Co to jest Apple Pay i jak działa?

Dla wielu osób płacenie telefonem za zakupy stało się tak samo naturalną czynnością, jak płacenie kartą. W smartfonach iPhone służy do tego funkcja Apple Pay, która nie dość, że jest wygodna, to zapewnia pełną ochronę naszych danych. Na czym polega i jak z niej korzystać? Tłumaczymy.

Co to jest Apple Pay?

Apple Pay to usługa płatności mobilnych opracowana przez firmę Apple. Pozwala na dokonywanie płatności za towary i usługi za pomocą urządzeń Apple. Usługa obsługuje transkacje w sklepach stacjonarnych jak również płatności w aplikacjach i na stronach internetowych. Apple Pay do komunikacji z terminalami płatniczymi, korzysta z technologii NFC (Near Field Communication). Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: NFC w iPhone - co to jest i jak używać tej technologii?

Usługa Apple Pay w Polsce jest dostępna od 2018 roku. Od tamtej pory użytkownicy telefonów iPhone i smartwatchy Apple Watch mogą z powodzeniem używać swojego telefonu lub zegarka jako karty płatniczej – zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w internecie (w aplikacjach i witrynach internetowych).

W dalszej części naszego artykułu dowiesz się, w jaki sposób możesz aktywować usługę Apple Pay na swoim smartfonie lub smartwatchu, w jaki sposób z niej korzystać, jakie banki współpracują z tą usługą, a także, w jaki sposób firma Apple dba o bezpieczeństwo Twoich danych oraz wykonywanych płatności.

Jak działa usługa Apple Pay?

Usługa Apple Pay pozwala na zbliżeniowe płacenie zegarkiem lub telefonem za zakupy w sklepach stacjonarnych i internecie. W przypadku sklepów stacjonarnych, Twój iPhone lub iWatch działa po prostu jak zbliżeniowa karta płatnicza – aby zapłacić za zakupy, wystarczy przyłożyć urządzenie do terminala płatniczego. Z kolei płacenie w sieci (w aplikacjach i na stronach internetowych) odbywa się poprzez wybór usługi Apple Pay jako metody płatności.

Apple Pay w iWatch

Apple Pay – jak włączyć usługę?

Zasada działania Apple Pay jest stosunkowo prosta. Do aktywacji usługi Apple Pay służy aplikacja Apple Wallet, która jest fabrycznie zainstalowana na każdym nowym iPhonie. Po wybraniu opcji dodawania karty do aplikacji Apple Wallet iPhone poprosi Cię o zaakceptowanie regulaminu usługi, a następnie o zrobienie zdjęć obu stron Twojej karty.

Po zrobieniu zdjęcia, aplikacja powinna automatycznie odczytać dane z karty. Jeśli z jakichś powodów nie będzie to możliwe, zostaniesz poproszony o ręczne wprowadzenie numeru karty oraz innych niezbędnych danych. W następnym kroku dane z Twojej karty zostaną zaszyfrowane i w takiej formie trafią na serwery Apple. Wówczas Apple podejmie kontakt z Twoim bankiem, a bank z kolei rozpocznie proces weryfikacji. Otrzymasz SMS z unikatowym kodem, który musisz wpisać w aplikacji Wallet. Po pozytywnym przejściu weryfikacji Apple kasuje dane Twojej karty ze swoich serwerów, a usługa Apple Pay staje się aktywna. Od tej pory możesz używać swojego telefonu jak tradycyjnej karty płatniczej.

Warto wiedzieć, że niektóre banki udostępniają możliwość aktywacji usługi Apple Pay z poziomu własnej aplikacji bankowej, którą musisz mieć zainstalowaną na swoim telefonie. Sposób aktywacji zależy tylko od Ciebie, natomiast w przypadku aktywacji usługi Apple Pay za pośrednictwem aplikacji bankowej pomijasz etap związany z fotografowaniem karty lub ręcznym wprowadzeniem danych do aplikacji.

Apple Pay – banki współpracujące

W momencie oficjalnego udostępnienia Apple Pay, polska wersja usługi była obsługiwana zaledwie przez kilka banków. Na szczęście w miarę upływu czasu Apple Pay zyskało na tyle dużą popularność, że obecnie oferują tę usługę praktycznie wszystkie największe banki działające w Polsce. Jeśli zatem posiadasz konto w jednym z nich, najprawdopodobniej masz możliwość korzystania z usługi Apple. Konto musisz mieć powiązane kartą płatniczą.

Oto największe banki umożliwiające korzystanie z usługi Apple Pay: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Pekao, Bank Pocztowy, Bank Zachodni WBK, BNP Paribas, Citi Handlowy, Credit Agricole, Getin Bank, ING Bank Śląski, mBank, Nest Bank, PKO Bank Polski, Raiffeisen Polbank, Revolut, Zen. Pełną listę banków współpracujących z Apple Pay znajdziesz na stronie internetowej Apple.

