Funkcja AirDrop umożliwia przesyłanie plików pomiędzy dwoma urządzeniami Apple. W jaki sposób działa, jak ją włączyć oraz jak z niej korzystać – wyjaśniamy w naszym dzisiejszym poradniku!
Co to jest AirDrop?
AirDrop, to funkcja umożliwiająca bezprzewodowe przesyłanie plików (zdjęć, wideo, dokumentów i innych danych) między urządzeniami Apple. Funkcja korzysta z Wi-Fi i Bluetooth, aby utworzyć bezpośrednie połączenie między urządzeniami, co pozwala na bezpieczne i szybkie przesyłanie plików.
Podczas przesyłania, to właściciele danego urządzenia mogą wybrać, czy chcą otrzymywać pliki od każdego, czy tylko od osób z ich listy kontaktów albo całkowicie wyłączyć funkcję AirDrop. Przez co, dostępne opcje pozwalają, kontrolować przesyłanie plików.
Funkcja AirDrop - jak włączyć?
W jaki sposób korzystać z funkcji AirDrop? Aby skorzystać z funkcji AirDrop, na obu urządzeniach Apple musisz mieć włączony:
- Interfejs Bluetooth.
- Łączność Wi-Fi.
Celem przesłania określonego pliku:
- Otwórz plik (np. klikając na zdjęcie lub film w aplikacji Zdjęcia)
- Następnie odnajdź przycisk udostępniania – może to być charakterystyczny znaczek kwadratu ze strzałką, symbol trzech kropek lub zwykły napis „Udostępnij”.
- Stuknij w przycisk udostępniania i odnajdź funkcję AirDrop, oznaczoną symbolem okręgów.
Pamiętaj, że oba urządzenia Apple muszą znajdować się tuż obok siebie, aby wysyłanie i odbieranie plików między nimi było możliwe. W momencie wzajemnego wykrycia urządzeń w obszarze AirDrop na urządzeniu źródłowym zauważysz zdjęcie profilowe i nazwę urządzenia docelowego. Aby przesłać plik, wystarczy stuknąć w widoczne zdjęcie profilowe. Wówczas na urządzeniu źródłowym wyświetli się komunikat z zapytaniem o przyjęcie pliku. Po stuknięciu w przycisk „Przyjmij”, plik zostanie przesłany.
Fot. Funkcja AirDrop - przesyłanie pliku między iPhone a MacBook Pro
Za pośrednictwem funkcji AirDrop możesz przesyłać:
- Zdjęcia, filmy.
- Inne pliki multimedialne.
- Łącza do witryn.
- Udostępniać hasła.
Istnieje możliwość przesłania tylko jednego pliku lub wielu plików jednocześnie. Czas przesyłania plików między urządzeniami jest uzależniony od ich liczby i rozmiaru.
Uwaga: z funkcji AirDrop możesz też skorzystać na telefonach z system Android, zobacz jak to zrobić klkając w link: Using AirDrop with Android!
AirDrop na urządzeniach Apple - o czym należy pamiętać?
Istnieje kilka rzeczy, o których musisz pamiętać, aby przesyłanie plików przez AirDrop było możliwe i zakończyło się powodzeniem.
- W pierwszej kolejności upewnij się, że masz włączone Wi-Fi oraz Bluetooth na obu urządzeniach – tylko wtedy możesz wysyłać i odbierać pliki.
- Jeśli na którymś z urządzeń masz włączoną usługę Hotspot osobisty, wyłącz ją, zanim uruchomisz AirDrop.
- Pamiętaj również o tym, że oba urządzenia muszą być zalogowane do kont Apple ID.
Airdrop - konfiguracja odbierania plików
Z pozostalych rzeczy należy pamietać, że domyślne ustawienia urządzeń Apple są takie, że pliki można przesyłać tylko do zapisanych na urządzeniu kontaktów. Jeśli poszczególne urządzenia nie są wzajemnie zapisane w swoich kontaktach, przed użyciem funkcji AirDrop musisz skonfigurować dla niej możliwość odbierania plików od wszystkich użytkowników.
Aby zrobić to na iPhonie lub iPadzie:
- Rozwiń Centrum sterowania (poprzez przeciągnięcie górnej belki od prawego rogu ekranu w dół).
- Przytrzymaj lewą grupę narzędzi.
- Stuknij w symbol AirPlay i wybierz opcję „Wszyscy”.
To samo ustawienie możesz wprowadzić, przechodząc w Ustawienia > Ogólne > AirDrop.
Fot. iPhone - AirDrop - konfiguracja udostępniania
Z kolei na komputerach Mac ustawienia usługi AirDrop znajdziesz w Finderze i nie musisz otwierać konkretnych plików, aby je następnie przesłać. Równie dobrze możesz kliknąć w symbol AirDrop na pasku bocznym Findera, gdzie zobaczysz wszystkie urządzenia obsługujące AirDrop znajdujące się w pobliżu. Wówczas wystarczy przeciągnąć pożądane pliki do znaczka z urządzeniem docelowym.
Udostępnianie haseł przez AirDrop – iPhone, iPad, Mac
Od momentu premiery systemów iOS 12 i iPadOS istnieje możliwość bezpiecznego udostępniania haseł z iPhone’a lub iPada na inne urządzenie Apple. Mowa o hasłach przechowywanych w pęku kluczy, czyli menadżerze haseł od Apple. Hasła przechowywane w pęku kluczy służą do logowania się w aplikacjach lub witrynach internetowych.
Aby bezpiecznie przekazać hasła z iPhone’a lub iPada na inne urządzenie Apple:
- Otwórz Ustawienia na urządzeniu źródłowym,
- przejdź do zakładki Hasła i stuknij nazwę konta, do którego hasło chcesz udostępnić.
- Następnie stuknij w znaczek udostępniania (kwadrat ze strzałką) i wybierz kontakt (urządzenie), któremu chcesz udostępnić hasło.
Usługa udostępniania haseł przez AirDrop jest możliwa wyłącznie pomiędzy kontaktami. Jeśli poszczególne urządzenia nie są wzajemnie zapisane w swoich kontaktach, zrób to, zanim rozpoczniesz przesyłanie haseł.
Zalety funkcji AirDrop – wypróbuj sam!
Jak sam widzisz, korzystanie z usługi AirDrop jest bardzo proste.
Do zalet AirDrop, można zaliczyć:
- Intuicyjną obługę,
- Wsparcie ze strony ekosystemu Apple,
- Wygodę w przekazywaniu plików takich jak: zdjęcia, filmy, strony internetowe, lokazlizacje,
- Możliwość udostępniania haseł.
Często też okazuje się wygodniejsze niż udostępnianie plików w inny sposób, np. przez wiadomość e-mail lub komunikator internetowy. Przesłane pliki natychmiast zapisują się w pamięci urządzenia docelowego, dlatego nie musisz ich później szukać.
Może Cię zainteresować: AirDrop nie działa? 9 sposobów jak to naprawić
Zobacz nasz #LantreHacks: Jak przyspieszyć AirDropa?
Współpraca z całym ekosystemem Apple to kolejna zaleta funkcji AirDrop. iPad, iPhone, Mac – niezależnie od urządzenia, usługa AirDrop pozwala przesyłać pliki pomiędzy każdym z nich.
Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre, w którym znajdziesz wszystkie topowe urządzenia marki Apple oraz dedykowane im akcesoria Apple.
Każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej usługi leasingu. Zapraszamy!
Źródła:
1. Oficjalna strona Apple
2. Kanał YT Marques Brownlee