NFC w iPhone - co to jest i jak używać tej technologii?

Być może tego nie wiesz, ale prawdopodobnie skaner NFC w Twoim telefonie iPhone jest teraz aktywny. Czym właściwie jest NFC i do czego służy? Jak włączyć lub wyłączyć NFC w iPhone? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym poradniku.

Co to jest NFC?

NFC (Near Field Communication), to zbliżeniowy standard komunikacji bezprzewodowej. W przeciwieństwie do Wi-Fi czy Bluetooth, działa na bardzo krótkim zasięgu. Częstotliwość przesyłania danych za pomocą NFC ma wartość 13,56 MHz. Pozwala to na wysyłanie danych z prędkością 106, 212 lub 424 kilobitów na sekundę. NFC nie wymusza od użytkownika konieczności ręcznego parowania urządzeń, wykrywania ich czy wpisywania haseł.

NFC - kluczowe zastosowanie

Początki wdrożenia technologii NFC nie były zbyt udane. Na przykład, Google próbował promować swoje narzędzie Android Beam, służącą do wymiany danych między smartfonami. Pomysł był nietrafiony, nie tylko dlatego, że wymagał przykładania do siebie urządzeń, ale również z powodu bardzo niskiego transferu. Na szczęście, po wielu nietrafionych pomysłach związanych z implementacją NFC, udało się stworzyć rozwiązanie, z którego korzystamy do dziś.

Poniżej przedstawiamy kluczowe aspekty zastosowania technologii NFC:

 • Płatności mobilne,
 • Odbiór płatności przez smartfon – NFC działa w dwie strony, dzięki czemu możliwe jest przekształcenie smartfona w mobilny terminal do przyjmowania płatności kartami zbliżeniowymi.
 • Kontrola dostępu - NFC może być używane również do przechowywania kluczy cyfrowych do odblokowania np. drzwi wejściowych do biura, hotelu etc.
 • Uwierzytelnianie dwuskładnikowe za pomocą klucza 2FA – NFC sprawia, że nie trzeba korzystać z klucza bezpieczeństwa podłączając go do fizycznego portu; wystarczy zetknięcie z plecami smartfona.
 • Szybkie parowanie urządzeń – niektóre słuchawki lub głośniki pozwalają na szybkie i łatwe parowanie ich ze smartfonem właśnie dzięki układowi NFC. Uwaga, technologia nie służy do połączenia urządzeń, a jedynie przyśpieszenia normalnego procesu parowania.
 • Tagi NFC – wystarczy skorzystać z tagów NFC by automatyzować zachowania smartfona, uruchamiać skróty np. do inteligentnego sterowania akcesoriami domowymi.

Od kiedy technologia NFC wykorzystywana jest w smartfonach?

Technologia NFC istnieje na rynku od kilkunastu lat. Pierwszym urządzeniem wyposażonym w tę metodę komunikacji bezprzewodowej był telefon Google Nexus S, który zadebiutował w 2010 roku. Jak to się przedstawia w przypadku smartfonów Apple, czy iPhone ma NFC? Tak, ale nie każdy model. Apple zaczęło korzystać z NFC, dopiero od 2014 roku.

NFC, a bezpieczeństwo

NFC ogranicza się do komunikacji krótkiego zasięgu. Dlaczego jest to takie ważne? Ze względu na bezpieczeństwo. Komunikacja NFC zachodzi jedynie w przypadku zbliżenia urządzeń wyposażonych w tę technologię na odległość ok. 10 cm, a często niezbędny jest nawet fizyczny kontakt. Co za tym idzie niemożliwe jest odczytanie danych z przypadkowych telefonów.

Na korzyść NFC działa również fakt, że w przypadku przesyłania danych za pomocą sprzężenia indukcyjnego, pole magnetyczne znika znacznie szybciej niż fale radiowe. Pozbawia to możliwości podsłuchania poufnej komunikacji, np. przy płatnościach.

Kolejna, niezwykle istotna właściwość przesyłania danych za pomocą NFC dotyczy kryptograficznego przetwarzania kart kredytowych wykorzystywanych do płatności zbliżeniowych. Każda transakcja to nowy kod uwierzytelniający, bez ujawniania danych karty czy kodu CVV/CVC.

Polecane produkty z kategorii Ładowarki iPhone

Jakie modele iPhone'ów obsługują NFC?

iPhone - modele posiadające czytnik NFC:

 • iPhone 6/6 Plus,
 • iPhone 6s/6s Plus,
 • iPhone 7/7 Plus,
 • iPhone 8/8 Plus,
 • iPhone SE,
 • iPhone X/Xs/Xr,
 • iPhone 11/11 Pro/11 Pro Max,
 • iPhone 12/12 mini/12 Pro/12 Pro Max,
 • iPhone 13/13 mini/13 Pro/13 Pro Max,
 • iPhone 14/14 Plus/14 Pro/14 Pro Max,
 • iPhone 15/15 Plus/15 Pro/15 Pro Max.

Jak włączyć NFC w iPhone?

