Czym jest Apple Wallet? Wyjaśniamy!

Jeśli jesteś właścicielem iPhone'a lub interesujesz się nowymi technologiami, na pewno słyszałeś o Apple Wallet, czyli elektronicznym portfelu Apple. Czym dokładnie jest portfel Apple, do czego służy i jak z niego korzystać? Wyjaśniamy!

Czym jest Apple Wallet?

Apple Wallet, to aplikacja mobilna opracowana przez firmę Apple, która umożliwia przechowywanie i zarządzanie kartami w postami cyfrowej. Możesz w niej zapisywać: karty bankowe, karty lojalnościowe, karty transportu publicznego, karty pokładowe, karty wstępu do obiektów, bilety do kina i rozmaite kupony.

W przypadku kart bankowych, aplikacja Apple korzysta z technologii NFC (Near Field Communication), która umożliwia komunikację z terminalami płatniczymi. Płatności zbliżeniowe telefonem nie różnią się niczym od płatności dokonywanych tradycyjną kartą debetową lub kredytową.

Sposób działania NFC w iPhone

iPhone wyposażony w moduł NFC łączy się z terminalem płatniczym na zasadzie indukcji elektromagnetycznej i w ten sposób wymienia z nim potrzebne dane. A jak włączyć NFC? iPhone nie posiada specjalnego przełącznika, który włączałby lub wyłączał moduł NFC. Można więc powiedzieć, że moduł w Twoim iPhonie jest "aktywny" przez cały czas i wymaga jedynie zbliżenia do terminala płatniczego. Apple Wallet, znajdziesz w każdym iPhonie z obsługą płatności zbliżeniowych.

Z dalszej części artykułu dowiesz się, jak dodawać różne rodzaje kart do Portfela Apple, oraz w jaki sposób firma Apple dba o bezpieczeństwo przechowywanych danych.

Zobacz także: NFC w iPhone - co to jest i jak używać tej technologii?

Jak płacić telefonem iPhone? Instrukcja krok po kroku

Aplikacja Wallet ściśle współpracuje z usługą Apple Pay, która służy do płacenia za zakupy w sklepach stacjonarnych i internecie. Aby zacząć płacić telefonem zbliżeniowo (korzystać z usługi Apple Pay), wystarczy że dodasz swoją kartę bankową do aplikacji iPhone Wallet.

Może Cię zainsteresować: Co to jest Apple Pay i jak działa?

1. Dodanie karty do Wallet

Jak dodać kartę do Wallet? W tym celu:

 1. Przejdź do aplikacji i stuknij przycisk "Dodaj" (oznaczony symbolem plusa).
 2. Następnie stuknij opcję "Karta debetowa lub kredytowa",
 3. wybierz nazwę swojego banku i stuknij "Dalej".
 4. W tym momencie zostaniesz poproszony o zrobienie dwóch zdjęć Twojej karty płatniczej (z obu stron).
 5. Potem aplikacja automatycznie odczyta dane z karty.

W następnym kroku dane z Twojej karty zostaną zaszyfrowane i w takiej formie trafią na serwery Apple. Wówczas Apple podejmie kontakt z Twoim bankiem, a bank z kolei rozpocznie proces weryfikacji. Po pozytywnej weryfikacji, Apple skasuje dane Twojej karty ze swoich serwerów, usługa Apple Pay stanie się aktywna, a Twoja karta będzie na stałe widoczna w Portfelu Apple.

Jeśli posiadasz zegarek Apple Watch, Twoja karta zostanie automatycznie dodana do aplikacji Wallet również na zegarku. Przeczytaj również: Apple Watch - czy warto kupić? Obiektywny poradnik zakupowy

2. Płatność telefonem iPhone

Po dodaniu karty do aplikacji (aktywowaniu usługi Apple Pay) możesz korzystać ze swojego smartfona jak ze zbliżeniowej karty płatniczej.

Aby wykonać płatność iPhonem:

 1. Kliknij dwukrotnie przycisk boczny lub okrągły przycisk pod ekranem (w zależności od tego, czy posiadasz iPhone'a z funkcją rozpoznawania twarzy Face ID takiego jak iPhone 13 Pro Max, czy z czytnikiem linii papilarnych Touch ID jak np. w nowym iPhone SE 3). W ten sposób zostaniesz zweryfikowany jako właściciel iPhone'a i samej karty.
 2. Możesz także oczywiście uwierzytelnić się za pomocą kodu.
 3. Następnie przyłóż górną część iPhone'a do terminala płatniczego - dokładnie tak samo, jak przykładasz kartę zbliżeniową.
 4. Po wykonaniu płatności, na ekranie telefonu pojawi się napis "Gotowe".

Polecane produkty z kategorii iPhone 14

Apple Wallet - jak działa dodawanie innych kart i biletów?

Jeśli chcesz dodać do Apple Wallet:

 1. karty lojalnościowe,
 2. karty pokładowe lub bilety.

Musisz postępować według innego schematu. W tym celu otwórz dowolną aplikację, wiadomość e-mail lub powiadomienie, w którym znajduje się Twoja karta lojalnościowa czy kupon. Następnie odszukaj charakterystyczny przycisk z napisem "Dodaj do Portfela Apple". Jeśli na ekranie smartfona pojawią się dodatkowe instrukcje, postępuj zgodnie z nimi.

Pamiętaj, że kartę lub bilet możesz dodać do Portfela Apple tylko wtedy, kiedy wystawca danej karty, określona firma lub deweloper danej aplikacji przewidział taką możliwość. Jeśli w pobliżu swojej karty (w miejscu źródłowym) nie odnajdziesz przycisku "Dodaj do Portfela Apple", wówczas dodanie takiej karty do aplikacji nie będzie możliwe.

Dodawanie kart transportu publicznego

W Stanach Zjednoczonych i niektórych państwach azjatyckich, w których powszechnie obowiązują karty transportu publicznego lub karty komunikacyjne, możesz dodać je do aplikacji Wallet w ten sam sposób, co karty płatnicze. W Polsce na chwilę obecną jest to niemożliwe, ale wejście tego rozwiązania na nasz rynek w podobnej formie może być kwestią czasu. W Stanach Zjednoczonych funkcjonuje również karta Apple (Apple Card), która umożliwia dokonywanie płatności na wzór klasycznej karty bankowej.

Apple Wallet - aplikacja i portfel w jednym

Jak sam widzisz, płatność telefonem NFC i korzystanie z aplikacji Wallet to nic trudnego. W wielu sytuacjach wirtualny Portfel Apple może wybawić Cię z opresji, np. jeśli zapomnisz zabrać ze sobą fizyczne odpowiedniki swoich kart, bilety lub inne dokumenty. Telefon iPhone masz przecież zawsze przy sobie.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre, w którym znajdziesz wszystkie topowe produkty marki Apple, w tym nowe iPhony, takie jak np. iPhone z serii 13.

Pamiętaj, że każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Zapraszamy!