AirDrop - co to jest i jak włączyć? Wyjaśniamy!

Funkcja AirDrop umożliwia przesyłanie plików pomiędzy dwoma urządzeniami Apple. W jaki sposób działa, jak ją włączyć oraz jak z niej korzystać – wyjaśniamy w naszym dzisiejszym poradniku!

Co to jest AirDrop?

AirDrop, to funkcja umożliwiająca bezprzewodowe przesyłanie plików (zdjęć, wideo, dokumentów i innych danych) między urządzeniami Apple. Funkcja korzysta z Wi-Fi i Bluetooth, aby utworzyć bezpośrednie połączenie między urządzeniami, co pozwala na bezpieczne i szybkie przesyłanie plików.

Podczas przesyłania, to właściciele danego urządzenia mogą wybrać, czy chcą otrzymywać pliki od każdego, czy tylko od osób z ich listy kontaktów albo całkowicie wyłączyć funkcję AirDrop. Przez co, dostępne opcje pozwalają, kontrolować przesyłanie plików. 

Funkcja AirDrop - jak włączyć?

W jaki sposób korzystać z funkcji AirDrop? Aby skorzystać z funkcji AirDrop, na obu urządzeniach Apple musisz mieć włączony:

 1. Interfejs Bluetooth.
 2. Łączność Wi-Fi.

Celem przesłania określonego pliku:

 1. Otwórz plik (np. klikając na zdjęcie lub film w aplikacji Zdjęcia)
 2. Następnie odnajdź przycisk udostępniania – może to być charakterystyczny znaczek kwadratu ze strzałką, symbol trzech kropek lub zwykły napis „Udostępnij”.
 3. Stuknij w przycisk udostępniania i odnajdź funkcję AirDrop, oznaczoną symbolem okręgów.

Pamiętaj, że oba urządzenia Apple muszą znajdować się tuż obok siebie, aby wysyłanie i odbieranie plików między nimi było możliwe. W momencie wzajemnego wykrycia urządzeń w obszarze AirDrop na urządzeniu źródłowym zauważysz zdjęcie profilowe i nazwę urządzenia docelowego. Aby przesłać plik, wystarczy stuknąć w widoczne zdjęcie profilowe. Wówczas na urządzeniu źródłowym wyświetli się komunikat z zapytaniem o przyjęcie pliku. Po stuknięciu w przycisk „Przyjmij”, plik zostanie przesłany.

 

Funkcja AirDrop - przesyłanie pliku między iPhone a MacBook Pro

Fot. Funkcja AirDrop - przesyłanie pliku między iPhone a MacBook Pro

 

Za pośrednictwem funkcji AirDrop możesz przesyłać:

 1. Zdjęcia, filmy.
 2. Inne pliki multimedialne.
 3. Łącza do witryn.
 4. Udostępniać hasła.

Istnieje możliwość przesłania tylko jednego pliku lub wielu plików jednocześnie. Czas przesyłania plików między urządzeniami jest uzależniony od ich liczby i rozmiaru. 

Uwaga: z funkcji AirDrop możesz też skorzystać na telefonach z system Android, zobacz jak to zrobić klkając w link: Using AirDrop with Android!

AirDrop na urządzeniach Apple - o czym należy pamiętać?

Istnieje kilka rzeczy, o których musisz pamiętać, aby przesyłanie plików przez AirDrop było możliwe i zakończyło się powodzeniem.

 1. W pierwszej kolejności upewnij się, że masz włączone Wi-Fi oraz Bluetooth na obu urządzeniach – tylko wtedy możesz wysyłać i odbierać pliki.
 2. Jeśli na którymś z urządzeń masz włączoną usługę Hotspot osobisty, wyłącz ją, zanim uruchomisz AirDrop.
 3. Pamiętaj również o tym, że oba urządzenia muszą być zalogowane do kont Apple ID.