Funkcja jest domyślnie włączona cały czas, aby móc korzystać z NFC na iPhone, wystarczy posiadać jeden z modeli wyposażonych w ten moduł.

Jak działa Apple Pay z NFC?

Najczęściej wykorzystaną funkcją, jaką oferuje NFC są płatności zbliżeniowe. W przypadku urządzeń Apple, realizowane są za pomocą usługi Apple Pay, która pozwala na zakupy online oraz w sklepach stacjonarnych. 

Płacenie przy użyciu iPhone’a różni się w zależności od modelu. Jeśli posiadasz telefon iPhone z Face ID, naciśnij dwukrotnie przycisk włączania umieszczony po prawej stronie ekranu i dokonaj autoryzacji poprzez skan twarzy lub za pomocą kodu. Gdy korzystasz z iPhone’a z czytnikiem Touch ID, naciśnij go dwukrotnie. Poprawnie skonfigurowana funkcja NFC w iPhone uruchomi Portfel i pozwoli na płatność zbliżeniową.

Innym rozwiązaniem jest płacenia przy użyciu zegarka Apple Watch, w tym celu kliknij dwukrotnie przycisk boczny i przysuń zegarek do terminala.

Zobacz także: Co to jest Apple Pay i jak działa?

NFC na iPhone - jak wyłączyć?

Technologia NFC na iPhone jest domyślnie włączona i producent nie przewidział możliwości jej wyłączenia. Dzięki temu masz pewność, że mając skonfigurowaną usługę Apple Pay, każda próba jej użycia będzie udana.

Jedyny sposób, aby zablokować czytnik NFC w iPhone przed płatnościami, to usunięcie wszystkich kart w aplikacji Portfel.

Może Cię zainteresować: Czym jest Apple Wallet? Wyjaśniamy!

Polecane produkty z kategorii Etui iPhone

Czytnik tagów NFC na iPhone - jak korzystać?

Jak włączyć czytnik tagów NFC? iPhone’y wydane po 2018 roku posiadają funkcją czytania tagów w tle. Wystarczy uruchomiony ekran, by wyszukać i odczytać tag NFC, iPhone sam zadba o resztę.

Jeśli posiadasz starszy model telefonu Apple i chcesz włączyć czytnik tagów NFC, musisz:

 1. Otworzyć Ustawienia w iOS.
 2. Przejść do Centrum sterowania.
 3. Na liście znaleźć Czytnik tagów NFC
 4. Korzystając z zielonego plusika dodać go do grupy Wyświetlane narzędzia

iPhone 7 centrum sterowania czytnik tagow NFC

Fot. iPhone 7 - konfiguracja Czytnika tagów NFC

 

Po wykonaniu powyższych kroków, wystarczy, że włączysz Centrum sterowania i stukniesz w ikonę czytnika tagów NFC. Inną opcją jest skorzystanie z licznych aplikacji dostępnych w App Store, które służą do czytania i zapisywania tagów NFC.

Automatyzacja skrótów w iPhone

Przydatną funkcją jest automatyzacja skrótów w telefonie iPhone za pomocą tagów NFC. Automatyzajca polega na łączeniu się z tagiem, a następnie uruchomieniu wcześniej zaprogramowanej akcji za pomocą czytnika.

W jaki sposób zaprogramować akcję? W tym celu należy posiadać iPhone'a XR lub nowszy model i postępować według poniższych kroków:

 1. Uruchomić aplikację Skróty i wybrać opcję Automatyzacja (na dole ekranu).
 2. Następnie stuknąć opcję: Utwórz automatyzację osobistą.
 3. Przewinąć w dół i wybrać NFC.
 4. W kolejnym kroku wybrać: Tag NFC i Skanuj.
 5. Nazwać Tag.
 6. Następnie skorzystać z opcji: Dodaj akcję (w celu przypisania jej do zeskanowanej naklejki).
 7. Wybrać akcję z dostępnych sugestii lub kategorii.
 8. Na koniec potwierdzić wybór poprzez kliknięcie w akcję Gotowe.

 

iPhone - skróty - automatyzacja

Fot. Automatyzacja skrótów iPhone - NFC

 

Po skonfigurowaniu akcji, umieść naklejkę NFC w miejscu, w którym często korzystasz z iPhone'a i wykonaj ją w dowolnym momencie za pośrednictwem czytnika.

NFC iPhone - podsumowanie

Dziś trudno wyobrazić sobie korzystanie ze smartfona iPhone bez użycia technologii NFC. Jej konfiguracja i używanie jest bardzo proste, nie wymaga żadnych skomplikowanych operacji, a w dodatku gwarantuje bezpieczeństwo i prywatność. Zachęcamy do poznania oferty sklepu Lantre, autoryzowanego sprzedawcy Apple. Znajdziesz w nim najnowsze telefony iPhone, zegarki Apple Watch wykorzystujące technologię NFC.

Pamiętaj, że każdy zakup w naszym sklepie możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Dla przedstawicieli sektora B2B mamy również możliwość odroczenia płatności za zakupiony sprzęt. Zapraszamy!