W Stanach Zjednoczonych firma Apple oferuje równoległą usługę Apple Card (możliwość korzystania z karty wirtualnej i fizycznej), która jest sprzężona z kontem Apple Pay. Karta Apple oraz wszystkie dokonywane nią płatności są wówczas zapisywane w usłudze Apple Card. Polska ani inne kraje nie są jednak przewidziane do uruchomienia podobnej funkcjonalności.

Apple Pay – jak działa na różnych urządzeniach?

Usługa Apple Pay jest dostępna na wszystkich urządzeniach Apple wyposażonych w moduł płatności zbliżeniowych NFC. Niezależnie od urządzenia Apple, z którego korzystasz, moduł NFC działa dokładnie tak samo, jak zbliżeniowa karta płatnicza.

Jeszcze łatwiejsze jest dokonywanie płatności za pośrednictwem Apple Pay w aplikacjach i na stronach internetowych. Twoja rola ogranicza się jedynie do wyboru Apple Pay jako metody płatności. Później musisz już tylko zaakceptować transakcję. Pamiętaj tylko, że do kupowania zawartości w sklepach App Store, iTunes Store i Apple Books potrzebne jest aktywne konto Apple ID.

 Jak płacić telefonem iPhone?

Jak sprawdzić, czy Twój iPhone posiada NFC? Istnieje na to bardzo prosty sposób – jeśli iPhone ma Face ID lub Touch ID (możliwość odblokowywania ekranu za pomocą wizerunku twarzy lub odcisku palca), możesz być pewien, że jest również w pełni kompatybilny z usługą Apple Pay. Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest iPhone 5s.

Jeśli posiadasz iPhone’a z funkcją Face ID:

  • przyciśnij dwukrotnie przycisk boczny,
  • następnie spójrz na telefon (aby uwierzytelnić zakup) i przyłóż telefon do terminala.

Przyłożenie telefonu do terminala oznacza płatność kartą przez telefon. Pamiętaj, że zamiast funkcji Face ID do uwierzytelniania zakupu możesz skorzystać z opcji wprowadzenia kodu. Jeśli natomiast posiadasz iPhone’a z funkcją Touch ID, wystarczy, że umieścisz palec na czytniku i przyłożysz telefon do terminala.

iPhone - według pojemności pamięci

Zegarki z Apple Pay – Apple Watch

Moduł NFC posiadają również wszystkie inteligentne zegarki Apple Watch Series 1 i 2 oraz nowsze, a także zegarki Apple Watch (1. generacji). Zapłacisz nimi w sklepach stacjonarnych i w aplikacjach pobranych ze sklepu App Store.

Aby zapłacić za zakupy w sklepie stacjonarnym:

  • przyciśnij dwukrotnie przycisk boczny,
  • następnie zbliż wyświetlacz zegarka do terminala.

Apple Watch - według łączności

Tablety iPad

Tablety iPad nie posiadają modułu NFC, dlatego nie zapłacisz nimi w sklepach stacjonarnych. Mimo to obsługują funkcję Apple Pay, dlatego bez problemu dokonasz płatności kartą w witrynach internetowych i aplikacjach pobranych ze sklepu AppStore.

Komputery Mac

Usługa Apple Pay działa również na komputerach Mac. Jeśli Twój MacBook posiada czytnik linii papilarnych Touch ID, z pewnością obsługuje również funkcję Apple Pay. Czytnik Touch ID na MacBooku Air jest umieszczony w prawym górnym rogu klawiatury. Takie samo umiejscowienie posiada Touch ID na MacBooku Pro.

Dokonywanie płatności na innych modelach komputerów Mac jest możliwe przy synchronizacji urządzenia ze smartfonem iPhone, zegarkiem Apple Pay lub klawiaturą wyposażoną w Touch ID.

Apple Pay – bezpieczna metoda płatności

Usługa Apple Pay zapewnia wysokie bezpieczeństwo dokonywanych transakcji pod każdym możliwym względem. Po pierwsze, firma Apple nie zapisuje numeru Twojej karty na swoich serwerach, dlatego jest on w pełni bezpieczny. Po drugie, ewentualna kradzież, lub zgubienie telefonu nie jest równoznaczne z kradzieżą lub zgubieniem karty, ponieważ płatności wykonywane telefonem każdorazowo wymagają uwierzytelnienia wizerunkiem twarzy lub odciskiem palca.

Wszystkie produkty Apple wspierające usługę Apple Pay znajdziesz w sklepie internetowym Lantre.pl. Oferujemy rozłożenie kosztów zakupu na dogodne raty, a przedsiębiorców zachęcamy do skorzystania z atrakcyjnej opcji leasingu. Zapraszamy!