AirDrop - co to jest i jak włączyć? Wyjaśniamy!

Funkcja AirDrop umożliwia przesyłanie plików pomiędzy dwoma urządzeniami Apple. W jaki sposób działa, jak ją włączyć oraz jak z niej korzystać – wyjaśniamy w naszym dzisiejszym poradniku!

AirDrop – co to jest?

Firma Apple słynie z dobrej jakości urządzeń, ale również z autorskich rozwiązań systemowych. Jednym z nich jest AirDrop, czyli bezprzewodowa funkcja umożliwiająca przesyłanie plików pomiędzy dwoma urządzeniami Apple znajdującymi się blisko siebie. W praktyce AirDrop to „jabłkowy” odpowiednik funkcji Bluetooth, stosowanej do przesyłania plików pomiędzy urządzeniami innymi niż Apple.

W jaki sposób korzystać z funkcji AirDrop? Na jakich urządzeniach działa oraz jakie systemy operacyjne obsługuje? O czym pamiętać, aby przesyłanie plików przez Air Drop było szybkie i bezpieczne? Na te oraz inne pytania znajdziesz odpowiedź w dzisiejszym poradniku!

Funkcja AirDrop – sposób działania

Funkcja AirDrop działa w oparciu o łączność Bluetooth, ale jest zarezerwowana wyłącznie dla urządzeń Apple – telefonów iPhone, tabletów iPad i komputerów Mac (systemy iOS, iPadOS, macOS). Nie znajdziesz jej na urządzeniach innych producentów, np. na smartfonach z systemem Android lub komputerach z systemem Windows.

Aby skorzystać z funkcji AirDrop, na obu urządzeniach Apple musisz mieć włączony interfejs Bluetooth oraz łączność Wi-Fi. Celem przesłania określonego pliku po prostu go otwórz (np. klikając na zdjęcie lub film w aplikacji Zdjęcia), a następnie odnajdź przycisk udostępniania – może to być charakterystyczny znaczek kwadratu ze strzałką, symbol trzech kropek lub zwykły napis „Udostępnij”. Stuknij w przycisk udostępniania i odnajdź funkcję AirDrop, oznaczoną symbolem okręgów.

Pamiętaj, że oba urządzenia Apple muszą znajdować się tuż obok siebie, aby wysyłanie i odbieranie plików między nimi było możliwe. W momencie wzajemnego wykrycia urządzeń w obszarze AirDrop na urządzeniu źródłowym zauważysz zdjęcie profilowe i nazwę urządzenia docelowego. Aby przesłać plik, wystarczy stuknąć w widoczne zdjęcie profilowe. Wówczas na urządzeniu źródłowym wyświetli się komunikat z zapytaniem o przyjęcie pliku. Po stuknięciu w przycisk „Przyjmij”, plik zostanie przesłany.

Za pośrednictwem funkcji AirDrop możesz przesyłać zdjęcia, filmy, inne pliki multimedialne, a nawet łącza do witryn. Istnieje możliwość przesłania tylko jednego pliku lub wielu plików jednocześnie. Czas przesyłania plików między urządzeniami jest uzależniony od ich liczby i rozmiaru. Wysyłka pojedynczego zdjęcie zajmie Ci dosłownie moment.

Pamiętaj, że wysyłanie plików poprzez AirDrop nie jest tożsame z wysyłaniem plików przez Bluetooth. Nie ma możliwości przesyłania plików pomiędzy Bluetooth a AirDrop (Android > Apple / Apple > Android).

Przeczytaj również: Jak przenieść dane z Androida na iPhone?

AirDrop Apple – o czym pamiętać przed przesłaniem plików?

Istnieje kilka rzeczy, o których musisz pamiętać, aby przesyłanie plików przez AirDrop było możliwe i zakończyło się powodzeniem. W pierwszej kolejności upewnij się, że masz włączone Wi-Fi oraz Bluetooth na obu urządzeniach – tylko wtedy możesz wysyłać i odbierać pliki. Jeśli na którymś z urządzeń masz włączoną usługę Hotspot osobisty, wyłącz ją, zanim uruchomisz AirDrop. Pamiętaj również o tym, że oba urządzenia muszą być zalogowane do kont Apple ID.