Airdrop - konfiguracja odbierania plików

Z pozostalych rzeczy należy pamietać, że domyślne ustawienia urządzeń Apple są takie, że pliki można przesyłać tylko do zapisanych na urządzeniu kontaktów. Jeśli poszczególne urządzenia nie są wzajemnie zapisane w swoich kontaktach, przed użyciem funkcji AirDrop musisz skonfigurować dla niej możliwość odbierania plików od wszystkich użytkowników.

Aby zrobić to na iPhonie lub iPadzie:

 1. Rozwiń Centrum sterowania (poprzez przeciągnięcie górnej belki od prawego rogu ekranu w dół).
 2. Przytrzymaj lewą grupę narzędzi.
 3. Stuknij w symbol AirPlay i wybierz opcję „Wszyscy”.

To samo ustawienie możesz wprowadzić, przechodząc w Ustawienia > Ogólne > AirDrop.

 

iPhone - AirDrop ustawienia

Fot. iPhone - AirDrop - konfiguracja udostępniania

 

Z kolei na komputerach Mac ustawienia usługi AirDrop znajdziesz w Finderze i nie musisz otwierać konkretnych plików, aby je następnie przesłać. Równie dobrze możesz kliknąć w symbol AirDrop na pasku bocznym Findera, gdzie zobaczysz wszystkie urządzenia obsługujące AirDrop znajdujące się w pobliżu. Wówczas wystarczy przeciągnąć pożądane pliki do znaczka z urządzeniem docelowym.

Udostępnianie haseł przez AirDrop – iPhone, iPad, Mac

Od momentu premiery systemów iOS 12 i iPadOS istnieje możliwość bezpiecznego udostępniania haseł z iPhone’a lub iPada na inne urządzenie Apple. Mowa o hasłach przechowywanych w pęku kluczy, czyli menadżerze haseł od Apple. Hasła przechowywane w pęku kluczy służą do logowania się w aplikacjach lub witrynach internetowych.

Aby bezpiecznie przekazać hasła z iPhone’a lub iPada na inne urządzenie Apple:

 1. Otwórz Ustawienia na urządzeniu źródłowym,
 2. przejdź do zakładki Hasła i stuknij nazwę konta, do którego hasło chcesz udostępnić.
 3. Następnie stuknij w znaczek udostępniania (kwadrat ze strzałką) i wybierz kontakt (urządzenie), któremu chcesz udostępnić hasło.

Usługa udostępniania haseł przez AirDrop jest możliwa wyłącznie pomiędzy kontaktami. Jeśli poszczególne urządzenia nie są wzajemnie zapisane w swoich kontaktach, zrób to, zanim rozpoczniesz przesyłanie haseł.

Zalety funkcji AirDrop – wypróbuj sam!

Jak sam widzisz, korzystanie z usługi AirDrop jest bardzo proste.

Do zalet AirDrop, można zaliczyć:

 1. Intuicyjną obługę,
 2. Wsparcie ze strony ekosystemu Apple,
 3. Wygodę w przekazywaniu plików takich jak: zdjęcia, filmy, strony internetowe, lokazlizacje,
 4. Możliwość udostępniania haseł.

Często też okazuje się wygodniejsze niż udostępnianie plików w inny sposób, np. przez wiadomość e-mail lub komunikator internetowy. Przesłane pliki natychmiast zapisują się w pamięci urządzenia docelowego, dlatego nie musisz ich później szukać.

Może Cię zainteresować: AirDrop nie działa? 9 sposobów jak to naprawić

 

Zobacz nasz #LantreHacks: Jak przyspieszyć AirDropa?

Współpraca z całym ekosystemem Apple to kolejna zaleta funkcji AirDrop. iPad, iPhone, Mac – niezależnie od urządzenia, usługa AirDrop pozwala przesyłać pliki pomiędzy każdym z nich.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre, w którym znajdziesz wszystkie topowe urządzenia marki Apple oraz dedykowane im akcesoria Apple.

Każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej usługi leasingu. Zapraszamy!

 

 

Źródła:

1. Oficjalna strona Apple

2. Kanał YT Marques Brownlee