz tekst ze strony internetowej otwartej na iPhonie, możesz go następnie wkleić w dowolnym miejscu na Macu, np. w edytorze tekstowym Pages.

Instant hot spot

Jeśli w Twoim biurze lub domu zabraknie internetu (np. kiedy korzystasz z Maca), możesz udostępnić Internet pochodzący z danych komórkowych swojego iPhone'a. Aby to zrobić, nie musisz specjalnie konfigurować hotspotu mobilnego. Wystarczy, że włączysz Internet w telefonie, a na komputerze Twój iPhone pojawi się automatycznie jako jedno z dostępnych źródeł Wi-Fi.

Sprawdź także: Hotspot iPhone nie działa? 15 wskazówek jak to naprawić

Zobacz nasz #LantreHacks: Odbieraj wiadomość na wszystkim!

Ekosystem Apple - wypróbuj sam!

Jeśli posiadasz przynajmniej dwa urządzenia Apple, a do tej pory nie korzystałeś z powyższych funkcji, koniecznie je wypróbuj. Gwarantujemy, że obsługa Twoich sprzętów stanie się jeszcze przyjemniejsza. Gdybyś potrzebował wskazówek dotyczących włączenia poszczególnych funkcji, odwiedź witrynę stronę internetową Oficjalne Wsparcie Apple.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre, w którym znajdziesz wszystkie topowe produkty marki Apple.

Pamiętaj, że każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Zapraszamy!