Polecane produkty z kategorii iPhone 14 Pro

Może Cię zainteresować: Jak założyć Apple ID na 3 sposoby? Poradnik

Domyślne ustawienia urządzeń Apple są takie, że pliki można przesyłać tylko do zapisanych na urządzeniu kontaktów. Jeśli poszczególne urządzenia nie są wzajemnie zapisane w swoich kontaktach, przed użyciem funkcji AirDrop musisz skonfigurować dla niej możliwość odbierania plików od wszystkich użytkowników.

Aby zrobić to na iPhonie lub iPadzie, rozwiń Centrum sterowania (poprzez przeciągnięcie górnej belki od prawego rogu ekranu w dół), przytrzymaj lewą grupę narzędzi, stuknij w symbol AirPlay i wybierz opcję „Wszyscy”. To samo ustawienie możesz wprowadzić, przechodząc w Ustawienia > Ogólne > AirDrop.

 

iPhone - AirDrop ustawienia

Fot. iPhone - AirDrop

 

Na komputerach Mac ustawienia usługi AirDrop znajdziesz w Finderze.

AirDrop Mac

Na komputerach Mac nie musisz otwierać konkretnych plików, aby je następnie przesłać. Równie dobrze możesz kliknąć w symbol AirDrop na pasku bocznym Findera, gdzie zobaczysz wszystkie urządzenia obsługujące AirDrop znajdujące się w pobliżu. Wówczas wystarczy przeciągnąć pożądane pliki do znaczka z urządzeniem docelowym.

Polecane produkty z kategorii MacBook Pro M2

Sprawdź także: MacOs Monterey – 9 funkcji, których nie możesz przeoczyć!

Udostępnianie haseł przez AirDrop – iPhone, iPad, Mac

Od momentu premiery systemów iOS 12 i iPadOS istnieje możliwość bezpiecznego udostępniania haseł z iPhone’a lub iPada na inne urządzenie Apple. Mowa o hasłach przechowywanych w pęku kluczy, czyli menadżerze haseł od Apple. Hasła przechowywane w pęku kluczy służą do logowania się w aplikacjach lub witrynach internetowych.

Aby bezpiecznie przekazać hasła z iPhone’a lub iPada na inne urządzenie Apple (iPhone’a, iPada lub komputer Mac), otwórz Ustawienia na urządzeniu źródłowym, przejdź do zakładki Hasła i stuknij nazwę konta, do którego hasło chcesz udostępnić. Następnie stuknij w znaczek udostępniania (kwadrat ze strzałką) i wybierz kontakt (urządzenie), któremu chcesz udostępnić hasło.

Usługa udostępniania haseł przez AirDrop jest możliwa wyłącznie pomiędzy kontaktami. Jeśli poszczególne urządzenia nie są wzajemnie zapisane w swoich kontaktach, zrób to, zanim rozpoczniesz przesyłanie haseł.

Zalety funkcji AirDrop – wypróbuj sam!

Jak sam widzisz, korzystanie z usługi AirDrop jest bardzo proste.

Do zalet można zaliczyć:

  • intuicyjną obługę,
  • wsparcie ze strony ekosystemu Apple,
  • wygodę w przekazywaniu plików takich jak: zdjęcia, filmy, strony internetowe, lokazlizacje,
  • możliwość udostępniania haseł.

Często też okazuje się wygodniejsze niż udostępnianie plików w inny sposób, np. przez wiadomość e-mail lub komunikator internetowy. Przesłane pliki natychmiast zapisują się w pamięci urządzenia docelowego, dlatego nie musisz ich później szukać.

Jedynym ograniczeniem funkcji AirDrop jest brak współpracy z interfejsem Bluetooth na urządzeniach z Androidem lub Windowsem. Ma to jednak swoje plusy. Jako że przesyłanie plików i haseł przez AirDrop odbywa się wyłącznie pomiędzy urządzeniami Apple w sposób szyfrowany, nie ma możliwości, aby przesyłane pliki lub hasła przedostały się w niepowołane ręce.

Zobacz nasz #LantreHacks: Jak przyspieszyć AirDropa?

Współpraca z całym ekosystemem Apple to kolejna zaleta funkcji AirDrop. iPad, iPhone, Mac – niezależnie od urządzenia, usługa AirDrop pozwala przesyłać pliki pomiędzy każdym z nich.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre, w którym znajdziesz wszystkie topowe urządzenia marki Apple oraz dedykowane im akcesoria Apple.

Każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej usługi leasingu. Zapraszamy!